Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι και γω σε παραπλήσιο προβληματισμό με τον TS και η αλήθεια θα ήθελα να ακούσω κάποια γνώμη ακόμα.
Έχω χρόνια την D3300 με 18-55mm / 35mm / tokina 11-16mm (όπου αγαπάω πραγματικά το wide angle και τις δυνατοτητές του, και θα ήθελα να βρώ έναν αντίστοιχο στο επόμενο βήμα, όποιο και αν ειναι). 

Σκεφτόμουν ότι θέλω να κάνω τη μετάβαση σε FF και ήθελα/θέλω την D750. 
Βέβαια έπεσε στα χέρια μου πριν λίγο καιρό μια mirrorless Sony a nex με 18-55mm / 55-210mm και έχω δει ότι παρότι δεν ήμουν fan του mirrorless, μαρέσουν πιο πολύ οι dslr, είναι πραγματικά πολύ πολύ πρακτικές στο θέμα κουβάλημα. 

Κοίταξα τις Nikon αλλα οι φακοί είναι πανάκριβοι και με προβληματίζει ότι θα κάνω τη μετάβαση και θα καταλλήξω με μόνο εναν φακό, σκεφτόμουν για mirrorless Sony που λογικά θα παίζουν έστω οι φακοί μου σαν e-mount παρότι crop, αλλά βλέπω ότι πχ A7 II που ναι το πιο οικονομικό μοντέλο έχει 5.0fps continuous shooting, ίσως λεπτομέρια για κάποιον αλλά τόσα βγάζω και με την 3300, θα ήθελα να είναι πραγματικό upgrade. 


Και πάντα παίζει ρόλο το οικονομικό, μιλάμε για κάποια σχετικά budget λύση, μια και είμαι ερασιτέχνης και είναι καθαρά για hobby η ασχολία μου, κατά κύριο λόγο για landscape αλλά γενικά κάνω διάφορα και δε θέλω να περιορίσω τον εαυτό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, pente είπε

Είμαι και γω σε παραπλήσιο προβληματισμό με τον TS και η αλήθεια θα ήθελα να ακούσω κάποια γνώμη ακόμα.
Έχω χρόνια την D3300 με 18-55mm / 35mm / tokina 11-16mm (όπου αγαπάω πραγματικά το wide angle και τις δυνατοτητές του, και θα ήθελα να βρώ έναν αντίστοιχο στο επόμενο βήμα, όποιο και αν ειναι). 

Σκεφτόμουν ότι θέλω να κάνω τη μετάβαση σε FF και ήθελα/θέλω την D750. 
Βέβαια έπεσε στα χέρια μου πριν λίγο καιρό μια mirrorless Sony a nex με 18-55mm / 55-210mm και έχω δει ότι παρότι δεν ήμουν fan του mirrorless, μαρέσουν πιο πολύ οι dslr, είναι πραγματικά πολύ πολύ πρακτικές στο θέμα κουβάλημα. 

Κοίταξα τις Nikon αλλα οι φακοί είναι πανάκριβοι και με προβληματίζει ότι θα κάνω τη μετάβαση και θα καταλλήξω με μόνο εναν φακό, σκεφτόμουν για mirrorless Sony που λογικά θα παίζουν έστω οι φακοί μου σαν e-mount παρότι crop, αλλά βλέπω ότι πχ A7 II που ναι το πιο οικονομικό μοντέλο έχει 5.0fps continuous shooting, ίσως λεπτομέρια για κάποιον αλλά τόσα βγάζω και με την 3300, θα ήθελα να είναι πραγματικό upgrade. 


Και πάντα παίζει ρόλο το οικονομικό, μιλάμε για κάποια σχετικά budget λύση, μια και είμαι ερασιτέχνης και είναι καθαρά για hobby η ασχολία μου, κατά κύριο λόγο για landscape αλλά γενικά κάνω διάφορα και δε θέλω να περιορίσω τον εαυτό μου.

     Ο μόνος λόγος που θα άλλαζα την D3300 κι' αυτό υπό συζήτηση , είναι η απουσία εσωτερικού μοτέρ και τίποτε άλλο απολύτως . Την είχα , δούλευα και με manual φακούς και ήταν μιά χαρά .

     Οι φακοί που χρειάζονται για την συγκεκριμένη είναι αυτοί που ήδη έχετε συν ο 55 - 200 σε όποια έκδοση και είστε απόλυτα καλυμμένος , εναλλακτικά ένας 70 - 300 . 

     Πανάλαφρη , αρκετά συμπαγής και με ικανοποιητική διάρκεια μπαταρίας . 

     Θα την άλλαζα όταν το κλείστρο θα παρέδιδε πνεύμα από την χρήση , ενώ έχοντας τους φακούς στα χέρια μου , ένα επόμενο μεταχειρισμένο σώμα μιας D3500 γιατί όχι , θα ήταν ότι έπρεπε . Η καλύτερη λύση για έναν ερασιτέχνη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, babisskg είπε

     Ο μόνος λόγος που θα άλλαζα την D3300 κι' αυτό υπό συζήτηση , είναι η απουσία εσωτερικού μοτέρ και τίποτε άλλο απολύτως . Την είχα , δούλευα και με manual φακούς και ήταν μιά χαρά .

     Οι φακοί που χρειάζονται για την συγκεκριμένη είναι αυτοί που ήδη έχετε συν ο 55 - 200 σε όποια έκδοση και είστε απόλυτα καλυμμένος , εναλλακτικά ένας 70 - 300 . 

     Πανάλαφρη , αρκετά συμπαγής και με ικανοποιητική διάρκεια μπαταρίας . 

     Θα την άλλαζα όταν το κλείστρο θα παρέδιδε πνεύμα από την χρήση , ενώ έχοντας τους φακούς στα χέρια μου , ένα επόμενο μεταχειρισμένο σώμα μιας D3500 γιατί όχι , θα ήταν ότι έπρεπε . Η καλύτερη λύση για έναν ερασιτέχνη .

    Και για την ιστορία , αυτή ήταν η D3300 που είχα , μακράν το πιο έντιμο και ξεκάθαρο μηχάνημα απ' ότι πέρασε από τα χέρια μου μαζί με τον 50αρη af . Την είχα αγοράσει από έναν εδώ μέσα , ο οποίος μάλιστα της φορούσε τον 28 - 70 f/2.8 και κάλυπτε επαγγελματικά μουσικές εκδηλώσεις . Απαιχτος συνδυασμός , όσο για το κόκκινο της πήγαινε και της παραπήγαινε κιόλας . 

sketch-1635829738249.jpg

sketch-1635829730217.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες απόψεις ακούγονται εδώ μέσα και τεκμηριώνονται επίσης.

Εμένα η άποψή μου είναι η εξής: όταν δεν χρειάζεται να ασχοληθώ με την εστίαση γιατί απλά συμβαίνει, ασχολούμαι περισσότερο με τη δημιουργία. Επίσης η βελτίωση στην οπτική ποιότητα των φακών νομίζω δε σηκώνει αμφισβήτηση. Αυτό λέγεται πρόοδος.

Είναι όλα αυτά απαραίτητα; Όχι. Αλλά εδώ μιλάμε για αναβάθμιση από D7500, μια από τις καλύτερες μηχανές που υπάρχουν.

Κατά τη γνώμη μου, και αφού μιλάμε για FF αυτή τη στιγμή το μέλλον είναι οι mirrorless και εγώ θα έπαιζα ανάμεσα σε Nikon και Sony.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την καλημέρα μου σε όλους παλι θα πω συμφωνώ, δεν εχει πει κανεις σας κατι που να διαφωνώ, ανταλλάσουμε ωραιες αποψεις γι αυτο και εχει εξελιχθεί θεωρώ η κουβέντα σε ενα πολυ ωραιο επίπεδο! 

 

Ναι, πρόοδος λέγεται και ειμαι μαζι της φυσικά. 

Πρόοδος είναι και εξέλιξη προς τα εμπρός και στο εξης αυτο θα είναι το πράγμα, πηγε εκει καλώς ή κακώς. 

Στο μόνο που διαφωνώ ειναι οτι ωραια και πολυ ομορφα ολα αυτα και θετικά, αλλα δεν τα χρειαζόμαστε ολοι τα τελεια top of the line οπτικά. 

Ειναι καλύτερα απο τα προηγούμενα; Μάλλον απο οτι γραφουν και δε λενε ψέματα, ειναι παντου σε ολα καλύτερα. 

Αλλα για κάποιους που δεν τα χρειάζονται δωσε και εκει επιλογές να επιλέξει ο κόσμος ανάλογα με τα θέλω του και τα μπορω του.

Για παράδειγμα ο nikon 50mm Z 1.8 s ειναι καλύτερος απο τον 50mm 1.8 G ; (mirrorless vs dslr, σε καθε σύστημα ή κάθε αλλη αντιστοιχία, μη κολλάτε στο brand ή mm) 

Ναι, παντου. Αλλα εγω και οποιαδήποτε εγω, οχι μονο δεν τον χρειάζομαι αλλα ο 50mm (dslr) που κοστιζει το 1/3 της τιμής του νεοτερου οχι μονο με καλύπτει οπτικά, αλλα ειναι και παραπανω απο value for money. Ειναι δηλ τελειος για εμενα.

Για καποιον αλλον ο οχι, θέλει το καλύτερο που μπορει να πάρει και θα το πληρωσει.

Εκει για εμενα ειναι το μελανο σημείο των mirorless που θα ηθελα (και θέλω) 

 

Δυστυχώς η εξέλιξη και η πρόοδος (μαζι με λιγο πολυ marketing) πληρώνετε..

Ισως η μοναδικη προταση σήμερα ξαναλεω οτι ειναι το σύστημα της sony για αυτούς τους λογους, έχουν ολοι τις επιλογές τους (οχι σαν το κομμάτι των dslr αλλα σε μεγάλο βαθμο) και αυτο γιατι εχουν μπει στο παιχνίδι οι 3rds κυρίως. 

 

Μη τον παρετε ως φανμπουσμους μη τολμησετε! Δεν τη γουστάρω την sony για καποιο λογο δε ξερω γιατί! Δεν με παει κ ολας η αλήθεια, οτιδήποτε και αν ειχα παρει sony μου εχει χαλασει 😅 

Δεν αμφισβητώ την αξιοπιστία της, εμενα δεν με πήγαινε ποτε!

Μη πεταχτείτε και πειτε εχω Walkman του ταδε και δουλεύει ακομα, το δικο μου δεν θα δούλευε 😅

 

Μπορει και το πιο πιθανόν ειναι να συμβεί στο μέλλον, θα εξομαλυνθει γενικά η κατάσταση.

 

Μην τα παρει κανεις ως vs ως brands κλπ κλπ ξαναλέω. 

Σκεψεις ειναι ολα αυτα και συζητάμε! 

 

 

Ωραία η 3300 σε κόκκινακι του Μπαμπη 😁

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Με την καλημέρα μου σε όλους παλι θα πω συμφωνώ, δεν εχει πει κανεις σας κατι που να διαφωνώ, ανταλλάσουμε ωραιες αποψεις γι αυτο και εχει εξελιχθεί θεωρώ η κουβέντα σε ενα πολυ ωραιο επίπεδο! 

 

Ναι, πρόοδος λέγεται και ειμαι μαζι της φυσικά. 

Πρόοδος είναι και εξέλιξη προς τα εμπρός και στο εξης αυτο θα είναι το πράγμα, πηγε εκει καλώς ή κακώς. 

Στο μόνο που διαφωνώ ειναι οτι ωραια και πολυ ομορφα ολα αυτα και θετικά, αλλα δεν τα χρειαζόμαστε ολοι τα τελεια top of the line οπτικά. 

Ειναι καλύτερα απο τα προηγούμενα; Μάλλον απο οτι γραφουν και δε λενε ψέματα, ειναι παντου σε ολα καλύτερα. 

Αλλα για κάποιους που δεν τα χρειάζονται δωσε και εκει επιλογές να επιλέξει ο κόσμος ανάλογα με τα θέλω του και τα μπορω του.

Για παράδειγμα ο nikon 50mm Z 1.8 s ειναι καλύτερος απο τον 50mm 1.8 G ; (mirrorless vs dslr, σε καθε σύστημα ή κάθε αλλη αντιστοιχία, μη κολλάτε στο brand ή mm) 

Ναι, παντου. Αλλα εγω και οποιαδήποτε εγω, οχι μονο δεν τον χρειάζομαι αλλα ο 50mm που κοστιζει το 1/3 της τιμής του νεοτερου οχι μονο με καλύπτει οπτικά, αλλα ειναι και παραπανω απο value for money. Ειναι δηλ τελειος για εμενα.

Για καποιον αλλον ο οχι, θέλει το καλύτερο που μπορει να πάρει και θα το πληρωσει.

Εκει για εμενα ειναι το μελανο σημείο των mirorless που θα ηθελα (και θέλω) 

 

Δυστυχώς η εξέλιξη και η πρόοδος (μαζι με λιγο πολυ marketing) πληρώνετε..

Ισως η μοναδικη προταση σήμερα ξαναλεω οτι ειναι το σύστημα της sony για αυτούς τους λογους, έχουν ολοι τις επιλογές τους (οχι σαν το κομμάτι των dslr αλλα σε μεγάλο βαθμο) και αυτο γιατι εχουν μπει στο παιχνίδι οι 3rds κυρίως. 

 

Μη τον παρετε ως φανμπουσμους μη τολμησετε! Δεν τη γουστάρω την sony για καποιο λογο δε ξερω γιατί! Δεν με παει κ ολας η αλήθεια, οτιδήποτε και αν ειχα παρει sony μου εχει χαλασει 😅 

Δεν αμφισβητώ την αξιοπιστία της, εμενα δεν με πήγαινε ποτε!

Μη πεταχτείτε και πειτε εχω Walkman του ταδε και δουλεύει ακομα, το δικο μου δεν θα δούλευε 😅

 

Μπορει και το πιο πιθανόν ειναι να συμβεί στο μέλλον, θα εξομαλυνθει γενικά η κατάσταση.

 

Μην τα παρει κανεις ως vs ως brands κλπ κλπ ξαναλέω. 

Σκεψεις ειναι ολα αυτα και συζητάμε! 

 

 

Ωραία η 3300 σε κόκκινακι του Μπαμπη 😁

 

     Όντως της πήγαινε το κόκκινο , κατά κοινή αποδοχή . 

     Με την D7500 στα χέρια , θα προχωρούσα σε φακούς , αντί να σκέφτομαι την αλλαγή σώματος , άλλωστε δεν πρόκειται για κανένα τούβλο όπως η D1 . 

     Συν ότι , η αλλαγή σώματος θα φέρει νέες συνήθειες και πρακτικές , οπότε φτου κι' απ' την αρχή , κάτι όχι απαραίτητα καλό .

    Για τις mirrorles δεν θα συμφωνήσω σε πολλά πράγματα , με πρώτο τα πολλά ηλεκτρικά , τα οποία άγνωστο πότε και πώς θα καταρρεύσουν , αλλά και τα περιθώρια επισκευής , ποιό το κόστος κλπ . 

    Επόμενο που δεν συμφωνώ , είναι η λόγω μοδός , συχνή παρουσίαση μοντέλων δλδ δεν θα ήθελα να τσακώσω μια Z9 και σε κανά 6μηνο , να μου ρίξουν στα μούτρα μια mark κάτι , η οποία φυσικά θα είναι κατά 10% βελτιωμένη .......... 

    Επίσης δεν συμφωνώ με την προσέγγιση των mirrorles όπου η πληθώρα πλήκτρων , οθονών , πυξίδων , βαρομετρων και άλλων βοηθημάτων πλοήγησης με αποσπά από την ουσία ....... μισή ώρα να βρω πως ρυθμίζεται η φωτεινότητα στο EVF , άλλη μισή ώρα να βρω πως ρυθμίζεται η κλίση στην οθόνη ........ 

   Να πάρετε , να πάρετε ....... τα εργοστάσια κλέφτες θα γίνουν δλδ ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Για παράδειγμα ο nikon 50mm Z 1.8 s ειναι καλύτερος απο τον 50mm 1.8 G ; (mirrorless vs dslr, σε καθε σύστημα ή κάθε αλλη αντιστοιχία, μη κολλάτε στο brand ή mm) 

Καλά μην τρελαθούμε. Πιθανότατα στον 50ρη που είναι αρχαίο σχέδιο ο φακός για dslr, να υπάρχει μία μικρή βελτίωση . Που και πάλι για να γίνει εμφανής ή πρέπει να βγάζουμε με ανόητες ρυθμίσεις (πχ τοπίο με ήλιο με f/1.8) ή να φτάσουμε σε μεγενθύσεις 1000% . Άνευ ουσίας δηλαδή. Οι άλλοι φακοί , πόση  βελτίωση έχουν ;;; Ορατή σε ποιές συνθήκες ;; Και από ποιούς ;;;; 

 

Αναφέρομαι σε σύγκριση π.χ. Nikon NIKKOR Z 35mm f/1.8 S με Nikon 35mm f/1.8G ED

ή του NIKKOR Z 20mm f/1.8 S με τον Nikon 20mm f/1.8G .

Μην τρελαθούμε . Ο ίδιος φακός με νέα μοντούρα είναι . Η μεγάλη διαφορά είναι στην τιμή, που για την ώρα είναι ... +50% και βάλε. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

    Επίσης δεν συμφωνώ με την προσέγγιση των mirrorles όπου η πληθώρα πλήκτρων , οθονών , πυξίδων , βαρομετρων και άλλων βοηθημάτων πλοήγησης με αποσπά από την ουσία ....... μισή ώρα να βρω πως ρυθμίζεται η φωτεινότητα στο EVF , άλλη μισή ώρα να βρω πως ρυθμίζεται η κλίση στην οθόνη ........ 

Όλα αυτά που αναφέρετε κύριε Μπάμπη τα ρυθμίζεις μια φορά και τα ξεχνάς. Και μόνο το af σου γλιτώνει τόσο χρόνο στις mirrorless ενώ στις dslr παλεύεις συνέχεια με το dpad και recompose.  Επίσης από πότε τα περισσότερα features είναι κακό; Ειδικά από τη στιγμή που δεν είναι υποχρεωτική η χρήση τους.

To "έχω μάθει αλλιώς" το δέχομαι ως επιχείρημα. Το είναι περίπλοκες οι mirrorless νομίζω δε στέκει.

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αναφέρομαι σε σύγκριση π.χ. Nikon NIKKOR Z 35mm f/1.8 S με Nikon 35mm f/1.8G ED

Παραθέτω τα specs των 2 φακών.

https://www.dpreview.com/products/nikon/lenses/nikon_35_1p8g/specifications

https://www.dpreview.com/products/nikon/lenses/nikon_z_35_1p8_s/specifications

Δε φαίνεται να είναι ο ίδιος φακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Καλά μην τρελαθούμε. Πιθανότατα στον 50ρη που είναι αρχαίο σχέδιο ο φακός για dslr, να υπάρχει μία μικρή βελτίωση . Που και πάλι για να γίνει εμφανής ή πρέπει να βγάζουμε με ανόητες ρυθμίσεις (πχ τοπίο με ήλιο με f/1.8) ή να φτάσουμε σε μεγενθύσεις 1000% . Άνευ ουσίας δηλαδή. Οι άλλοι φακοί , πόση  βελτίωση έχουν ;;; Ορατή σε ποιές συνθήκες ;; Και από ποιούς ;;;; 

 

Αναφέρομαι σε σύγκριση π.χ. Nikon NIKKOR Z 35mm f/1.8 S με Nikon 35mm f/1.8G ED

ή του NIKKOR Z 20mm f/1.8 S με τον Nikon 20mm f/1.8G .

Μην τρελαθούμε . Ο ίδιος φακός με νέα μοντούρα είναι . Η μεγάλη διαφορά είναι στην τιμή, που για την ώρα είναι ... +50% και βάλε. 

Θα εχουν, για να ειναι κοινή ομολογία ανα το κοσμο θα έχουν σε πολλα, μπορεί να ειναι καλοί απο τερμα ανοικτοί, μπορει να τα πανε πολύ καλύτερα στο chromatic aberration, μπορει να ειναι οξυτεροι, πιο γρηγοροι και σίγουρα αθορυβοι (για οποίον τον ενδιαφέρει και το κομμάτι του βίντεο)

Γενικα δηλαδή στο σύνολο θα ειναι βελτιωμένοι. 

Τα χρειαζόμαστε; Κάποιοι μπορει και ναι και να μην ειναι και τίποτα να τα πληρώσουν αυτα και ολα καλα.

Κάποιοι άλλοι ομως, οπως εγω, με καλύπτει η απόδοση των ηδη οπτικών σήμερα και με το παραπάνω.  Οχι με καλύπτει..και με το πολύ παραπάνω. Και μιλάω για σχετικά οικονομικα οπτικά. 

Αρα θα ήθελα να ειχα και εκει να επιλέξω κατι οχι top of the line κατι σαν τις επιλογές που εχεις στη μερια dslr.

Εκει, για εμενα και φυσικά για εμενα λεω, αλλος ειναι οκ, ποναει η mirorless μεριά. 

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Όλα αυτά που αναφέρετε κύριε Μπάμπη τα ρυθμίζεις μια φορά και τα ξεχνάς. Και μόνο το af σου γλιτώνει τόσο χρόνο στις mirrorless ενώ στις dslr παλεύεις συνέχεια με το dpad και recompose.  Επίσης από πότε τα περισσότερα features είναι κακό; Ειδικά από τη στιγμή που δεν είναι υποχρεωτική η χρήση τους.

To "έχω μάθει αλλιώς" το δέχομαι ως επιχείρημα. Το είναι περίπλοκες οι mirrorless νομίζω δε στέκει.

Παραθέτω τα specs των 2 φακών.

https://www.dpreview.com/products/nikon/lenses/nikon_35_1p8g/specifications

https://www.dpreview.com/products/nikon/lenses/nikon_z_35_1p8_s/specifications

Δε φαίνεται να είναι ο ίδιος φακός.

     Είπα πως το καταλαβαίνω εγώ , πως λειτουργεί για μένα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Όλα αυτά που αναφέρετε κύριε Μπάμπη τα ρυθμίζεις μια φορά και τα ξεχνάς. Και μόνο το af σου γλιτώνει τόσο χρόνο στις mirrorless ενώ στις dslr παλεύεις συνέχεια με το dpad και recompose.  Επίσης από πότε τα περισσότερα features είναι κακό; Ειδικά από τη στιγμή που δεν είναι υποχρεωτική η χρήση τους.

To "έχω μάθει αλλιώς" το δέχομαι ως επιχείρημα. Το είναι περίπλοκες οι mirrorless νομίζω δε στέκει.

Και εγω θα ήθελα να είχα αρκετα απο αυτα. Δεν μου χρειάζονται ολα αυτα βέβαια, αλλα καποια θα τα ηθελα να τα ειχα.

Κυριως το evf, το focus peeking..το ξενιασμα απο back/front focus..πολλά και διάφορα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Όλα αυτά που αναφέρετε κύριε Μπάμπη τα ρυθμίζεις μια φορά και τα ξεχνάς. Και μόνο το af σου γλιτώνει τόσο χρόνο στις mirrorless ενώ στις dslr παλεύεις συνέχεια με το dpad και recompose.  Επίσης από πότε τα περισσότερα features είναι κακό; Ειδικά από τη στιγμή που δεν είναι υποχρεωτική η χρήση τους.

To "έχω μάθει αλλιώς" το δέχομαι ως επιχείρημα. Το είναι περίπλοκες οι mirrorless νομίζω δε στέκει.

Παραθέτω τα specs των 2 φακών.

https://www.dpreview.com/products/nikon/lenses/nikon_35_1p8g/specifications

https://www.dpreview.com/products/nikon/lenses/nikon_z_35_1p8_s/specifications

Δε φαίνεται να είναι ο ίδιος φακός.

     Εκτός αυτού , το εξήγησα ήδη πιο πάνω , ότι πολλοί από μας έχουμε μάθει σε άλλες συνθήκες , όχι πως αρνουμαστε τα επιτεύγματα . 

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

     Εκτός αυτού , το εξήγησα ήδη πιο πάνω , ότι πολλοί από μας έχουμε μάθει σε άλλες συνθήκες , όχι πως αρνουμαστε τα επιτεύγματα . 

     Χωρίς να αποκλείω ένα βήμα μπροστά ......... αγοράζοντας μία D3 ........ που έχω βάλει στο μάτι από καιρό ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις παρουσιάζονται εδώ για το θέμα πού ξεκίνησε ο '' Ntinlanden'' , λογικές προσγειωμένες, και   ανάλογα  και με την οπτική του  του καθ'' ενός εκφράζουν  διάφορες σκέψεις  απ' τις οποίες δεν μπορεί να αποριφθεί καμμία  μιας και υπάρχουν θετικά στοιχεία σε όλες.                                                           Κατά την γνώμη μου πολύ ψηλά στην σκέψη - αναζήτηση άλλου συστήματος  (dslr ή mirrorless) , αλλαγή μεγέθους αισθητήρα είτε - ειδικά -  μεγαλύτερου είτε μικρότερου - πρέπει να είναι  με τι φακούς θα το υποστηρείξει -  αν δεν έχει ήδη κάποιους -  αυτό το σύστημα και πόσα χρήματα σκέφτεται να δώσει για αυτούς     στην πορεία.. Κακά τα ψέμματα , οι καλοί  φακοί κάνουν την διαφορά κατά κύριο λόγο στην εικόνα , (πέραν του φωτογράφου)  κι αυτό κοστίζει.. αλλά οι φακοί μένουν.. τα σώματα έρχονται και παρέρχονται..                                   Στην προκείμενη περίπτωση, συμφωνώ για ff αισθητήρα μάλλον mirrorless - προσωπικά όχι - μόνο και μόνο για το περισσότερο φως πού θα διαχειριστείς,( ο crop αισθητήρας έχει άλλα χαρίσματα) και θα παρέμεινα όπως είσαι για λίγο καιρό περιμένοντας τις προτάσεις των άλλων ειδικά της tamron ( η σειρά g2 για dslr είναι εξαιρετική και με τα μισά χρήματα) για το σύστημα Ζ της nikon (δεν θα αργήσουν), και μετά αποφασίζεις για nikon ή sony mirrorless ff, αλλά δεν θα απέρριπτα  εύκολα μιά dslr nikon 780 ή μια σειρά 8χχχ  με μεταχειρισμένους  στην πορεία  π. χ. af 16 - 35 f4 ,  af 70 - 200 f2,8 vr ή τον f4  και έναν/δυο σταθερούς π. χ,  af 24mm f1.8  ή έναν macro 105mm .                                                                                                                                                 Σε κάθε περίπτωση καλές φωτογραφίες!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NickSyk είπε

Πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις παρουσιάζονται εδώ για το θέμα πού ξεκίνησε ο '' Ntinlanden'' , λογικές προσγειωμένες, και   ανάλογα  και με την οπτική του  του καθ'' ενός εκφράζουν  διάφορες σκέψεις  απ' τις οποίες δεν μπορεί να αποριφθεί καμμία  μιας και υπάρχουν θετικά στοιχεία σε όλες.                                                           Κατά την γνώμη μου πολύ ψηλά στην σκέψη - αναζήτηση άλλου συστήματος  (dslr ή mirrorless) , αλλαγή μεγέθους αισθητήρα είτε - ειδικά -  μεγαλύτερου είτε μικρότερου - πρέπει να είναι  με τι φακούς θα το υποστηρείξει -  αν δεν έχει ήδη κάποιους -  αυτό το σύστημα και πόσα χρήματα σκέφτεται να δώσει για αυτούς     στην πορεία.. Κακά τα ψέμματα , οι καλοί  φακοί κάνουν την διαφορά κατά κύριο λόγο στην εικόνα , (πέραν του φωτογράφου)  κι αυτό κοστίζει.. αλλά οι φακοί μένουν.. τα σώματα έρχονται και παρέρχονται..                                   Στην προκείμενη περίπτωση, συμφωνώ για ff αισθητήρα μάλλον mirrorless - προσωπικά όχι - μόνο και μόνο για το περισσότερο φως πού θα διαχειριστείς,( ο crop αισθητήρας έχει άλλα χαρίσματα) και θα παρέμεινα όπως είσαι για λίγο καιρό περιμένοντας τις προτάσεις των άλλων ειδικά της tamron ( η σειρά g2 για dslr είναι εξαιρετική και με τα μισά χρήματα) για το σύστημα Ζ της nikon (δεν θα αργήσουν), και μετά αποφασίζεις για nikon ή sony mirrorless ff, αλλά δεν θα απέρριπτα  εύκολα μιά dslr nikon 780 ή μια σειρά 8χχχ  με μεταχειρισμένους  στην πορεία  π. χ. af 16 - 35 f4 ,  af 70 - 200 f2,8 vr ή τον f4  και έναν/δυο σταθερούς π. χ,  af 24mm f1.8  ή έναν macro 105mm .                                                                                                                                                 Σε κάθε περίπτωση καλές φωτογραφίες!!

Δεν εχω απορρίψει καμια dslr ακόμα! Και η ιδεα αυτή είναι και η πιο οικονομική. Μιας και εχω ηδη εναν 50αρη, εναν low budget 70-300 να κανω τα γούστα μου με τηλεφακο και εναν sigma 105mm macro..

Η οποια dslr (780 που αναφερω) θα παρθει με εναν 24-120 F4. Το μονο που θελω αργότερα να συμπληρώσω με εναν υπερευρυγωνιο 16mm/20mm φωτεινο. Απειρες επιλογες. Μπορει και ο 50 να αλλαχτει για εναν 35mm για πιο ενδιαφέρον πράγματακια μιας και τα 50mm εμενα μου φαίνονται καπως "βαρετά" ουτε wide ουτε τελε..το λιγότερο ειναι αυτο.

Ενα φλας με πομποδέκτη ετοιμο και αυτο..

Μεχρι και τα κουμπιά πλήκτρα συνήθειες ολα στη θεση που ηδη γνωρίζω ενα προς ενα ειναι εκει.

Μεγαλο ατου βέβαια και ολα αυτα τα πλήκτρα ροδακια στα σώματα των dslr να τα λεμε και αυτα. Δεν μπαινω καν στο μενου, ολα με εκείνα..

Το λιγότερο ειναι αυτο βέβαια. 

 

Με μια mirorless τα αλλαζεις ολα..φτου κ απο την αρχη. Που αυτο σημαίνει για εμενα θα δωσω περισσότερα να την φτασω και θα μείνω χωρις σύστημα φακων για καιρο.

Βασικη προϋπόθεση θεωρώ εναν 24-120 (η 24-105) ιδανικό και βασικο φακο "για ολα" γιατι εχω δοκιμασει αυτο το focal length στην crop μου με τον καταπληκτικό 16-80 και βλεπω οτι ειναι αυτο που θελω. Μακαρι οι 24-105 / 24-120 να εχουν αυτη την αποδοση..

Στο πολυ μετα βλέπουμε..

Πιστεύω θα μπουνε στο παιχνίδι sigma, tamron, samyang κλπ στο Nikon και canon mirrorless κοσμο καποια στιγμή αλλα πότε;...

 

Ενα πολυ ενδιαφέρον σημείο ετσι για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις θα ειναι σε λιγες ημέρες που θα παω την δικια μου για καθαρισμό σε ενα απο τα πιο γνωστα services της Αθηνας να μαθω παραπανω λεπτομέρειες..σε παλαιότερη κουβέντα με ενα front focus που μου διωρθωσε του ειχα πει, να, με mirorless δεν εχεις αυτα τα προβλήματα..δεν εχεις ειπε, εχεις αλλα εκει.

Ενδιαφέρον 😁

 

@DVaderLa ΧαχΧχα!  Ουτε παραγγελία!

 

@babisskg

Μπάμπη,  σε πολυ πιο πισω μήνυμα σου δεν σου απάντησα! Καταπληκτικη ειναι η D7500, αλλα δεν τίθεται θεμα φακων!  Εχω καλύψει τις ανάγκες μου πανω κατω με τα γούστα μου!

Κυρίως με τον 16-80 της nikon.

From my cold dead hands you take this from me 😁

Εναν 16-20αρη 1.8 βρες μου (να βλεπω τοσο! Τελικο...) δεν υπάρχει...

η το να πάρω εναν 24αρη 1.8 ff να τον βάλω επανω στην crop να δω 35mm f2.8 δε νομίζω οτι αξιζει και πολυ..

 

Ουτε φυσικά θελω να επένδυσω για τεράστιους φακους ff για εδω..

Τους λογους τους βλέπουμε και τωρα μπροστά μας.

 

Εαν φυσικά δεν πουληθεί ο εξοπλισμός μου δεν παω πουθενα και μενω εκει που ειμαι και ειμαι και μια χαρα..

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...