Προς το περιεχόμενο

CHAOS αοριστολογιών με το «ελληνικό υπεραυτοκίνητο των 3.000 ίππων»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιοσδήποτε έχει την παραμικρή σχέση με αυτοκίνητα, ξέρει οτι δεν βγάζεις κινητήρα παραγωγής, εσωτερικής κάυσης με 766 HP/Lt στα επόμενα 2 χρόνια, ακόμα και αν έχεις την χρηματοδότηση όλου του κόσμου, και τους πιο έμπειρους μηχανικούς.

Όποιος έχει έστω λίγο κριτική σκέψη, μπορει να καταλάβει οτι ο τύπος δεν μιλάει σοβαρά, όταν λέει οτι οτι το αυτοκίνητο ειναι 70% έτοιμο, και 2 χρόνια μετα λέει οτι το εσωτερικό δεν είναι έτοιμο.

Για να τον πάρεις στα σοβαρα, ειναι ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ οτι έχεις πληγωμένο εθνικό γόητρο για χρόνια, και περιμένεις έναν νέο μεγαλέξανδρο να γίνει προθυπουργός, έναν Σώρρα να σβήσει τα χρέη, έναν  Έλονα Μασκόπουλο να βάλει την ελλάδα πάλι στον χάρτη και να φέρει πίσω τους έλληνες του εξωτερικού, και θα αποδείξει οτι ο ιχώρ βράζει ακόμα στο αίμα μας γιατί χτίσαμε παρθενώνες. Σε αυτό το κοινό απευθύνεται αποκλειστικά, αυτοί τον υποστηρίζουν. Οταν κάποιος έχει τόσο μεγάλη αναγκη για παραμύθια, έχει σοβαρούς λόγους να ξεφύγει απο την πραγματικότητα. Εκει τελειώνουν τα επιχειρήματα και αναλαμβάνει ψυχολόγος.

Το μόνο λάθος του είναι οτι το ονόμασε CHAOS αντί για XAOC, αυτή ήταν δυστυχώς missed opportunity

Η μόνη μου απορία, είναι σε τί αποσκοπεί και τι θα κερδίσει. Ο κόσμος που απευθύνεται, ούτε να επενδύσει μπορεί, ούτε να αγοράσει το μπρελόκ από αυτοκίνητο $14_400_000. Γιατί κοροιδεύει εμάς και δεν βγαίνει παραέξω να σκαμάρει τους σοβαρούς επενδυτές; Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι:

1) Ελληνες ΄επενδυτές΄ που θέλουν να ξεπλύνουν

2) Κρατική επιχορήγηση

3) Είναι κοινωνικό πείραμα

4) Ζούμε σε εξομοίωση

 

Επεξ/σία από DisRaptor
  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι αποσκοπεί σε πελάτες του εσωτερικού και εξωτερικού για την extreme tuners. Σίγουρα υπάρχουν πολλά αλάνια με golf εκεί έξω, και μια αναδιαπλαση δεν θα τους χαλούσε. εκατό άτομα να βρει από ένα χιλιάρικο, έσωσε το σπίτι του...

Για να πω και το άλλο που είπε ένας φίλος που δεν πρέπει να του είπε κανένας και βγήκαν όλα στην φορά. Οπως λέει μια παλιά κινέζικη παροιμία "Μην τσαντίζεις το ίντερνετ" 😁

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, VFR είπε

Εγώ πιστεύω ότι αποσκοπεί σε πελάτες του εσωτερικού και εξωτερικού για την extreme tuners. Σίγουρα υπάρχουν πολλά αλάνια με golf εκεί έξω, και μια αναδιαπλαση δεν θα τους χαλούσε. εκατό άτομα να βρει από ένα χιλιάρικο, έσωσε το σπίτι του...

Για να πω και το άλλο που είπε ένας φίλος που δεν πρέπει να του είπε κανένας και βγήκαν όλα στην φορά. Οπως λέει μια παλιά κινέζικη παροιμία "Μην τσαντίζεις το ίντερνετ" 😁

 

 

Κοίτα, την είδηση με το παιδάκι που έδωσε το χαρτζιλίκι του για να φτιαχτεί το Chaos, μην την θεωρείς και τόσο αθώα και αυθόρμητη.

Just saying...

 

edit. Πάντως και για ξέπλυμα χρήματος, δεν θα ήταν άσχημο ως concept. Εξαγωγή σε εξωτικές χώρες, λίγα κομμάτια, δεν θα αμφισβητήσεις πως δεν υπάρχει αν δεν το δεις στο δρόμο, κτλ.. Χμμ...

Επεξ/σία από teodoreh
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, VFR είπε

Aν μπει κάποιος στο προφίλ του στο ινστα, έχουμε γίνει πλέον ΚΑΙ παγκοσμίως ρεζίλι...
Τα νεύρα μου...

Σκέφτηκα παιδιά το εξής, και ειλικρινά είναι πολύ στενόχωρο για το μέλλον.
Αυτοί που θα χαρούνΕ πολύ με κάτι Ελληνικό, σε τεράστιο βαθμό, όπως αυτοί τώρα που τρελένονται ότι θα φάμε τους Γερμανούς κλπ. Είναι 9 εκατ. Έλληνες.
Οι πραγματικοί επιστήμονες σκεφτόμουν, Ελληνες στην καταγωγή, θέλουν πάντα να φτιάχνουν κάτι ΚΑΛΟ. Αδιάφορο απο το που θα είναι. Θέλουν να φτιάξουν κάτι ΚΑ-ΛΟ. Και ξέρουν που να απευθυνθούν. Όχι μόνο σε Έλληνες. Αυτοι δεν θα ακουστούν ποτέ και δεν τους ενδιαφέρει να ακουστούν γιατί το κάνουν για να φτιάξουν κάτι καλό. Όχι κάτι κατ' ανάγκη Ελληνικό. Η επιστημονική κοινότητα της αρέσει να κάνει παρέα και να δημιουργεί με άλλους επιστήμονες. Απ 'όπου και αν είναι αυτοί. Ινδία, Πακιστά, Ταϋλάνδη. Αδιάφορο. Το μυαλό μας ενώνει, όχι ο τόπος γέννησης.

Το Video παραπάνω τα λέει όπως είναι και όπως τα έχουν πει πολλά άτομα εδω μέσα. Διαφωνώ πλήρως όμως με το τελευταίο. Αυτό που λέει θα το πάθουν ΣΙΓΟΥΡΑ οι Έλληνες. Θα το ξεχάσουν, όπως και στον Σώρρα Ψώρρα που τον θυμάμαι κάθε πρωί που παω στην δουλειά γιατί περνάω ενα σπιτι με κάτι ταμπέλες ξεθωριασμένες του Σώρρα που θα έσωζε την Ελλάδα με την τράπεζα της Ανατολής και δεν ξέρω γω τι. Ο Έλληνας έχει αυτό το μαγικό. Ξεχνάει. Να πω Κοσκωτάς? (αγόρασε λέει την Τράπεζα Κρήτης με άγνωστης προέλευσης κεφάλαια... ΖμΠΟινΓΚ !) - Να θυμήσω εδώ τα εξής. 33.5 δισ υπεξαίρεση . Ήταν 37 ετών. Βγήκε στα 47 και ζει στην Γλυφάδα συνεχίζοντας λέει την επαγγελματική του δραστηριότητα (Τα λέει η Wiki και παλιές εφημερίδες αυτά, όχι εγώ). Και μετά μου λέτε για Νικολα Μοτορς και δεν ξέρω γω τι. Γατάκι ο τυπος μπροστά στον δικό μας. Εγώ δεν λέω πολλά. 1δισ να σου έμεινε, 1000 εκατομμύρια δηλαδή. Είσαι 47, έχεις άλλα 40 χρόνια μπροστά σου. Έχεις 25 μύρια τον χρόνο να ξύνεσαι. 2 μύρια τον μήνα. 500 χιλιάδες ευρώ την εβδομάδα. 71400 την μέρα. Κι εχασες δέκα όμορφα χρόνια που ο Θεός μόνο ξέρει αν ήσουν και μέσα. Αυτό, για να πω ότι ξεχνάμε. Είναι ένα παράδειγμα απατεώνα με κονΕ και ίσως πρέπει να τα αναφέρουμε αυτά για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να διαβάζουν οι νεότεροι.

Το βίντεο λοιπόν κλείνει με το ότι θα ξεχάσουν. Όχι κύριοι. Οι ξένοι ΔΕΝ θα ξεχάσουν. Οι πωλήσεις εταιριών που κάνουν πρωτότυποποίηση γελοιοποιούνται και κράζονται. Και υπαρχουν ξαναλέω σοβαρές εταιρίες. Φαντάζεται κανείς να πάει να βγάλει η DP Tuning πχ. (δεν εργάζομαι εκεί, δεν τους ξέρω, αλλά βλέπω εργασίες τους στο FB και τους εκτιμώ ιδιαίτερα) εκτυπωμένη μπιέλα, μεταλλική ας πούμε. Την καζούρα που θα φάνε? Ο τύπος καίει αβαβα κάποιες εταιρίες και οι ''Ελληνες'' απο κάτω πιστεύουν ότι να ναι. Στην φωτό παρακάτω μπορεί να δει κανεις το κακοDistortion Που ακόμα κι εγώ θα το έκανα καλύτερα του μπροστινου μέρους, το πλαϊνό που είναι διαφοτερικό στις πόρτες, η σκιά που είναι ότι να'ναι και ότι πλέον ανεβάζει μόνο στο προσωπικό του προφίλ.

Πρέπει να πούμε ότι μπαίνουμε παιδιά σε μια καινούργια εποχή. Αυτό που κάνει δεν είναι παράνομο. Είναι όσο παράνομο να βγούμε εμείς και να λέμε ότι έχουμε εναν εξωγήινο στην κουζίνα (Αλφ κι έτσι). Όπως πρέπει σιγά σιγά οι κοινωνίες να προσαρμοστούν σε τέτοιες συμπεριφορές και να αλλάξουν οι νομοι. Δεν μπορεί εγώ να έχω συνεργείο, να στήσω ενα ωραίο τέτοιο σενάριο και μετά να σκάνε τα πελατάκια ΝΑ. Γιατί αν σκεφτώ πονηρά, δέκα πελατάκια τέτοια, απο 10κ ο καθένας, να τα 100 χιλιάρικα για το σπίτι που χάνω. Και μετά στα @@ μου. Ξέρετε πιο είναι το ΤΕΡΑΣΙΟ προβλημα της εποχής (τροφή για σκέψη το πως θα καταπολεμηθει παρακαλώ...) . Ότι η κάθε ταλαίπωρη εταιρία απο την Γαστούνη, κάνει πέντε φωτοσοπ, κατεβάζει τρία βίντεο και είναι στο μυαλό του πελάτη να καταλάβει αν λέει φούμαρα η οχι. Έχω εταιρίες απο Πορτογαλία που έβγαλαν ''Τα καινούργια μας γραφεία'' , φάση βγάζω κτήριο Leory, αλλάζω ταμπέλες στο photoshop και γειά σας είμαστε κΩλο-sauce . Είναι πολυ σημαντικό αυτό γιατί η εμπειρία μου λέει ότι τα φούμαρα πουλάνε. Γιατί όλοι θέλουμε να ζήσουμε ενα όνειρο και να έχουμε μια ''θρησκεία'' . Για άλλους είναι ενας χακεράς, για άλλους ενας αγωνιζόμενος στην F1, για άλλους ο κάποιος Θεός, για άλλους μια σημαία, για άλλους μία επιστήμη κλπ. Εγώ, πιστεύω προσωπικά στο ''δίκαιο'' . Για μένα αυτό που γίνεται δεν είναι δίκαιο και είναι σημάδι των καιρών μας. Αντί να βγει κάποιος επώνυμος δημοσιογράφος, περιοδικό κλπ. Με δέκα στοιχεία (εδώ να μπει, θα γράφει μέχρι το 2023) να σβήσει τον τύπο απο το ιντερνετ. Με δεδομένα. ''Τον φωνάξαμε για συνέντευξη και δεν ήρθε'' , ''Φωνάξαμε τον Σαριμπαλίδη και έκανε την κότα''  (που το έκανε ο Ποντικας απλά δεν τον κόλλησε στον τοίχο σαν μακαρόνι νούμερο 2). Αφήνουν τον απλό κόσμο να ψάξει και να βρει στοιχεία που έπρεπε να κάνει αυτός. Θα ήθελα πολύ να δω online τον παπαραλίδη και να τον ρωτήσει κάποιος για το ΓΕΜΗ και τα οικονομικά του Πανόπουλου. Να τον ρωτήσει ''ρε αδερφέ, έστω, έστω λέω ρε αδερφέ ότι έχει ενα παγκόσμιο ρεκόρ. ΕΣΤΩ! Αυτό τον κάνει μάγο? Δηλάδή θα του έλεγα, να σε ρωτήσω το άλλο, όλοι που φτιάχνουν υπεραυτοκίνητα έχουν παγκόσμιο ρεκόρ? Αυτό τους κάνει πιο ηλίθιους απο τον δικό μας? ''  Θέλω να πω τι σημαίνει παιδιά ενα παγκόσμιο ρεκόρ σε μια συγκεκριμένη κατηγορία σε μια συγκεκριμένη χώρα κλπ. Σημαίνει ότι ο τύπος ξαφνικά έμαθε να φτιάχνει διαστημόπλοια?

Είμαι σίγουρος ότι κάποιο θα βγούν και θα πουν "να, το έδειξε και στον δρόμο, για πείτε τώρα γατάκια...'' . Με την ίδια λογική κι εγω τον Spiderman στην ταινία στην Αμερική τον είδα να πετάει, όχι Κολιάτσου Παγκράτι, άρα όλα καλά.
Τώρα που είπα για Marvel, εχει γούστο να θέλει να το βγάλει κόμικ.... Θα κοντράρει τους τρανσφορμερς άνετα με τις μεταβαλλόμενες μάζες...

WhatsApp Image 2021-11-06 at 10.19.34.jpeg

μια μικρη διορθωση....

το 35,5 δις του Κοσκωτα ηταν σε δραχμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DisRaptor είπε

Οποιοσδήποτε έχει την παραμικρή σχέση με αυτοκίνητα, ξέρει οτι δεν βγάζεις κινητήρα παραγωγής, εσωτερικής κάυσης με 766 HP/Lt στα επόμενα 2 χρόνια, ακόμα και αν έχεις την χρηματοδότηση όλου του κόσμου, και τους πιο έμπειρους μηχανικούς.

Όποιος έχει έστω λίγο κριτική σκέψη, μπορει να καταλάβει οτι ο τύπος δεν μιλάει σοβαρά, όταν λέει οτι οτι το αυτοκίνητο ειναι 70% έτοιμο, και 2 χρόνια μετα λέει οτι το εσωτερικό δεν είναι έτοιμο.

Για να τον πάρεις στα σοβαρα, ειναι ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ οτι έχεις πληγωμένο εθνικό γόητρο για χρόνια, και περιμένεις έναν νέο μεγαλέξανδρο να γίνει προθυπουργός, έναν Σώρρα να σβήσει τα χρέη, έναν  Έλονα Μασκόπουλο να βάλει την ελλάδα πάλι στον χάρτη και να φέρει πίσω τους έλληνες του εξωτερικού, και θα αποδείξει οτι ο ιχώρ βράζει ακόμα στο αίμα μας γιατί χτίσαμε παρθενώνες. Σε αυτό το κοινό απευθύνεται αποκλειστικά, αυτοί τον υποστηρίζουν. Οταν κάποιος έχει τόσο μεγάλη αναγκη για παραμύθια, έχει σοβαρούς λόγους να ξεφύγει απο την πραγματικότητα. Εκει τελειώνουν τα επιχειρήματα και αναλαμβάνει ψυχολόγος.

Το μόνο λάθος του είναι οτι το ονόμασε CHAOS αντί για XAOC, αυτή ήταν δυστυχώς missed opportunity

Η μόνη μου απορία, είναι σε τί αποσκοπεί και τι θα κερδίσει. Ο κόσμος που απευθύνεται, ούτε να επενδύσει μπορεί, ούτε να αγοράσει το μπρελόκ από αυτοκίνητο $14_400_000. Γιατί κοροιδεύει εμάς και δεν βγαίνει παραέξω να σκαμάρει τους σοβαρούς επενδυτές; Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι:

1) Ελληνες ΄επενδυτές΄ που θέλουν να ξεπλύνουν

2) Κρατική επιχορήγηση

3) Είναι κοινωνικό πείραμα

4) Ζούμε σε εξομοίωση

 

Ελπίζω το 4)

Τουλάχιστον η εξομοίωση έχει do over.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος είχε ποστάρει το intro του Σαριμπαλίδη και κάτι μου θύμιζε.

Του Σαρημπαλίδη είναι 

 

Πριν λίγο έπαιξε στην  ΤV το 

https://www.youtube.com/watch?v=Yv3YFN6jIaM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμενα πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση πως ο "φωτογράφος" σε κάθε φωτό πετυχαίνει τις ζάντες στην ίδια ακριβώς θέση με τα μπράτσα (ο θεός να τα κάνει) να μην κρύβουν τις δαγκάνες.

Τι; Όχι; Δεν είναι κανονικές φωτογραφίες στην παραλιακή από Σούνιο προς Ανάβυσσο στο αντίθετο ρεύμα; 😲

FFFAC1B9-3D03-40F2-86EB-39839550AD5E.jpeg

9B43FB02-09EE-4DDC-996E-3DDC251D723F.jpeg

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cdallas είπε

Τι; Όχι; Δεν είναι κανονικές φωτογραφίες στην παραλιακή από Σούνιο προς Ανάβυσσο στο αντίθετο ρεύμα; 😲

Όχι. Δεν είναι στο αντίθετο ρεύμα. Είναι από τις δοκιμές που έκανε στην Αγγλία. Επέστρεφε τις προάλλες από κει, το αναφέρατε και σε ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/11/2021 στις 9:59 ΜΜ, VFR είπε

Χωρίς παρεξήγηση, έχει δει κανείς τον Κορρέ σε συνέντευξη? Είναι πολύ καλή εμπειρία. Δεν μπορεί να είσαι πχ Πολιτικός μηχανικός, ή έστω ο γαματος τύπος που λέει ότι θα χτίσει 6 χιλιόμετρα πολυκατοικία. Να σε ρωτάει πχ ο άλλος "αντέχει σε σεισμούς?" 

- ναι ναι 

- μέχρι πόσα Ρίχτερ? 

- πολλά. 20 και πάνω σίγουρα. 

-τα θεμέλια? 

- είναι μεγάλα. 

Αυτό είναι ρώτα με να σε ρωτώ Ν ανεβούμε τον γιαλό. 

Σκεφτείτε λίγο. 3d για πας σε λειτουργικά εξαρτήματα θες απίστευτα τεστ. Ξανά και ξανά. Κι εδώ έχουμε έναν τύπο που παραβιάζει βασικούς κανόνες ασφαλείας σε χώρο εργασίας (το ξαναλέω, ακόμα κι αν αυτό το ευτράπελο ήταν autoclave, ΔΕΝ θα ήταν δίπλα σε σχεδιαστές και γραφεία). Τo μαγικό ψυγείο των 500 υπό το μηδέν δεν είναι στην γωνία λες και έχει παγωτά της Έβγα. Δεν είναι επαγγελματικός χώρος αυτός. Είναι ένα κακά στημένο σκηνικό, κατά την γνώμη μου με τους δύο πρωταγωνιστές να γουστάρουν. 

Κάποιος είπε και μηχανολογικά τα προβλήματα. Υπάρχουν απίστευτα κενά. Έστω ότι η αναδιαπλαση ισχύει. Όπως και στα μαθηματικά. Έστω. Γιατί carbon, zylon, τιτάνιο και δεν ξέρω γω τι έχουν ακριβώς την ίδια δομή και σχέδιο? Όταν αλλάζεις υλικό, ένα fundamental κομμάτι είναι ότι έχει άλλη αντοχή και άλλη συμπεριφορά, άλλα πλεονεκτήματα κλπ. Άρα και άλλο σχέδιο. Μην πούμε για κόπωση σε composites που όλα τα διδακτορικά του κόσμου δεν έχουν βρει ακόμα τι γίνεται. Το αλουμίνιο και το σίδερο έχουν πολύ συγκεκριμένες S/N καμπύλες που δείχνουν την κόπωση του. Στα συνθετικά υλικά έχουμε: υλικό, ρητίνη, τρόπος έγχυσης, τύπος υλικού (2x2, 4x4,unidirectional κλπ). Για να βρεις την κόπωση το κάνεις μόνο με ειδικά πειράματα και όχι με θεωρία καθώς ακόμα και τα πεπερασμένα δεν είναι 100% safe γενικά, πόσο μάλλον σε συνθετικά υλικά. 

Επιστημονικά αν το πιάσει κάνεις, δεν βρωμάει, είναι τσαρλατανισμος. 

Αρχικά για cfd νομοτελειακά (τις περισσότερες φορές για τέτοια project) κυριαρχεί το ANSYS fluent μαζί με openfoam. Από τις φώτο είδα autocad. 

 

Για τα υλικά που λες(titanium, zylon, carbon-fiber) το βασικότερο πλεονέκτημα είναι το βάρος, είναι ελαφριά και τις περισσότερες φορές έχουν πολύ καλύτερες ιδιότητες young/shear modulus 

Η κατεργασία του καθενός είναι διαφορετική και απαιτεί εξειδίκευση. Η airbus κάποτε έπαιρνε block τιτανιού για τους κινητήρες και η κατεργασία γινόταν με τρυπάνι το οποίο έκανε ένα κόψιμο, δηλαδή έμπαινε και εβγαινε και άλλαζε μετά . Ένα λάθος κόψιμο και όλο το block πετιόταν.

 

ΥΓ : Μην νομίζετε ότι το τρυπάνι ήταν αυτό που έχει κάποιος μάστορας ή βρίσκεται στην αποθήκη. Μιλάμε για τρυπάνι με επικαλύψεις.  

Επεξ/σία από thp96
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...