Προς το περιεχόμενο

Η Apple λέει ότι το «notch» είναι ένας έξυπνος τρόπος για μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας στα MacBook Pro


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Βέβαια για την μπαταρία από τα Μ1 και μετά, δε νομίζω πως μπορεί κάποιος να έχει παράπονο! :) 

Το σωστό σωστό!

Βέβαια και με τα πετάλια θα έκανε και λίγο fitness build στους χρήστες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μπορούσαν απλά να πούνε ότι "το «notch» είναι ένας χαζός τρόπος για μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας στα MacBook Pro".

Η Apple έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει αρκετά καλά πράγματα (σίγουρα περισσότερα και καλύτερα από πολλούς άλλους, αλλά και σίγουρα λιγότερα και χειρότερα από αυτά που έκανε παλιότερα) αλλά πάντα είχε το attitude το ότι εμείς ξέρουμε παραπάνω από τους users, αλλάζουμε κάτι (συχνά προς το χειρότερο) και όποιου αρέσει. Τι θα πάρουν, Samsung κινητό ή Dell laptop (γελάμε) ? Το πρόβλημα δεν είναι ότι υπάρχει μια εταιρεία σαν την Apple, αλλά το ότι όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές είναι είτε χειρότεροι, είτε πιο αδύναμοι, είτε πιο άτεχνοι, είτε πιο βαρετοί, είτε λιγότερο δημιουργικοί, κτλ.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Dr.Fuzzy είπε

Apple fan εδώ, αλλά ό,τι και να λέμε (λένε) το notch όπως και να το δεις είναι γελοίο. Πάντως πρέπει όντως να έχουν πάρει πολύ αρνητικό feedback και ελπίζω στην επόμενη γενιά Μacbook να έχει την κατάληξη της touch bar, ένα πείραμα δηλαδή που άπετυχε να έχει την αποδοχή που θα ήθελαν. Προσωπικά ενώ για παράδειγμα ενώ θα μπορούσα μέσω της εργασίας μου να παραγγείλω το νέο Macbook και να αντικαταστήσω αυτό που έχω τώρα δε θα το κάνω λόγω notch. Φαντάζομαι σαν εμένα είναι αρκετοί.

Ε ναι γιατί εσένα σου δίνεται η ευκαιρία να πάρεις ένα εργαλείο δωρεάν φαντάζομαι, είτε Apple είτε Dell κτλ , αλλά σε κρατάει πίσω το notch από το να κάνεις πιο γρήγορα την δουλειά σου και νομίζεις πως είναι και πολλοί σαν εσένα. Σοβαρευτείτε μερικοί 

Επεξ/σία από ntsikos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαίσιο 

1 ώρα πριν, skritikos είπε

Το σωστό σωστό!

Βέβαια και με τα πετάλια θα έκανε και λίγο fitness build στους χρήστες :)

Σωστος 

Μόλις τώρα, greekandrew1953 είπε

Απαίσιο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ακομα πιο εξυπνο θα ηταν με pop-up camera απο επανω πλευρα η camera κατω απο την επιφανεια του πανελ, η ακομα και μικρη τρυπα/hole εμπρος για την καμερα και το μικροφωνο! Αλλα τοτε ΔΕΝ θα ηταν innovation, μα αντιγραφη απο αλλους! Οποτε σου δινουν επιπλεον επιφανεια, απο την οποια σου αφαιρουν ενα κομματι και εισαι και ευγνωμων, διοτι παρουσιαζεται σαν κατι φοβερο (που σε επομενη εκδοση στανταρ θα περιοριστει/κοπει)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, ntsikos said:

Ε ναι γιατί εσένα σου δίνεται η ευκαιρία να πάρεις ένα εργαλείο δωρεάν φαντάζομαι, είτε Apple είτε Dell κτλ , αλλά σε κρατάει πίσω το notch από το να κάνεις πιο γρήγορα την δουλειά σου και νομίζεις πως είναι και πολλοί σαν εσένα. Σοβαρευτείτε μερικοί 

Δωρεάν ναι.  Το research part της δουλειάς μου (development, simulations, etc) γίνεται σε Linux workstation. Τα Mac τα χρησιμοποιώ για όλα τα υπόλοιπα και κάνω ssh πάνω στο Linux (τα εργαλεία που χρησιμοποιώ δεν υπάρχουν σε macOS εκτός από το MATLAB). Επομένως το «πιο γρήγορα την δουλειά σου» στην δικιά μου περίπτωση δεν εξαρτάται από το Mac. Το καινούριο Mac θα το αγόραζα απλά για να ανέβω σε μέγεθος οθόνης, για τη διάρκεια της μπαταρίας (όταν είμαι εκτός γραφείου, πχ ταξίδια) και τελευταίο το M1X. Όπως είχα γράψει και σε άλλο thread ο λόγος που δεν πήγα ακόμα σε apple silicon chip είναι πρώτο και βασικό η απουσία υποστήριξης eGPU που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή στο γραφείο με το Intel MacBook μου. Ήρθε τώρα και το notch που είναι αηδία και έδεσε το γλυκό!

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sv398 είπε

Και τι περίμενες να πει η εργαζόμενη στην Apple (σε οτιδήποτε άλλο εκτός από τους τέσσερις τοίχους του σπιτιού της - για να μην την ακούει κανείς)???

Ξέρεις να διαβάζεις; 

Ο άλλος έλεγε ότι η iJustine είναι εργαζόμενη στην Apple και τον διόρθωσα γράφοντας του ότι η Shruthi είναι εργαζόμενη στην Apple. Βάσει κειμένου και βίντεο.

Δεν έγραψα τίποτα σχετικά με το τι περιμένω να πει ή όχι. Μόνο τι είπε.

Γκέκγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Πήγα να κράξω αλλά μετά είδα το "εκπρόσωποι της Apple", οπότε it's ok. Δεν ήξερα ότι η iJustine είναι πλέον εργαζόμενη της Apple.

οντοπικ, ας αφήσουν τους χρήστες να το ξέρουν αυτό. δεν περιμένω καμία Microsoft/apple να μου πει αν το notch ή το centered taskbar είναι βολικό. Θα το διαπιστώσω μόνος μου...

ΥΓ: πάντως για να φτάσανε να βάλουν γνωστούς Youtubers (κι ας είναι παράλληλα εργαζόμενοι τους) να μιλήσουν για το notch, πρέπει να έχουν πάρει πολύ κακό feedback. Αλλιώς δεν θα χρειαζόταν.

Προκειμένου να κράξεις, λες ό,τι να' ναι ..... 

4 ώρες πριν, ntsikos είπε

Ε ναι γιατί εσένα σου δίνεται η ευκαιρία να πάρεις ένα εργαλείο δωρεάν φαντάζομαι, είτε Apple είτε Dell κτλ , αλλά σε κρατάει πίσω το notch από το να κάνεις πιο γρήγορα την δουλειά σου και νομίζεις πως είναι και πολλοί σαν εσένα. Σοβαρευτείτε μερικοί 

Πέστα ρε αδερφέ.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr.Fuzzy είπε

Δωρεάν ναι.  Το research part της δουλειάς μου (development, simulations, etc) γίνεται σε Linux workstation. Τα Mac τα χρησιμοποιώ για όλα τα υπόλοιπα και κάνω ssh πάνω στο Linux (τα εργαλεία που χρησιμοποιώ δεν υπάρχουν σε macOS εκτός από το MATLAB). Επομένως το «πιο γρήγορα την δουλειά σου» στην δικιά μου περίπτωση δεν εξαρτάται από το Mac. Το καινούριο Mac θα το αγόραζα απλά για να ανέβω σε μέγεθος οθόνης, για τη διάρκεια της μπαταρίας (όταν είμαι εκτός γραφείου, πχ ταξίδια) και τελευταίο το M1X. Όπως είχα γράψει και σε άλλο thread ο λόγος που δεν πήγα ακόμα σε apple silicon chip είναι πρώτο και βασικό η απουσία υποστήριξης eGPU που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή στο γραφείο με το Intel MacBook μου. Ήρθε τώρα και το notch που είναι αηδία και έδεσε το γλυκό!

Εγώ με VNC προτιμώ ολόκληρο το desktop του linux. Γιατί μόνο ssh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, toRus είπε

Θα μπορούσαν απλά να πούνε ότι "το «notch» είναι ένας χαζός τρόπος για μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας στα MacBook Pro".

Η Apple έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει αρκετά καλά πράγματα (σίγουρα περισσότερα και καλύτερα από πολλούς άλλους, αλλά και σίγουρα λιγότερα και χειρότερα από αυτά που έκανε παλιότερα) αλλά πάντα είχε το attitude το ότι εμείς ξέρουμε παραπάνω από τους users, αλλάζουμε κάτι (συχνά προς το χειρότερο) και όποιου αρέσει. Τι θα πάρουν, Samsung κινητό ή Dell laptop (γελάμε) ? Το πρόβλημα δεν είναι ότι υπάρχει μια εταιρεία σαν την Apple, αλλά το ότι όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές είναι είτε χειρότεροι, είτε πιο αδύναμοι, είτε πιο άτεχνοι, είτε πιο βαρετοί, είτε λιγότερο δημιουργικοί, κτλ.

Δεν θα άλλαζα ούτε τελεία. Τα είπες όπως ακριβώς είναι τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, petasis said:

Εγώ με VNC προτιμώ ολόκληρο το desktop του linux. Γιατί μόνο ssh;

ssh -Y και σηκώνω την εφαρμογή που θέλω μέσα στο macOS σαν να ήταν native.

Είμαι Βιέννη αυτήν την εβδομάδα και μπήκα στο Apple store να δω τα καινουρια Mac. Απογοήτευση ειλικρινά! Η σχεδίαση είναι MacBook 2010, στρογγυλεμένο, αρκετά πιο χοντρό από το MacBook Pro 2020 με 4 λαστιχάκια (πόδια) από κάτω που το κάνουν ακόμα πιο ψηλό και επίσης αρκετά πιο βαρύ! Ειδικά το 16άρι είναι πραγματικά βαρύ! Γενικά και τα δυο 14” και 16” είναι χοντροκομμένα!

Για το notch τι να πω…στο mode που φαίνεται, τραγικό! Στο mode που υποτίθεται δεν φαίνεται…φαίνεται δυστυχώς διότι όσο και μαύρη αντίθεση να έχει η οθόνη το σημείο εκείνο είναι πιο μαύρο και επίσης εκεί είναι στρογγυλεμένες και οι άκρες τις οθόνης (επίσης άσχημο!).

 

ACB78C85-389F-40B5-A9F9-ADB78D36D3CA.jpeg

3BFE6D5A-6AAC-4E75-8FF1-A3AD27E866BE.jpeg

698311DC-1BF7-4BCC-93A6-4309AA1498CF.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, billdanos είπε

Βέβαια για την μπαταρία από τα Μ1 και μετά, δε νομίζω πως μπορεί κάποιος να έχει παράπονο! :) 

Όντως και στο iPad τώρα που πέρασε το ξενύχτι των πρώτων ημερών βγάζει χαλαρά 2μερες και με αρκετή χρήση. Όχι βαριά games βέβαια. :) 

Αν δίναν κάτι σαν το dex και wide οθόνη :( 

αν ξέρει κανείς κάνα app καλό ας γράψει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...