Προς το περιεχόμενο

Αγορά ψυγείου για 1-2 άτομα


Exodia The Forbidden One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Και το Bosch που είχαμε έκανε κρότους απόψυξης. Το έγραφε και στις οδηγίες χρήσης!!!

Άλλο μοντέλο Bosch στο πατρικό μου είναι εντελώς αθόρυβο. 

Οπότε μη γενικεύεις!

Δεν γενικευω εχουν περασει απο τα χερια μου 10 διαφορετικες μαρκες  ψυγεια ποτε δεν υπηρχαν κροτοι αποψυξης ειναι νεο φρουτο εξαλλου εγραψα ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Υπάρχει κάποια μάρκα να προτείνεις γενικά ?

Επίσης nofrost ή όχι δύο τρείς φίλες που ρώτησα μου είπαν όλα θέλουν απόψυξη .

Οχι, καποια συγκεκριμενη μαρκα δεν εχω να σου προτεινω, αλλα ψυγειο ειναι, οχι αυτοκινητο ουτε κινητο ουτε καμια τρομερα συνθετη ηλεκτρονικη συσκευη. Εχω χρησιμοποιησει απο ακριβες μαρκες μεχρι μαρκα μ'εκαψες και δεν ειχα γενικα καποιο παραπονο. Το no frost οκ ειναι μια ευκολια αλλα δε νομιζω οτι ειναι και τιποτα το τρομερο μια φορα ανα μερικους μηνες να το κλεισεις για να βγαλεις παγο, ισα ισα ευκαιρια για πιο βαθυ καθαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, iml είπε

Καλές νοικοκυρές είναι οι φίλες σου. Τα nofrost όπως λέει και το όνομα ΔΕΝ πιάνουν πάγο. Τα απλά συμβατικά, ότι και να κάνεις, θα πιάσουν πάγο και 1-2 φορές το χρόνο θέλουν απόψυξη. Αν φτάνει το μπατζετ πας σε nofrost, αλλιώς δεν χάλασε και ο κόσμος. Δες τους χώρους σε ψυγείο-κατάψυξη και πάρε ότι σε βολέψει.

Μου είπαν ότι δεν πιάνει πάγο μεν η κατάψυξη αλλά βουλονουν τα σωληνάκια για αυτό θέλει απόψυξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω το Inventor απο το 2018. Απλο ψυγείο κλάσης Α+.

Κανενα παράπονο απο θορυβο και ειναι σχετικα κοντά μου καθότι ειναι μικρο το σπιτι μου.

Δεν ειναι no-frost και εχει σχετικά μικρή κατάψυξη. Απόψυξη δεν μπορω να πω οτι κανω. Μια φορα τον χρονο μέσο ορο. Πιανει ελάχιστο παγο.

Απλο χωρις ηλεκτρονικά κτλπ. Το πήρα γιατι εχω και air-condition απο την ιδια εταιρία και γενικά ειμαι ευχαριστημένος. Για 1-2 άτομα ειναι οκ.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Εγω εχω το Inventor απο το 2018. Απλο ψυγείο κλάσης Α+.

Κανενα παράπονο απο θορυβο και ειναι σχετικα κοντά μου καθότι ειναι μικρο το σπιτι μου.

Δεν ειναι no-frost και εχει σχετικά μικρή κατάψυξη. Απόψυξη δεν μπορω να πω οτι κανω. Μια φορα τον χρονο μέσο ορο. Πιανει ελάχιστο παγο.

Απλο χωρις ηλεκτρονικά κτλπ. Το πήρα γιατι εχω και air-condition απο την ιδια εταιρία και γενικά ειμαι ευχαριστημένος. Για 1-2 άτομα ειναι οκ.

Ενας φιλος, εχει το ιδιο ή παρομοιο συμβατικο inventor απο το 2017. Καιει δεξια ΚΑΙ αριστερα σχεδον ολοκληρο. Και οχι σε ενα σημειο αλλα σχεδον παντου.  Κανει ψυξη βεβαια. 
και δουλευει πολλες ωρες ακαταπαυστα. Κοβει ελαχιστα. 

ηρθε τεχνικος της inventor, μετρησε ψυξη,  ολα οκ ειναι ειπε και εφυγε. 
 

εσενα συμπεριφερεται ετσι το ψηγειο σου; Επισης πιανει παγο στην πλατη του ψυγειου(μεσα στην συντηρηση) 

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν σε παρόμοια κατάσταση όποτε μετα απο ενδελεχή έρευνα αγοράς κατέληξα σε αυτό: 

https://www.skroutz.gr/s/15205286/Hitachi-R-H310PRU7-PWH-Ψυγείο-Δίπορτο-NoFrost-Υ155-2xΠ60εκ.html

 

Το έχω 3 μηνες και είμαι πλήρως ικανοποιημενος. Ευρύχωρο και λειτουργικό, «μελετημενος» ο χώρος του οι θηκες στις πορτες κλπ θα έλεγα…  Το παλιο ηταν ίδιο μεγεθοσ αλλα πολύ πιο δύσχρηστο. 

Ειναι inverter & no frost. Το μόνο «out of the ordinary» ειναι ότι οταν το κλείνω ακουγεται ένα ανεμιστηράκι να παιρνει μπρος. Δεν ενοχλεί σαν θόρυβος, απλά το αναφέρω. 

Ποτέ δεν έχει πιάσει πάγο, ούτε μυρίζει (σε γενικές γραμμές). 

Το κακό ειναι ότι το είχα βρει σε ένα μαγαζι 320€ τότε… Τα 468€ που ζητανε τώρα, μου φαίνονται πολλά, δεν θα τα έδινα... 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Ήμουν σε παρόμοια κατάσταση όποτε μετα απο ενδελεχή έρευνα αγοράς κατέληξα σε αυτό: 

https://www.skroutz.gr/s/15205286/Hitachi-R-H310PRU7-PWH-Ψυγείο-Δίπορτο-NoFrost-Υ155-2xΠ60εκ.html

 

Το έχω 3 μηνες και είμαι πλήρως ικανοποιημενος. Ευρύχωρο και λειτουργικό, «μελετημενος» ο χώρος του οι θηκες στις πορτες κλπ θα έλεγα…  Το παλιο ηταν ίδιο μεγεθοσ αλλα πολύ πιο δύσχρηστο. 

Ειναι inverter & no frost. Το μόνο «out of the ordinary» ειναι ότι οταν το κλείνω ακουγεται ένα ανεμιστηράκι να παιρνει μπρος. Δεν ενοχλεί σαν θόρυβος, απλά το αναφέρω. 

Ποτέ δεν έχει πιάσει πάγο, ούτε μυρίζει (σε γενικές γραμμές). 

Το κακό ειναι ότι το είχα βρει σε ένα μαγαζι 320€ τότε… Τα 468€ που ζητανε τώρα, μου φαίνονται πολλά, δεν θα τα έδινα... 

https://www.skroutz.gr/s/15365468/Hitachi-R-H240PRU7-PWH-Ψυγείο-Δίπορτο-NoFrost-Υ146xΠ54εκ.html

εμενα μου αρεσει αυτο. Ξερεις αν ειναι inventer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Ενας φιλος, εχει το ιδιο ή παρομοιο συμβατικο inventor απο το 2017. Καιει δεξια ΚΑΙ αριστερα σχεδον ολοκληρο. Και οχι σε ενα σημειο αλλα σχεδον παντου.  Κανει ψυξη βεβαια. 
και δουλευει πολλες ωρες ακαταπαυστα. Κοβει ελαχιστα. 

ηρθε τεχνικος της inventor, μετρησε ψυξη,  ολα οκ ειναι ειπε και εφυγε. 
 

εσενα συμπεριφερεται ετσι το ψηγειο σου; Επισης πιανει παγο στην πλατη του ψυγειου(μεσα στην συντηρηση) 

Δεν ξερω ποιο μοντέλο εχει.

Εμενα αυτο που εχω δεν καίει από τα πλάγια, ελάχιστα θα έλεγα όταν βάζω το χέρι και δεν δουλεύει συνεχεία. Ίσως το καλοκαίρι που ειναι ζεστός ο καιρός να δουλεύει ποιο πολυ, αλλα ειναι φυσιολογικό. Επίσης πισω στην πλατη δεν πιάνει πάγο άλλα κάνει υγροποιήσεις που φεύγουν προς το ταγκακι που εχει πανω απο την συμπιεστή οπου εκει εξατμίζονται. Ισως ο φιλος σου να το εχει βαλει στο maximum. Εγω το δουλεύω το καλοκαίρι στο mid και τον χειμώνα στο low.

Ειναι φυσιολογικό για τα ψυγεία αυτου του ειδους. Αυτο που θελει προσοχή ειναι να μην βαλεις κάποιο προϊόν να ακουμπάει (μεσα)  πισω στην πλατη γιατι θα σου κολλήσει.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως η πιο εύκολη αγορά για συσκευή αφού σπάνια θα σε περιμένουν δυσάρεστες εκπλήξεις. Πιο πολύ κοίτα εσύ αν σου αρέσει η εσωτερική διαρρύθμιση του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το καλό με pitsos, Siemens κλπ είναι ότι εκτός από αντοχή έχουν εύκολα ανταλλακτικά. Γράφεις το E-nr και τα βρίσκεις άμεσα, χωρίς την ανάγκη κάποιου τεχνικού.  Πρόσφατα άλλαξα μόνος μου τα λάστιχα σε μεγάλο οικογενειακό ψυγείο 18 χρόνων (Φυσικά και υπήρχαν original ), δεν στεγανοποιούσαν καλά, μου είπε ο τεχνικός από το τηλέφωνο το κόλπο, δλδ με κλειστές τις πόρτες ζεσταίνουμε με σεσουάρ τα λάστιχα για να μαλακώσουν και να δουλέψουν οι μαγνήτες (Αυτό είναι μυστικό!!!).

Σε φίλο με lg ο ψυκτικός του πρότεινε να το πετάξει....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, iml είπε

Καλές νοικοκυρές είναι οι φίλες σου. Τα nofrost όπως λέει και το όνομα ΔΕΝ πιάνουν πάγο. Τα απλά συμβατικά, ότι και να κάνεις, θα πιάσουν πάγο και 1-2 φορές το χρόνο θέλουν απόψυξη. Αν φτάνει το μπατζετ πας σε nofrost, αλλιώς δεν χάλασε και ο κόσμος. Δες τους χώρους σε ψυγείο-κατάψυξη και πάρε ότι σε βολέψει.

Βασικά τα συμβατικά χρειάζονται απόψυξη 1-2 φορές το μήνα, ενώ τα no frost 1 φορά στα 1-2 χρόνια.

7 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Μου είπαν ότι δεν πιάνει πάγο μεν η κατάψυξη αλλά βουλονουν τα σωληνάκια για αυτό θέλει απόψυξη

Μια χαρά σου είπαν. Ούτως ή άλλως το ψυγείο χρειάζεται μια φορά το χρόνο ένα καλό καθάρισμα μέσα έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...