Προς το περιεχόμενο

Τα Windows XP είναι ακόμη ζωντανά. Είναι όμως ασφαλή για χρήση;


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, tsakvas είπε

πολλοι τα χρησειμοποιουν επαγγελματικα γιατι τα μηχανιματα τους δεν εχουν αλλους ντραϊβερς να βαλουν οποτε για να αναβαθμησουν πρεπει να αλλαξουν μηχανιματα . Μιλαω για μηχανιματα εκτυπωσεων και παραγωγης διαφορων αλλων , πχ σε τυπογραφεια

ακριβως αυτο σκεφτηκα και εγω. Μου ειχε τυχει οταν επισκευαζα υπολογιστες ακριβως αυτο το σεναριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει και η φτωχολογιά που σου λέει αν δουλεύει γιατί να αναβαθμίσω.

Τι να πουν και αυτοί που έχουν ZX Spectrum και Commodore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, conkal είπε

ακριβως αυτο σκεφτηκα και εγω. Μου ειχε τυχει οταν επισκευαζα υπολογιστες ακριβως αυτο το σεναριο

και εμενα μου ετυχε να παω σε ενα τυπογραφειο και να συνδεσω ενα μηχανημα (εγω δεν ειμαι μαστορας αλλα σκαμπαζω κατι ) και καθως μιλαγαμε με τον τεχνικο του τυπογραφειου μου εδειξε οτι το μηχανημα ειναι παλιο και η εταιρια δεν το υποστηριζει .

25 λεπτά πριν, conkal είπε

 

 

Επεξ/σία από tsakvas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Embedded συστήματα και συστήματα με παλιά περιφερειακά δε θα αλλάξουν λειτουργικό μέχρι να πάνε ως σύνολο για απόσυρση. Αντίστοιχα, embedded συστήματα που βασίζονται σε linux δεν πρόκειται να ενημερωθούν ποτέ από την αρχική έκδοση του λειτουργικού που κουβαλάνε και ας είναι και 20 χρόνων. Αντκειμενκά, όσο βρίσκονται offline ή πίσω από σωστά ρυθμισμένα firewalls διατρέχουν ελάχιστους κινδύνους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsakvas είπε

πολλοι τα χρησειμοποιουν επαγγελματικα γιατι τα μηχανιματα τους δεν εχουν αλλους ντραϊβερς να βαλουν οποτε για να αναβαθμησουν πρεπει να αλλαξουν μηχανιματα . Μιλαω για μηχανιματα εκτυπωσεων και παραγωγης διαφορων αλλων , πχ σε τυπογραφεια

Και τέτοια μηχανήματα δεν είναι εύκολο να τα αλλάξεις γιατί ενδέχεται να τα είχες πληρώσει εκατοντάδες ή ακόμη και χιλιάδες ευρώ. Σκέψου πάντως να είχες δώσει τόσα λεφτά και ο κατασκευαστής να μην μπορεί να βγάλει έναν γ@μωντρίβερ έστω για Windows 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα είχαν κρασάρει οι οθόνες μέσα στα τραμ. Τι λειτουργικό τρέχουν τα αθεόφοβα ρε...;

Ήταν κολλημένα στην έναρξη με το logo των Windows 2000!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εμένα μ αρέσει που στο τέλος του άρθρου, προτείνουν όσοι έχουν χρ, να αναβαθμίσουν σε 10 ή 11.... Λες κ θα τρέχει ο pentium 3,4 ή o Athlon κ γενικά τα μηχανήματα του 2001-2004,τα 10ρια άνετα....Στους χρήστες 20ετιας συμβουλεύει να βάλουν antivirus κ να προσέχουν τα emails.......

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πελατη που δουλευει τιμολογια σε εφαρμογη DOS. If it works, don't fix it, τοσο απλο. Επισης, υπαρχουν εφαρμογες ή/και περιφερειακα, που λειτουργουν κανονικα, αλλα λογω παλαιοτητας δεν υπαρχει υποστηριξη απο νεοτερα λειτουργικα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Και τέτοια μηχανήματα δεν είναι εύκολο να τα αλλάξεις γιατί ενδέχεται να τα είχες πληρώσει εκατοντάδες ή ακόμη και χιλιάδες ευρώ. Σκέψου πάντως να είχες δώσει τόσα λεφτά και ο κατασκευαστής να μην μπορεί να βγάλει έναν γ@μωντρίβερ έστω για Windows 7.

λίγα είπες, οι τιμές για πλάκα φτάνουν 30 και 100 χιλιάδες ευρώ, ειδικά αν τα μηχανήματα αυτά γράφουν πάνω σε μέταλλα η άλλες επιφάνειες. Άλλες φορές έχουν και δικό τους controller pci. Επίσης υπάρχει και η πιθανότητα η εταιρεία που είχε αυτό το μηχάνημα να έκλεισε η να εξαγοράστηκε από αλλού και να μην βγάζει πλέον support.

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Και τέτοια μηχανήματα δεν είναι εύκολο να τα αλλάξεις γιατί ενδέχεται να τα είχες πληρώσει εκατοντάδες ή ακόμη και χιλιάδες ευρώ. Σκέψου πάντως να είχες δώσει τόσα λεφτά και ο κατασκευαστής να μην μπορεί να βγάλει έναν γ@μωντρίβερ έστω για Windows 7.

σκεψου το εξης, υπηρχε μια εταιρια , δεν θυμαμε το ονομα , που εκλεισε γιατι 1)τα μηχανηματα της ηταν πολλοι ακριβα και δεν χαλαγανε αρκει βεβαια να εκανες την συντηρησει τους σωστα αλλα 2) δυστηχως αυτη εκλεισε και τωρα εχει τα μηχανηματα ειναι γερα και κανει ολοι την δουλεια του .

οπως καταλαβες δεν ξερεις τι υποστειρηξει θα εχεις μετα

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Η συμβουλή για τους χρήστες που θέλουν να προστατευτούν από πιθανές εκμεταλλεύσεις των Windows XP είναι να ενημερώσουν είτε στα Windows 10 ή Windows 11, ανεξάρτητα από το πόσο χρονοβόρο ή «εκνευριστικό» μπορεί να είναι.

μπα, linuxάκι ,όχι φυσικά ubuntu (Lubuntu) ,κάτι σε antix , puppy παρεμφερές

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...