Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, kmilioris είπε

Θα πάρω κάποια μηχανήματα καινούργια dell με εγγύηση που θα έχουν dell Rtx3060ti και μιας και δεν τις χρειάζομαι λέω να τις δώσω, τι τιμή πιστεύετε ότι θα πρέπει να τις βάλω?

Δες τις τιμές που παίζουν (+1000€) και αφαίρεσε ένα 100€ για το μπέρδεμα που θα έχουν με τιμολόγια και γιατί λογικά θα είναι όσο πιο απλή υλοποίηση γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, GreeKar98K είπε

Δες τις τιμές που παίζουν (+1000€) και αφαίρεσε ένα 100€ για το μπέρδεμα που θα έχουν με τιμολόγια και γιατί λογικά θα είναι όσο πιο απλή υλοποίηση γίνεται.

Το πρώτο που πήρα είναι με δυο ανεμιστήρες και παίζει σούπερ, δεν είναι ASUs tuf, τώρα η dell δίνει εγγύηση στο χώρο σου με σειριακό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο λέτε να το δώσω το παρακάτω μηχάνημα; Μια τιμή που να μη πιαστεί βλάκας ούτε ο αγοραστής αλλά ούτε εγώ.

 

CPU: i5-4440 - Cooler master AiO Single 120mm fan

Ram: 4GB Ram- 1600MHz (υπάρχει και δεύτερη 2GB στα 1330ΜΗz)

Motherboard: Asus H81M-C 

GPU: GTX 1060 3GB WindForce OC

Disks: 120GB SSD Kingston(OS)[100%]

            500GB 3,5" WD Blue[100%]

PSU: Generic (Force) 650W

Case: Aerocool με "mini" sidewindow.

6 λεπτά πριν, kmilioris είπε

Το πρώτο που πήρα είναι με δυο ανεμιστήρες και παίζει σούπερ, δεν είναι ASUs tuf, τώρα η dell δίνει εγγύηση στο χώρο σου με σειριακό 

Έχεις φωτογραφία; Από περιέργεια. Το cooler τι ποιότητας είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, GreeKar98K είπε

Πόσο λέτε να το δώσω το παρακάτω μηχάνημα; Μια τιμή που να μη πιαστεί βλάκας ούτε ο αγοραστής αλλά ούτε εγώ.

 

CPU: i5-4440 - Cooler master AiO Single 120mm fan

Ram: 4GB Ram- 1600MHz (υπάρχει και δεύτερη 2GB στα 1330ΜΗz)

Motherboard: Asus H81M-C 

GPU: GTX 1060 3GB WindForce OC

Disks: 120GB SSD Kingston(OS)[100%]

            500GB 3,5" WD Blue[100%]

PSU: Generic (Force) 650W

Case: Aerocool με "mini" sidewindow.

Έχεις φωτογραφία; Από περιέργεια. Το cooler τι ποιότητας είναι.

Θα σου βγάλω αύριο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GreeKar98K είπε

Πόσο λέτε να το δώσω το παρακάτω μηχάνημα; Μια τιμή που να μη πιαστεί βλάκας ούτε ο αγοραστής αλλά ούτε εγώ.

 

CPU: i5-4440 - Cooler master AiO Single 120mm fan

Ram: 4GB Ram- 1600MHz (υπάρχει και δεύτερη 2GB στα 1330ΜΗz)

Motherboard: Asus H81M-C 

GPU: GTX 1060 3GB WindForce OC

Disks: 120GB SSD Kingston(OS)[100%]

            500GB 3,5" WD Blue[100%]

PSU: Generic (Force) 650W

Case: Aerocool με "mini" sidewindow.

300 ευρω λογω αξιομαχης vga. Ισως να ελεγα 330 αλλα ειναι εντελως αναξιοπιστο το τροφοδοτικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Σε τι τιμή μπορεί να πουληθεί μια ASUS Radeon HD7790 OC Edition - 1GB GDDR5 - PCI-Express 3.0 (HD7790-DC2OC-1GD5) που είναι παροπλισμένη τα τελευταία 3-4 χρόνια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, filipN είπε

- Σε τι τιμή μπορεί να πουληθεί μια ASUS Radeon HD7790 OC Edition - 1GB GDDR5 - PCI-Express 3.0 (HD7790-DC2OC-1GD5) που είναι παροπλισμένη τα τελευταία 3-4 χρόνια;

 

Εφόσον είναι πλήρως λειτουργική, θα έβρισκα τίμια μια τιμή γύρω στα 50. Λόγω παλαιότητας και λίγης vram δε θα έδινα παραπάνω αλλά αν σταθείς τυχερός και λόγω της κατάστασης με τις gpu ίσως πιάσεις κάνα 20αρι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,έχω έναν ενισχυτή μοντέλο YAMAHA rx-v640rds λειτουργικό.πόσο να το πουλήσω?έχει κάποια αξία αν το πουλήσω?χαρακτηριστικά του εδώ

https://www.cnet.com/products/yamaha-rx-v640/

IMG_20210528_143631.jpg

IMG_20210528_143639.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου ζητάει ένας γνωστός. μου τον Πύργο μου που είναι σε άριστη κατάσταση,ποσο εσείς λέτε είναι σωστο να του το δωσω
case: corsair 450d
psu: thermaltake smart se 850 watt bronze
mobo:asus x99 deluxe
cpu:intel 5820k 2011-3 socket

gpu:asus 970 gtx róg strix 
ram 16 quad channel 4x4 gskill
ψύξη thermaltake aio και συν και οι 3 ανεμηστηρες που ειναι επισης thermaltake 
δίσκος ssd samsung evo 250 

τους σκληρούς (3) θα τους κρατησω

7 hours ago, elias99 said:

καλησπέρα,έχω έναν ενισχυτή μοντέλο YAMAHA rx-v640rds λειτουργικό.πόσο να το πουλήσω?έχει κάποια αξία αν το πουλήσω?χαρακτηριστικά του εδώ

https://www.cnet.com/products/yamaha-rx-v640/

IMG_20210528_143631.jpg

IMG_20210528_143639.jpg

εγώ πούλησα τον δικό μου τον παλιό ένα yamaha rxv 757 160 ευρω αν θυμαμαι.

τον είχα πάρει το 2006 600 ευρώ από νακα


 

Επεξ/σία από Runner25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Runner25 είπε

μου ζητάει ένας γνωστός. μου τον Πύργο μου που είναι σε άριστη κατάσταση,ποσο εσείς λέτε είναι σωστο να του το δωσω
case: corsair 450d
psu: thermaltake smart se 850 watt bronze
mono:asus x99 deluxe
cpu:intel 5820k 2011-3 socket

gpu:asus 970 gtx róg strix 
ram 16 quad channel 4x4 gskill
ψύξη thermaltake aio και συν και οι 3 ανεμηστηρες που ειναι επισης thermaltake 
δίσκος ssd samsung evo 250 

τους σκληρούς (3) θα τους κρατησω

εγώ πούλησα τον δικό μου τον παλιό ένα yamaha rxv 757 160 ευρω αν θυμαμαι.

τον είχα πάρει το 2006 600 ευρώ από νακα


 

Είναι απο τις περιπτώσεις που δε μπορείς να δώσεις εύκολα τιμή. Στην τιμή που θα έπρεπε δεν μπορείς να το πουλήσεις επειδή σε αυτά τα χρήματα θα μπορούσε κάποιος να αγοράσει "σχεδόν" εφάμιλλο μηχάνημα με καινούργια parts.

πχ

1600af (περίπου ισοδύναμος) + b450 msi  ~200

16gb(2x8gb) ram / 3200mhz/cl16 ~80

psu bronze 550-650 ~ 60

nvme 250gb ~40

Σύνολο 380

Προφανώς η aio μετράει αλλά εφόσον μπορεί να δουλέψει ο 1600 ακόμη και με την στοκ ψύκτρα, για μερικούς ίσως έχει μικρή σημασία. Ανεμιστήρες, ακόμη κι αν είναι επώνυμοι, με 15ευρώ αγοράζεις καινούργιους arctic(120/pwm).

Καταλαβαίνεις που το πάω...; Η κάρτα σου προφανώς και είναι μεγάλο ατού λόγω της κακής διαθεσιμότητας gpu στην αγορά αλλά δεν μπορεί να τιμολογηθεί κάτι τίμια και σωστά.

Προφανώς και κάνω προσωπική εκτίμηση, κρίνω με προσωπικά κριτήρια, λογική τιμή θα έλεγα ~ 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, nickol-us said:

Είναι απο τις περιπτώσεις που δε μπορείς να δώσεις εύκολα τιμή. Στην τιμή που θα έπρεπε δεν μπορείς να το πουλήσεις επειδή σε αυτά τα χρήματα θα μπορούσε κάποιος να αγοράσει "σχεδόν" εφάμιλλο μηχάνημα με καινούργια parts.

πχ

1600af (περίπου ισοδύναμος) + b450 msi  ~200

16gb(2x8gb) ram / 3200mhz/cl16 ~80

psu bronze 550-650 ~ 60

nvme 250gb ~40

Σύνολο 380

Προφανώς η aio μετράει αλλά εφόσον μπορεί να δουλέψει ο 1600 ακόμη και με την στοκ ψύκτρα, για μερικούς ίσως έχει μικρή σημασία. Ανεμιστήρες, ακόμη κι αν είναι επώνυμοι, με 15ευρώ αγοράζεις καινούργιους arctic(120/pwm).

Καταλαβαίνεις που το πάω...; Η κάρτα σου προφανώς και είναι μεγάλο ατού λόγω της κακής διαθεσιμότητας gpu στην αγορά αλλά δεν μπορεί να τιμολογηθεί κάτι τίμια και σωστά.

Προφανώς και κάνω προσωπική εκτίμηση, κρίνω με προσωπικά κριτήρια, λογική τιμή θα έλεγα ~ 500

δουλεύει εξαιρετικά με πολυ νορμαλ θέρμοκρασιες λόγο καλών ανεμιστήρων και άριστου air flow του κουτιού 

δεν υπάρχει περίπτωση να πουλήσω χρυσό την 970 εγώ μια σωστή τιμή θέλω δε θέλω να κάνω αυτά που κοροϊδεύουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nickol-us είπε

1600af (περίπου ισοδύναμος) + b450 msi  ~200

Συγκρίνεις έναν 5820Κ όπου απλά μπαίνει κάποιος στο bios βάζει x45 multi και έχει κορυφαίο single core performance και memory bandwith διπλάσιο από οπoιοδήποτε maintream intel amd σε σχέση 

με τον τάφο τον 1600.....γιατί επειδή έχει 6 πυρήνες ε και ο FX 8350 έχει 8....δεν συγκρίνονται το Χ99 με αυτά που γράφεις, το αν συμφέρει να πουλήσει είναι σχετικό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 1η γενιά AMD είναι μεγάλο παλτό και η 2η απλά παλτό , δυστυχώς μερικοί χιπστερς τα προτείνουν ακόμη και σήμερα για αγορά νέου μηχανήματος. 

Καλό είναι να συγκρίνουμε τον 5820K με τον 3600 που είναι κοντά σε επιδόσεις. Προσωπικά θα δικαιολογούσα το 2/3 του κόστους του AMD 3600 & INTEL10600KF σαν σετ επειδή δεν έχει εγγύηση και αν χαλάσει η μητρική θα έχεις σοβαρό θέμα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Coppermine είπε

Συγκρίνεις έναν 5820Κ όπου απλά μπαίνει κάποιος στο bios βάζει x45 multi και έχει κορυφαίο single core performance και memory bandwith διπλάσιο από οπoιοδήποτε maintream intel amd σε σχέση 

με τον τάφο τον 1600.....γιατί επειδή έχει 6 πυρήνες ε και ο FX 8350 έχει 8....δεν συγκρίνονται το Χ99 με αυτά που γράφεις, το αν συμφέρει να πουλήσει είναι σχετικό 

Εννοείται τον συγκρίνω και πολύ εύκολα μάλιστα.

Προφανώς δεν ασχολούνται όλοι με oc, ενώ σε στοκ ρολόγια έχουν εφάμιλλες επιδόσεις. Το παράδειγμα με τον fx... εκτός τόπου και χρόνου.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=5820k+vs+1600

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_5_1600_af-1157-vs-intel_core_i7_5820k-440

Να σου πω πόσα προτερήματα έχει ο 1600;

  1. Καινούργιος με 3 χρόνια εγγύηση έναντι σε 6τίας ξεκλείδωτο cpu (δεν ξέρεις τι έχει υποστεί)
  2. 65w έναντι σε βραστήρα 140w(και αυτά μόνο σε στοκ)
  3. b450, προφανώς όχι ποιοτικά ίδια, γι'αυτό λέω κιόλας "περίπου". Σύγκρινε ποιά αναβαθμισημότητα δίνει το κάθε board και πόσο ζωή έχει μπροστά του, ένα καινούργιο board αδούλευτο με δυνατότητα να πάρει σχεδόν οτι κυκλοφορεί σήμερα σε amd έναντι σε ένα 6ετίας δουλεμένο που παίρνει μέχρι intel 6ης γενιάς.

Εύκολα καταλαβαίνει κανείς οτι μιλάμε για συγκρίσιμα cpu μεταξύ τους με το ένα να έχει σημαντικότατα προτερήματα. Αν δεν μπορεί να το δει κάποιος ας πάει να επενδύσει στον 5820k

 

6 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Η 1η γενιά AMD είναι μεγάλο παλτό και η 2η απλά παλτό , δυστυχώς μερικοί χιπστερς τα προτείνουν ακόμη και σήμερα για αγορά νέου μηχανήματος

Καλό είναι να συγκρίνουμε τον 5820K με τον 3600 που είναι κοντά σε επιδόσεις. Προσωπικά θα δικαιολογούσα το 2/3 του κόστους του AMD 3600 & INTEL10600KF σαν σετ επειδή δεν έχει εγγύηση και αν χαλάσει η μητρική θα έχεις σοβαρό θέμα.

Καταρχήν για τους τύπους, να λείπουν οι χαρακτηρισμοί. Μιλάω κόσμια και περιμένω ίδια τουλάχιστον αντιμετώπιση.

Μεγάλο παλτό... εξαρτάται με τι συγκρίνεις.  Για τους λόγους που ήδη ανέφερα, μπροστά στον 5820k προφανώς και δεν είναι παλτό. 5820k με 3600 όμοιος σε επιδόσεις; Εντάξει μην το τερματίζουμε, να υπάρχει και ένα όριο. 

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-intel_core_i7_5820k-440-vs-amd_ryzen_5_3600-927

20-40% κάτω ο 5820k από τον "όμοιο" του

Επειδή λοιπόν έχω προτείνει τον 1600 για νέο  σύστημα και πετάχτηκες να πεις τα δικά σου...

https://www.insomnia.gr/forums/topic/771047-αγορά-υπολογιστή-μέχρι-500€/?do=findComment&comment=58640434

Όταν υπάρχει πρόταση για συγκεκριμένο budget, να μιλάς εφόσον έχεις καλύτερη εναλλακτική, εντός budget. Όταν λοιπόν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική, την δίνεις και εξηγείς τους λόγους. Το "είναι παλτά" δεν βοηθάει κανέναν.

Αυτή την στιγμή ο 1600 με μια αρκετά καλή σε χαρακτηριστικά μητρική b450 βγαίνει στα 190-200 ευρώ. Αν βρεις καλύτερο combo σε αυτά τα λεφτά πες το διαφορετικά είναι να'χαμε να λέγαμε.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nickol-us είπε

χιπστερς

 

12 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Καταρχήν για τους τύπους, να λείπουν οι χαρακτηρισμοί. Μιλάω κόσμια και περιμένω ίδια τουλάχιστον αντιμετώπιση.

Ο χαρακτηρισμός ήταν χιουμοριστικός , δεν είναι βρισιά να σε πει κάποιος ρομαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...