Προς το περιεχόμενο

Meta. Αυτό είναι το όνομα της μητρικής εταιρείας του Facebook


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

58 λεπτά πριν, brightblade είπε

Ελλάδα και τεχνοφοβία φαίνεται πάνε μαζί.Εχω vr στο pc απο αρχες 2018 και το λατρεύω. Στο ανάγνωσμα της είδησης σκέφτηκα μηπως τώρα ανέβει η βιομηχανία του vr και είναι και ευκαιρία (ειμαι developer) για εφαρμογές vr.

Γιατι ότι νέο πρέπει όλα να αντιμετωπίζουμε αρνητικα, λες και ειμαστε 200 ετών; Φυσικά σκεφτομαι και όποια αρνητικά αλλα όχι μονο και κυριως αυτα.

Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι έχουν θέμα με το ποιος και πως υλοποιεί την κάθε τεχνολογία και όχι με την ίδια αυτή κάθε αυτή…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kira93 είπε

 

 

 

5 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Μην τους χαλάς το αφήγημα, θα πρέπει να βρουν κάτι καινούριο να γκρινιάξουν τώρα.

Ό,τι του φανεί, του Λωλοστεφανή 🤣

 

4 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Ποια τελευταία θέση άνθρωπέ μου

Παραλιγο πρωτοι ε;

Μόλις τώρα, flexpick είπε

 

 

Παραλιγο πρωτοι ε;

Ουτε καν για τιμες απλα τις ταχυτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nikos032 είπε

Εσύ αυτό κατάλαβες μόνο ? (επίσης τι φάση με το άσπρο background στο ποστ σου...)

Καταρχάς το 70% της παρουσίασης ήταν χάσιμο χρόνου, εκτός απο το chit-chat, για όλα αυτά που ακούσαμε και είδαμε υπάρχει χρονοδιάγραμμα 10 χρόνων. 
ΑΛΛΆ, το ότι θα μπορείς να χρησιμοποιείς γυαλιά ή VR όπως χρησιμοποιείς το smartphone σου (την τελευταία 15ετία)... και ότι θα μπορείς να πληκτρολογείς "στον αέρα", χωρίς πληκτρολόγια ή γενικότερα με τη χρήση άλλων αντικειμένων... να γυμνάζεσαι είτε με είτε ενάντια σε άλλους ή σε AI λες και βρίσκεσαι όντως σε χώρο γυμναστηρίου ή αρένας κτλπ, ότι θα μπορείς να κάνεις συνεντεύξεις, παρουσιάσεις, συμβούλια απομακρυσμένα ή ακόμη και βιντεοκλήσεις με συγγενείς, φίλους που βρίσκονται εκατοντάδες/χιλιάδες χλμ μακριά αλλά με τόση λεπτομέρεια στο περιβάλλον αλλά και στα ανθρώπινα χαρακτηριστικά που θα αισθάνεσαι ότι είναι όντως πραγματικότητα, αυτό φίλε μου είναι το μέλλον. Θα αφήσω ασχολίαστο τον εντοπισμό αντικειμένων με φωνητική εντολή ή πιθανότατα με χρωματική λάμψη και ολα τα υπόλοιπα τα οποία είναι επίσης σημαντικά αλλά είναι το κερασάκι στην τούρτα. Βέβαια, όλα αυτά παραμένουν ένα μεγάλο ερώτημα για τη χώρα μας όσον αφορά και τις ταχύτητες του internet που μας παρέχει αλλά πιστεύω ότι βρισκόμαστε σε καλό δρόμο.

Κάποιοι θα πουν ότι πάμε απο το κακό στο χειρότερο, ως τώρα με τα smartphones, και σε λίγα χρόνια με τα VR... σίγουρα θα υπάρξουν αρνητικά στοιχεία εθισμού, αντικοινωνικότητας κλπ αλλά εγώ μόνο ένα ευκολότερο μέλλον βλέπω, τα υπόλοιπα είναι επιλογές μας.

Δε θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου αλλά ούτε και να το αναλύσω. Έχεις αναζητήσει - διαβάσει πόσα πράγματα χάνει το ανθρώπινο σώμα χιλιάδων ετών προσαρμογής του στο σήμερα για αυτή την " ευκολία" που αναφέρεις? Καθώς και πόσα άλλα συμπαρασύρει?   Θα σου απαντήσω πως όχι δεν θα είναι τόσο ευκολότερο όσο φαντάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόταν ο Μαρκ με την Μαρκενα στον καναπε του σπιτιού τους και βλεπανε στον Σκαι τα επιχειρηματικά νεα με τον Υποφάντη και σκαει η ειδηση για τις καταθέσεις των πρώην υπαλλήλων. Και λέει ο Μαρκ "Oh shit, meta απο αυτο we suck it" Του απαντάει η Μαρκενα "Μην ανχώνεσε αντρακλάμου, δες τους Ελλήνες , οι πολιτικοί τους λένε the same pipes, με διαφορετικό τρόπο και τις χαφτουν. Κανε το Facebook, meta και θα εισαι μια χαρά. Δεν θα θυμάται κανεις τιποτε σε λιγο καιρό"

Και έτσι το FB έγινε meta και ο Μαρκ με την Μαρκενα συνέχισαν στον Σκαι να βλέπουν Big Brother.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, herbalife3 είπε

Την 28η Οκτωβρίου λοιπόν συνέβησαν δυο τεράστια ιστορικα γεγονοτα. Η ελληνική επανάσταση και η μετονομασία του facebook.. Δεν ξέρω ποιο είναι σπουδαιότερο

Ποια Ελληνικη επανασταση ρε συ. Ξανα πισω στα θρανια και απαγορευση σχολιων μεχρι το τελος του ετους

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, inuk35 είπε

Ποια Ελληνικη επανασταση ρε συ. Ξανα πισω στα θρανια και απαγορευση σχολιων μεχρι το τελος του ετους

Εντάξει ρε φίλε μεγα σφαλμα λογω πρωινής βιασύνης. Ζηταω συγγνώμη. Μην είσαι χαιρεκακος

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, MetroStar είπε

"Τόσα δισεκατομμύρια, τόσα μυαλά μαζεμένα, και αυτό που σκέφτηκαν σαν ΤΗΝ πρωτοποριακή ιδέα για το 'metaverse' είναι να φοράς VR headset και να είσαι ένα μπαρμπαδακι σα να παίζεις Sims; Ουαου το θέλω τώρα, θα αλλάξει τη ζωή μου!"

Όπως και να την πει δε θα εμπιστευόμουν ούτε τα ψιλά μου να κρατήσει ο Μαρκ. Ότι μέλλον και να υπάρχει σε αυτό το metaverse, αν δεν καταλήξει σαν τις 3D τηλεοράσεις, σίγουρα αυτό το μέλλον δεν μπορεί να είναι συνυφασμένο με αυτόν τον άνθρωπο, τις πρακτικές που ακολουθεί και όλα όσα πρεσβεύει. Αλλιώς θα είναι ένα δυστοπικό μέλλον. Ελπίζω ο κόσμος να έχει ξυπνήσει πλέον και να μην τον ακολουθήσει σε αυτό το εγχείρημα.

 

Σωστότατος. Επίσης λες να μην το ξέρουν και οι ίδιοι? 

Απλά θέλουν να θολώσουν τα νερά για την αναμέτρησή τους με το κoνγκρέσσο και με τους μετόχους μιας που κατρακυλά η μετοχή τους...

Θα το λέγαμε και damage control...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...