Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

O 24 - 105 στην 1300d χάνει πολύ στο ευρυγώνιο λόγω κροπ. Θέλεις να πας αποκλειστικά σε Canon; Από οικονομικά ποιο είναι το όριο;

 

Εδώ μέσα αν έχεις υπομονή έχουν πουληθεί Ζ6 κιτ με αντάπτορα έως και 1400 ευρώ. Και με αυτά που περισσεύουν χτυπάς κι έναν 50mm 1.8s και μετά θα τα ξεχάσεις όλα. Επίσης σε sony A7iii υπάρχουν ευκαιρίες, αλλά οι φακοί δε μου αρέσουν όσο οι Nikon από τη μικρή μου εμπειρία. ΠΧ ο 35 1.8s είναι άλλο επίπεδο από τον sony, αλλά και με άλλη τιμή. Βέβαια  τα ζουμ της tamron από μόνα τους αρκούν για να πας στη Sony...

Δεν ξέρω αν θέλω να μείνω στην Canon, απλά έχω χρησιμοποιήσει μόνο Canon μέχρι τώρα. Θα "παίζουν" οι φακοί το ίδιο καλά και σε κάποιο άλλο σύστημα? Τι προτάσεις/εναλλακτικές υπάρχουν?

Από οικονομικά, αυτή τη στιγμή κοντά στα 800 +-.

Επεξ/σία από nullindex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ακουστεί λίγο απόλυτο αυτό που θα πω αλλά σαν ερασιτέχνης που ξέρει 2-3 πράγματα και με δεδομένο πως δεν υπάρχει οικονομική στενότητα δεν θα αγόραζα DSLR πλέον. Προς θεού δεν εννοώ πως όποιος έχει DSLR (καθώς αυτό σημαίνει κόστος) ή όποιος ξεκινάει τώρα την ενασχόληση (άρα καλό είναι να διαθέσει λίγα χρήματα αρχικά) πρέπει να στραφεί σε mirrorless αλλά για την περίπτωση σου @Ntinlanden  που δεν ξεκινάς τώρα καθότι μη επαγγελματίας μεν, έμπειρος δε που έχεις κάνει τη δική σου αξιολόγηση πρώτα εκτιμώ πως αξίζει. Για τη χρήση που κάνω εγώ πάντα, τα όποια αρνητικά έχουν είναι μικρής σημασίας.

Για εταιρείες και μέγεθος αισθητήρα δεν έχω να πω πολλά γιατί 1ον γιατί δεν έχω δοκιμάσει τα συστήματα αυτά και 2ον γιατί όπως είπες κατέληξες σε FF για δικούς σου λόγους οπότε δεν έχει και νοήμα να πούμε εμείς τι θα διαλέγαμε. Το μόνο που θα πω είναι πως αν ποτέ έκανα τη μετάβαση σε FF (αν και χλωμό καθώς έχω συνηθίσει πλέον τη φορητότητα της Fujifilm) θα κοίταγα πρώτα τη Nikon και αν δεν τότε Sony. Καθαρά και μόνο από το αποτέλεσμα που έχω δει σε εικόνες το οποίο είναι τελείως επιφανειακή προσέγγιση αλλά οκ κάπως θα έπρεπε να κάνω μια διαλογή. 

 

Υ.Γ. το μόνο που μου φαίνεται κάπως ενοχλητικό στους  F4.0 φακούς της Νikon είναι ότι είναι πτυσσόμενοι (τουλάχιστον οι 14-30 και 24-70 που είχα κοιτάξει από ενδιαφέρον). Δεν εννοώ ότι δεν κάνουν ζουμ εσωτερικά αλλά το ότι για να χρησιμοποιηθούν ακόμα και στο ευρύτερο άκρο πρέπει να γυρίσεις τη ροδέλα του zoom. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nullindex είπε

Δεν ξέρω αν θέλω να μείνω στην Canon, απλά έχω χρησιμοποιήσει μόνο Canon μέχρι τώρα. Θα "παίζουν" οι φακοί το ίδιο καλά και σε κάποιο άλλο σύστημα? Τι προτάσεις/εναλλακτικές υπάρχουν?

Οι φακοί λογικά μόνο σε canon θα παίξουν με adaptor. Αλλιώς όλες οι εταιρίες έχουν αξιόλογες προτάσεις. Στα χρήματα που κοιτάζεις θα μπορούσες να δεις κάποια 6d μεταχειρισμένη.

5 λεπτά πριν, pifilos είπε

Θα ακουστεί λίγο απόλυτο αυτό που θα πω αλλά σαν ερασιτέχνης που ξέρει 2-3 πράγματα και με δεδομένο πως δεν υπάρχει οικονομική στενότητα δεν θα αγόραζα DSLR πλέον. Προς θεού δεν εννοώ πως όποιος έχει DSLR (καθώς αυτό σημαίνει κόστος) ή όποιος ξεκινάει τώρα την ενασχόληση (άρα καλό είναι να διαθέσει λίγα χρήματα αρχικά) πρέπει να στραφεί σε mirrorless αλλά για την περίπτωση σου @Ntinlanden  που δεν ξεκινάς τώρα καθότι μη επαγγελματίας μεν, έμπειρος δε που έχεις κάνει τη δική σου αξιολόγηση πρώτα εκτιμώ πως αξίζει. Για τη χρήση που κάνω εγώ πάντα, τα όποια αρνητικά έχουν είναι μικρής σημασίας.

Για εταιρείες και μέγεθος αισθητήρα δεν έχω να πω πολλά γιατί 1ον γιατί δεν έχω δοκιμάσει τα συστήματα αυτά και 2ον γιατί όπως είπες κατέληξες σε FF για δικούς σου λόγους οπότε δεν έχει και νοήμα να πούμε εμείς τι θα διαλέγαμε. Το μόνο που θα πω είναι πως αν ποτέ έκανα τη μετάβαση σε FF (αν και χλωμό καθώς έχω συνηθίσει πλέον τη φορητότητα της Fujifilm) θα κοίταγα πρώτα τη Nikon και αν δεν τότε Sony. Καθαρά και μόνο από το αποτέλεσμα που έχω δει σε εικόνες το οποίο είναι τελείως επιφανειακή προσέγγιση αλλά οκ κάπως θα έπρεπε να κάνω μια διαλογή. 

Το evf της Z6 (αντίστοιχα της 5 και 7) είναι εξαιρετικό σε ανάλυση, σε οπτικά και σε χρώματα. Η χρήση της Ζ6 είναι για μένα τρομερά ευχάριστη και μεγάλο ρόλο παίζει το εξαιρετικό evf, η οθόνη και η εργονομία.

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Οι φακοί λογικά μόνο σε canon θα παίξουν με adaptor. Αλλιώς όλες οι εταιρίες έχουν αξιόλογες προτάσεις. Στα χρήματα που κοιτάζεις θα μπορούσες να δεις κάποια 6d μεταχειρισμένη.

Το evf της Z6 (αντίστοιχα της 5 και 7) είναι εξαιρετικό σε ανάλυση, σε οπτικά και σε χρώματα. Η χρήση της Ζ6 είναι για μένα τρομερά ευχάριστη και μεγάλο ρόλο παίζει το εξαιρετικό evf, η οθόνη και η εργονομία.

Αυτό κοιτάω τον τελευταίο καιρό (μεταχειρισμένη 6d/6d mk ii), αλλά τελικά αναρωτιέμαι μήπως θα άξιζε να πάω σε mirrorless αφού θα γίνει που θα γίνει η μετάβαση σε ff.

Βέβαια, όπως έγραψα και πριν, δεν έχω κοιτάξει αλλού πέρα από Canon λόγω των φακών κυρίως και διότι δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλη μηχανή άλλης εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nullindex είπε

Αυτό κοιτάω τον τελευταίο καιρό (μεταχειρισμένη 6d/6d mk ii), αλλά τελικά αναρωτιέμαι μήπως θα άξιζε να πάω σε mirrorless αφού θα γίνει που θα γίνει η μετάβαση σε ff.

Βέβαια, όπως έγραψα και πριν, δεν έχω κοιτάξει αλλού πέρα από Canon λόγω των φακών κυρίως και διότι δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλη μηχανή άλλης εταιρείας.

Τότε μπορείς να τσεκάρεις και καμία Canon rp μεταχειρισμένη με adaptor.

Θα αφήσω αυτό εδώ. 

Δεν είναι ίδιος αισθητήρας με τη Z6, είναι με τον αισθητήρα της d750.

 

Ίδιος αισθητήρας με τη Z6. 

Βλέπεις ότι και στις mirrorless υπάρχουν πολύ καλές ευκαιρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nullindex είπε

Πολύ ωραίο θέμα, οι γνώμες των εμπειρότερων είναι πραγματικά χρήσιμες. Όλους μας τρώει αυτή η "ανάγκη" για αναβάθμιση...

Θα μπω σφήνα στο θέμα για να ρωτήσω τις γνώμες σας για την πλευρά της Canon. Εγώ έχω μία crop entry level, 1300D και έχω αγοράσει έναν 50αρη φακό και έναν all around 24-105 f4L που με καλύπτει παντού. Σε περίπτωση αναβάθμισης του σώματος σε ff, θα πηγαίνατε σε μία παλαιότερη, μεταχειρισμένη dslr, πχ 6D mkii, ή θα επενδύατε σε mirrorless, είτε καινούρια, είτε μεταχειρισμένη? Με δεδομένο οτι οι φακοί κάνουν και για τα δύο συστήματα με χρήση αντάπτορα στην περίπτωση των mirrorless. Το βίντεο δεν αφορά ούτε εμένα καθόλου.

Περίεργο είναι , αλλά εξαιρετικά χρήσιμο , ότι υπάρχει αντάπτορας που επιτρέπει σε φακούς για canon ef mount να δουλεύουν σε nikon mirrorless.

Ο ken rockwell γράφει ότι δουλεύουν σχεδόν όλοι άψογα. Εδώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nullindex είπε

Δεν ξέρω αν θέλω να μείνω στην Canon, απλά έχω χρησιμοποιήσει μόνο Canon μέχρι τώρα. Θα "παίζουν" οι φακοί το ίδιο καλά και σε κάποιο άλλο σύστημα? Τι προτάσεις/εναλλακτικές υπάρχουν?

Από οικονομικά, αυτή τη στιγμή κοντά στα 800 +-.

     Μείνε στην Canon !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ στη θέση του @nullindex στην canon θα έμενα απο την στιγμή που υπάρχει ο 24-105 L, ok και ο 50αρης 

Σε μια mirorless με ανταπτορα. 

Το μονο κακο και εκει, οπως και στο Nikon Z σύστημα, ειναι τα ιδια πράγματα απο φακούς, για την ώρα μονο canon με οτι συνεπάγεται αυτο απο τιμές..

Αλλά και παλι αφού θα είχα τον 24-105 εκει θα πήγαινα..

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Και εγώ στη θέση του @nullindex στην canon θα έμενα απο τι στιγμή που υπάρχει ο 24-105 L, ok και ο 50αρης 

Σε μια mirorless με ανταπτορα. 

Το μονο κακο και εκει, οπως και στο Nikon Z σύστημα, ειναι τα ιδια πράγματα απο φακούς, για την ώρα μονο canon με οτι συνεπάγεται αυτο απο τιμές..

Αλλά και παλι αφού θα είχα τον 24-105 εκει θα πήγαινα..

Οι τιμές στους σταθερούς canon f1.8 - f2.0 είναι αρκετά πιο λογικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Και εγώ στη θέση του @nullindex στην canon θα έμενα απο την στιγμή που υπάρχει ο 24-105 L, ok και ο 50αρης 

Σε μια mirorless με ανταπτορα. 

Το μονο κακο και εκει, οπως και στο Nikon Z σύστημα, ειναι τα ιδια πράγματα απο φακούς, για την ώρα μονο canon με οτι συνεπάγεται αυτο απο τιμές..

Αλλά και παλι αφού θα είχα τον 24-105 εκει θα πήγαινα..

      Επαναλαμβάνω , διότι η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης , εφόσον πιστεύεις πως μία άλλη μηχανή ( η μήπως είναι τελικά ένας άλλος φακός ) θα σε κάνει να δεις τα πράγματα " διαφορετικά " τότε να προχωρήσεις .

    Όταν έρθει εκείνη η στιγμή , θυμήσου κάποιες λεπτομέρειες όπως , να ελέγξεις αν η διάρκεια μπαταρίας είναι μέσα στις προσδοκίες σου .

    Επίσης , να πιάσεις οπωσδήποτε την / τίς υποψήφιες προς αγορά με τα χέρια σου , ώστε να δεις αν το κράτημα είναι όπως πρέπει .

   Τελευταίο , βάλε την μηχανή στα μούτρα σου , σαν να επρόκειτο να βγάλεις φωτογραφίες , ώστε να διαπιστώσεις ότι ο χώρος πίσω στην πλάτη είναι ικανοποιητικός και σου δίνει άνεση στον χειρισμό πχ δεν ακουμπάει η μύτη σου σε τίποτε κουμπιά , όχι ότι είναι άσχημη λύση να συνηθίσεις να αλλάζεις με την μύτη το WB ....... λέμε τώρα . 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Και εγώ στη θέση του @nullindex στην canon θα έμενα απο την στιγμή που υπάρχει ο 24-105 L, ok και ο 50αρης 

Σε μια mirorless με ανταπτορα. 

Το μονο κακο και εκει, οπως και στο Nikon Z σύστημα, ειναι τα ιδια πράγματα απο φακούς, για την ώρα μονο canon με οτι συνεπάγεται αυτο απο τιμές..

Αλλά και παλι αφού θα είχα τον 24-105 εκει θα πήγαινα..

https://www.mpb.com/en-eu/used-equipment/used-photo-and-video/used-mirrorless-cameras/used-nikon-mirrorless-cameras/nikon-z5/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ntinlanden, τι ειναι αυτό που σε κάνει να μην θέλεις την Nikon D750?....αφού εχεις ηδη Nikon φακούς.

Εγώ θα το έβλεπα και λίγο σε σχέση με την ηλικία.....αν εισαι κάτω των 50 προχώρα με SLR camera(spiegelreflexcamera).....με πολυ λιγότερα χρήματα θα εχεις ενα πολυ αξιόλογο στολίσκο απο φωτογραφικά εργαλεία( και θα το καταευχαριστηθείς), αν φυσικά αντέχεις το βάρος.

Αν πάλι, εισαι πάνω απο τα 60 ( οπως εγώ 68), ειναι σοφό νομίζω, να αρχησεις το φλέρτ με τις mirrorless.... η ψυχή σου θα θέλει, ομως το σώμα θα σου βγάζει πολλά κόκκινα στο ενδιάμεσο....ειδικα σε κακοτραχαλες πεζοποριες.

Να λεμε και του στραβου το δικιο.....τραβαω ακομα την κουμουτσα(Canon 6D+100-400mm) μαζι μου, και μου κοβεται το νεφρι, ομως και ενα κλικ να κανω μαζι της η ευχαριστιση που παιρνω , δεν λεγεται.

Μια και στο εγραψε και ο @babisskg, στο επιβεβαιονω κι εγω, ειμαι χρονια πελατης του www.mpb.com , δεν ειχα ποτε μου προβλημα οσες φορες και αν αγορασα απο εκει.....αξιζει να το προσεξεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, babisskg είπε

Used like new δε λεει ή δεν πρόσεξα καλα;

 

Γιατι οχι απο εδω καινούργια και φθηνότερα;..

https://www.e-infin.com/eu/item/4163/nikon_z5_mirrorless_digital_camera_(body_only)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Used like new δε λεει ή δεν πρόσεξα καλα;

 

Γιατι οχι απο εδω καινούργια και φθηνότερα;..

https://www.e-infin.com/eu/item/4163/nikon_z5_mirrorless_digital_camera_(body_only)

      Το έβαλα ώστε να το έχεις υπόψιν σου , όχι πως πρέπει να αγοράσεις οπωσδήποτε . Πάντως , από την μικρή μου εμπειρία , εκεί που γράφουν good για παράδειγμα , είναι πολύ καλύτερο . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

@Ntinlanden, τι ειναι αυτό που σε κάνει να μην θέλεις την Nikon D750?....αφού εχεις ηδη Nikon φακούς.

Εγώ θα το έβλεπα και λίγο σε σχέση με την ηλικία.....αν εισαι κάτω των 50 προχώρα με SLR camera(spiegelreflexcamera).....με πολυ λιγότερα χρήματα θα εχεις ενα πολυ αξιόλογο στολίσκο απο φωτογραφικά εργαλεία( και θα το καταευχαριστηθείς), αν φυσικά αντέχεις το βάρος.

Αν πάλι, εισαι πάνω απο τα 60 ( οπως εγώ 68), ειναι σοφό νομίζω, να αρχησεις το φλέρτ με τις mirrorless.... η ψυχή σου θα θέλει, ομως το σώμα θα σου βγάζει πολλά κόκκινα στο ενδιάμεσο....ειδικα σε κακοτραχαλες πεζοποριες.

Να λεμε και του στραβου το δικιο.....τραβαω ακομα την κουμουτσα(Canon 6D+100-400mm) μαζι μου, και μου κοβεται το νεφρι, ομως και ενα κλικ να κανω μαζι της η ευχαριστιση που παιρνω , δεν λεγεται.

Μια και στο εγραψε και ο @babisskg, στο επιβεβαιονω κι εγω, ειμαι χρονια πελατης του www.mpb.com , δεν ειχα ποτε μου προβλημα οσες φορες και αν αγορασα απο εκει.....αξιζει να το προσεξεις. 

Είμαι 40!

Δεν διαφωνώ πουθενα οτι οι dslr είναι και θα είναι καταπληκτικα μηχανήματα. 

Επισης δεν διαφωνώ με τις εξελίξεις που αφού υπάρχουν εκει εξω κ καποια πραγματακια μπορεί να μας ταιριάζουν καλύτερα..

Ενα EVF με ολα τα θετικά που εχει, ξεχνας τα προβλήματα front/back focus των φακων, απλωμενα σημεια εστίασης σε ολο το καδρο (τα 3.000.000 σημεία μου ειναι αδιάφορα) ενω το να είναι απλωμένα ειναι θετικο, σε πολλες περίπτωσεις το εχω χρειαστεί στο τριποδο και δεν εχω σημείο εκει, αρα γυρναω σε live view και κανω τη προσευχή μου! Ibis στο σωμα αρα εχεις σταθεροποίηση και με καθε φακο..

Πολλα..τα εχουμε αναλύσει εκτενώς!

Μπορουμε να ζησουμε και χωρις αυτα; Φυσικά! 

Απλα υπάρχουν εκει εξω καποια χρόνια και οταν εισαι να κανεις μια μεταβαση τα σκέφτεσαι..

Το μονο θεμα ειναι το οικονομικό..ολα αυτα στο τέλος ειναι ακριβα!

Δεν τίθεται θεμα, με μια dslr εκανα τη δουλειά μου πιο οικονομικα και ηδη μενω με κάποιους φακους ετοιμοπόλεμους..

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...