Προς το περιεχόμενο

Meta. Αυτό είναι το όνομα της μητρικής εταιρείας του Facebook


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28 Οκτωβρίου και κατά τη διάρκεια της ομιλίας του στο συνέδριο Connect 2021 (που αφορά πλέον ολόκληρη την εταιρεία και όχι αποκλειστικά την θυγατρική εταιρεία Oculus και τις εξελίξεις στην εικονική πραγματικότητα) ο CEO του Facebook, Mark Zuckerberg ανακοίνωσε ότι πρόκειται να αλλάξει την ονομασία όλης της επιχείρησης σε Meta.

Από την προηγούμενη εβδομάδα, και χάρη στις αποκαλύψεις της ιστοσελίδας The Verge. γνωρίζαμε ότι πρόκειται να αλλάξει η ονομασία της εταιρείας του Mark Zuckerberg στα τέλη Οκτωβρίου.

Αν και οι περισσότερες ιστοσελίδες εσφαλμένα ισχυρίστηκαν ότι θα άλλαζε η ονομασία του κοινωνικού δικτύου, στην πραγματικότητα -και όπως είχαμε αναφέρει στο σχετικό άρθρο μας- η συγκεκριμένη κίνηση είναι πανομοιότυπη με εκείνη των Larry Page και Sergey Brin, που τοποθέτησαν την Google και τις υπόλοιπες εταιρείες και πρότζεκτ σου κάτω από την «ομπρέλα» της Alphabet. Υπό αυτή την έννοια, το Facebook (η υπηρεσία κοινωνικής δικτύωσης) θα αποτελέσει πλέον μία πλατφόρμα δίπλα στις πλατφόρμες Instagram και WhatsApp και όλες αυτές οι υπηρεσίες μαζί με την Oculus και τις υπόλοιπες επιχειρήσεις θα βρίσκονται κάτω από την μητρική εταιρεία Meta.

Ως εμπορική ονομασία ή ως μάρκα, η λέξη Meta δεν πρέπει να μας ξενίζει καθώς όπως έχει κάνει γνωστό εδώ και καιρό o ίδιος ο Mark Zuckerberg, η εταιρεία του έχει ήδη ξεκινήσει την ανάπτυξη του metaverse, το οποίο για τον ίδιο αποτελεί «την εξέλιξη του mobile internet». Έχετε δει την ταινία Ready Player One; Κάτι τέτοιο βασικά οραματίζεται ο Mark Zuckerberg για το μέλλον της Meta, εκτός ελπίζουμε από το… δυστοπικό στοιχείο.

Για τους τελικούς χρήστες δεν πρόκειται πάντως να αλλάξει κάτι. Το Facebook θα συνεχίσει να είναι το Facebook με όλα τα καλά και τα κακά του. Όπως συνέβη και με την Alphabet, έτσι θα ακούμε και θα διαβάζουμε για την Meta σε οικονομικές αναφορές καθώς δεν πρόκειται να μας απασχολήσει για κάτι άλλο πέρα από τα οικονομικά της στοιχεία -τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια της ύπαρξης της και μέχρι να εμφανιστεί το metaverse- ενώ μαθαίνουμε ότι θα συναλλάσσεται στο χρηματιστήριο ως ΜVRS από τη 1η Δεκεμβρίου.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Τόσα δισεκατομμύρια, τόσα μυαλά μαζεμένα, και αυτό που σκέφτηκαν σαν ΤΗΝ πρωτοποριακή ιδέα για το 'metaverse' είναι να φοράς VR headset και να είσαι ένα μπαρμπαδακι σα να παίζεις Sims; Ουαου το θέλω τώρα, θα αλλάξει τη ζωή μου!"

Όπως και να την πει δε θα εμπιστευόμουν ούτε τα ψιλά μου να κρατήσει ο Μαρκ. Ότι μέλλον και να υπάρχει σε αυτό το metaverse, αν δεν καταλήξει σαν τις 3D τηλεοράσεις, σίγουρα αυτό το μέλλον δεν μπορεί να είναι συνυφασμένο με αυτόν τον άνθρωπο, τις πρακτικές που ακολουθεί και όλα όσα πρεσβεύει. Αλλιώς θα είναι ένα δυστοπικό μέλλον. Ελπίζω ο κόσμος να έχει ξυπνήσει πλέον και να μην τον ακολουθήσει σε αυτό το εγχείρημα.

Επεξ/σία από MetroStar
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που υποθηκαν για ar περιβάλλοντα ότι έχει μια σκέψη ο ζουκερμπερκ με τρομάζει . Πάνε οι κολοσσοί προς τη μεριά της ψηφιακής πραγματικότητας ή μου φαίνεται ? Ρε τελικά η ταινίες του Hollywood πάντα βγαίνουν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

metaverse, οπως λεμε κι εμεις μεταφυσικο για παραδειγμα, δεν ειναι ο τονος στο a, αλλα στο e...
Απ ο,τι καταλαβα, θα υπαρχουν τα social media κανονικα (f/b, messenger. insta, w/a), απλα δεν θα δινει τοση σημασια πλεον και θα επικεντρωθει στη νεα πλατφορμα με οοολα αυτα που ειπε οτι θα περιλαμβανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MetroStar είπε

"Τόσα δισεκατομμύρια, τόσα μυαλά μαζεμένα, και αυτό που σκέφτηκαν σαν ΤΗΝ πρωτοποριακή ιδέα για το 'metaverse' είναι να φοράς VR headset και να είσαι ένα μπαρμπαδακι σα να παίζεις Sims; Ουαου το θέλω τώρα, θα αλλάξει τη ζωή μου!"

Όπως και να την πει δε θα εμπιστευόμουν ούτε τα ψιλά μου να κρατήσει ο Μαρκ. Ότι μέλλον και να υπάρχει σε αυτό το metaverse, αν δεν καταλήξει σαν τις 3D τηλεοράσεις, σίγουρα αυτό το μέλλον δεν μπορεί να είναι συνυφασμένο με αυτόν τον άνθρωπο, τις πρακτικές που ακολουθεί και όλα όσα πρεσβεύει. Αλλιώς θα είναι ένα δυστοπικό μέλλον. Ελπίζω ο κόσμος να έχει ξυπνήσει πλέον και να μην τον ακολουθήσει σε αυτό το εγχείρημα.

Εσύ αυτό κατάλαβες μόνο ? (επίσης τι φάση με το άσπρο background στο ποστ σου...)

Καταρχάς το 70% της παρουσίασης ήταν χάσιμο χρόνου, εκτός απο το chit-chat, για όλα αυτά που ακούσαμε και είδαμε υπάρχει χρονοδιάγραμμα 10 χρόνων. 
ΑΛΛΆ, το ότι θα μπορείς να χρησιμοποιείς γυαλιά ή VR όπως χρησιμοποιείς το smartphone σου (την τελευταία 15ετία)... και ότι θα μπορείς να πληκτρολογείς "στον αέρα", χωρίς πληκτρολόγια ή γενικότερα με τη χρήση άλλων αντικειμένων... να γυμνάζεσαι είτε με είτε ενάντια σε άλλους ή σε AI λες και βρίσκεσαι όντως σε χώρο γυμναστηρίου ή αρένας κτλπ, ότι θα μπορείς να κάνεις συνεντεύξεις, παρουσιάσεις, συμβούλια απομακρυσμένα ή ακόμη και βιντεοκλήσεις με συγγενείς, φίλους που βρίσκονται εκατοντάδες/χιλιάδες χλμ μακριά αλλά με τόση λεπτομέρεια στο περιβάλλον αλλά και στα ανθρώπινα χαρακτηριστικά που θα αισθάνεσαι ότι είναι όντως πραγματικότητα, αυτό φίλε μου είναι το μέλλον. Θα αφήσω ασχολίαστο τον εντοπισμό αντικειμένων με φωνητική εντολή ή πιθανότατα με χρωματική λάμψη και ολα τα υπόλοιπα τα οποία είναι επίσης σημαντικά αλλά είναι το κερασάκι στην τούρτα. Βέβαια, όλα αυτά παραμένουν ένα μεγάλο ερώτημα για τη χώρα μας όσον αφορά και τις ταχύτητες του internet που μας παρέχει αλλά πιστεύω ότι βρισκόμαστε σε καλό δρόμο.

Κάποιοι θα πουν ότι πάμε απο το κακό στο χειρότερο, ως τώρα με τα smartphones, και σε λίγα χρόνια με τα VR... σίγουρα θα υπάρξουν αρνητικά στοιχεία εθισμού, αντικοινωνικότητας κλπ αλλά εγώ μόνο ένα ευκολότερο μέλλον βλέπω, τα υπόλοιπα είναι επιλογές μας.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Σσσςςςς, ησυχία.   Έρχεται η νέα εταιρεία.

Μάρκ προχώρα άλλαξέ τα όλα.

Μη ξεχάσεις να κάνεις και subscribe δούλε :D 

https://www.youtube.com/channel/UC04FyDIvYXNecpbG8gyOw4A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...