Προς το περιεχόμενο

Η Apple λέει ότι το «notch» είναι ένας έξυπνος τρόπος για μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας στα MacBook Pro


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με εκπρόσωπο της Apple, η εγκοπή (notch) για την εμπρόσθια κάμερα στην οθόνη των επανασχεδιασμένων MacBook Pro είναι ένας έξυπνος τρόπος για να δώσει η εταιρεία στους χρήστες περισσότερο χώρο στην επιφάνεια εργασίας καθώς της έδωσε τη δυνατότητα να ελαχιστοποιήσει τα bezels.

Η εμφάνιση της εγκοπής -που κατά καιρούς έχει επικριθεί από πολλούς χρήστες του iPhone- στους νέους φορητούς υπολογιστές MacBook Pro αποτέλεσε αναμφισβήτητα έκπληξη και ήταν μία από τις φήμες της τελευταίας στιγμής που κυκλοφόρησαν στο Internet λίγο πριν την έναρξη της εκδήλωσης Unleashed της Apple την περασμένη εβδομάδα.

Στο podcast «Same Brain», οι εκπρόσωποι της Apple, Shruti Haldea και Luke Tristram υπεραμύνθηκαν της εγκοπής λέγοντας ότι είναι μία «έξυπνη λύση» για να προσφέρει η εταιρεία περισσότερο χώρο για περιεχόμενο στους χρήστες βγάζοντας την γραμμή μενού του macOS από την μέση.

«Αυτό που κάναμε στην πραγματικότητα είναι να κάνουμε την οθόνη ψηλότερη. Όπως και στον φορητό υπολογιστή 16 ιντσών, εξακολουθείτε να έχετε μια ενεργή περιοχή 16 ιντσών σε διαγώνιο και σε παράθυρο 16:10, από εκεί απλώς αυξήσαμε την οθόνη από εκεί και πέρα και βάλαμε τη γραμμή μενού πιο πάνω. Απλώς τη μετακινήσαμε προς τα πάνω και τη βγάλαμε από τη μέση. Επομένως, είναι ένας πολύ έξυπνος τρόπος για να σας δοθεί περισσότερος χώρος για το περιεχόμενό σας όταν βρίσκεστε σε λειτουργία πλήρους οθόνης, έχετε αυτό το παράθυρο 16:10 και φαίνεται υπέροχο. Είναι απρόσκοπτο» δήλωσε η εκπρόσωπος της Apple, Shruti Haldea.

Σε σύγκριση με τον παλαιότερο σχεδιασμό του MacBook Pro, τα νέα μοντέλα 14 ιντσών και 16 ιντσών πράγματι διαθέτουν μικρότερα bezels με την Apple να υποστηρίζει ότι είναι 24% λεπτότερα σε σχέση με τη προηγούμενη γενιά αριστερά και δεξιά της οθόνης, έχοντας πάχος μόλις 3,5 χιλιοστών. Στο άνω τμήμα της οθόνης, και χάρη στην εγκοπή, το bezel είναι 60% μικρότερου πάχους, επίσης 3,5 χιλιοστών. Αν και αρχικά η εγκοπή είναι κάτι που δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη, η Apple υπολογίζει στο γεγονός ότι χάρη σε ορισμένα χαρακτηριστικά του macOS, συμπεριλαμβανομένου της σκουρόχρωμης λειτουργίας (dark mode) θα βοηθήσουν ώστε να περνάει απαρατήρητη από τους χρήστες κατά την καθημερινή χρήση. Για παράδειγμα, όταν οι εφαρμογές στο macOS είναι σε λειτουργία πλήρους οθόνης, το σύστημα προσθέτει ένα μαύρο περιθώριο στο άνω τμήμα της οθόνης χωρίς να παρεμβαίνει στο περιεχόμενο του χρήστη, ενώ οι developers μπορούν να επιλέξουν να δείχνει η εφαρμογή τους περιεχόμενο εκατέρωθεν της εγκοπής.

Το notch είναι μόνο μία από τις αλλαγές που παρατηρούνται στα νέα μοντέλα MacBook Pro. Οι νέοι φορητοί υπολογιστές της Apple διαθέτουν νέους επεξεργαστές M1 Pro και M1 Max, που είναι σχεδιασμένοι για επαγγελματίες, έχουν υποδοχές HDMI και SD card, MagSafe καθως και οθόνη τεχνολογίας mini-LED με τεχνολογία ProMotion.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα να κράξω αλλά μετά είδα το "εκπρόσωποι της Apple", οπότε it's ok. Δεν ήξερα ότι η iJustine είναι πλέον εργαζόμενη της Apple.

οντοπικ, ας αφήσουν τους χρήστες να το ξέρουν αυτό. δεν περιμένω καμία Microsoft/apple να μου πει αν το notch ή το centered taskbar είναι βολικό. Θα το διαπιστώσω μόνος μου...

ΥΓ: πάντως για να φτάσανε να βάλουν γνωστούς Youtubers (κι ας είναι παράλληλα εργαζόμενοι τους) να μιλήσουν για το notch, πρέπει να έχουν πάρει πολύ κακό feedback. Αλλιώς δεν θα χρειαζόταν.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 13
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ω Θεέ μου………

200.gif

 

 

 

…φτάνει..

….δλδ κατάντια πια ρε ινσομνια - βάλατε την i-justine στο άρθρο..(και δε με νοιάζει αν πια δουλεύει για αυτούς η whatever…)

 

……φτάνει πια…

 

Kenan Thompson No GIF by Saturday Night Live

Επεξ/σία από mAs_81
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Πήγα να κράξω αλλά μετά είδα το "εκπρόσωποι της Apple", οπότε it's ok. Δεν ήξερα ότι η iJustine είναι πλέον εργαζόμενη της Apple.

οντοπικ, ας αφήσουν τους χρήστες να το ξέρουν αυτό. δεν περιμένω καμία Microsoft/apple να μου πει αν το notch ή το centered taskbar είναι βολικό. Θα το διαπιστώσω μόνος μου...

ΥΓ: πάντως για να φτάσανε να βάλουν γνωστούς Youtubers (κι ας είναι παράλληλα εργαζόμενοι τους) να μιλήσουν για το notch, πρέπει να έχουν πάρει πολύ κακό feedback. Αλλιώς δεν θα χρειαζόταν.

Διάβασες το άρθρο; Λέει ότι η Shruthi είναι εργαζόμενη στην Apple. Η οποία, εμφανίζεται στο βίντεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Apple fan εδώ, αλλά ό,τι και να λέμε (λένε) το notch όπως και να το δεις είναι γελοίο. Πάντως πρέπει όντως να έχουν πάρει πολύ αρνητικό feedback και ελπίζω στην επόμενη γενιά Μacbook να έχει την κατάληξη της touch bar, ένα πείραμα δηλαδή που άπετυχε να έχει την αποδοχή που θα ήθελαν. Προσωπικά ενώ για παράδειγμα ενώ θα μπορούσα μέσω της εργασίας μου να παραγγείλω το νέο Macbook και να αντικαταστήσω αυτό που έχω τώρα δε θα το κάνω λόγω notch. Φαντάζομαι σαν εμένα είναι αρκετοί.

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό το άρθρο δεν είναι ο ορισμός της πρόκλησης flame δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι.

οι εταιρίες αν θέλουν να πάρουν πραγματικά θέση βγάζουν δελτίο τύπου. Αυτό είναι διατηρούμε το προϊον στην επικαιρότητα που δεν νομιζω ότι το χει ανάγκη. Σε όποιον δεν αρέσει το notch δεν θα αλλάξει γνώμη και τούμπαλιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, natural_sgf said:

Διάβασες το άρθρο; Λέει ότι η Shruthi είναι εργαζόμενη στην Apple. Η οποία, εμφανίζεται στο βίντεο...

Quote

Στο podcast «Same Brain», οι εκπρόσωποι της Apple, Shruti Haldea και Luke Tristram υπεραμύνθηκαν της εγκοπής λέγοντας ότι είναι μία «έξυπνη λύση» για να προσφέρει η εταιρεία περισσότερο χώρο για περιεχόμενο στους χρήστες βγάζοντας την γραμμή μενού του macOS από την μέση.

είδα απλά 2 ονόματα. λες να ξερω ποιες ειναι; :P καλα οπως και να εχει η κυρια το δηλωνει ανοιχτα, μεχρι και ονομα εβαλε i... οποτε μπορεις να πεις οτι κανει το ιδιο. Ουφ. παλι καλα που κατι τετοιους YTbers τους εχω κανει "block". φαντασου τελευταια φορα που πετυχα ijustine στο ytb ηταν πριν κανα χρονο+.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Αν αυτό το άρθρο δεν είναι ο ορισμός της πρόκλησης flame δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι.

οι εταιρίες αν θέλουν να πάρουν πραγματικά θέση βγάζουν δελτίο τύπου. Αυτό είναι διατηρούμε το προϊον στην επικαιρότητα που δεν νομιζω ότι το χει ανάγκη. Σε όποιον δεν αρέσει το notch δεν θα αλλάξει γνώμη και τούμπαλιν.

Ναι δεν ξερω τι φαση τελευταια με τις μεγαλες εταιριες. H microsoft με τις γνωστες κινησεις που δεχτηκε κριτικη. Η αππλε τελευταια εχει ενα attitude "εγω θα σας πω τι ειναι σωστο/πρακτικο/βολικο"... τι φαση να ουμε.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

είδα απλά 2 ονόματα. λες να ξερω ποιες ειναι; :P καλα οπως και να εχει η κυρια το δηλωνει ανοιχτα, μεχρι και ονομα εβαλε i... οποτε μπορεις να πεις οτι κανει το ιδιο. Ουφ. παλι καλα που κατι τετοιους YTbers τους εχω κανει "block". φαντασου τελευταια φορα που πετυχα ijustine στο ytb ηταν πριν κανα χρονο+.

Επομένως, δεν διάβασες το κείμενο (που τα εξηγεί) και δεν είδες το βίντεο. Παρόλα αυτά, άρχισες να γράφεις τα δικά σου... ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, natural_sgf said:

Επομένως, δεν διάβασες το κείμενο (που τα εξηγεί) και δεν είδες το βίντεο. Παρόλα αυτά, άρχισες να γράφεις τα δικά σου... ΟΚ

το

Quote

 Επομένως, είναι ένας πολύ έξυπνος τρόπος για να σας δοθεί περισσότερος χώρος για το περιεχόμενό σας όταν βρίσκεστε σε λειτουργία πλήρους οθόνης, έχετε αυτό το παράθυρο 16:10 και φαίνεται υπέροχο. Είναι απρόσκοπτο» δήλωσε η εκπρόσωπος της Apple, Shruti Haldea.

δεν αναιρει το

Quote

Στο podcast «Same Brain», οι εκπρόσωποι της Apple, Shruti Haldea και Luke Tristram υπεραμύνθηκαν της εγκοπής

δεν σε αμφισβητω και δεν με ενδιαφερει αν η iJustine δουλευει για την αππλε 'η οχι. Απλα δεν ειναι το θεμα μας.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...