Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμισης παλιού pc


jinxlover152

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη των ειδικών πάνω σε ένα θέμα. Έχω ένα σχετικά παλιό pc, χωρίς πολλές δυνατότητες και ψαχνομαι να το αναβαθμίσω. Σηκώνει κάνα μανατζερακι και αυτό κάπως ζόρικα. Επειδή έχει μόνο έναν ssd αυτό που σκέφτηκα είναι να βάλω έναν σκληρό εσωτερικό. Υπάρχει όμως και η επιλογή για αναβάθμιση ram (αυτή τη στιγμή τρέχει 4gb ddr2). Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Το δικό μου μήνυμα μάλλον θα χαθεί ως συνήθως...

Καλώς ορίσατε στη κοινότητα!

Πόσα διαθέτετε για την αναβάθμιση;

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ποια είναι; 

* Μπορείτε να τα δείτε τρέχοντας το HWinfo, επιλέγοντας το Summary-only και ανεβάζοντας ένα Screenshot εδώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, jinxlover152 είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη των ειδικών πάνω σε ένα θέμα. Έχω ένα σχετικά παλιό pc, χωρίς πολλές δυνατότητες και ψαχνομαι να το αναβαθμίσω. Σηκώνει κάνα μανατζερακι και αυτό κάπως ζόρικα. Επειδή έχει μόνο έναν ssd αυτό που σκέφτηκα είναι να βάλω έναν σκληρό εσωτερικό. Υπάρχει όμως και η επιλογή για αναβάθμιση ram (αυτή τη στιγμή τρέχει 4gb ddr2). Τι προτείνετε;

αμα μας πεις τι ειναι και τα υπολοιπα εκτος της ddr2 ? για μαγοι παμε την καινουρια χρονια

 

5 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το δικό μου μήνυμα μάλλον θα χαθεί ως συνήθως...

Καλώς ορίσατε στη κοινότητα!

Πόσα διαθέτετε για την αναβάθμιση;

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ποια είναι; 

* Μπορείτε να τα δείτε τρέχοντας το HWinfo, επιλέγοντας το Summary-only και ανεβάζοντας ένα Screenshot εδώ.

Αμαν ρε Τερη , μια αναρτηση εκανε του μιλας και για hwinfo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το δικό μου μήνυμα μάλλον θα χαθεί ως συνήθως...

Καλώς ορίσατε στη κοινότητα!

Πόσα διαθέτετε για την αναβάθμιση;

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ποια είναι; 

* Μπορείτε να τα δείτε τρέχοντας το HWinfo, επιλέγοντας το Summary-only και ανεβάζοντας ένα Screenshot εδώ.

max 50-60 ευρώ. Δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσω παραπάνω

Screenshot (3).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βλέπω στο σύστημα SSD. Ένας PNY CS900 είναι καλή επιλογή.

Οι μνήμες που έχει τώρα είναι 4x1GB; Αν ναι, τις αλλάζετε με ένα Κιτ των 4x2GB από τις αγγελίες του site.

Επίσης, από τις αγγελίες πάλι ένα 4πύρηνο π.χ. q9450/ q9500/ q9550.

Πουλάτε και τις μνήμες με τον επεξεργαστή που θα αντικαταστήσετε ένα 25άρι.

* Εκτός από τις αγγελίες του site, μπορείτε να βρείτε αντίστοιχα κι από το εξωτερικό (Ali Express, eBay) οικονομικότερα, αλλά με μεγαλύτερη αναμονή.

** Μην προτείνει κανείς Xeon. Τα Q3/4x chipset δεν υποστηρίζουν σειρά 5xxx.

Με αυτή την αναβάθμιση ~85€ -25€ θα διπλασιαστούν οι επιδόσεις του συστήματος. Εγώ παίζω GTA V με παρόμοια χαρακτηριστικά με 750Ti στα 1080p Very high στα 40-50Fps.

Στις 1/11/2021 στις 11:02 ΜΜ, jinxlover152 είπε

max 50-60 ευρώ. Δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσω παραπάνω

Αν πηγαίνατε σε νέο σύστημα;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καινουριες το ζευγαρι 26,30 & 20,50 ο δισκος (οτι εχεις σε μηχανικο το βγαζεις ή παιρνεις ssd240 αν δε σε φτανουν τα διαθεσιμα γιγα) , αφηνεις cpu αυτο που εχεις και αν οι μνημες σου ειναι του ενος γιγα βαζεις τις 2 καινουριες και 2 απο τις παλιες ...........τελος καθαρη εγκατασταση των win και θα τρεχει μια χαρα αρκει να προσεχεις τι βαζεις και τι το βαραινει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. Μετά από λίγη σκέψη αποφάσισα να πάω σε έναν quad core από αυτούς που μου προτείνατε και σε 4 2αρες ram. Επίσης μάλλον θα πάω και σε 240gb του ssd που αναφέρθηκε. Όλα τα παραπάνω είναι απολύτως συμβατά με τη μονάδα μου; Επίσης, ο δίσκος που ήδη υπάρχει στο σύστημα πώς θα αξιοποιηθεί; Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον βάζεις σαν αποθήκη ότι αρχείο δημιουργείς η θέλεις να κρατήσεις (ταινίες,temp,...)το έχεις εκεί και προγράμματα παιχνίδια (οχι πολλά και μεγάλα) τρέχεις από ssd, ο ssd καλυτερα να ειναι τουλάχιστον 25% άδειος/κενό χώρο καθε στιγμη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...