Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με το 2bshop.gr ~ Αμφισβήτηση συναλλαγής


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το skroutz τι ακριβως να κανει?

Το κατάστημα λειτουργούσε νόμιμα και με όλες τις προυποθέσεις του νόμου?

Πληρούσε προφανώς τα κριτήρια για να είναι στο σκρουτζ?

Είχε αξιολογήσεις? Καλές , κακες?

Είχε διαθεσιμότητα?

Ζητούσε μόνο κατάθεση και πληρωμή με κάρτα.

Δλδ, σε ένα τέτοιο κατάστημα, που κάνεις κατάθεση με άγνωστη παραλαβή, ποιος σου φταίει? Το ρίσκο που αναλάβατε ήταν τεράστιο προκειμένου να γλυτώσετε κάποια χρήματα. Κατανοητό, αλλά θα το καταλάβαινα αν ήταν με μία μικρή προκαταβολή ίσως κ τα υπόλοιπα αντικαταβολή.

Εδώ σε τεράστιες αλυσίδες, και όταν δεν έχουν διαθεσιμότητα κτλ, επιλέγουμε αντικαταβολή μόνο κ μόνο για να μην δεσμευθούν τα χρήματα μας για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς καμία πιθανότητα να τα χάσουμε. 

Εδώ γιατί τρέξατε να του βάλετε λεφτά?

Το skroutz είναι ένα google με καταστήματα που φιλοδοξεί να γίνει Amazon προσφέροντας και άλλες υπηρεσίες. Από την στιγμή που το κατάστημα "δείχνει" μόνο του ότι πρέπει να το αποφύγεις, τι άλλο να κάνει το skroutz αν το κατάστημα είναι καθόλα νόμιμο?

Edit : Για να μην παρεξηγηθώ, δεν γράφω για να πω "καλά να πάθετε", ούτε καν. Δεν είμαι αυτής της νοοτροπίας και καταλαβαίνω απόλυτα την απόγνωση που μερικοί βρίσκεστε. Αλλά να ζητάμε ευθύνες και παρέμβαση από το skroutz είναι άτοπο και χωρίς έρεισμα.

Επεξ/σία από UncleKim
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 312
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Zaxos89 είπε

κατσε περιμενε μεσα στα τρια πρωτα μαγαζια το εβγαζε με θετικες αξολογησεις και ενα αξιοπρεπες site με τηλεφωνα επικοινωνιας κτλ ,βασικα δε χρειαζοταν να δω κατι αλλο τις αξιολογησεις κοιταω παντα, αρα καπως πρεπει να πληρωσει και το σκρουντζ ,τοσα χρονια παραγγελνουμε δεν εχει γινει κατι παρομοιο

Τόσα χρόνια που παραγγέλνετε έχει γίνει άλλες 7 φορές. Δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να κάνει το Skroutz και το κάθε Skroutz ρε παιδιά. Το κατάστημα ήταν εταιρία. πήρε έγκριση από εφορία, εγγράφτηκε στο ΓΕΜΗ και γενικά πέρασε όλους τους κρατικούς ελέγχους. Τριών μηνών κατάστημα είναι, ούτε ΦΠΑ δεν έχει προλάβει να πληρώσει.

Δύο μήνες εξυπηρετούσε κανονικά, μάζεψε θετικές, έριξε τιμές στο πάτωμα με "προπαραγγελίες" τον τρίτο μήνα, μάζεψε τα λεφτά και έγινε λούης. Μέσα σε όλο αυτό τι θα κάνατε εσείς στη θέση του Skroutz; Τα απαραίτητα χαρτιά τα έχει, άδειες έχει, Site με ΕΑΝ κωδικούς κτλ. έχει, στις πληρωμές του έναντι του Skroutz ήταν εντάξει, τι πρέπει να κάνει δηλαδή να κάνει ένα κατάστημα για να "μπεί" στο Skroutz; Να περάσει 7 ελέγχους από Ράμπο της εφορίας;

Αν πιστεύετε οτι το Skroutz έχει ευθύνη, ή αν γράφει πουθενά στους όρους χρήσης οτι τα καταστήματα είναι ελεγμένα ή δεν ξέρω εγώ τι, κάντε του μια ομαδική μήνυση, αλλα μεταξύ μας τώρα στο κενό θα πέσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , παθών και εγώ αλλά δυστυχώς εγώ έκανα κατάθεση μετρητών στην τράπεζα όπως βλέπω σωτηρία δεν υπάρχει ειδικά με τον τρόπο που εκανα την κατάθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Zaxos89 είπε

κατσε περιμενε μεσα στα τρια πρωτα μαγαζια το εβγαζε με θετικες αξολογησεις και ενα αξιοπρεπες site με τηλεφωνα επικοινωνιας κτλ ,βασικα δε χρειαζοταν να δω κατι αλλο τις αξιολογησεις κοιταω παντα, αρα καπως πρεπει να πληρωσει και το σκρουντζ ,τοσα χρονια παραγγελνουμε δεν εχει γινει κατι παρομοιο

Πολλές φορές έχει γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Η τράπεζα μου πρότεινε επίσης αντικατάσταση της πιστωτικής κάρτας που έκανα τη συναλλαγή με νέα κάρτα, μήπως έχει υποκλέψει τα στοιχεία της κάρτας.  

Δείτε μήπως κάνετε και εσείς το ίδιο ώστε να προστατέψετε τα εναπομείναντα λεφτά στο λογαριασμό σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, teohat είπε

Καλημέρα σας. Η τράπεζα μου πρότεινε επίσης αντικατάσταση της πιστωτικής κάρτας που έκανα τη συναλλαγή με νέα κάρτα, μήπως έχει υποκλέψει τα στοιχεία της κάρτας.  

Δείτε μήπως κάνετε και εσείς το ίδιο ώστε να προστατέψετε τα εναπομείναντα λεφτά στο λογαριασμό σας.

Η πληρωμή, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, έγινε στην Viva Payments οπότε θεωρώ λίγο δύσκολο να υπέκλεψε τα στοιχεία της κάρτας.

Μερικά επιπλέον στοιχεία από μια πρόχειρη έρευνα:

Σύμφωνα με τα δημόσια στοιχεία από τον whois server του papaki.gr, το domain έχει καταχωρηθεί εκ μέρους της 2bshop από την εταιρία κατασκευής e-shop Webartstudio . Μάλιστα, εμφανίζεται και στους πελάτες της εταιρίας. Πιστεύω, ότι οι άνθρωποι ίσως να μην γνωρίζουν τι έχει συμβεί, αλλά μπορεί να έχουν πρόσβαση στο site ως διαχειριστές και να μπορέσουν να απενεργοποιήσουν κάποιες λειτουργίες, αν τους ζητηθεί, ώστε να μην συνεχίζει να την πατάει κόσμος.

Επεξ/σία από acinonyxs
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, acinonyxs είπε

Η πληρωμή, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, έγινε στην Viva Payments οπότε θεωρώ λίγο δύσκολο να υπέκλεψε τα στοιχεία της κάρτας.

Μερικά επιπλέον στοιχεία από μια πρόχειρη έρευνα:

Σύμφωνα με τα δημόσια στοιχεία από τον whois server του papaki.gr, το domain έχει καταχωρηθεί εκ μέρους της 2bshop από την εταιρία κατασκευής e-shop Webartstudio . Μάλιστα, εμφανίζεται και στους πελάτες της εταιρίας. Πιστεύω, ότι οι άνθρωποι ίσως να μην γνωρίζουν τι έχει συμβεί, αλλά μπορεί να έχουν πρόσβαση στο site ως διαχειριστές και να μπορέσουν να απενεργοποιήσουν κάποιες λειτουργίες, αν τους ζητηθεί, ώστε να μην συνεχίζει να την πατάει κόσμος.

Και εμένα μέσω viva έγινε αλλά ποτέ δεν είσαι σίγουρος . Για να είμαι 100% σίγουρος την ακύρωσα τη κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι τουλάχιστον αυτή τη στιγμή η webartstudio έχει κάποιου είδους πρόσβαση στην πλατφόρμα του eshop (opencart). Πηγαίνοντας στην διαχειριστική σελίδα του 2bshop.gr και δοκιμάζοντας ανάκτηση κωδικού, φαίνεται πως το email επιβεβαίωσης αποστέλλεται επιτυχώς όταν εισάγω το email που εμφανίζεται στον δημόσιο whois server του papaki.gr:

1050096352_.png.049088d3f86dae87e2fddd5bfec85173.png

Σε αντίθετη περίπτωση, βάζοντας ένα άσχετο email, το email επιβεβαίωσης δεν αποστέλλεται:

203049560_.png.b153c176b849a95a3997106a2db755f8.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, grnikos78 είπε

Λοιπόν παρακαλώ πολύ όσοι έχετε την καλοσύνη θα ήθελα να μου στείλετε προσωπικό το κινητό σας να σας προσθέσω στο βαιμπερ ξέρω ότι είναι προσωπικό στοιχείο αλλά καλύτερα έτσι ώστε να έχουμε μια απόδειξη ότι αυτός που μπαίνει στην ομαδική είναι παθών και δεν μας κοροϊδεύει. Έχουμε ήδη δημιουργήσει μια ομάδα στο βαιμπερ!

Πως ακριβώς αποτελεί απόδειξη αυτό? Πως ξέρεις ότι δεν θα μπει και κάποιος απ' το κατάστημα για να παρακολουθεί τι λέτε? Ποιος σας κοροϊδεύει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να θυμηθω ποσα τετοια θεματα εχουν ανοιξει στο ινσομνια τα τελευταια χρονια . και ομως πολλοι συνεχιζουν και καταθετουν 500ευρα στο καθε περιεργο online μαγαζακι . και μετα τα λεφτα χανονται και φταινε ολοι οι αλλοι εκτος απο τους ιδιους . σε ενα μηνα παλι οι ιδιες συζητησεις θα γινονται , για καποιο αλλο μαγαζι που αποφασισε ξαφνικα να πουλαει 30% κατω τιμες μονο με καταθεση γιατι προφανως ειναι φιλανθρωποι και μας αγαπανε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Πως ακριβώς αποτελεί απόδειξη αυτό? Πως ξέρεις ότι δεν θα μπει και κάποιος απ' το κατάστημα για να παρακολουθεί τι λέτε? Ποιος σας κοροϊδεύει?

Γιατι απλα μετα εχουμε το κινητο του , συν οτι καποια στιγμη θα ζητησουμε και φωτογραφια τις αποδειξεις

5 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Πως ακριβώς αποτελεί απόδειξη αυτό? Πως ξέρεις ότι δεν θα μπει και κάποιος απ' το κατάστημα για να παρακολουθεί τι λέτε? Ποιος σας κοροϊδεύει?

Ή τουλαχιστον δεν θα μπαινει ο οποιοσδηποτε μεσα απο το forum που απλα σχολιαζει οτι ειμαστε χαζοι που καναμε καταθεση κτλπ οταν οι περισσοτεροι αντιμετωπιζουμε το ιδιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, grnikos78 είπε

Γιατι απλα μετα εχουμε το κινητο του

Ναι και?

6 λεπτά πριν, grnikos78 είπε

συν οτι καποια στιγμη θα ζητησουμε και φωτογραφια τις αποδειξεις

αυτός που έχει το κατάστημα μπορεί να στείλει άνετα μια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, stelioz78 είπε

δεν μπορω να θυμηθω ποσα τετοια θεματα εχουν ανοιξει στο ινσομνια τα τελευταια χρονια . και ομως πολλοι συνεχιζουν και καταθετουν 500ευρα στο καθε περιεργο online μαγαζακι . και μετα τα λεφτα χανονται και φταινε ολοι οι αλλοι εκτος απο τους ιδιους . σε ενα μηνα παλι οι ιδιες συζητησεις θα γινονται , για καποιο αλλο μαγαζι που αποφασισε ξαφνικα να πουλαει 30% κατω τιμες μονο με καταθεση γιατι προφανως ειναι φιλανθρωποι και μας αγαπανε .

ειπαμε μην τα ξαναλεμε ήταν πρωτο πρώτο το μαγαζι με θετικές αξιολογήσεις και ενα καλο site σε σχεση με άλλα, τι αλλο χρειάζεται να δεις για να παραγγείλεις; η διαφορά σε αυτο που αγόρασα εγώ σε σχεση με τα αλλα μαγαζια ηταν 3 ευρω, ολα καλα δλδ, Ολοι οι έξυπνοι μιλάτε κατόπιν εορτής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, avougio είπε

Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης έχει τουλάχιστον έναν γνωστό λογαριασμό, αυτόν στον οποίο του κατέθεσα το τραπεζικό έμβασμα. Η συγκεκριμένη υπόθεση θα γίνει γρήγορα ποινικό θέμα με τόσες μηνύσεις που έχουν κατατεθεί και σε εισαγγελίες και στη Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Η συγκεκριμένη εταιρεία επίσης ΔΕΝ είναι φάντασμα. Έχει δημόσια όλα τα στοιχεία της. ΑΡΑ, το μόνο που απομένει στον ιδιοκτήτη της, αν θέλει να γλιτώσει τη φυλακή, είναι να επιστρέψει τα χρήματα στους παθόντες, για να αποσύρουν τις μηνύσεις. Οι υποθέσεις παραγράφονται στην πενταετία, αλλά η απάτη αποτελεί κακούργημα, δηλαδή παραγράφεται στην εικοσαετία. 

εσυ τι θελεις????να παρεις τα χρηματα σου υποθετω πρωτα......παρε τα χρηματα σου πρωτα αφου πας στη τραπεζα να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης και μετα κανεις οτι αλλο θελεις......οι μυνησεις και τα δικαστηρια (συνηθως τραβανε πολυ περισσοτερο απο μια αμφισβητηση συναλλαγης) ειναι το επομενο σταδιο για οποιους θελουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Ναι και?

αυτός που έχει το κατάστημα μπορεί να στείλει άνετα μια.

 

Τι και? Δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα απο το εχουμε στοιχεια και μη? Πραγματικα μερικοι απλα μπαινετε μονο και μονο για να πειτε κατι χωρις στην ουσια να βοηθατε, αυτη την στιγμη ειμαστε μια μεγαλη μαζα ατομων που την παθανε οχι επειδη βρηκαν μια τρελη προσφορα 200 ευρω κατω, εγω παρηγγειλα μια οθονη στα 230 ευρω ενω αλλα καταστηματα την ειχαν στην ιδια ακριβως τιμη απλα εκει ειχαν παραδοση εως 30 ημερες ενω σε αυτο ειχαν παραδοση 4-10 εργασιμες.

14 λεπτά πριν, kostasbm είπε

εσυ τι θελεις????να παρεις τα χρηματα σου υποθετω πρωτα......παρε τα χρηματα σου πρωτα αφου πας στη τραπεζα να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης και μετα κανεις οτι αλλο θελεις......οι μυνησεις και τα δικαστηρια (συνηθως τραβανε πολυ περισσοτερο απο μια αμφισβητηση συναλλαγης) ειναι το επομενο σταδιο για οποιους θελουν....

Απο την στιγμη που υπαρχει η αναλογη απατη και παλιοτερα απλα τραβαμε το θεμα στο δικαστηριο οπως εκανα ωστε να μην την ξανα παθουμε στο μελλον και λογω του skroutz που πολλοι απο εμας προωθηθηκαν απο αυτο αλλα και να μην υπαρξει ξανα παρομοια κατασταση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...