Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Ναι ετσι θελω να πιστευω κι εγω.......για να δουμε τι ψαρια πιασαμε.

Εδω το 1ο του τεστ Focus Stacking 64X Foto's

 

458915723_erstetestzuiko60.jpg.15c270de08f91ed21b1d99e395e10e7a.jpg

Μεγεία! Καλές λήψεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έκανα κι εγώ το επόμενο βήμα. 

Μ43 και G9 μετά από πολλή σκέψη εντός του budget. 

Καλορίζικη! Να την ευχαριστηθείς όσο περισσότερο γίνεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έκανα κι εγώ το επόμενο βήμα. 

Μ43 και G9 μετά από πολλή σκέψη εντός του budget. 

Για να δούμε πως θα ταιριάξουμε! Για την ώρα φορτίζει...

 

 

Μας έσκασες … 

μεγεια καλές λήψεις και τα συναφή!! 
 

να τη χαρείς εύχομαι!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, highpriest είπε

Έκανα κι εγώ το επόμενο βήμα. 

Μ43 και G9 μετά από πολλή σκέψη εντός του budget. 

Για να δούμε πως θα ταιριάξουμε! Για την ώρα φορτίζει...

 

 

    Καλορίζικη , καλές λήψεις !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, highpriest είπε

Έκανα κι εγώ το επόμενο βήμα. 

Μ43 και G9 μετά από πολλή σκέψη εντός του budget. 

Για να δούμε πως θα ταιριάξουμε! Για την ώρα φορτίζει...

 

 

Καλοκλίκωτη! Πως και κατέληξες εκεί; Νομίζω πως κοιτούσες περισσότερο άλλα συστήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Καλοκλίκωτη! Πως και κατέληξες εκεί; Νομίζω πως κοιτούσες περισσότερο άλλα συστήματα.

     Όλοι περνάνε από κάποιο μεταβατικό στάδιο πριν καταλήξουν σε μία Pentax !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Καλοκλίκωτη! Πως και κατέληξες εκεί; Νομίζω πως κοιτούσες περισσότερο άλλα συστήματα.

Μην το ψάχνεις.. θα χαθείς.

Και ακόμα.... θα σέβεστε:
 

 

Και ψεύτης :P :

 

ΥΓ: Με κάποιο φακό την πήρες μαζί την G9;;
       Φαίνεται δυνατή μηχανή!

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις ευχές παιδιά 😍

Ας πω δύο λογάκια για την επιλογή μου αφού ρωτάτε.

Παρεμπιπτόντως εξ αρχής κοιτούσα για Μ43 σύστημα και είναι κάτι που και ο @stratigos24 αντιλήφθηκε σχετικά νωρίς (και ας πήγα να τον αποπροσανατολίσω 😛) αλλά και με τον @babisskgείχα συζητήσει σχεδόν εξαρχής για ένα μοντέλο της olympus που με ενδιέφερε (Συγκεκριμένα e-m1 ii) αν αντιλαμβανόταν κάπου στα στέκια του να πωλείται κάτι μεταχειρισμένο.

Για λίγο φλέρταρα με την ιδέα μιας Full Frame όπως η Z5 ή η RP αλλά λόγω της νεότητας των συστημάτων αλλά και κάποιων άλλων παραγόντων όπως entry level σώματα, αυτό έμεινε μόνο φλερτ.

Οι βασικές μου υποψήφιες ήταν κυρίως οι ναυαρχίδες των Μ43 (και νομίζω κάπου το έγραψα κιόλας πως κοιτάω σε Μ43 μόνο pro σώματα). Επέλεξα την G9 μεταξύ των άλλων ναυαρχίδων επειδή απλά έκανε όλα όσα ήθελα και ήταν φτηνότερη απο κάποια top Olympus. Όσο και αν τις σύγκρινα πάντως (G9 vs E-M1 iii) έβγαιναν κοντά. Σε άλλα σημεία υπερτερούσε η μια σε άλλα η άλλη, αλλά και οι δύο έκαναν άριστα αυτά που επιθυμούσα.

Την πήρα καινούρια με τον κιτ 12-60mm (ήθελα τον Leica 12-60mm αλλά ξέφευγε) και οι πρώτες ενδείξεις δείχνουν πως δεν έχει καμία σχέση με άλλους κιτ φακούς που πέρασαν απο τα χέρια μου. Θα δείξει βέβαια, μιας και είναι πρώιμη κρίση αυτή και είναι γνωστόν πως είμαι λίγο απαιτητικός στο θέμα φακών. Αυτό όμως που φαίνεται με την μια είναι πως το διάφραγμα κλείνει πολύ σταδιακά όσο ζουμάρεις και δεν στο κλείνει στο τέρμα απο πολύ νωρίς σε mm.

Για την ώρα κατεβάζω τα τελευταία firmware  σώματος και φακού (που λόγο των σχολίων τους πήρε πολλούς πόντους η G9) και βλέπω πως έχουν γίνει σημαντικές προσθήκες. Θα δω στην πράξη πως μεταφράζονται.

Το μενού είναι αρκετά εύχρηστο αλλά οι επιλογές είναι τόσο πολλές που χάνεσαι! Είναι πραγματικά ένα επαγγελματικό εργαλείο σε αυτόν τον τομέα.

Αυτό που με χαροποίησε είναι που τράβηξα μια φώτο handheld 2'' και βγήκε εντελώς sharp. Το ibis στο σώμα ήταν ζητούμενο εξαρχής. Επίσης με τόσο καλή σταθεροποίηση "κλέβεις" και λίγο φωτεινότητα εκει που σε παίρνει, χωρίς να ανεβάσεις iso.

Πάντως δεν έχω ξανακρατήσει τόσο ποιοτική μηχανή στα χέρια μου (όχι πως έχω κρατήσει πολλές ή/και ακριβότερες, αλλά είναι φτιαγμένη σαν τανκς!)

Τώρα για ποιόν λόγο Μ43 και όχι κάτι άλλο;

Με το budget που διέθετα και αυτά που ήθελα, ή που θα έπρεπε να κάνω συμβιβασμούς στον σένσορα ή στις δυνατότητες του σώματος. Επειδή είδα πολλές φωτο απο πολλές Μ43 μηχανές με πολλούς φακούς, είδα πως μπορώ να κάνω τον συμβιβασμό αυτό στον σένσορα, για να έχω όλα τα υπόλοιπα που θέλω απο μια μηχανή, όπως σταθεροποίηση, αδιαβροχοποίηση, ποιοτική και ανθεκτική κατασκευή, πολλά features και αυτοματισμούς, αλλά κυρίως ένα σύστημα που έχει πολλές επιλογές σε φακούς και δείχνει με τις νέες ελεύσεις της GH6 και OM1 αντίστοιχα πως δεν κινδυνεύει ακόμη να παρατηθεί.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Ευχαριστώ για τις ευχές παιδιά 😍

Ας πω δύο λογάκια για την επιλογή μου αφού ρωτάτε.

Παρεμπιπτόντως εξ αρχής κοιτούσα για Μ43 σύστημα και είναι κάτι που και ο @stratigos24 αντιλήφθηκε σχετικά νωρίς (και ας πήγα να τον αποπροσανατολίσω 😛) αλλά και με τον @babisskgείχα συζητήσει σχεδόν εξαρχής για ένα μοντέλο της olympus που με ενδιέφερε (Συγκεκριμένα e-m1 ii) αν αντιλαμβανόταν κάπου στα στέκια του να πωλείται κάτι μεταχειρισμένο.

Για λίγο φλέρταρα με την ιδέα μιας Full Frame όπως η Z5 ή η RP αλλά λόγω της νεότητας των συστημάτων αλλά και κάποιων άλλων παραγόντων όπως entry level σώματα, αυτό έμεινε μόνο φλερτ.

Οι βασικές μου υποψήφιες ήταν κυρίως οι ναυαρχίδες των Μ43 (και νομίζω κάπου το έγραψα κιόλας πως κοιτάω σε Μ43 μόνο pro σώματα). Επέλεξα την G9 μεταξύ των άλλων ναυαρχίδων επειδή απλά έκανε όλα όσα ήθελα και ήταν φτηνότερη απο κάποια top Olympus. Όσο και αν τις σύγκρινα πάντως (G9 vs E-M1 iii) έβγαιναν κοντά. Σε άλλα σημεία υπερτερούσε η μια σε άλλα η άλλη, αλλά και οι δύο έκαναν άριστα αυτά που επιθυμούσα.

Την πήρα καινούρια με τον κιτ 12-60mm (ήθελα τον Leica 12-60mm αλλά ξέφευγε) και οι πρώτες ενδείξεις δείχνουν πως δεν έχει καμία σχέση με άλλους κιτ φακούς που πέρασαν απο τα χέρια μου. Θα δείξει βέβαια, μιας και είναι πρώιμη κρίση αυτή και είναι γνωστόν πως είμαι λίγο απαιτητικός στο θέμα φακών. Αυτό όμως που φαίνεται με την μια είναι πως το διάφραγμα κλείνει πολύ σταδιακά όσο ζουμάρεις και δεν στο κλείνει στο τέρμα απο πολύ νωρίς σε mm.

Για την ώρα κατεβάζω τα τελευταία firmware  σώματος και φακού (που λόγο των σχολίων τους πήρε πολλούς πόντους η G9) και βλέπω πως έχουν γίνει σημαντικές προσθήκες. Θα δω στην πράξη πως μεταφράζονται.

Το μενού είναι αρκετά εύχρηστο αλλά οι επιλογές είναι τόσο πολλές που χάνεσαι! Είναι πραγματικά ένα επαγγελματικό εργαλείο σε αυτόν τον τομέα.

Αυτό που με χαροποίησε είναι που τράβηξα μια φώτο handheld 2'' και βγήκε εντελώς sharp. Το ibis στο σώμα ήταν ζητούμενο εξαρχής. Επίσης με τόσο καλή σταθεροποίηση "κλέβεις" και λίγο φωτεινότητα εκει που σε παίρνει, χωρίς να ανεβάσεις iso.

Πάντως δεν έχω ξανακρατήσει τόσο ποιοτική μηχανή στα χέρια μου (όχι πως έχω κρατήσει πολλές ή/και ακριβότερες, αλλά είναι φτιαγμένη σαν τανκς!)

Τώρα για ποιόν λόγο Μ43 και όχι κάτι άλλο;

Με το budget που διέθετα και αυτά που ήθελα, ή που θα έπρεπε να κάνω συμβιβασμούς στον σένσορα ή στις δυνατότητες του σώματος. Επειδή είδα πολλές φωτο απο πολλές Μ43 μηχανές με πολλούς φακούς, είδα πως μπορώ να κάνω τον συμβιβασμό αυτό στον σένσορα, για να έχω όλα τα υπόλοιπα που θέλω απο μια μηχανή, όπως σταθεροποίηση, αδιαβροχοποίηση, ποιοτική και ανθεκτική κατασκευή, πολλά features και αυτοματισμούς, αλλά κυρίως ένα σύστημα που έχει πολλές επιλογές σε φακούς και δείχνει με τις νέες ελεύσεις της GH6 και OM1 αντίστοιχα πως δεν κινδυνεύει ακόμη να παρατηθεί.

 

 

    Καλά , πέρα από τα καλορίζικα νομίζω πως η επιλογή στέκεται άνετα ακόμη και για την γκάμα των φακών . Τα νεότερα βήματα της Panasonic σε σχέση με αυτά της Olympus μου φάνηκαν περιέργως καλύτερα . 

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Καλά , πέρα από τα καλορίζικα νομίζω πως η επιλογή στέκεται άνετα ακόμη και για την γκάμα των φακών . Τα νεότερα βήματα της Panasonic σε σχέση με αυτά της Olympus μου φάνηκαν περιέργως καλύτερα . 

   

Η GH6 δείχνει πως το format έχει μέλλον ακόμη και απευθυνεται σε ένα ταργκετ γκρουπ πιο μικρό, αλλά και πιο προσανατολισμένο σε κάποια διαφορετικά features απο τις FF. Νομίζω το σύστημα έχει ζωή ακόμη.

Ήταν και αυτός ένας λόγος που έφυγε η πλαστιγκα προς την Panasonic.

Πάντως θα μπορούσε να πάει either way. Και η E-M1 σειρά της Olympus είναι κορυφαία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Η GH6 δείχνει πως το format έχει μέλλον ακόμη και απευθυνεται σε ένα ταργκετ γκρουπ πιο μικρό, αλλά και πιο προσανατολισμένο σε κάποια διαφορετικά features απο τις FF. Νομίζω το σύστημα έχει ζωή ακόμη.

Ήταν και αυτός ένας λόγος που έφυγε η πλαστιγκα προς την Panasonic.

Πάντως θα μπορούσε να πάει either way. Και η E-M1 σειρά της Olympus είναι κορυφαία!

    Θέλω να πιστεύω πως ( αν και πρόκειται για το ίδιο πράγμα στην ουσία ) πως σαν Panasonic η κατασκευές είναι καλύτερες ποιοτικά . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πιστεύω ότι οι Panasonic είναι ποιοτικές μηχανές. 
 

Η πρώτη μου μηχανή (lumix tz7) δουλεύει ακόμα απροβλημάτιστα! 

https://www.flickr.com/gp/128280524@N03/h8M3a9

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη @highpriest,  το παίδεψες αρκετά, αλλά έκανες πολύ καλή επιλογή.

Εγώ έχω την Ε-Μ5 ΙΙ και την έχω βολευτεί πολύ. Αν πάντως χρειαζόταν να αγοράσω καινούργια μηχανή, σίγουρα θα είχα τα ίδια διλήμματα με σένα....θα έπαιζα μεταξύ G9 kai E-M1.

Άντε περιμένουμε να δούμε fotos.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Την πήρα καινούρια με τον κιτ 12-60mm (ήθελα τον Leica 12-60mm αλλά ξέφευγε) και οι πρώτες ενδείξεις δείχνουν πως δεν έχει καμία σχέση με άλλους κιτ φακούς που πέρασαν απο τα χέρια μου.

Το προσυπογράφω αυτό. Είναι εξαιρετικός φακός. Και weather resistant.

2 ώρες πριν, highpriest είπε

δείχνει με τις νέες ελεύσεις της GH6 και OM1 αντίστοιχα πως δεν κινδυνεύει ακόμη να παρατηθεί.

Αυτό το καλοκαίρι λένε έρχεται και η OM-5 μάλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...