Προς το περιεχόμενο

Υπαρξιακή κρίση στο Facebook που «χάνει» όλο και περισσότερους νεαρούς χρήστες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα πάντως, μεγάλο πρόβλημα στο fb δημιούργησε η ανεξέλεγκτη αναδημοσίευση των ίδιων θεμάτων και το ότι ο/η καθένας/καθεμία κομπλεξάρα το παίζει φιλόσοφος αντιγράφοντας σοφίες από άλλα site και περιμένει να δει πόσα like θα του κάνουν.

Σπάνια πλέον βλέπεις πρωτότυπο περιεχόμενο, πέραν των καθημερινών selfie και ενημερώσεις τοποθεσιών. Βασικά χ3στικα που ήπιε τον καφέ του ο καθένας και τι έφαγε στην ταβέρνα ή πόσα ποτά ήπιε στο μπαρ, όπως επίσης και χ3στικα με ποιον ήταν εκεί που ήταν.

Θα συμφωνήσω με τον antonio από πάνω για το ότι το μόνο που ψιλοαξίζει είναι το messenger και αν είχα την δυνατότητα να κρατήσω μόνο το messenger χωρίς το fb θα το έκανα, αν και πλέον η επικοινωνία μου γίνεται περισσότερο με το viber. Κρατάω όμως το ms για άτομα του εξωτερικού που δεν χρησιμοποιούν το viber.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Chocobo είπε

Ούτε καν.Έχω κάνει και ολόκληρο νήμα για το τι γίνεται στο marketplace του facebook απο fake profiles που πουλάνε μαϊμού προϊόντα.

Επειδή με τις αναφορές δεν έβγαζα άκρη είχα χρόνο και παράγγειλα μια ντουζίνα airpods σε ψεύτικα στοιχεία μόνο για να πάρουν ένα μάθημα οι scammers.. 

Το βρίσκω πολύ περίεργο ένα site με τόση μεγάλο database προσωπικών στοιχείων , να μην μπορεί κατά τη δημιουργία ενός προφίλ να το κατηγοριοποιήσει έστω ως ύποπτο…ώστε να είναι ευκολότερο και ταχύτερο όταν  πέσει η αναφορά να το σουτάρει.

Οκ σεβαστό αυτό που λες αν έχεις και παραδείγματα, σε εμένα είχε 3 προφίλ ένας φίλος και μπλοκαριστηκαν, τα δύο από τα 3 ελάχιστη δραστηριότητα και φίλους, δεν έφαγε αναφορά, ξαφνικά του ζητούσαν ταυτότητα για να το ξεκλειδώσουν, για λόγους ασφαλείας και καλά. Το ίδιο έχει συμβεί σε δικό μου δεύτερο προφίλ με την διαφορά ότι δεν έστειλα ταυτότητα και ξεκλείδωσε σε 1 εβδομάδα όταν μπήκα τυχαία να δω τι γινεται και το είχα δεδομένο ότι χάθηκε. 

 

Κατι αλλο που θυμήθηκα. Σε κάποια προφίλ φιλων αλλά και παλιές ομάδες που είχα εντοπίσει κάποια δικά μου σχόλια και ήθελα να τα σβήσω, έκανα scroll με τις ώρες μέχρι να τα εντοπίσω, σε κάποια ήτανε τοσο πολλά αυτά που φόρτωσαν τον browser και κόλλησε τελείως, έριχνα βρισίδια μετά που τζάμπα καθόμουν και έψαχνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρεωκοπία τους εύχομαι με τη σειρά μου, αφού η πλατφόρμα τους έχει δήθεν "ελευθερία" του λόγου, αλλά μου έριξαν 30 μέρες μπλοκ γιατί είπαν κάποιον κομμ@τοσκυλο. Μπορείς να γράφεις ότι θες στο facebook-fascistbook αρκεί να συμβαδίζει με την ατζέντα της Νέας Τάξης Πραγμάτων(όλα για το καλό μας), αλλιώς αν έχεις αντίθετη άποψη είσαι τα γνωστά συνομωσιολόγος, ψεκασμένος, φασίστας, ρατσιστής, εκπρόσωπος και αντιπρόσωπος και φυσικά επικίνδυνος για την κοινωνία διότι δεν τρως το παραμύθι των Μέσων Μαζικής Εξαπάτησης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Καλή χρεωκοπία τους εύχομαι με τη σειρά μου, αφού η πλατφόρμα τους έχει δήθεν "ελευθερία" του λόγου, αλλά μου έριξαν 30 μέρες μπλοκ γιατί είπαν κάποιον κομμ@τοσκυλο. Μπορείς να γράφεις ότι θες στο facebook-fascistbook αρκεί να συμβαδίζει με την ατζέντα της Νέας Τάξης Πραγμάτων(όλα για το καλό μας), αλλιώς αν έχεις αντίθετη άποψη είσαι τα γνωστά συνομωσιολόγος, ψεκασμένος, φασίστας, ρατσιστής, εκπρόσωπος και αντιπρόσωπος και φυσικά επικίνδυνος για την κοινωνία διότι δεν τρως το παραμύθι των Μέσων Μαζικής Εξαπάτησης. 

Σιγά να μην σε μπάναρε γιατί έγραψες και “ρε”…

είπαμε να υπερβάλουμε αλλά όχι και έτσι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, AtiX said:

Σιγά να μην σε μπάναρε γιατί έγραψες και “ρε”…

είπαμε να υπερβάλουμε αλλά όχι και έτσι…

Κι ούτε 30 μέρες κατευθείαν, λογικά υπήρχαν και παλιότερες ποινές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, antoninox5 είπε

Δε ξέρω πόσοι το γνωρίζουν αυτό, αλλα μπορείς να χρησιμοποιείς το messenger κανονικά με απενεργοποιημενο το fb. Σε περίπτωση που κάποιος κρατάει τον λογαριασμό του ενεργό μόνο και μόνο για το messenger .

Το οποιο υπαρχουν περιπτωσεις που λειτουργει και σε αλλες οχι. Εχω φιλο που δεν εχει FB αλλά μονο messenger και για καποιον λογο σε μερικους (ενας απο αυτους ειμαι εγω), ενω ειναι στην λιστα φιλων, δεν του πηγαινει ΚΑΝΕΝΑ μηνυμα. πρεπει να με βρει απο την λιστα, να πατησει να μου στειλει μηνυμα και τοτε θα του πανε τα μηνυματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kallair είπε

Το οποιο υπαρχουν περιπτωσεις που λειτουργει και σε αλλες οχι. Εχω φιλο που δεν εχει FB αλλά μονο messenger και για καποιον λογο σε μερικους (ενας απο αυτους ειμαι εγω), ενω ειναι στην λιστα φιλων, δεν του πηγαινει ΚΑΝΕΝΑ μηνυμα. πρεπει να με βρει απο την λιστα, να πατησει να μου στειλει μηνυμα και τοτε θα του πανε τα μηνυματα. 

Μου εχει τυχει και μενα μια, δυο φορες, αλλα θεωρησα οφειλεται στο κινητο ( παλια εκδοση android, μικρη ραμ και δεν σπρωχνει τα notifications, γεματο κινητο και βαραινει) κι οχι στην εκδοση του φβ αυτην καθεαυτην. Προτεινε τον φιλο σου να καθαρισει το κινητο του λιγο μηπως δει βελτιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kallair είπε

Το οποιο υπαρχουν περιπτωσεις που λειτουργει και σε αλλες οχι. Εχω φιλο που δεν εχει FB αλλά μονο messenger και για καποιον λογο σε μερικους (ενας απο αυτους ειμαι εγω), ενω ειναι στην λιστα φιλων, δεν του πηγαινει ΚΑΝΕΝΑ μηνυμα. πρεπει να με βρει απο την λιστα, να πατησει να μου στειλει μηνυμα και τοτε θα του πανε τα μηνυματα. 

Σε εχει βαλει να μην εμφανιζονται ειδοποιησεις ( σιγαση ).Πρεπει να μπει στη συζητηση σας και να το αλλαξει απο ρυθμισεις της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Σε εχει βαλει να μην εμφανιζονται ειδοποιησεις ( σιγαση ).Πρεπει να μπει στη συζητηση σας και να το αλλαξει απο ρυθμισεις της.

Δεν έχει βάλει καμία σιγαση. Τσεκαρισμενο για να δούμε τι παίζει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου έστειλε ειδοποίηση πως παραβίασα τους όρους, επειδή απλά σε ομάδα που είμαι πρότεινα σε κάποιον την εφαρμογή έγγραφα της Google επειδή ρώτησε σε post πως μπορεί να εκτυπώσει σημειώσεις.Απλά έβαλα 1 screenshot το σημείο στην εφαρμογή που έχεις την επιλογή για εκτύπωση.Αν δηλαδή είχα βάλει το link της εφαρμογής στο Play Store τι θα άλλαζε;

Καμία σχέση με τους όρους που ανέφερε η προειδοποίηση.Παίζει να έκαναν αναφορά στο σχόλιο.

Εδώ υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που στα σχόλια αναφέρονται πχ για You Tube Vanced, για download ταινιών κλπ.

Πιθανόν να έκαναν αναφορά στο σχόλιο, αλλά για ποιόν λόγο;Το πρώτο σχόλιο του έγραφε να το κάνει με την εφαρμογή σημειώσεις του κινητού και απο κάτω έγραψα το δικό μου.

Στο Facebook βρίζονται σε πολλά posts, ειδικά αυτά που αφορούν τον εμβολιασμό, φαντάζομαι εκεί τι αναφορές θα έχουν πέσει, όμως εκεί έχει λογική η αναφορά.

Πολύ χαμηλό επίπεδο αντίληψης, πολύ ΨΕΚ στο FB.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...