Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

έχει mx150 και παίζει παιχνίδια

το "ταβάνι" του είπα

 

Ακόμα και "ταβάνι", το οποίο είναι υπερβολικά ψηλοτάβανο, θεωρείς ότι τα αξίζει τα 450€; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ας δούμε τα θετικά

1) γρήγορη cpu για τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ δεδομένα , πολύ ποιο γρήγορη από αυτές που έχουν τα καινούρια των 400ευρώ

2) gpu που παίζεις παιχνίδια fortnite/lol/etc ή σε low τα ΑΑΑ games

3) full HD monitor & 12GB RAM

 

Mειονέκτημα ο HARD DISK αλλά με 30ευρώ βάζεις SSD. Tα σάπια refurbished που έχουν γύρω στα 250ευρώ είναι 10 σκαλιά χειρότερα.

Νομίζω , ότι το συγκεκριμένο notebook αν δουλεύει άψογα , μπορεί να πλησιάσει την τιμή που είπα. Αν δεν βρει ενδιαφέρον στο "ταβάνι" που πρότεινα νομίζω ότι 380-390ευρώ θα πουληθεί εύκολα. Αυτή είναι η γνώμη μου , μπορεί να πέφτω έξω.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω μια σφραγγισμενη 5500xt απο αντικατασταση και περισσεύει καθως την αντικατεστησα γιατι αργησε το rma. Ποια ειναι μια λογικη τιμη; Ξερω οτι αν την βαλω στην τιμη αγορας που ηταν 190, καποιος θα την παρει και θα την μεταπωλησει στανταρ στις εξωφρενικες τιμες που ζητανε διαφοροι εδω μεσα. Μεροκαματο δεν θελω να δωσω σε κανεναν πονηρηδη, απο την αλλη το θεωρω αδικο να την βαλω παραπανω απο την τιμη αγορας γιατί θα γίνω γερολαδας μαυραγοριτης οπως αυτοι που προανεφερα. Καποια προταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Καλησπερα. Εχω μια σφραγγισμενη 5500xt απο αντικατασταση και περισσεύει καθως την αντικατεστησα γιατι αργησε το rma. Ποια ειναι μια λογικη τιμη; Ξερω οτι αν την βαλω στην τιμη αγορας που ηταν 190, καποιος θα την παρει και θα την μεταπωλησει στανταρ στις εξωφρενικες τιμες που ζητανε διαφοροι εδω μεσα. Μεροκαματο δεν θελω να δωσω σε κανεναν πονηρηδη, απο την αλλη το θεωρω αδικο να την βαλω παραπανω απο την τιμη αγορας γιατί θα γίνω γερολαδας μαυραγοριτης οπως αυτοι που προανεφερα. Καποια προταση; 

Παρότι με πονάει η πορεία που έχει πάρει η αγορά των gpu, καταλαβαίνω τι συμβαίνει, και δεν το βρίσκω λάθος να ζητάει κανείς ότι τιμή θέλει. Αν δεν νιώθεις άνετα βάλτην ένα 10~15% πάνω του  MSRP. Και δεν θα κάνεις τρελό scalping, και δε θα σε πουν και ηλίθιο, θεωρώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GreeKar98K είπε

Παρότι με πονάει η πορεία που έχει πάρει η αγορά των gpu, καταλαβαίνω τι συμβαίνει, και δεν το βρίσκω λάθος να ζητάει κανείς ότι τιμή θέλει. Αν δεν νιώθεις άνετα βάλτην ένα 10~15% πάνω του  MSRP. Και δεν θα κάνεις τρελό scalping, και δε θα σε πουν και ηλίθιο, θεωρώ...

Ξερεις τι θα με ενοχλησει; Πες οτι την βαζω 220 μαξ. Με αυτα που γινονται αυτος που θα την παρει αν δεν εχει αναγκη για καρτα και παει να βγαλει χαρτζιλικι, ανετα την βαζει ενα πεντακοσαρικο και φευγει αν οχι την επομενη, την μεθεπομενη μερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Ξερεις τι θα με ενοχλησει; Πες οτι την βαζω 220 μαξ. Με αυτα που γινονται αυτος που θα την παρει αν δεν εχει αναγκη για καρτα και παει να βγαλει χαρτζιλικι, ανετα την βαζει ενα πεντακοσαρικο και φευγει αν οχι την επομενη, την μεθεπομενη μερα. 

Αν δεν την δώσεις σε γνωστό σου που ξέρεις πως θα τη χρησιμοποιήσει για gaming μονο ,πραγματικά δεν μπορεις να ξέρεις ο επόμενος αγοραστής τι εχει σκοπό να τη κανει..Οποτε η περιμένεις να βρεις καποιον που θα ξέρεις ότι πραγματικά θα την αξιοποιήσει για παιχνίδια , η την δίνεις οπως πρότειναν και πιο πριν σε τιμή αναλογική με την εικόνα της αγοράς σημερα(σε λογικά πλαίσια πάντα)...Η εντέλει,αν δε μπορεις να καταπιείς την όλη κατάσταση ούτε ως πωλητής , ούτε ως αγοραστής , κρατά την και την δίνεις σε δεύτερο χρόνο ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Άρα; Κάνεις τα ίδια; Κοίτα, στην τελική δεν πουλάς ψωμί, δεν εξαρτάται κάποιος από μια κάρτα γραφικών. Για τους περισσότερους είναι χόμπι. Αν κάποιος την θέλει οπωσδήποτε αυτή την στιγμή και δεν μπορεί να περιμένει, θα πληρώσει την τιμή στην οποία έχει ισορροπήσει η αγορά. Και αυτή την στιγμή, το σημείο ισορροπίας είναι ιδιαίτερα ψηλά. Ο καθένας λοιπόν κάνει τις επιλογές του. Εγώ προσωπικά ήθελα να φτιάξω ένα rig με 1660 S ή Τi για να κάνω folding, αλλά μάλλον το ξεχνάω για φέτος...

Επεξ/σία από GreeKar98K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Ξερεις τι θα με ενοχλησει; Πες οτι την βαζω 220 μαξ. Με αυτα που γινονται αυτος που θα την παρει αν δεν εχει αναγκη για καρτα και παει να βγαλει χαρτζιλικι, ανετα την βαζει ενα πεντακοσαρικο και φευγει αν οχι την επομενη, την μεθεπομενη μερα. 

Με αφορμη το ποστ σου να προτεινω κατι που σκεφτομαι εδω και καιρο, πριν ακομα παρουν οι τιμες τα πανω τους.Σκεφτομουν να δημιουργησω ενα club οπου θα συμμετεχουν οι γνωστοι που παρακολουθουνε το συγκεκριμενο νημα εδω και καιρο.Οποιος θελει να πουλησει η να αγορασει κατι το ποσταρει, πχ εχω μια 5500 xt, ενδιαφερεται κανεις?Αν δεν υπαρχει ενδιαφερομενος προχωραει σε αγγελια αν θελει.Το ποιοι θα μπαινουν στο club εξαρταται απο πολλους παραγοντες και απολυτα κριτηρια φανταζομαι δεν υπαρχουν αλλα με σωστη διαχειριση ελπιζω πως θα εξασφαλισει στους συμμετεχοντες πιο ανωδυνες και ευχαριστες συναλλαγες.Δυστυχως η νεα μου δουλεια και οικογενειακα τρεξιματα δε μου αφηνουν πολυ ελευθερο χρονο να ασχοληθω, οποιος νομιζει οτι μπορει ας το προσπαθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Ξερεις τι θα με ενοχλησει; Πες οτι την βαζω 220 μαξ. Με αυτα που γινονται αυτος που θα την παρει αν δεν εχει αναγκη για καρτα και παει να βγαλει χαρτζιλικι, ανετα την βαζει ενα πεντακοσαρικο και φευγει αν οχι την επομενη, την μεθεπομενη μερα. 

Μια προσωπικη ερευνα στο προφιλ αξιολογησεων,στο ιστορικο του καθε μελους του ινσομνια που θα ενδιαφερθει,θα σας αποκαλυψει αν ειναι ατομο που κανει παρεμποριο η απλος χρηστης που θελει να αγορασει μια καρτα γραφικων.Ισως οχι 100% αλλα σε μεγαλο ποσοστο.Και προφανως πληρης αποφυγη καινουργιων μελων με μηδενικη παρουσια στα νηματα που μολις εγιναν μελη και το πρωτο πραγμα που κανουν ειναι να ψαχνουν για να αγορασουν/πουλησουν καρτες γραφικων.

Οσο για το αλλο που ειπατε,δεν νομιζω οτι αγοραζει μεγαλο ποσοστο insomniacs,υπερτιμημενες καρτες.Λιγο υπερτιμημενες ,ναι,αλλα οχι πολυ,η προσωπικη μου εντυπωση ειναι οτι η μεγαλη πλειοψηφια των απατεωνων μενει με την καρτα στο χερι. Δεν βλεπω να τις παιρνει κανεις στις εξωφρενικες τιμες που τις βαζουν,αυτες που φευγουν ειναι οι φτηνες και καπως παλιες και λιγες που ειναι μονο ελαφρα τσιμπημενες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2021 στις 6:41 ΜΜ, nickol-us είπε

Ας κάνω την αρχή.

Μόλις παρήγγειλα 9600kf να αναβαθμίσω τον i3-8300 που έχω. Λογικά μόλις έρθει ο νέος cpu θα πωλήσω τον παλιό.

i3 8300 /  7-2018 (cosmodata) / Με stock cooler

Ερωτήσεις. Τιμή λογική για να φύγει;

Ισχύει τα 3 χρόνια εγγύηση Intel; Αν ναι πως θα γίνει να κρατήσω την απόδειξη, εφόσον έχει όλο το buid μέσα σε αυτή; Μια φωτοτυπία αρκεί;

Το cooler δεν έψαξα να το βρω, όμως λογικά υπάρχει και έχει χρήση μόλις 3 μηνών. Αν δε το βρω επηρρεάζει την τιμή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θα σου προτεινα να δεις τι παίζει με παρομοιες αγγελιες και να κινηθεις στις τιμές της αγορας, ακόμα και φθηνότερα αναλογα το ποσο γρηγορα θελεις να τα δωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να κάνει ο πωλητής , η κάρτα έχει συγκεκριμένη αξία στην αγορά.

Εγώ αν ήθελα να το παίξω "ηθικός" , θα ζητούσα προσφορές και θα την έδινα όχι σε αυτόν που δίνει τα περισσότερα αλλά σε αυτόν που μου έκανε "κλικ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2021 στις 12:16 ΠΜ, Argonaute είπε

Ξερεις τι θα με ενοχλησει; Πες οτι την βαζω 220 μαξ. Με αυτα που γινονται αυτος που θα την παρει αν δεν εχει αναγκη για καρτα και παει να βγαλει χαρτζιλικι, ανετα την βαζει ενα πεντακοσαρικο και φευγει αν οχι την επομενη, την μεθεπομενη μερα. 

Αν θέλεις τη γνώμη μου πούλα την όσο ψηλότερα γίνεται και δώσε τα χρήματα που θεώρεις οτι είναι πάνω απο τη "δίκαιη τιμή" για εσένα σε κάποιο κοινωφελή σκοπό. Έτσι ακόμα και gamer να την πάρει τα λεφτά που πληρωσε παραπάνω θα έχουν πάει για καλό σκοπό και δεν θα καρπωθεί ένας μόνο την υπεραξία... Μην εμπιστευτείς κανένα που θα πει εγώ για gaming τη θέλω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, geo1985geo είπε

Καλησπέρα , μου έδωσαν μια οθόνη APPLE MAC CINEMA DISPLAY MONITOR A1081 20" πόσο μπορω να την πουλήσω? 

1680 x 1050 pixels 15ετών περίπου εκτός εγγύησης και σίγουρα ποιοτικά η εικόνα θα είναι ψιλοχάλια.

Ως χρηστικό αντικείμενο έχει λιγότερο από 50ευρώ.

Ενα ψώνιο θα την αγόραζε 100ρικο μόνο για το ταμπελάκι της.

Επίσης ενδεχομένως ένας συνειδητοποιημένος συλλέκτης μπορεί να ενδιαφερόταν και να έδινε 100αρικο.

Δεν το θεωρώ απίθανο να πιάσεις το άνω άκρο τις εποχές που ζούμε.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1680 x 1050 pixels 15ετών περίπου εκτός εγγύησης και σίγουρα ποιοτικά η εικόνα θα είναι ψιλοχάλια.

Ως χρηστικό αντικείμενο έχει λιγότερο από 50ευρώ.

Ενα ψώνιο θα την αγόραζε 100ρικο μόνο για το ταμπελάκι της.

Επίσης ενδεχομένως ένας συνειδητοποιημένος συλλέκτης μπορεί να ενδιαφερόταν και να έδινε 100αρικο.

Δεν το θεωρώ απίθανο να πιάσεις το άνω άκρο τις εποχές που ζούμε.

Ευχαριστώ για την απάντηση...θα μπορούσα να την μετατρέψω σε tv monitor  γιαντην κουζινα ας πουμε τουλάχιστον με κάποιον τρόπο ? ή τσαμπα θα ασχοληθώ?( δεν εχω ιδέα απο apple mac iPhone γενικά) μια ζωη με windows κ φανατικα android κινητά είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...