Προς το περιεχόμενο

Υπαρξιακή κρίση στο Facebook που «χάνει» όλο και περισσότερους νεαρούς χρήστες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Getapen είπε

Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι το Facebook επέβαλε.. Κάνω απλά κάποιες παραδοχές.. Η ελεύθερη βούληση υφίσταται δεν χωράει καμία αμφιβολία. Παρόλα αυτά αφεση αμαρτιών από εμένα τουλάχιστον δεν μπορεί να έχει.. Οι συνέπειες πλέον δεδομένες και για αρκετό καιρό αντικείμενο μελέτης και έρευνας. 

Βλέπε περίπτωση Κωστοπουλου.. Και αυτός ήρθε και '' κάλυψε '' ανάγκες του κοινού.. Το ότι όμως έκανε μια ολόκληρη γενιά να τρέχει στα 40 - 50 της στο δερματινο θεραπευτικό καναπέ.. τον κατατάσσει στους θύτες ή το λιγότερο στους υπεύθυνους για υποθαλψη εγκληματία.. Όπου εγκληματίας η ανθρώπινη ματαιοδοξία. 

Ολα αυτά που λες υπήρχανε πάνω κάτω και πριν, αλλά με διαφορετικό τρόπο, δεν σε ενοιαζαν τα likes και οι φωτογραφίες οτι είμαστε καλά περνάμε μια χαρά, προσπαθούσες να γεμίσεις post και δημοφιλια στο τάδε forum. Τώρα για όποιον δεν ήταν πορωμενος με το Internet και τους υπολογιστές από παλιά, δεν έγινε ούτε με το fb και άλλα μέσα. Για τους 50ρηδες ίσως έχεις ένα δίκιο, αλλά έτσι κι αλλιώς μια μερίδα του πληθυσμού θα αποκτούσε κάποια εξοικείωση με τους υπολογιστές και θα έβαζε fb, αν δεν υπήρχε αυτό θα έμπαιναν σε άλλο social. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο για γκρουπάκια αξίζει σα χρήση , αλλά είναι πιο δύσχρηστο και απο yahoo groups (για όσους θυμούνται) σε αναζήτηση και δομή (δεν υπάρχει δομή)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ariel555 είπε

 παντως μου κανει εντυπωση που μεχρι σημερα υπαρχει κοσμος που ακομα εχει fb...

Σοβαρά τώρα;

Είμαι σε group αλληλοβοηθειας και ενημέρωσης για τα δικαιώματα των ΑμεΑ, δεν υπάρχει άλλο παρόμοιο ούτε σελίδα, υπήρχε μια σελίδα παλιά αλλά έκλεισε καθώς απεβίωσε ο κάτοχος της. 

Είμαι σε ομάδες παρόμοιες για ατομα με ψυχολογικά και ψυχιατρικα που κάνουν συζητήσεις η αναζητούν λύσεις στα θέματα τους. 

Παρομοιες ομάδες έχω βρει για δικές μου παθήσεις και έχω μιλήσει, διατηρώ επαφή με διαφορα άτομα. 

Οι περισσότεροι που γνωρίζω μπαίνουν χωρίς να κάνουν υπερβολές όπως παλιά, σηκώνουν που και που καμιά φωτογραφία, γενικά ήπια χρήση και οχι καφρίλες. 

Θα έλεγα καλύτερα να το δείτε λίγο αλλιώς το θέμα και όχι μόνο μέχρι εκεί που μπορείτε να δείτε. 

Εντελώς φιλικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλους και όλα τα ξεπερνάει ο χρόνος όσο στιβαρά και αν φαίνονται.

Δεν θυμάμαι ποια ήταν η τελευταία φορά που κάποιος "φίλος" μου έκανε post, δεν θυμάμαι από πότε έχω να δω check in κτλ.

Πλέον τον κόσμο δεν τον ενδιαφέρει να μοιραστεί κάτι με τον κλειστό του κύκλο αλλά να είναι κάτι σαν mini διάσημος/influencer. 

Το επίπεδο των ομάδων επίσης πιάνει πάτο συγκριτικά με τεχνολογικά forums και το reddit. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τα περισσότερα fake profile μπλοκαρονται σε χρόνο dt πλέον. Αναγνώριση ΙΡ συσκευής κτλ εκτός αν μπαίνεις με άλλο ΙΡ. Μπλοκαρονται διαφορα σχόλια, είτε βρίσιμο είτε αλλα, αν δεν υπήρχε αυτό θα ήταν περισσότερο ζούγκλα. 

Ούτε καν.Έχω κάνει και ολόκληρο νήμα για το τι γίνεται στο marketplace του facebook απο fake profiles που πουλάνε μαϊμού προϊόντα.

Επειδή με τις αναφορές δεν έβγαζα άκρη είχα χρόνο και παράγγειλα μια ντουζίνα airpods σε ψεύτικα στοιχεία μόνο για να πάρουν ένα μάθημα οι scammers.. 

Το βρίσκω πολύ περίεργο ένα site με τόση μεγάλο database προσωπικών στοιχείων , να μην μπορεί κατά τη δημιουργία ενός προφίλ να το κατηγοριοποιήσει έστω ως ύποπτο…ώστε να είναι ευκολότερο και ταχύτερο όταν  πέσει η αναφορά να το σουτάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στα μέσα δικτύωσης  κυριαρχεί ο αρνητισμός. Οι άνθρωποι είναι μαλακες όχι η εφαρμογή. Δεν φταίει το μαχαίρι, αλλά αυτός που το κρατάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βλέπεις ακόμα και πρίν ξημερώσει κάποιους να είναι απορροφημένοι στο κινητό είτε ακίνητοι είτε σε κίνηση, υπάρχει πρόβλημα και λέγεται εθισμός.

Εγώ είμαι ανώμαλος, όταν περπατώ η οδηγώ, το κινητό είναι πάντα στην τσέπη.

Ούτε ασχολούμαι με το κινητό όταν είμαι έξω για καφέ.

Αντί να παρατηρούν το περιβάλλον και τους ανθρώπους, έχουν μπεί μέσα στην οθόνη, δηλαδή αυτό που κάνουν και στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε σιγά όσους και να χάσει πάλι πολλούς θα χει,κύκλο κάνει όλο αυτό το πράμα.Κάθε μέρα άλλοι φεύγουν,και άλλοι κάνουν account .

Θυμάμαι γινότανε χαμός κάθε φορά με αυτά τα παπατζο-άρθρα, ειδικά σε αυτά που έλεγε ότι οι λογαριασμοί θα θέλουν λεφτά , και πολλά άλλα.

Έτρεχαν όλοι να κάνουν C-P το κείμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, hyperspaced είπε

Κάθε μέσο κοινωνικής δικτύωσης είναι όσο καλό όσο είναι τα μέλη του.

Για εμένα από το Facebook έχει μείνει η γλυκιά ανάμνηση από το 2006~2007 όπου πραγματικά είχε ενδιαφέρον. Λίγος κόσμος (κυρίως νέοι φοιτητές) και απλές λειτουργίες. Μετά πλάκωσε η σάρα και η μάρα, τα τρολς, οι πολιτικοί και απλά δεν μου κάνει πλέον.

Προφανώς τα instagram, snapchat, tiktok και λοιπές σαβούρες είναι μια από τα ίδια (ίσως και χειρότερα). 

 

Γενικά το 2005-2010 ήταν πολύ καλύτερο το internet σε σχέση με τις επόμενες αντίστοιχες 2 πενταετίες. Ακόμα και τα ειδησεογραφικά έκαναν ρεπορτάζ και όχι copy/paste. Και ήταν ακόμη "καταφύγιο" από όλη την φάση του "έξω" (π.χ. ΜΜΕ).

12 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό που πολλοί δεν αντελήφθηκαν ποτέ, είναι πως το fb δεν ήρθε να σου επιβάλλει κάτι. Ήρθε να καλύψει ανάγκες ενός καταναλωτικου κοινού. Η γενιά μας χάζευε στα social και πριν από αυτό, hi5, MSN, Skype, icq, IRC, μεμονωμένες ιστοσελίδες και forums, λογισμικά p2p, και πολλά άλλα, το fb ήρθε να τους ενώσει όλους γυρω από μια web απλη πλατφόρμα, διότι αν έλεγες του άλλου κατέβασε και βαλε MSN η irc σε κοιτούσε σαν εξωγήινος. 

^ ^ ^ Αυτό ακριβώς. Όπως το IRC και το MSN Messenger και το My Space και το Skype και τo YouTube έφεραν καινοτομίες, έτσι έκανε και το Facebook. Βγήκαν εκατοντάδες υπηρεσίες έκτοτε, κάποιες εξίσου "καινοτομικές" που τις αγάπησε ο κόσμος (Twitter), πολλές άλλες όχι (Google Plus) και πολλές εγκαταλείφθηκαν (Foursquare). 

Τα θέματα της αποξένωσης και της προβολής, όποιος νομίζει ότι δεν υπήρξαν και προ Facebook είναι αφελής. Ίσως το Facebook απλά έκανε πιο εφικτή την έκθεση στα "15 λεπτά δημοσιότητας", χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν το αποζητούσε πολύς κόσμος. 

Εφόσον το Facebook κούρασε τους χρήστες, είναι πιθανόν οι χρήστες να φύγουν από αυτό (και καλά θα κάνουν).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τόση ώρα το άρθρο και τα σχόλια, να δω που πήγαν αυτές οι ηλικίες.

Από κάποια σχόλια κατάλαβα ότι πήγαν στο instagram (σκασίλα τους, γιατί συζητάμε;) και στο tik tok.

Επειδή είμαι γέρος, το tik tok είναι social network? Έχει chat?

Προφανώς οι νέοι δεν θέλουν να είναι εκεί που είναι όλοι οι γέροι(=άνω των 23) συγγενείς τους.

Είναι ψαγμένοι και ψάχνουν το κάτι άλλο. Το πρόβλημα για εμένα είναι ότι ψάχνουν ένα υποκατάστατο στην ψηφιακή ζωή.

Αυτή η εμμονή με το metaverse μου λέει ότι επιτέλους μπορώ να λέω ότι είμαι ηλικιωμένος, αφού με έχει τρομοκρατήσει ως προοπτική για το μέλλον της ανθρωπότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μεγαλα συν του facebook ειναι τα γρουπς, το messenger και οι σελιδες καποιων εταιριων, μαγαζιων, κλπ 

Το μεγαλο μειον ειναι η επωνυμια, δηλαδη το να εισαι υποχρεωμενος να γραφεις κατι ως Παπαδοπουλος Γεωργιος και να το διαβαζουν ολοι οι φιλοι, συγγενεις, γειτονες, παλιοι συμμαθητες, καθηγητες, συναδελφοι, κλπ Αυτο ειναι ο απολυτος εφιαλτης για οποιον αρεσκεται στην ανωνυμια (οι περισσοτεροι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ το χειρότερο χαρακτηριστικό του φβ ότι είναι τα likes, καθώς είναι κοινά αποδεκτό νομίζω ότι η ποιότητα των αναρτήσεων δε συνάδει με τον αιριθμο των likes. Επίσης, ειναι πλέον τεκμηριωμένο  από επιστημονικές έρευνες ότι η χρηση του φβ/ινστα συμβάλει στην εξαρση της κατάθλιψης σε νέους και μεγαλύτερους. Το να κυνηγάει κανεις σε καθημερινή βάση την ανδρεναλινη και τον ενθουσιασμό κάποιων ειδικών στιγμών, που κάποιοι βιώνουν/προβαλουν, συγκρινομενος υποσυνειδητα με αυτούς, δε ξέρω ποσο υγείες μπορεί να είναι. Ποσο δε μάλλον όταν αυτές οι στιγμές είναι "φτιαχτες".

Δε ξέρω πόσοι το γνωρίζουν αυτό, αλλα μπορείς να χρησιμοποιείς το messenger κανονικά με απενεργοποιημενο το fb. Σε περίπτωση που κάποιος κρατάει τον λογαριασμό του ενεργό μόνο και μόνο για το messenger .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...