Προς το περιεχόμενο

Wordpress ή full κώδικας


velociraptoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, θελω να κάνω ενα site για δική μου χρήση (σαν e-shop αλλά περισσότερο για παρουσίαση προιοντων και προπαραγγελίες, οχι για ηλεκτρονικές  πληρωμές). Επειδή ισως το χρησιμοποιήσω και σαν δειγμα δουλειάς στην αναζητηση εργασίας στον προγραμματισμό, είναι καλύτερα να καθισω να το κάνω όλο με κωδικα ή να παω στην πιο ευκολη λύση του wordpress? Μπορω και με τους δυο τρόπους αλλά θα ήθελα να ξέρω τι θα προτιμούσε να δει ενας μελλοντικός εργοδότης. δεν εχω καθόλου εμπειρία και για το πτυχίο θελω ακόμα εναμησι χρόνο,  και θα ηθελα να μου πείτε τι θα ήταν καλύτερο ωστε να εχω περισσότερες πιθανότητες. Επίσης σε τι γλώσσα θα ήταν καλύτερο να γραφτει. Να προτιμήσω PHP (τα βασικά για απλά σαιτ τα ξερω) ή να δοκιμασω C# ή python?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις χρόνο και όρεξη φτιάξε το μόνος σου. Εκτός από portfolio για μελλοντικές δουλειές θα σε βοηθήσει και να μάθεις πράγματα που σε καμιά περίπτωση δεν θα τα μάθεις στήνοντας ένα WordPress.

 

Τώρα όσον αφορά την γλώσσα/stack, περί ορέξεως... να επιλέξεις αυτό που σου κάνει κλικ και όχι αυτό που τρεντάρει αυτό το εξάμηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, velociraptoras είπε

Καλημέρα, θελω να κάνω ενα site για δική μου χρήση (σαν e-shop αλλά περισσότερο για παρουσίαση προιοντων και προπαραγγελίες, οχι για ηλεκτρονικές  πληρωμές). Επειδή ισως το χρησιμοποιήσω και σαν δειγμα δουλειάς στην αναζητηση εργασίας στον προγραμματισμό, είναι καλύτερα να καθισω να το κάνω όλο με κωδικα ή να παω στην πιο ευκολη λύση του wordpress? Μπορω και με τους δυο τρόπους αλλά θα ήθελα να ξέρω τι θα προτιμούσε να δει ενας μελλοντικός εργοδότης. δεν εχω καθόλου εμπειρία και για το πτυχίο θελω ακόμα εναμησι χρόνο,  και θα ηθελα να μου πείτε τι θα ήταν καλύτερο ωστε να εχω περισσότερες πιθανότητες. Επίσης σε τι γλώσσα θα ήταν καλύτερο να γραφτει. Να προτιμήσω PHP (τα βασικά για απλά σαιτ τα ξερω) ή να δοκιμασω C# ή python?

Εξαρτάται τι σε ενδιαφέρει να μάθεις. Το να ξέρει κανείς να δουλεύει ένα εργαλείο που χρησιμοποιείται ευρέως, είναι χρήσιμο skill. Εάν το ξέρει καλά, τότε έχει πολύ καλά  εφόδια για την αγορά εργασίας όπου χρησιμοποιείται το εργαλείο που ξέρει. Το από πάνω ισχύει και για την περίπτωση που δεν θα τα κάνεις όλα by yourself (που λεν' και στο χωριό μου). Δηλαδή, δεν θα κάτσεις να γράψεις δικές σου Javascript ρουτίνες ή δεν θα κάτσεις να στήσεις δικιά σου λειτουργικότητα για επικοινωνία με βάση δεδομένων, αλλά θα πάρεις έτοιμα εργαλεία. 

Σε κάθε περίπτωση, κάτι χάνεις και κάτι παίρνεις. Το συνηθισμένο είναι να μην κάνεις τα πάντα "στο χέρι" (αυτό το κάνεις συνήθως ως νέος φοιτητής) αλλά να χρησιμοποιήσεις εργαλεία. Για να χρησιμοποιήσεις εργαλεία θα κάνεις κάποιες επιλογές, που σημαίνει ότι θα επιλέξεις ποια εργαλεία θα μάθεις και ποια εργαλεία δεν θα μάθεις. Το Wordpress δίνει ψωμί σε αρκετό κόσμο στην Ελλάδα (και σε άλλες χώρες). Το ίδιο κάνουν και frameworks για custom sites. 

Δες εσένα τι σου αρέσει και τι διεξόδους/πορεία θα ήθελες να ακολουθήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο την άλλη παρόλο που αποφεύγω την Wordpress, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις απο εκεί. Ένας εργοδότης θα θέλει να δεί κάτι καλοστημένο, κάτι χρήσιμο-έξυπνο και ο lead που θα έχει μαζί του κάτι καλογραμμένο. Οπότε δεν ξέρω ένα site στο οποίο ουσιαστικά εσύ θα μαθαίνεις php/html/css/javascript κατα πόσο θα αποτελέσει "καλό" δείγμα δουλειάς. 

Θα μπορούσες λοιπόν να ξεκινήσεις με την Wordpress, να μάθεις πως δουλεύει να στήσεις κάτι όμορφο (ίσως και χρήσιμο) και έχοντας πλέον μια καλή ιδέα στο τι πρέπει να έχει ένα site, ποια πράγματα είναι σημαντικά και ποια θα μπορούσες να τα κάνεις και αλλιώς, ξεκινάς να τα υλοποιήσεις μονος σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...