Προς το περιεχόμενο

Τα Windows XP είναι ακόμη ζωντανά. Είναι όμως ασφαλή για χρήση;


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ομως ειχα XP prof. σε παλιό μου desktop μεχρι το 2019 που αποφασισα να του βαλω μετα Win7 και μετα απο αναβάθμιση επεξεργαστή SSD και ram έβαλα τα win10. Το δούλευα σαν αποθήκη οποτε δεν με πείραζε τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Όλοι εσείς που κοροϊδεύετε αυτούς που έχουν μείνει στα XP να σας δω σε 2 χρόνια που θα βγουν τα Windows 12 και δεν θα τα υποστηρίζουν οι καινούργιοι σας υπολογιστές και θα θέλετε επεξεργαστές 14ης/15ης γενιάς+/ryzen 8000+.

Προσωπικά έχω 3-4 χρόνια που πήγα σε Windows 7 επειδή στα XP δεν μπορείς να παίξεις καινούργια παιχνίδια, αλλά μια χαρά έμενα αν δεν έπαιζα games.

Αλήθεια τι σας κάνει να πιστεύετε ότι είναι τόσο τρύπια; αφού ο κώδικας από πίσω είναι ίδιος πάνω κάτω.

Όπου να ναι ετοιμάσου για τα 10 που είναι μινιμουμ για τα περισσοτερα νεα παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι πρέπει όσοι τα χρειάζονται ακόμα να βάλουν κανένα πολύ light Linux distro και να τρέχουν τα XP σε κάνα VM για το πρόγραμμα τους. Είναι αρκετά επικίνδυνο να τρέχεις XP σε production μηχάνημα το 2021.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Όπου να ναι ετοιμάσου για τα 10 που είναι μινιμουμ για τα περισσοτερα νεα παιχνιδια

Και για μεγάλα προγράμματα είναι minimum, όπως πχ της Adobe. Σε desktop με 7αρια δεν μου άφηνε να εγκαταστήσω το Premiere Pro και το έβαλα σε άλλο με 10αρια. Το ίδιο έγινε και με το παιχνίδι "The Medium".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θλιβερό το οτι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εγκατεστημενο λειτουργικό windows xp το 2021 σε μηχανημα που συνδεεται στο διαδίκτυο. Και μάλιστα να νιώθουν περήφανοι....

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη επιλογή κάποιος να έχει XP σε καλό hardware είναι μόνο αν παίζει στο HWBOT και ψάχνει τα σκορ (δεν θα έχει  internet πρόσβαση και ότι άλλο ενεργοποιημένο)

αλλιώς δεν προσφέρει τίποτα στο σήμερα 

το ίδιο και τα 7αρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν είστε ρομαντικοί και σας αρέσει αισθητικά η διεπαφή των Windows XP, τουλάχιστον ας μπαίνετε για ενημέρωση σε πολύ δημοφιλείς ιστότοπους και εγκαταστήστε μια σουίτα ασφαλείας. Και μην κατεβάζετε οτιδήποτε πειρατικό. Τα ελάχιστα που μπορούν να σας δώσουν κάποιες πιθανότητες να "επιβιώσετε". Γενικά προσέξτε πολύ την διαδικτυακή σας συμπεριφορά.

1 λεπτό πριν, JonnyBoy είπε

 Αν είστε ρομαντικοί και σας αρέσει αισθητικά η διεπαφή των Windows XP, τουλάχιστον ας μπαίνετε για ενημέρωση σε πολύ δημοφιλείς ιστότοπους και εγκαταστήστε μια σουίτα ασφαλείας. Και μην κατεβάζετε οτιδήποτε πειρατικό. Τα ελάχιστα που μπορούν να σας δώσουν κάποιες πιθανότητες να "επιβιώσετε". Γενικά προσέξτε πολύ την διαδικτυακή σας συμπεριφορά.

Ή βάλτε τα σε virtual machine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος να είναι εγκατεστημένα τα XP σε ένα μηχάνημα είναι το μηχάνημα να είναι παραγωγής και να κόστιζε πάρα πολλά χρήματα.Πρόσφατα έπρεπε να επισκευάσω ένα  PC σε πάγκο τζαμάδικου,ο πάγκος κόστισε πάνω από 150 χιλιάρικα πριν 15-20 χρόνια όπως μου είπαν και η εταιρία έχει κλείσει οπότε το software τρέχει μόνο σε XP.Αντίστοιχα παραδείγματα πολλά.Τώρα να τρέχεις XP σπίτι σου γιατί έτσι...ε μένει ασχολίαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από τεχνολογία και χρησιμοποιούν παλιούς υπολογιστές με XP ή Vista χωρίς να ξέρουν ότι πλέον δεν υποστηρίζονται εδώ και χρόνια. Απλώς μαθαίνουν να εκτελούν ορισμένες κινήσεις μηχανικά και να κάνουν τη δουλειά τους - που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.
Προσωπική εμπειρία: πρόσφατα μου έφερε γνωστός μου λάπτοπ γνωστής του (και οι δύο ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία των άσχετων) γιατί δεν μπορούσε να μπει σε ορισμένες ιστοσελίδες και ζητούσε μια λύση. Φυσικά δεν ήξερε τι λειτουργικό είχε όταν τη ρώτησα, ούτε και τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος. Διαπίστωσα ότι το λάπτοπ έτρεχε Vista Basic (χωρίς Service Pack 2 - πάλι καλά που δεν ήταν XP!) και οι browsers (Firefox - Chrome) ήταν πολύ παλιές εκδόσεις (40 ή 50 κάτι). Λογικό να μην ανοίγουν οι σελίδες. Εκτός αυτού, διαπίστωσα ότι ο δίσκος είχε bad sectors και υγεία πολύ χαμηλή (παρόλ' αυτά όλα λειτουργούσαν κανονικά). Άλλαξα τον δίσκο με έναν φτηνό ssd και έβαλα Windows 10 και όταν πήρε το λάπτοπ έμεινε με ανοιχτό το στόμα από τη διαφορά στην απόκριση του συστήματος - και σερφάρει πλέον με ασφάλεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, PLHROPPP said:

Τα ελληνικά σχολεία και ιδιαίτερα τα δημοτικά τα χρησιμοποιούν σε αρκετα μεγάλο βαθμό !!!!!

Εργάζομαι 6 χρόνια σε σχολεία και δεν έχω συναντήσει ποτέ pc με xp.

1 hour ago, MDefender said:

Ο μόνος λόγος να είναι εγκατεστημένα τα XP σε ένα μηχάνημα είναι το μηχάνημα να είναι παραγωγής και να κόστιζε πάρα πολλά χρήματα.Πρόσφατα έπρεπε να επισκευάσω ένα  PC σε πάγκο τζαμάδικου,ο πάγκος κόστισε πάνω από 150 χιλιάρικα πριν 15-20 χρόνια όπως μου είπαν και η εταιρία έχει κλείσει οπότε το software τρέχει μόνο σε XP.Αντίστοιχα παραδείγματα πολλά.Τώρα να τρέχεις XP σπίτι σου γιατί έτσι...ε μένει ασχολίαστο.

Έχω δει σε πρόγραμμα ευθυγράμμισης αυτοκινήτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Όλοι εσείς που κοροϊδεύετε αυτούς που έχουν μείνει στα XP να σας δω σε 2 χρόνια που θα βγουν τα Windows 12 και δεν θα τα υποστηρίζουν οι καινούργιοι σας υπολογιστές και θα θέλετε επεξεργαστές 14ης/15ης γενιάς+/ryzen 8000+.

Προσωπικά έχω 3-4 χρόνια που πήγα σε Windows 7 επειδή στα XP δεν μπορείς να παίξεις καινούργια παιχνίδια, αλλά μια χαρά έμενα αν δεν έπαιζα games.

Αλήθεια τι σας κάνει να πιστεύετε ότι είναι τόσο τρύπια; αφού ο κώδικας από πίσω είναι ίδιος πάνω κάτω.

Έχω φίλο με ένα παρατημένο pc στο εξοχικό του που το ανάβει μόνο για κανένα cd μουσικής. Έχει Windows 98.

Όσο για τα υπόλοιπα που λες. Κανένα πρόβλημα, με οτι βολεύεται ο καθένας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...