Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, terry308 είπε

Εδώ στο πολιτισμό 🤣 που είμαι 20 μέρες τώρα , έχω δει αρκετά  kamiq και karoq και kodiaq ,πολύ skoda ( τώρα πήγα " γέμισα" βενζίνη γιατιιιι θα ανέβω επάνω και πόνεσε η καρντια μου... είχα και μέσα, έβαλα 31 λίτρα με 48€!!! ,) πέτυχα ένα μαύρο Scala, όμορφο, άνετο , αν έπαιζε και αυτό στη "προσφορά" που "τρέχει" θα είχαν φύγει 2 συνάδελφοι για να το κλείσουν, πήγα στη παλιά δουλειά την Τρίτη και με έπιασαν 3-4 με ρωτούσαν για το φ.α.....  ο ένας χτύπουσε το κεφάλι του στο τοίχο , του έκαναν πέρυσι προσφορά το Scala gtec @16000€ και δε το σκέφτηκε καν και τώρα κοιτάει για το Panda..... 😎

Όπως είπες , κάτι παίζει με τις "προσφορές" ένα παράδειγμα το kamiq σου και το kamiq του άλλου παλικαριού που λέγαμε μέσω πμ, τώρα αυτό με τα karoq, το σποτ που αναφέρει όλα τα μοντέλα της αλλά η προσφορά ισχύει μόνο για karoq, όπως και ο συνάδελφος τη Τρίτη για το Scala gtec ... 16Κ πέρυσι με κλειδί στο χέρι και τώρα έχει 17Κ+... από τιμές site / καταλόγου και car. gr πάντα...  who knows.? 

 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ εκπτωση, αυτη είναι η πραγματικότητα...

2000€ πάνω ειναι το καμικ μου σημερα (αντε 1800 στη καλύτερη), και περ. 1500 πανω η σκαλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μετά το μασαζάκι αποφασίσαμε να ανεβούμε λίγο παραπάνω και να πάμε σε Corolla Sedan Active 1.8L Hybrid. Έχω ερώτηση κρίσεως όμως: σε περίπτωση προσπεράσματος, δουλεύει επικουρικά ο ηλεκτροκινητήρας συνδυάζοντας την ροπή του με αυτή του βενζινοκινητήρα; Θα μπορούσες @prophil1 να μας βοηθήσεις μιας και πήρες το corolla hatchback; Επίσης ποια έκδοση πήρες; Αν μπορώ να δω καλά από τις φωτό πρέπει να έχει τα bi-led φώτα.

Επεξ/σία από denexo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 7:11 ΜΜ, terry308 είπε

Για να σε μπερδέψω λίγο περισσότερο Citroen C4 / C4 C-Cross , NEW Huyndai Tucson , Kia Xceed

+1 Xceed

Στις 27/3/2021 στις 11:26 ΠΜ, tsofras είπε

+1 για το S-tonic σε σχέση με το Kona

Είχαμε και συμφορουμίτη που νομίζω το είχε κλείσει δεν έχουμε κανα νέο ?

εγώ είμαι μάλλον :) 

 

μεσα/τέλη Μαΐου περιμενω το Stonic 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, denexo είπε

Λοιπόν μετά το μασαζάκι αποφασίσαμε να ανεβούμε λίγο παραπάνω και να πάμε σε Corolla Sedan Active 1.8L Hybrid. Έχω ερώτηση κρίσεως όμως: σε περίπτωση προσπεράσματος, δουλεύει επικουρικά ο ηλεκτροκινητήρας συνδυάζοντας την ροπή του με αυτή του βενζινοκινητήρα; Θα μπορούσες @prophil1 να μας βοηθήσεις μιας και πήρες το corolla hatchback; Επίσης ποια έκδοση πήρες; Αν μπορώ να δω καλά από τις φωτό πρέπει να έχει τα bi-led φώτα.

Επειδή το αυτοκίνητο το πήρα προχθές ακόμη προσπεράσματα δεν έχω προλάβει να κάνω... :) δεδομένου και το Lock down οπότε δεν μπορώ  να σου το απαντήσω αυτό, Η Έκδοση του αυτοκινήτου είναι η active plus

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τύπου review εδώ το CHR με τον ίδιο κινητήρα κάνει 7 sec για το 130->140 (κοινώς τραγικό). Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν η ιπποδύναμη που δίνει (122HP) είναι μόνο του βενζινοκινητήρα ή συνδυαστικά με τον ηλεκτροκινητήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απαντώ μόνος μου :P : Με βάση την wikipedia ο 1.8L αποδίδει μόλις 98HP και 142Nm ροπής. Μαζί με τον ηλεκτροκινητήρα το σύνολο αποδίδει 122HP και 207Νm, χωρίς να ξέρω πόσο ακριβές ειναι αυτό για την ροπή και κάτω από ποιες συνθήκες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, denexo είπε

Και απαντώ μόνος μου :P : Με βάση την wikipedia ο 1.8L αποδίδει μόλις 98HP και 142Nm ροπής. Μαζί με τον ηλεκτροκινητήρα το σύνολο αποδίδει 122HP και 207Νm, χωρίς να ξέρω πόσο ακριβές ειναι αυτό για την ροπή και κάτω από ποιες συνθήκες

Όλα γίνονται για τους ρύπους, αλλά η Toyota το τερμάτισε! 

1.8 να αποδίδει 142Nm ροπή σε σύγχρονο αυτοκίνητο πρώτη φορά ακούω.

Αλήθεια αυτοί που έδωσαν 5 αστερια, στον τομέα της ασφάλειας, τα 7 sec από 130 σε 140 τα έλαβαν υπόψιν ή θεωρούν σημαντικότερο το lane assist;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Peugeot208 είπε

Όλα γίνονται για τους ρύπους, αλλά η Toyota το τερμάτισε! 

1.8 να αποδίδει 142Nm ροπή σε σύγχρονο αυτοκίνητο πρώτη φορά ακούω.

Αλήθεια αυτοί που έδωσαν 5 αστερια, στον τομέα της ασφάλειας, τα 7 sec από 130 σε 140 τα έλαβαν υπόψιν ή θεωρούν σημαντικότερο το lane assist;

Δεν κάνουν τεστ σε ενεργητική ασφάλεια :D

3 ώρες πριν, denexo είπε

Και απαντώ μόνος μου :P : Με βάση την wikipedia ο 1.8L αποδίδει μόλις 98HP και 142Nm ροπής. Μαζί με τον ηλεκτροκινητήρα το σύνολο αποδίδει 122HP και 207Νm, χωρίς να ξέρω πόσο ακριβές ειναι αυτό για την ροπή και κάτω από ποιες συνθήκες

85 άλογα βγάζει ο 1200 ατμόσφαιρα της γυναίκας μου (Citroen C3)

Τώρα πόσο μπουκωμένος είναι ολόκληρος 1.8 κινητήρας που δεν βγάζει ούτε 100 άλογα μόνο αυτοί ξέρουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Δεν κάνουν τεστ σε ενεργητική ασφάλεια :D

Μόνο παθητική κάνουν Θωμά;

Τότε τα αποτελέσματα των οργανισμών αυτών, όσον αφορά την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ασφάλειά των αυτοκινήτων, είναι μισά και παραπλανητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Peugeot208 είπε

Μόνο παθητική κάνουν Θωμά;

Τότε τα αποτελέσματα των οργανισμών αυτών, όσον αφορά την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ασφάλειά των αυτοκινήτων, είναι μισά και παραπλανητικά.

Δεν το λέω με σιγουριά αλλά αν δείς π.χ. στο euroncap έχουν τα κλασικά με μετωπικές , πλάγιες κτλ. (παθητική αν δεν κάνω λάθος) , μετά όσο αφορά πεζούς - ποδηλάτες με αυτόματη ανίχνευση ή στα σημεία (καπώ) σε περίπτωση ατυχήματος με πεζό , παθητική δεν είναι και αυτή ?

Ενεργητική δεν έχω πετύχει κάπου (βέβαια εκτός απο την επιτάχυνση ή επιβράδυνση που τα νούμερα υπάρχουν σε κάθε μοντέλο) δεν ξέρω τι άλλο υπάρχει που μπορείς να κάνεις

Αλλά αυτά τα βλέπουμε συνήθως σε reviews δεν παίζουν κάποιο ρόλο στην βαθμολογία περί ασφάλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

1.8 να αποδίδει 142Nm ροπή σε σύγχρονο αυτοκίνητο πρώτη φορά ακούω.

Από το ίδιο link wikipedia που παρέθεσα και πριν, ο 2ZR-FXE είναι η παραλλαγή με κύκλο Atkinson του 2ZR-FE που αποδίδει 132–138HP στις 6000 στροφές και 173Nm ροπής στις 4400 στροφές. Πως τον πετσόκοψε έτσι η Toyota :D 

Θα μετρήσω σήμερα 130->140 με το Yaris ανεβαίνοντας το ποτάμι έτσι για σύγκριση

Πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι και η διαφορά του νέου M15A (Toyota Dynamic Force) είναι σημαντική σε hybrid kai non-hybrid μορφή με βάση αυτό

Επεξ/σία από denexo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Δεν το λέω με σιγουριά αλλά αν δείς π.χ. στο euroncap έχουν τα κλασικά με μετωπικές , πλάγιες κτλ. (παθητική αν δεν κάνω λάθος) , μετά όσο αφορά πεζούς - ποδηλάτες με αυτόματη ανίχνευση ή στα σημεία (καπώ) σε περίπτωση ατυχήματος με πεζό , παθητική δεν είναι και αυτή ?

Ενεργητική δεν έχω πετύχει κάπου (βέβαια εκτός απο την επιτάχυνση ή επιβράδυνση που τα νούμερα υπάρχουν σε κάθε μοντέλο) δεν ξέρω τι άλλο υπάρχει που μπορείς να κάνεις

Αλλά αυτά τα βλέπουμε συνήθως σε reviews δεν παίζουν κάποιο ρόλο στην βαθμολογία περί 

Έχω την εντύπωση ότι πλέον δοκιμάζουν και τα συστήματα αποφυγής συγκρούσεων. 

Οκ. Αντιλαμβάνομαι ότι τα αποτελέσματα στα moose tests και των επιταχύνσεων είναι δύσκολο να τα επιτύχει ο μέσος οδηγός, αλλά είναι ένα εξαιρετικός μπούσουλας για τις αντιδράσεις του αυτοκινήτου. 

Άλλωστε το θέμα έίναι να αποφύγεις τη σύγκρουση,  γιατί και 5 αστέρια να έχεις στο NCAP, αν προκυψει μετωπική και με 80Km/h να πηγαίνεις, κλάψτε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

υπαρχει κανενα νεο απο την καταναλωση του υβριδικου nissan qashqai 2021 που δεν ανακοινωνει η  nissan;

Φαινεται αισιοδοξο εγχειρημα με καποια πλεονεκτηματα, οτι εχεις παντα τα οφελη του ηλεκτροκινητηρα χωρις να κινδυνευεις  να μεινεις απο ενεργεια, και γεμισμα οπως τα συμβατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bjj-p είπε

υπαρχει κανενα νεο απο την καταναλωση του υβριδικου nissan qashqai 2021 που δεν ανακοινωνει η  nissan;

Φαινεται αισιοδοξο εγχειρημα με καποια πλεονεκτηματα, οτι εχεις παντα τα οφελη του ηλεκτροκινητηρα χωρις να κινδυνευεις  να μεινεις απο ενεργεια, και γεμισμα οπως τα συμβατικα.

Οι Ασιάτες όταν λένε υβριδικά εννοούν τα mild hybrid που δεν είναι υβριδικά. 48V μπαταρία θα έχει το Qashqai που δεν μπορεί να κινήσει αυτόνομα το αυτοκίνητο άρα δεν έχεις κανένα όφελος από τον ηλεκτροκινητήρα εκτός από τη βοήθεια που θα προσφέρει στην εκκίνηση και στο ρεπρίζ και φυσικά η διαφορά στην κατανάλωση θα είναι μηδαμινή

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...