Προς το περιεχόμενο

EON TV Box


X4Tz1S
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από X4Tz1S,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!
Είχα Nova 100 και πρόσθεσα την υπηρεσία EON.
Το πρόβλημα μου είναι επειδή τα πάντα σπίτι είναι με wifi και στο συγκεκριμένο box είναι "κλειδωμένο" το wifi, μήπως ξέρει κάποιος πως θα μπω στο mode έτσι ώστε να το "ξεκλειδώσω";
Για την ώρα έχω βάλει PLC αλλά έρχεται χαμηλή ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα android box είναι, τίποτα περισσότερο. Το καλό με το box είναι ότι το τοποθετείς όπου έχει ίντερνετ και παίζει, δηλαδή αν έχεις ένα εξοχικό και το πάρεις μαζί σου θα έχεις και εκεί τα κανάλια ή πας σε έναν φίλο να δείτε την μπάλα. 

 

Όσο για το ερώτημα που έθεσα, γράφω την λύση για να βοηθήσω όποιον άλλον έχει το ίδιο πρόβλημα.
Βρήκα λύση σε ένα Βόσνιο Forum και με μετάφραση από Google Translate έβγαλα άκρη, παρακάτω γράφω τον δικό μου οδηγό που είναι πιο κατανοητός:

Λοιπόν έχουμε και λέμε, κατεβάζουμε το buttom mapper στο eon box, είτε μέσα από το store είτε σε apk μορφή. Μετά κατεβάζουμε από το playstore του box έναν file manager (εγώ κατέβασα το Solid Explorer). Κατεβάζουμε από το PC μας το Nova Launcher σε apk μορφή και το βάζουμε σε ένα usb. Τοποθετούμε το usb stick με το Nova Launcher apk στο Box. Τρέχουμε τον File Manager και κάνουμε εγκατάσταση το Nova Launcher ΧΩΡΙΣ να το τρέξουμε όμως (αν δεν έχουμε κάνει install το buttom mapper, το κάνουμε και αυτό χωρίς φόβο).

Τρέχουμε το buttom mapper μεσα από το box, πηγαίνουμε στην επιλογή "προσθήκη κουμπιών", πατάμε την επιλογή "προσθήκη κουμπιών" και πατάμε το κουμπί που θέλουμε από το τηλεκοντρόλ (εγώ έβαλα το κάτω δεξιά κόκκινο). Μπαίνουμε στο κουμπί που έχουμε επιλέξει και πατάμε προσαρμογή, πατάμε "Μονό Πάτημα" και πάνω με μπλε γράμματα που έχει πρέπει να γράφει "Σύστημα", τότε επιλέγουμε αυτό που είναι προς τα κάτω και γράφει "Ενεργοποίηση WiFi". Μετά πάμε στην επιλογή "Διπλό Πάτημα", εκεί τα μπλε γράμματα πάνω πανω πρέπει να γράφουν "Συντομευσεις" και επιλέγουμε το Nova Launcher. Μόλις μπούμε στο Nova Launcher (προσοχή, δεν φαίνεται η γραμμή επιλογής, πήγαινε το με το τελευταίο) ψάχνουμε προς τα κάτω την επιλογή "Ρυθμίσεις" και πιο κάτω μετά την επιλογή με μικρά γράμματα ".connectivity.Setup.WifiSetupActivity" και επέλεξε την.

Είσαι σχεδόν έτοιμος, αφαίρεσε το ethernet, πάτα μια φορά το κουμπί που έχεις επιλέξει για να ενεργοποιήσει το WiFi και δύο φορές για να μπεις στην λίστα με τα WiFi
 

Επεξ/σία από X4Tz1S
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εμεις που ειμαστε με το απλο προγραμματακι της νοβα 100αρα με 29.90€ μπορουμε να "αναβαθμισουμε" και να παμε στο ΕΟΝ fiber 100 με 33€ ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς έκανα, είχα 100άρα με κλήσεις προς σταθερά στα 30 ευρώ και πήγα με το EON + 120 προς κινητά στα 33 ευρώ. 
Μου είπαν ότι δεν θα έχω κάποια έξτρα χρέωση γιατί είναι αναβάθμιση της γραμμής και όχι αλλαγή προγράμματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έχω κατεβάσει αλλά την έχει μέσα στο playstore, άρα δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια δέσμευση, άλλωστε Android TV Box είναι, ό,τι είναι "επιτρεπτό" στο android, είναι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2021 στις 12:10 ΜΜ, X4Tz1S είπε

Αυτό ακριβώς έκανα, είχα 100άρα με κλήσεις προς σταθερά στα 30 ευρώ και πήγα με το EON + 120 προς κινητά στα 33 ευρώ. 
Μου είπαν ότι δεν θα έχω κάποια έξτρα χρέωση γιατί είναι αναβάθμιση της γραμμής και όχι αλλαγή προγράμματος.

Και εγώ σήμερα αυτό αιτήθηκα να κάνω και θα με καλέσουν μέσα στην εβδομάδα για να κλείσουμε το συμβόλαιο.

Είχα στα 34 ευρώ 100αρά με απεριόριστα σταθερά + κινητά και θα πάω στο EON + 120 προς κινητά στα 33 ευρώ ή EON + απεριόριστα προς κινητά στα 36 ευρώ, όπου θα επιλέξω τα 36 ευρώ με τα απεριόριστα κινητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2021 στις 11:15 ΜΜ, X4Tz1S είπε

Ένα android box είναι, τίποτα περισσότερο. Το καλό με το box είναι ότι το τοποθετείς όπου έχει ίντερνετ και παίζει, δηλαδή αν έχεις ένα εξοχικό και το πάρεις μαζί σου θα έχεις και εκεί τα κανάλια ή πας σε έναν φίλο να δείτε την μπάλα. 

 

Όσο για το ερώτημα που έθεσα, γράφω την λύση για να βοηθήσω όποιον άλλον έχει το ίδιο πρόβλημα.
Βρήκα λύση σε ένα Βόσνιο Forum και με μετάφραση από Google Translate έβγαλα άκρη, παρακάτω γράφω τον δικό μου οδηγό που είναι πιο κατανοητός:

Λοιπόν έχουμε και λέμε, κατεβάζουμε το buttom mapper στο eon box, είτε μέσα από το store είτε σε apk μορφή. Μετά κατεβάζουμε από το playstore του box έναν file manager (εγώ κατέβασα το Solid Explorer). Κατεβάζουμε από το PC μας το Nova Launcher σε apk μορφή και το βάζουμε σε ένα usb. Τοποθετούμε το usb stick με το Nova Launcher apk στο Box. Τρέχουμε τον File Manager και κάνουμε εγκατάσταση το Nova Launcher ΧΩΡΙΣ να το τρέξουμε όμως (αν δεν έχουμε κάνει install το buttom mapper, το κάνουμε και αυτό χωρίς φόβο).

Τρέχουμε το buttom mapper μεσα από το box, πηγαίνουμε στην επιλογή "προσθήκη κουμπιών", πατάμε την επιλογή "προσθήκη κουμπιών" και πατάμε το κουμπί που θέλουμε από το τηλεκοντρόλ (εγώ έβαλα το κάτω δεξιά κόκκινο). Μπαίνουμε στο κουμπί που έχουμε επιλέξει και πατάμε προσαρμογή, πατάμε "Μονό Πάτημα" και πάνω με μπλε γράμματα που έχει πρέπει να γράφει "Σύστημα", τότε επιλέγουμε αυτό που είναι προς τα κάτω και γράφει "Ενεργοποίηση WiFi". Μετά πάμε στην επιλογή "Διπλό Πάτημα", εκεί τα μπλε γράμματα πάνω πανω πρέπει να γράφουν "Συντομευσεις" και επιλέγουμε το Nova Launcher. Μόλις μπούμε στο Nova Launcher (προσοχή, δεν φαίνεται η γραμμή επιλογής, πήγαινε το με το τελευταίο) ψάχνουμε προς τα κάτω την επιλογή "Ρυθμίσεις" και πιο κάτω μετά την επιλογή με μικρά γράμματα ".connectivity.Setup.WifiSetupActivity" και επέλεξε την.

Είσαι σχεδόν έτοιμος, αφαίρεσε το ethernet, πάτα μια φορά το κουμπί που έχεις επιλέξει για να ενεργοποιήσει το WiFi και δύο φορές για να μπεις στην λίστα με τα WiFi
 

Ευχαριστώ πολύ φίλε για το ποστ. Μου έλυσες τα χέρια!!! Βέβαια στην δική μου περίπτωση λειτούργησε χωρίς να ενεργοποιήσω .connectivity.Setup.WifiSetupActivity

Δεν το έβρισκα μέσα στις ρυθμίσεις του Nova Launcher για να το επιλέξω και πήρα το θάρρος και πάτησα απλά το κόκκινο. Και ω! του θαύματος, μου ενεργοποίησε το wifi. Ολα τέλεια!!!

Το application της cosmote δουλεύει κανονικότατα (και με wifi 🙂).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gorath είπε

Ευχαριστώ πολύ φίλε για το ποστ. Μου έλυσες τα χέρια!!! Βέβαια στην δική μου περίπτωση λειτούργησε χωρίς να ενεργοποιήσω .connectivity.Setup.WifiSetupActivity

Δεν το έβρισκα μέσα στις ρυθμίσεις του Nova Launcher για να το επιλέξω και πήρα το θάρρος και πάτησα απλά το κόκκινο. Και ω! του θαύματος, μου ενεργοποίησε το wifi. Ολα τέλεια!!!

Το application της cosmote δουλεύει κανονικότατα (και με wifi 🙂).

Το ".connectivity.Setup.WifiSetupActivity" το βρίσκεις στην επιλογή "Ρυθμίσεις" του NovaLauncher, που βγάζει μια νέα μικρή λίστα και το γράφει με μικρά γράμματα κάτω από μία επιλογή από αυτές που έχει η μικρή λίστα. Για να έπαιξε μόνο με την πρώτη ρύθμιση λογικά έχεις WiFi χωρίς κωδικό, έτσι μόλις άνοιξε συνδέθηκε σε ένα και μπήκε. Αυτή η επιλογή είναι για να μπεις στο menu που κάνει αναζήτηση δικτύων έτσι ώστε να επιλέξεις αυτό που θες και να βάλεις τον κωδικό που θες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε δίκτυο wifi με κωδικό συνδέθηκε. Μπήκα στις ρυθμίσεις του box. Πάτησα πάνω στο "Δίκτυα και διασύνδεση". Πάτησα το κόκκινο μία φορά και ενεργοποιήθηκε το wifi. Μετά από 2-3 sec ξεκίνησε να σκανάρει, βρήκε όλα τα δίκτυα και μόλις επέλεξα το δικό μου, μου ζήτησε password. Συνδέθηκε και έπαιξε άμεσα.

Έβαλα και το .connectivity setup. Δεν αλλάζει κάτι. Απλά εμφανίζει τη λίστα των διαθέσιμων wifi δικτύων, και σουδίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις wifi δίκτυο χωρίς να μπεις στις ρυθμίσεις. Και χωρίς αυτό δουλεύει άψογα. Πιθανόν αυτό που βρήκες στο βοσνιακό φόρουμ, να αφορούσε παλιότερο firmware. Το Nova Launcher ετσι φαντάζει περιττό. Εχεις κάνει εξαιρετική δουλειά πάντως! Χίλια μπράβο!

Παρεμπιπτόντως, έχεις καταφέρει να περάσεις netflix application στο box? Με όσα apk του netflix για android tv που δοκίμασα, δυστυχώς μου έβγαζε σφάλμα ότι η συσκευή δεν υποστηρίζεται. Μόνο application για tablet μου δούλεψε αλλά απαιτείτο η χρήση πληκτρολογίου και mouse/touchpad...

Επεξ/σία από gorath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κατάλαβα γιατί δεν το χρειάστηκες, διότι πρώτα πήγες στο μενού του δικτύου και μετά πάτησες να ανοίξει το WiFi με αποτέλεσμα μετά από κάτω να σου δείχνει τα διαθέσιμα δίκτυα. Ναι τελικά παίζει και έτσι, εγώ δεν έκανα ποτέ κάτι τέτοιο, στο κεντρικό μενού άνοιξα το WiFi και πάτησα 2 φορές το κουμπί και με πήγε στην λίστα με τα διαθέσιμα δίκτυα WiFi. Να ξέρεις ότι αν είσαι με WiFi και πας να δεις το δίκτυο σου, κλείνει αυτόματα (γιατί έτσι είναι ρυθμίσμένο), πατάς όμως μία το κουμπί και ανοίγει. 

Όσο για το Netflix δεν το έχω ψάξει ακόμα γιατί υποστηρίζει από μόνη της η τηλεόραση μου που είναι με το android tv box EON. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2021 στις 9:39 ΜΜ, gorath είπε

Σε δίκτυο wifi με κωδικό συνδέθηκε. Μπήκα στις ρυθμίσεις του box. Πάτησα πάνω στο "Δίκτυα και διασύνδεση". Πάτησα το κόκκινο μία φορά και ενεργοποιήθηκε το wifi. Μετά από 2-3 sec ξεκίνησε να σκανάρει, βρήκε όλα τα δίκτυα και μόλις επέλεξα το δικό μου, μου ζήτησε password. Συνδέθηκε και έπαιξε άμεσα.

Έβαλα και το .connectivity setup. Δεν αλλάζει κάτι. Απλά εμφανίζει τη λίστα των διαθέσιμων wifi δικτύων, και σουδίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις wifi δίκτυο χωρίς να μπεις στις ρυθμίσεις. Και χωρίς αυτό δουλεύει άψογα. Πιθανόν αυτό που βρήκες στο βοσνιακό φόρουμ, να αφορούσε παλιότερο firmware. Το Nova Launcher ετσι φαντάζει περιττό. Εχεις κάνει εξαιρετική δουλειά πάντως! Χίλια μπράβο!

Παρεμπιπτόντως, έχεις καταφέρει να περάσεις netflix application στο box? Με όσα apk του netflix για android tv που δοκίμασα, δυστυχώς μου έβγαζε σφάλμα ότι η συσκευή δεν υποστηρίζεται. Μόνο application για tablet μου δούλεψε αλλά απαιτείτο η χρήση πληκτρολογίου και mouse/touchpad...

Εγώ κατάφερα να παίξω το netflix στο Android TV Box EON, έκανα εγκατάσταση του apk Netflix 8.8.0 build 8 40069 beta, έδωσα την εντολή από το buttom mapper να μπαίνει με το κίτρινο κουμπί και μπαίνει μια χαρά. Βέβαια η εφαρμογή χρειάζεται mouse για να παίξει, έτσι εγκατέστησα στο box το zank remote for android (είναι ένα πράσινο με ένα mouse στο κέντρο), έκανα την ρύθμιση που ζητάει για να παίξει, μετά εγκατέστησα και στο κινητό μου και είχα το κινητό ως mouse και είδα ότι παίζει μια χαρά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...