Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Μια γνώμη για μητρική  am1 με Athlon 5350 και 2x2 gb ddr3 1333.  Τι τιμή θα δίνατε αν προοριζόταν για ψιλό file server.

Έχω ήδη έναν atom d510 σε Intel d520mo που κάνει αυτή την δουλειά απλά ένας γνωστός θέλει να τα δωσει Ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοκληρωμένο σύστημα (κουτί με πλαστικό παράθυρο τροφοδοτικό μητρική κτλ)  βασικά χαρακτηριστικά i7 2600 3,8GHz  500GB SSD  16GB RAM PSU bequiet dark power pro 650watt  γνήσια windows 10 pro  (δεν έχω άλλες πληροφορίες πέρα ότι ειναι 100% λειτουργικό)  χωρίς κάρτα γραφικών

 

Απλά με αυτά τα δεδομένα η πιο πεσιμιστική τιμή/πάτος (χωρίς να το χαρίζω) για να φύγει σχετικά γρήγορα πόσο λέτε να ειναι; 

 

s-l1600.jpg

 

s-l1600.jpg

 

s-l1600.jpg

 

Σκοπός επαναλαμβάνω (για τον καθορισμό της τιμής) ειναι να φύγει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα αλλά με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη τιμή (πχ 50 ευρώ θα φύγει γρήγορα μεν αλλά ειναι σχεδόν τζάμπα δε, πιστεύω μπορεί να πιάσει κάμποσο παραπάνω αλλά παράλληλα να μην περιμένω μήνες για να βρώ ενδιαφερόμενο  ) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Ολοκληρωμένο σύστημα (κουτί με πλαστικό παράθυρο τροφοδοτικό μητρική κτλ)  βασικά χαρακτηριστικά i7 2600 3,8GHz  500GB SSD  16GB RAM PSU bequiet dark power pro 650watt  γνήσια windows 10 pro  (δεν έχω άλλες πληροφορίες πέρα ότι ειναι 100% λειτουργικό)  χωρίς κάρτα γραφικών

 

Απλά με αυτά τα δεδομένα η πιο πεσιμιστική τιμή/πάτος (χωρίς να το χαρίζω) για να φύγει σχετικά γρήγορα πόσο λέτε να ειναι; 

 

s-l1600.jpg

 

s-l1600.jpg

 

s-l1600.jpg

 

Σκοπός επαναλαμβάνω (για τον καθορισμό της τιμής) ειναι να φύγει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα αλλά με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη τιμή (πχ 50 ευρώ θα φύγει γρήγορα μεν αλλά ειναι σχεδόν τζάμπα δε, πιστεύω μπορεί να πιάσει κάμποσο παραπάνω αλλά παράλληλα να μην περιμένω μήνες για να βρώ ενδιαφερόμενο  ) 

Θα ήταν καλύτερα να ξέρουμε τα κομμάτια ποιά είναι ακριβώς, από γρήγορη εκτίμηση θα έλεγα στα 250 θα είναι αρκετά καλή τιμή, με κριτήριο αυτό που είπες, να φύγει γρήγορα και να μην κλάψει κάνεις. Αν θες να πιάσεις αρκετά παραπάνω λεφτά θα πας πουλώντας κομμάτι - κομμάτι αλλά αυτό είναι αρκετά μακριά από το γρήγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Θα ήταν καλύτερα να ξέρουμε τα κομμάτια ποιά είναι ακριβώς, από γρήγορη εκτίμηση θα έλεγα στα 250 θα είναι αρκετά καλή τιμή, με κριτήριο αυτό που είπες, να φύγει γρήγορα και να μην κλάψει κάνεις. Αν θες να πιάσεις αρκετά παραπάνω λεφτά θα πας πουλώντας κομμάτι - κομμάτι αλλά αυτό είναι αρκετά μακριά από το γρήγορα.

Δεν ξέρω ούτε εγώ το αγόρασα απο το ebay για την κάρτα :P ήταν πολύ φθηνό (δεδομένης της τρελής τιμής των καρτών γραφικών) αλλά στις φωτό φαίνεται προσεγμένο και κότσαρα και μια ασφάλιση 6 μήνες αλιάντζ για σιγουριά θέλω απλά να βάλω μια τιμή να φύγει μπαμ μπαμ αλλά να βγάλω και κάτι απο το υπόλοιπο σύστημα γιατί αλλιώς πάμε στα ίδια σαν να αγόραζα σκέτη την κάρτα με φουσκωμένη τιμή :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Ολοκληρωμένο σύστημα (κουτί με πλαστικό παράθυρο τροφοδοτικό μητρική κτλ)  βασικά χαρακτηριστικά i7 2600 3,8GHz  500GB SSD  16GB RAM PSU bequiet dark power pro 650watt  γνήσια windows 10 pro  (δεν έχω άλλες πληροφορίες πέρα ότι ειναι 100% λειτουργικό)  χωρίς κάρτα γραφικών

 

Απλά με αυτά τα δεδομένα η πιο πεσιμιστική τιμή/πάτος (χωρίς να το χαρίζω) για να φύγει σχετικά γρήγορα πόσο λέτε να ειναι; 

 

s-l1600.jpg

 

s-l1600.jpg

 

s-l1600.jpg

 

Σκοπός επαναλαμβάνω (για τον καθορισμό της τιμής) ειναι να φύγει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα αλλά με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη τιμή (πχ 50 ευρώ θα φύγει γρήγορα μεν αλλά ειναι σχεδόν τζάμπα δε, πιστεύω μπορεί να πιάσει κάμποσο παραπάνω αλλά παράλληλα να μην περιμένω μήνες για να βρώ ενδιαφερόμενο  ) 

250 ευρω νομιζω ειναι μια καλη τιμη και για τους δυο γιατι ναι μεν ειναι παλιο,αλλα αποτελειται απο καλα components που με λιγες προσθηκες θα ειναι αξιοπρεπες για ενα μεσο χρηστη - gamer. Παραπανω δεν νομιζω γιατι τουλαχιστον το combo mobo/cpu/ram ειναι 10 ετων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν ξέρω ούτε εγώ το αγόρασα απο το ebay για την κάρτα :P ήταν πολύ φθηνό (δεδομένης της τρελής τιμής των καρτών γραφικών) αλλά στις φωτό φαίνεται προσεγμένο και κότσαρα και μια ασφάλιση 6 μήνες αλιάντζ για σιγουριά θέλω απλά να βάλω μια τιμή να φύγει μπαμ μπαμ αλλά να βγάλω και κάτι απο το υπόλοιπο σύστημα γιατί αλλιώς πάμε στα ίδια σαν να αγόραζα σκέτη την κάρτα με φουσκωμένη τιμή :P 

Κοίτα, τα επιμέρους κομμάτια φαίνονται καλά αν και δεν γνωρίζουμε ποια είναι πάρα μόνο οτι φαίνεται. Αν ανέβεις πολύ απο τα 250 παύει να είναι ελκυστικό καθώς στα 400 φτιάχνει κανείς σύστημα με διπλάσια επεξεργαστική ισχύ, με πιο μέτρια κομμάτια αλλά καινούργιο και 2 χρόνια εγγύηση παντού. Σίγουρα μπορείς να πάρεις παραπάνω λεφτά απο 250 αλλά όχι σαν ολόκληρο σύστημα και οχι πολύ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Κοίτα, τα επιμέρους κομμάτια φαίνονται καλά αν και δεν γνωρίζουμε ποια είναι πάρα μόνο οτι φαίνεται. Αν ανέβεις πολύ απο τα 250 παύει να είναι ελκυστικό καθώς στα 400 φτιάχνει κανείς σύστημα με διπλάσια επεξεργαστική ισχύ, με πιο μέτρια κομμάτια αλλά καινούργιο και 2 χρόνια εγγύηση παντού. Σίγουρα μπορείς να πάρεις παραπάνω λεφτά απο 250 αλλά όχι σαν ολόκληρο σύστημα και οχι πολύ γρήγορα.

Του έχω προσθέσει 6 μήνες εγγύηση απο ιδιωτική ασφαλιστική θα το βάλω στα 300 γιατί βλέπω έχει και USB 3 pcie κάρτα με 4 slot καλή ψύκτρα κουτί και drive που μάλλον ειναι bluray και βλέπουμε :) Ευχαριστώ για την βοήθεια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Του έχω προσθέσει 6 μήνες εγγύηση απο ιδιωτική ασφαλιστική θα το βάλω στα 300 γιατί βλέπω έχει και USB 3 pcie κάρτα με 4 slot καλή ψύκτρα κουτί και drive που μάλλον ειναι bluray και βλέπουμε :) Ευχαριστώ για την βοήθεια 

Η κάρτα που φαίνεται στις φωτογραφίες περιλαμβάνεται και αυτή στην τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Nik1239 said:

Μέχρι 100 

Γιατί δεν θες τον 2700χ;

Ευχαριστώ για την απάντηση. Οικονομικό είναι το θέμα. Και γω κάπου εκεί σκεφτόμουν γύρω στα 90.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα , έκανα ένα ξεκαθάρισμα τα πράγματα μου και έχω από τα προηγούμενα builds τα εξής να δώσω να αδειάσουμε λίγο χώρο , αλλά θέλω βοήθεια με τις τιμές διότι δεν ξέρω πόσο φεύγουν εδώ στο eBay οι τιμές είναι στο θεό .

Spoiler

AMD FX 8320 με το κουτί και την ψήκτρα του 

Asus M5A99X EVO R.2 με το κουτί κτλ

Intel core i5 4460 με κουτί και ψήκτρα 

ASROCK H97m pro 4 με κουτί κτλ 

3 kit μνήμες Kingston hyper X 8GB 1600mhzr 

Sapphire r9 280 dual x oc χωρίς κουτί δυστυχώς έχει γίνει κομμάτια 

Nvidia gtx 770  υλοποίηση της asus με κουτί αν και όχι σε καλή κατάσταση έχει ξεβαψει σε κάποια σημεία .

Έχω και δύο ψήκτρες της coolermaster πολύ πιθανό να τις δώσω μαζί με τους επεξεργαστές αν τις θέλει ο αγοραστής . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και παλιός εδώ μέσα, σοβαρή ερώτηση διότι υπάρχει σοβαρή έλλειψη χρημάτων.

Πόσο μπορεί να δωθεί η Sapphire Rx580 Nitro+ 8gb μου από Γαλλικό Amazon αγορασμένη το 2017 χωρίς εγγύηση αλλά σε άψογη κατάσταση? Οι παλαιοί χρήστες με γνωρίζουν και ξερουν πως προσέχω τον εξοπλισμό μου.

IMG_20200329_141742.jpg

Επεξ/σία από STORM1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Αν και παλιός εδώ μέσα, σοβαρή ερώτηση διότι υπάρχει σοβαρή έλλειψη χρημάτων.

Πόσο μπορεί να δωθεί η Sapphire Rx580 Nitro+ 8gb μου από Γαλλικό Amazon αγορασμένη το 2017 χωρίς εγγύηση αλλά σε άψογη κατάσταση? Οι παλαιοί χρήστες με γνωρίζουν και ξερουν πως προσέχω τον εξοπλισμό μου.

IMG_20200329_141742.jpg

Και 300 να έφευγε, δεν θα μου έκανε εντύπωση. Ξεκίνα από 350 όμως, υπάρχουν πολλοί τρελαμένοι.

Επεξ/σία από GreeKar98K
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...