Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με το 2bshop.gr ~ Αμφισβήτηση συναλλαγής


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, grnikos78 είπε

 

Απο την στιγμη που υπαρχει η αναλογη απατη και παλιοτερα απλα τραβαμε το θεμα στο δικαστηριο οπως εκανα ωστε να μην την ξανα παθουμε στο μελλον και λογω του skroutz που πολλοι απο εμας προωθηθηκαν απο αυτο αλλα και να μην υπαρξει ξανα παρομοια κατασταση

το ζητουμενο ειναι να μπει προτεραιοτητα τι θελει ο καθενας πρωτα........ τελος στις απατες δεν προκειται να μπει, οσα δικαστηρια και να γινουν ,θα γινονται ανα διαστηματα.....σημασια εχει να μη χανονται χρηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 312
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ένας πολύ καλος τρόπος κατ'εμε για να αποφεύγει κανείς πιθανες άπατες είναι το skroutz prime skroutz plus. Γνωστο και ως καλαθι του skroutz. Πρωτα απο ολα γλυτωνεις τα μεταφορικα που αν ψωνιζεις συχνα ειναι ενα μεγαλο πλεονεκημα (μιας και η συνδρομη ειναι μολις 17 ευρω τον χρονο).

Το πιο σημαντικό όμως είναι η ασφάλεια. Επειδή στην όλη διαδικασία εμπλέκεται το Σκρουτζ, αν προκύψουν προβλήματα έχεις να κανείς με το Σκρουτζ. πχ 1-2 t-shirt που ειχα παρει το καλοκαιρι δεν υπηρχε τελικα το νουμερο μου και το σκρουτζ αμεσα επεστρεψε τα χρηματα (συν 5ευρω κουπονι για επομενες αγορες) χωρις εγω να χρειαστει να κανω κατι. Ουτε να μανουριασω με το μαγαζι, ουτε εκνευρισμος, ουτε τιποτα.

Φυσικά επειδή το skroutz plus το τρεχει το skroutz, σαν υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη για ολους τους πωλητές. Ετσι γλυτωνεις την σαρα και την μαρα που θα προσπαθησει να σε εκμεταλευθει.

Στα αρνητικά είναι το ότι σε μερικές κατηγορίες μπορεί να μην υπάρχει καλάθι του Σκρουτζ ή ότι μπορεί το μαγαζί που έχει καλάθι του Σκρουτζ να μην είναι το πιο φθηνό (αν και σε πολλές από αυτές τις περιπτώσεις αν βάλεις τα μεταφορικά που γλυτωνεις είναι μια ή άλλη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostasbm είπε

το ζητουμενο ειναι να μπει προτεραιοτητα τι θελει ο καθενας πρωτα........ τελος στις απατες δεν προκειται να μπει, οσα δικαστηρια και να γινουν ,θα γινονται ανα διαστηματα.....σημασια εχει να μη χανονται χρηματα...

Μαλλον δεν καταλαβες , οταν κανεις αμφισβητηση συναλλαγης στην τραπεζα σου ζηταει αν το εχεις δηλωσει στην αστυνομια και να καταθεσεις το αναλογο εγγραφο καταθεσης , οποτε ειτε θελω τα χρηματα είτε θελω να τους πιασουν ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα!

2 λεπτά πριν, papapontikas είπε

Ένας πολύ καλος τρόπος κατ'εμε για να αποφεύγει κανείς πιθανες άπατες είναι το skroutz prime skroutz plus. Γνωστο και ως καλαθι του skroutz. Πρωτα απο ολα γλυτωνεις τα μεταφορικα που αν ψωνιζεις συχνα ειναι ενα μεγαλο πλεονεκημα (μιας και η συνδρομη ειναι μολις 17 ευρω τον χρονο).

Το πιο σημαντικό όμως είναι η ασφάλεια. Επειδή στην όλη διαδικασία εμπλέκεται το Σκρουτζ, αν προκύψουν προβλήματα έχεις να κανείς με το Σκρουτζ. πχ 1-2 t-shirt που ειχα παρει το καλοκαιρι δεν υπηρχε τελικα το νουμερο μου και το σκρουτζ αμεσα επεστρεψε τα χρηματα (συν 5ευρω κουπονι για επομενες αγορες) χωρις εγω να χρειαστει να κανω κατι. Ουτε να μανουριασω με το μαγαζι, ουτε εκνευρισμος, ουτε τιποτα.

Φυσικά επειδή το skroutz plus το τρεχει το skroutz, σαν υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη για ολους τους πωλητές. Ετσι γλυτωνεις την σαρα και την μαρα που θα προσπαθησει να σε εκμεταλευθει.

Στα αρνητικά είναι το ότι σε μερικές κατηγορίες μπορεί να μην υπάρχει καλάθι του Σκρουτζ ή ότι μπορεί το μαγαζί που έχει καλάθι του Σκρουτζ να μην είναι το πιο φθηνό (αν και σε πολλές από αυτές τις περιπτώσεις αν βάλεις τα μεταφορικά που γλυτωνεις είναι μια ή άλλη). 

το skroutz plus εχει μια αποκληση της ταξεως των 40 ευρω+ για αγορες μεγαλης αξιας οποτε ειναι μονοδρομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, grnikos78 είπε

το skroutz plus εχει μια αποκληση της ταξεως των 40 ευρω+ για αγορες μεγαλης αξιας οποτε ειναι μονοδρομος

Ναι είπα ότι σε μερικές κατηγορίες δεν συμφέρει. Αν και σε τελική ανάλυση αν συνυπολογισεις τα μεταφορικά και το ότι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις ίσως να συμφέρει.

Εξάλλου οι απατεώνες ποντάρουν συνήθως στα ακριβά προϊόντα που τα διαφημίζουν 100-200 ευρώ κάτω από τον ανταγωνισμό, και μετά απλά μαζεύουν όλο το χαρτί και εξαφανίζονται. Και μετά εγώ, εσύ και ο καθένας μας μυρτιά κλαίουσα στα φορουμς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grnikos78 είπε

Ή τουλαχιστον δεν θα μπαινει ο οποιοσδηποτε μεσα απο το forum που απλα σχολιαζει οτι ειμαστε χαζοι που καναμε καταθεση κτλπ οταν οι περισσοτεροι αντιμετωπιζουμε το ιδιο θεμα.

Ήρθές εσύ σε ένα δημόσιο φόρουμ. Για κάποιον το κάνει κατάθεση χρημάτων σε τραπεζικό λογαριασμό θεωρείται χαζή κίνηση, δηλαδή πρεπει να συμφωνεί μαζί σου? Επειδή εσύ δεν στάθμησες σωστά τις καταστάσεις πρεπει να στεναχωριόμαστε και εμεις αν εσυ έχασες κάποια χρήματα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, grnikos78 είπε

Τι και? Δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα απο το εχουμε στοιχεια και μη?

Επειδή έχεις ένα κινητό έχεις στοιχεία? 

Δεν απορώ καθόλου που την πατήσατε με αυτά που γράφετε μερικοί. 

Επίσης το ότι είστε θύματα δε σας δίνει κανένα δικαίωμα να μπαίνετε σε ένα φόρουμ, να προσβάλλετε και να μειώνετε συμφορουμίτες με καθημερινή παρουσία, επειδή σας επισημαίνουν τα λάθη σας και δεν χαϊδεύουν αυτάκια. 

Εκτός κι αν περιμένετε να πάμε εμείς και να σας φέρουμε ως δια μαγείας τα λεφτά σας πίσω.

Αυτά τα ολίγα και καλή τύχη στην προσπάθειά σας. 

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Επειδή έχεις ένα κινητό έχεις στοιχεία? 

Δεν απορώ καθόλου που την πατήσατε με αυτά που γράφετε μερικοί. 

Επίσης το ότι είστε θύματα δε σας δίνει κανένα δικαίωμα να μπαίνετε σε ένα φόρουμ, να προσβάλλετε και να μειώνετε συμφορουμίτες με καθημερινή παρουσία, επειδή σας επισημαίνουν τα λάθη σας και δεν χαϊδεύουν αυτάκια. 

Εκτός κι αν περιμένετε να πάμε εμείς και να σας φέρουμε ως δια μαγείας τα λεφτά σας πίσω.

Αυτά τα ολίγα και καλή τύχη στην προσπάθειά σας. 

Μην είσαι σκληρός μαζί τους, θα μπορούσε να τύχει και σε εσένα και σε έμενα.

Έχασαν χρήματα και τα θέλουν πίσω και μάλλον θα τα πάρουν, τον χρόνο και το άγχος δεν θα πάρουν ξανά πίσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Ήρθές εσύ σε ένα δημόσιο φόρουμ. Για κάποιον το κάνει κατάθεση χρημάτων σε τραπεζικό λογαριασμό θεωρείται χαζή κίνηση, δηλαδή πρεπει να συμφωνεί μαζί σου? Επειδή εσύ δεν στάθμησες σωστά τις καταστάσεις πρεπει να στεναχωριόμαστε και εμεις αν εσυ έχασες κάποια χρήματα?

Φιλε μου καλε εφόσον δεν έχεις καμια θέση πανω στο θέμα μας γιατι ασχολείσαι μαζι μας χωρίς στην ουσία να μας βοηθάς με κάτι ξερω εγω; Προσωπικά  ατομα σαν εσάς που απλα μπαίνετε σε ενα φόρουμ για να πείτε κατι μόνο και μόνο για να πειτε χωρίς καμία βοήθεια πανω στο θεμα αδιαφορώ πληρως μιας και δεν λαμβάνουμε καποια εξτρα βοήθεια παρα μονο " εκανες βλακεια που πληρωσες έτσι, Σκέψου ποσο χαζος εισαι κτλπ κτλπ αρλουμπες"

33 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Επειδή έχεις ένα κινητό έχεις στοιχεία? 

Δεν απορώ καθόλου που την πατήσατε με αυτά που γράφετε μερικοί. 

Επίσης το ότι είστε θύματα δε σας δίνει κανένα δικαίωμα να μπαίνετε σε ένα φόρουμ, να προσβάλλετε και να μειώνετε συμφορουμίτες με καθημερινή παρουσία, επειδή σας επισημαίνουν τα λάθη σας και δεν χαϊδεύουν αυτάκια. 

Εκτός κι αν περιμένετε να πάμε εμείς και να σας φέρουμε ως δια μαγείας τα λεφτά σας πίσω.

Αυτά τα ολίγα και καλή τύχη στην προσπάθειά σας. 

Πιστεύεις πως η δίωξη με ενα κινητό δεν μπορεί να εντοπίσει κάποιον; Πίστεψέ με ξέρω καλα πως λειτουργεί ο διαδικτυακός κοσμος και το τρακινγκ σιστεμ που γινεται σε οτιδήποτε, ενα φορουμ που θα μπορούσε απλα να είναι λίγες σελιδες με όσους έχουν θέμα εχει καταλήξει να ειναι 12 σελίδες γιατί υπάρχουν άτομα που απλα μπαίνουν ετσι για να πούνε κατι που δεν έχει κανένα ίχνος βοήθεια παρα μόνο προσβολή στα πρόσωπα που την έπαθαν. Καλη σου συνέχεια λοιπόν σε εσένα και σε όσους απαντάνε έτσι μόνο και μόνο για να απαντήσουν 😀 θα μπορούσε να ήταν ο κάθε ένας απο εμας που την επαθε έτσι αλλα δεν κάνετε τον κόπο να μπείτε στην διαδικασία αυτη και να αναλογιστείτε την κατάσταση που επικρατεί 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, grnikos78 είπε

Πιστεύεις πως η δίωξη με ενα κινητό δεν μπορεί να εντοπίσει κάποιον;

 

5 λεπτά πριν, grnikos78 είπε

Πίστεψέ με ξέρω καλα πως λειτουργεί ο διαδικτυακός κοσμος και το τρακινγκ σιστεμ που γινεται σε οτιδήποτε

Οκ 

39 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δεν απορώ καθόλου που την πατήσατε με αυτά που γράφετε μερικοί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, grnikos78 είπε

Φιλε μου καλε εφόσον δεν έχεις καμια θέση πανω στο θέμα μας γιατι ασχολείσαι μαζι μας χωρίς στην ουσία να μας βοηθάς με κάτι ξερω εγω; Προσωπικά  ατομα σαν εσάς που απλα μπαίνετε σε ενα φόρουμ για να πείτε κατι μόνο και μόνο για να πειτε χωρίς καμία βοήθεια πανω στο θεμα αδιαφορώ πληρως μιας και δεν λαμβάνουμε καποια εξτρα βοήθεια παρα μονο " εκανες βλακεια που πληρωσες έτσι, Σκέψου ποσο χαζος εισαι κτλπ κτλπ αρλουμπες"

Αν δεν σου αρέσει η κριτική δεν μπαίνεις σε ένα δημόσιο φόρουμ, τέλος. Δεν ήρθές έδω για να σου χαίδευμουμε τα αυτία και να κλαίμε μαζί σου για την χαζομάρα που έκανες (γιατί κάποιος που πουλάει κάτι 20-30% κάτω απο τους υπόλοιπους, κατι κρύβει).

Στο φινάλε έσυ ήρθες και βρήκες τους υπόλοιπους εδώ, δεν ήρθαν να σε βρούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gkiko90 είπε

Γειά σε όλους. Εγώ την πάτησα βλέποντας διαθεσιμότητα στον AMD RYZEN 5 3400G που δεν υπάρχει πουθενά πλέον.

Ελπίζω να βγάλουμε μια άκρη με όλο αυτό γτ εν έτει 2021 δεν μπορώ να φανταστώ να χάνονται λεφτά με αυτό τον τρόπο που ο καθένας τα έχει ανάγκη για την επιβίωση του.

Συγγνώμη σύντροφε, αλλά αν έχεις πρόβλημα επιβίωσης δεν θα πας να αγοράσεις Ryzen 5 3400G, αλλά θα πάρεις 5 οκάδες ψωμί για να το κάνεις παξιμάδι για τις μεγάλες πείνες…

Είπαμε να γράφουμε υπερβολές αλλά με μέτρο…

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Αν δεν σου αρέσει η κριτική δεν μπαίνεις σε ένα δημόσιο φόρουμ, τέλος. Δεν ήρθές έδω για να σου χαίδευμουμε τα αυτία και να κλαίμε μαζί σου για την χαζομάρα που έκανες (γιατί κάποιος που πουλάει κάτι 20-30% κάτω απο τους υπόλοιπους, κατι κρύβει).

Στο φινάλε έσυ ήρθες και βρήκες τους υπόλοιπους εδώ, δεν ήρθαν να σε βρούν.

Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις τον λογο για τον οποίο έγραψα ότι έγραψα δεν ζήτησε κανενας μας να μας χαϊδεύει τα αφτιά κτλπ δεν ξέρω τι ακριβώς δεν έχεις καταλάβει ιδίως όταν εχω αναφέρει ότι αυτό που αγόρασα ηταν ιδια ακριβώς τιμή με αλλα καταστήματα αλλα άλλαζε η ημερομηνία παράδοσης και για αυτό το επελεξα. Επίσης δεν καταλαβαίνω το νοημα αυτο που κάνεις πχ που απλα θες να φέρεις μια αντιπαράθεση τι ακριβώς θες να αποδείξεις; να σου πούμε εχεις δικιο για να νιώσεις εκτίμηση οταν ο σκοπός μας τώρα είναι να βγάλουμε μια ακρη και ενα αποτέλεσμα; καλη σου συνέχεια κακ σε εσένα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, UncleKim είπε

Το skroutz τι ακριβως να κανει?

Το κατάστημα λειτουργούσε νόμιμα και με όλες τις προυποθέσεις του νόμου?

Πληρούσε προφανώς τα κριτήρια για να είναι στο σκρουτζ?

Είχε αξιολογήσεις? Καλές , κακες?

Είχε διαθεσιμότητα?

Ζητούσε μόνο κατάθεση και πληρωμή με κάρτα.

Δλδ, σε ένα τέτοιο κατάστημα, που κάνεις κατάθεση με άγνωστη παραλαβή, ποιος σου φταίει? Το ρίσκο που αναλάβατε ήταν τεράστιο προκειμένου να γλυτώσετε κάποια χρήματα. Κατανοητό, αλλά θα το καταλάβαινα αν ήταν με μία μικρή προκαταβολή ίσως κ τα υπόλοιπα αντικαταβολή.

Εδώ σε τεράστιες αλυσίδες, και όταν δεν έχουν διαθεσιμότητα κτλ, επιλέγουμε αντικαταβολή μόνο κ μόνο για να μην δεσμευθούν τα χρήματα μας για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς καμία πιθανότητα να τα χάσουμε. 

Εδώ γιατί τρέξατε να του βάλετε λεφτά?

Το skroutz είναι ένα google με καταστήματα που φιλοδοξεί να γίνει Amazon προσφέροντας και άλλες υπηρεσίες. Από την στιγμή που το κατάστημα "δείχνει" μόνο του ότι πρέπει να το αποφύγεις, τι άλλο να κάνει το skroutz αν το κατάστημα είναι καθόλα νόμιμο?

Edit : Για να μην παρεξηγηθώ, δεν γράφω για να πω "καλά να πάθετε", ούτε καν. Δεν είμαι αυτής της νοοτροπίας και καταλαβαίνω απόλυτα την απόγνωση που μερικοί βρίσκεστε. Αλλά να ζητάμε ευθύνες και παρέμβαση από το skroutz είναι άτοπο και χωρίς έρεισμα.

Χμ. εγώ την πάτησα σαν αρχάριος. Όμως:
1. το κατάστημα έδειχνε να λειτουργεί νόμιμα.
2. Αξιολογήσεις είχε μέσω σκρουτζ, καλές. 4.8/5 αστέρια με 2 αρνητικές, οι οποίες έλεγαν ότι "μας κράτησε τα λεφτά για 10 μέρες και μετά μας τα επέστρεψε, μακρυά". Επίσης, οι αξιολογήσεις ήταν μέσω σκρουτζ. Προσωπικά υπέθεσα ότι όπως όταν ψωνίζω εγώ μέσω σκρουτζ μου έρχεται e-mail να αξιολογήσω προϊόν κατάστημα, έτσι γίνεται κι εκεί. Ότι δλδ πρόκειται για υπαρκτούς ανθρώπους (όπως εγώ) που έχουν ψωνίσει από εκεί και αφήνουν κριτική.
3. Δεν είχε διαθεσιμότητα άμεση, κάτι που όμως τα περισσότερα δεν έχουν. Προτού αποφασίσω να προπληρώσω, κάτι για το οποίο σίγουρα φταίω, τους πήρα τηλ., το σήκωσαν ΑΜΕΣΑ (για πρώτη και τελευταία φορά) και βγήκε μια κοπέλα, η οποία μου εξήγησε όλο τον τρόπο λειτουργίας (και καλά) και επιπλέον με ενημέρωσε και για ζητήματα εγγύησης κλπ. Κι έτσι αποφάσισα να το κάνω.
4. Ο τρόπος με τον οποίο αντιμετώπιζα το skroutz μέχρι χθες, είναι ότι είχα χτίσει μέσω των αγορών μέσω σκρουτζ χρόνια τώρα μια "εμπιστοσύνη" στο βασικό έστω screening που (νόμιζα ότι) κάνει στα καταστήματα. Φυσικά, αυτό ήταν αυθαίρετη δική μου σκέψη όπως με θλίψη και κόστος (τετρακοσίων ευρώ) διαπιστώνω αυτή τη στιγμή.

Από κει και έπειτα, όλα τα παραπάνω, συν φυσικά το ότι έβρισκα 30% φθηνότερο από το επόμενο αυτό που έψαχνα, με οδήγησε (συναισθηματικά αν θέλεις;) στο να κάνω αυτή τη βλακεία. Που γενικώς, έχω πάνω από 15 χρόνια να κάνω. Θέλω να πω δλδ, ότι δεν είναι "βρήκα το ράντομ πρώτο σκρουτζομάγαζο και φτηνότερο και έβαλα τα λεφτά και τέλος".

Επίσης, να πω με αφορμή αυτό δύο ακόμα πράγματα.
1. Δεν κατηγορώ το σκρουτζ, όχι παραπάνω από τον εαυτό μου τεσπα, αλλά δεν το θεωρώ και μια "απλή μηχανή αναζήτησης μαγαζιών". Αυτό ήταν που στο δικό μου μυαλό το διαφοροποιούσε από το bestprice ή, ακόμα πληρέστερα, το google.
2. Το αθλητικό ρολόι που έψαχνα (polar vantage v2) το βρίσκω αυτή τη στιγμή με καλάθι σκρουτζ 473 και παράδοση 4-10 μέρες. Είμαι συνδρομητής στο καλάθι του σκρουτζ, αλλά μετά από τέτοιο πάθημα, αν αποφάσιζα να το πάρω πάλι, γιατί να το κάνω μέσω σκρουτζ; και τεσπα τι ασφάλεια έχω πια και με το πράσινο κουμπί; Πού ξέρω αν το κατάστημα που το βρίσκω με το "πράσινο κουμπί" και παράδοση 4-10 μέρες δεν βγει κι αυτό από το σκρουτζ την ένατη εργάσιμη και χαιρετίσω κι αυτά; Προσωπικά, αν ποτέ ξαναέχω τα λεφτά για αυτό, θα μαζέψω όλα τα χρήματα και θα πάω να το αγοράσω από φυσικό κατάστημα. Μπορεί και να ψάξω στο σκρουτζ να δω ποιός το έχει (ή ακόμα καλύτερα όπως συνέβαινε πριν στο google) αλλά προς το παρόν τουλάχιστον, κρύωσα με το σκρουτζ.

Επεξ/σία από insobob33
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναγράφω ΚΑΘΕ χρόνο 2 ΦΟΡΕΣ γίνεται αυτό το πράγμα. ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΕ ΕΤΣΙ; Δεν διαβάζετε τα προηγούμενα νήματα; Η λέτε σιγά μην την πάθω εγώ είμαι πολύ έξυπνος; 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...