Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με το 2bshop.gr ~ Αμφισβήτηση συναλλαγής


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλη μια ΙΚΕ που έφαγε τα λεφτά του κοσμάκι...

1.Απατεώνας ανοίγει ΙΚΕ σε 1 μέρα

2.Απατεώνας μπαίνει σε Skroutz

3.Απατεώνας ρίχνει της τιμές στα τάρταρα

4.Απατεώνας αδείαζει τους λογαριασμούς της εταιρίας αφού μάζεψε 500κ με 1μύριο από την απάτη(συνήθως κόβουνε 50κ με 100κ μισθό τον μήνα στον εαυτό τους για να γίνει νόμιμη η δικαιολογία των χρημάτων)

5.Απατεώνας ρίχνει κανονιά σε κράτος(ΦΠΑ) και πελάτες μετά απο 3-6 μήνες

6.Απατεώνας έχει 0 ποινική κ αστική ευθύνη λόγο ΙΚΕ

7.Βλέπε βήμα 1

 

Μόνο στην μπανανία του Ελλαδιστάν θα μπορούσες να ανοίξεις "εταιρία" σε 2 ώρες,με 0,στην κυριολεξία,κεφάλαιο και χωρίς αστικές και ποινικές ευθύνες των φυσικών προσώπων της ΙΚΕ...

Ο μόνος τρόπος να πάνε αυτοι φυλακή είναι εάν κάποιος καταθέση μήνυση για απάτη.Διαφορετικά το κράτος της μπανανίας τους δίνει το δικαίωμα να σας κλέβουν "νόμιμα".

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 312
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

άλλο ένα θέμα στο insomnia.gr με κατάστημα/μαγαζί/επιχείρηση = απατεώνες

όταν αγοράζεται κάτι μέσω διαδικτύου (online) πάντα να προτιμάτε πληρωμή μέσω πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας (VISA/MASTERCARD) αν γίνει κάτι στραβό κάνετε αμφισβήτηση συναλλαγής και παίρνετε τα χρήματα σας πίσω

αν πληρώσετε με τραπεζική κατάθεση στο γκισέ του ταμείου της τράπεζας ή με μεταφορά από το e-banking της τράπεζας σας σε λογαριασμό "τρίτου" το να πάρετε τα χρήματα σας με αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα σας είναι σχεδόν απίθανο έως αδύνατο καθώς σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κινηθείτε δικαστικά αυτό σημαίνει έξοδα σε δικηγόρο κτλ.

συνήθως οι απατεώνες αυτού του τύπου μαζεύουν τα χρήματα και γίνονται καπνός (όπως έχει συμβεί με όλα τα καταστήματα που έχουν αναφερθεί στο Insomnia.gr κατά καιρούς είναι μεγάλη η λίστα...)

το γεγονός ότι οι αρμόδιες αρχές ξυπνάνε αργά και ρίχνουν πρόστιμα στους απατεώνες κατόπιν εορτής δεν σας εξασφαλίζει καθόλου

όλα τα παραπάνω αναφέρονται στο διαδίκτυο

αρμόδιες αρχές για να κάνετε τις καταγγελίες σας αν έχετε υποψία ότι πέσατε θύματα απάτης είναι :

ΕΚΠΟΙΖΩ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

και φυσικά η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ

αλλά το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΑΣ (ΑΜΕΣΑ)

Το Skroutz.gr και το Bestprice είναι πλατφόρμες αναζήτησης τιμών/προιόντων δεν έχουν την παραμικρή ευθύνη

ο έλεγχος που μπορούν να κάνουν είναι συγκεκριμένος

εσείς πρέπει να προσέχετε επειδή οι απατεώνες βασίζονται σε πελάτες που θέλουν να πάρουν κάτι το ακριβό πιο φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μας σώζει είναι να μας επιστρεψουν τα λεφτά οι τράπεζες με την αμφισβητηση συναλλαγης ...........αν όχι το βλεπω πολυ δυσκολο μετά εκτος και αν χοντρυνει πολυ το πραγμα με μηνυσεις και εισαγγελεα.

 

Παντως αν δεν παρω τα λεφτα μου πισω σκεφτομαι να ανοιξω κ εγω ενα σκρουτζομαγαζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kyr123 είπε

Άλλη μια ΙΚΕ που έφαγε τα λεφτά του κοσμάκι...

1.Απατεώνας ανοίγει ΙΚΕ σε 1 μέρα

2.Απατεώνας μπαίνει σε Skroutz

3.Απατεώνας ρίχνει της τιμές στα τάρταρα

4.Απατεώνας αδείαζει τους λογαριασμούς της εταιρίας αφού μάζεψε 500κ με 1μύριο από την απάτη(συνήθως κόβουνε 50κ με 100κ μισθό τον μήνα στον εαυτό τους για να γίνει νόμιμη η δικαιολογία των χρημάτων)

5.Απατεώνας ρίχνει κανονιά σε κράτος(ΦΠΑ) και πελάτες μετά απο 3-6 μήνες

6.Απατεώνας έχει 0 ποινική κ αστική ευθύνη λόγο ΙΚΕ

7.Βλέπε βήμα 1

 

Μόνο στην μπανανία του Ελλαδιστάν θα μπορούσες να ανοίξεις "εταιρία" σε 2 ώρες,με 0,στην κυριολεξία,κεφάλαιο και χωρίς αστικές και ποινικές ευθύνες των φυσικών προσώπων της ΙΚΕ...

Ο μόνος τρόπος να πάνε αυτοι φυλακή είναι εάν κάποιος καταθέση μήνυση για απάτη.Διαφορετικά το κράτος της μπανανίας τους δίνει το δικαίωμα να σας κλέβουν "νόμιμα".

καταρχήν συγχαρητήρια για το σκεπτικό σου

απλά να σε διορθώσω σε κάτι που λες λάθος

δεν πάει φυλακή  ο απατεώνας γιατί συνήθως δεν κλέβει το κράτος αλλά τους ιδιώτες

δεν μπορεί να του κάνει κανείς κατάσχεση στα περιουσιακά του στοιχεία

βλέπε ΙΚΕ.

απλά αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να είστε πιο προσεκτικοί/καχύποπτοι και να το ψάχνετε παραπάνω όταν είναι να δώσετε τα χρήματα σας γιατί μπορεί να μην αξίζει να πάρεις κάτι "υποτίθεται" πιο φτηνά...

2 λεπτά πριν, karnezis είπε

Το μόνο που μας σώζει είναι να μας επιστρεψουν τα λεφτά οι τράπεζες με την αμφισβητηση συναλλαγης ...........αν όχι το βλεπω πολυ δυσκολο μετά εκτος και αν χοντρυνει πολυ το πραγμα με μηνυσεις και εισαγγελεα.

Παντως αν δεν παρω τα λεφτα μου πισω σκεφτομαι να ανοιξω κ εγω ενα σκρουτζομαγαζο.

αν ανοίξεις σκρουτζομάγαζο με σκοπό την απάτη για να τα οικονομήσεις

να είσαι σίγουρος ότι θα σε πιάσουν

αυτοί που τα κάνουν αυτά τα πράγματα είναι χρόνια σε αυτού του είδους την αγορά της απάτης δεν είναι τυχαίοι να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα κάνει παραγγελία 6/10 σε προϊόν αξίας 168€ με διαθεσιμότητα 4-10 μέρες. 22/10  ακύρωσαν την παραγγελία και μου επέστρεψαν τα χρήματα. Η μόνη ένσταση μου είναι ότι πιθανόν γνώριζαν εξαρχής ότι δεν θα μπορούσαν να παραδώσουν στην προβλεπόμενη ημερομηνία. Κράτησαν ωστόσο τα χρήματα για 10 μέρες. Σε ανάλογη περίπτωση άλλο κατάστημα με ενημέρωσε την ίδια μέρα της παραγγελίας ότι θα καθυστερήσει η παράδοση και ακύρωσε άμεσα την παραγγελία με επιστροφή χρημάτων αφου τους το ζήτησα. Δεν νομίζω πάντως ότι πρόκειται για απατεώνες. 

Επεξ/σία από eduardo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, eduardo είπε

Είχα κάνει παραγγελία 6/10 σε προϊόν αξίας 168€ με διαθεσιμότητα 4-10 μέρες. 22/10  ακύρωσαν την παραγγελία και μου επέστρεψαν τα χρήματα. Η μόνη ένσταση μου είναι ότι πιθανόν γνώριζαν εξαρχής ότι δεν θα μπορούσαν να παραδώσουν την προβλεπόμενη ημερομηνία. Κράτησαν ωστόσο τα χρήματα για 10 μέρες. Σε ανάλογη περίπτωση άλλο κατάστημα με ενημέρωσε την ίδια μέρα της παραγγελίας ότι θα καθυστερήσει η παράδοση και ακύρωσε άμεσα την παραγγελία με επιστροφή χρημάτων αφου τους το ζήτησα. Δεν νομίζω πάντως ότι πρόκειται για απατεώνες. 

πως ειχες πληρωσει????  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eduardo είπε

Με πιστωτική κάρτα 

οταν πληρωνουμε με καρτα τα χρηματα δεν τα εχει ο πωλητης αλλα δεσμευονται απο τη τραπεζα για λογαριασμο του πωλητη μεχρι να εκδωσει παραστατικο(αποδειξη-τιμολογιο....αυτο το αναφερω γιατι ειπες οτι σου κρατησαν τα χρηματα.....

κατα ταλλα εισαι τυχερος αποτι βλεπεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο που έχω να πω είναι κουράγιο και υπομονή σε όσους έχουν δώσει λεφτά και τώρα είναι σε αυτήν την κατάσταση και θα πρέπει επιτέλους αυτό το κράτος του Ελλαδισταν να τιμωρεί , εγώ ευτυχώς τελευταία στιγμή δεν του έβαλα λεφτά για τηλεόραση γιατί κάτι μου μύριζε και μετά από τρείς εργάσιμες μου έστειλε και email ότι η παραγγελία ακυρώθηκε λόγο μη πληρωμής .

Όπως και να έχει εκτός από τις απατες που μαγαζιά ρίχνουν κανόνι τώρα τελευταία πολλά μαγαζιά ακόμα και επώνυμα όπως κάποιοι τα ονομάζουν πέρνουν ζεστό ευρώ μαρούλι ,κασέρι πείτε το όπως θέλετε ,εγώ το λέω άτοκο δάνειο ,και μόλις περάσει ο μήνας ή και περισσότερο διάστημα σου βάζει πίσω τα λεφτά σου λέει και ένα im sorry ,σου ακυρώνει και την παραγγελία χωρίς κυρώσεις και για μεγάλο χρονικό διάστημα είχε τα λεφτά μας άτοκα και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Αυτά από μένα και υπομονή στους παθόντες.

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eduardo είπε

Είχα κάνει παραγγελία 6/10 σε προϊόν αξίας 168€ με διαθεσιμότητα 4-10 μέρες. 22/10  ακύρωσαν την παραγγελία και μου επέστρεψαν τα χρήματα. Η μόνη ένσταση μου είναι ότι πιθανόν γνώριζαν εξαρχής ότι δεν θα μπορούσαν να παραδώσουν στην προβλεπόμενη ημερομηνία. Κράτησαν ωστόσο τα χρήματα για 10 μέρες. Σε ανάλογη περίπτωση άλλο κατάστημα με ενημέρωσε την ίδια μέρα της παραγγελίας ότι θα καθυστερήσει η παράδοση και ακύρωσε άμεσα την παραγγελία με επιστροφή χρημάτων αφου τους το ζήτησα. Δεν νομίζω πάντως ότι πρόκειται για απατεώνες. 

Η κατάσταση της εταιρείας στο γεμη πριν 3 ημέρες ηταν ενεργή πριν 2 ημέρες άλλαξε σε αναστολή καταχωρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή σε αναζητήσεις χαμηλότερης τιμής 4k tv σε καταστήματα με σχεδόν ίδια σταθερά τηλέφωνα σαν τηλεφωνικό κέντρο, και ίδιο όραμα και φιλοδοξίες της εταιρείας .

Κάτι συμπτώσεις στο σύμπαν.

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eduardo είπε

Είχα κάνει παραγγελία 6/10 σε προϊόν αξίας 168€ με διαθεσιμότητα 4-10 μέρες. 22/10  ακύρωσαν την παραγγελία και μου επέστρεψαν τα χρήματα. Η μόνη ένσταση μου είναι ότι πιθανόν γνώριζαν εξαρχής ότι δεν θα μπορούσαν να παραδώσουν στην προβλεπόμενη ημερομηνία. Κράτησαν ωστόσο τα χρήματα για 10 μέρες. Σε ανάλογη περίπτωση άλλο κατάστημα με ενημέρωσε την ίδια μέρα της παραγγελίας ότι θα καθυστερήσει η παράδοση και ακύρωσε άμεσα την παραγγελία με επιστροφή χρημάτων αφου τους το ζήτησα. Δεν νομίζω πάντως ότι πρόκειται για απατεώνες. 

Φαντάζεστε οι άνθρωποι να μετακόμισαν σε νέο χώρο και να μην ισχύουν τπτ από όλα αυτά; Πλάκα θα είχε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, teohat είπε

Φαντάζεστε οι άνθρωποι να μετακόμισαν σε νέο χώρο και να μην ισχύουν τπτ από όλα αυτά; Πλάκα θα είχε 

Μετακόμισαν χωρίς ενημέρωση στους πελάτες και στο παλιό μαγαζί ,άλλαξαν επωνυμία , τηλέφωνο, ΑΦΜ ,αριθμό γέμη ,λογαριασμούς τραπέζης ........ ναι όντως θα είχε πολύ πλάκα ........ Έχω αρχίσει και γελάω .....

 

Και το Σκρουτζ τους διέγραψε πάνω στο γέλιο .....

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πατησα οπως ο φιλος με τον Ryzen 3400G, και η ειρωνεία ειναι πως τον θελω λογω χαμηλης καταναλωσης, μπορει να μην ειναι θεμα επιβιωσης αλλα ειναι οικονομιας, συν τα 25ε που μου πηρε η Εθνική για ακυρωση συναλλαγής, η οποία δεν ειμαι ακομη σίγουρος πως εγινε.

Για να ειμαι ειλικρινής ειμουν σχεδον σιγουρος πως πρόκειται για κάποιου ειδους απατη, απλα νομιζα πως απλως θα σου κρατανε τα χρηματα για καποιες μερες και μετα θα τα επιστρέφουν. Μετα ειδα πως το σουταρε το Σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...