Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, majnun είπε

Το αν είναι άνετο είναι και ο δικός μου προβληματισμός. Σε βενζίνες δε νομίζω να καίει αρκετά περισσότερο από αλλά μιας και έχει άπλετη ροπή και σχετικά μικρό βάρος.

@paylidis ο γνωστός έχει τιμή για q2 αυτόματο;

Εγώ με το Fiesta ST-Line απογοητεύτηκα με την ποιότητα κύλισης στην Αθήνα και το απέκλεισα αμέσως παρότι μου το έδιναν σε πολύ καλή τιμή και με βολική χρηματοδότηση.

Τα χρηματοδοτικά της VW εκτός του κλασικού δανείου το έχω ξαναγράψει πως είναι τοκογλυφικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, imr είπε

Με 25 τι θα έλειπε από το α3? Σε σχέση με το Λεόν ? (Εντελώς πληροφοριακά ρωτάω δεν έχω ιδέα)

Εγω ειμαι της άποψης καλύτερα καλύτερο αυτοκίνητο και ας μην έχει ηλεκτρικά παράθυρα παρά πιο φτηνό φορτωμένο.

 

Να σου πω τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς τα είχα αναλύσει τότε που το είχα ψάξει, σίγουρα είχε ελλείψεις σε σχέση με το Leon με ίδιο εξοπλισμό πήγαινε τουλάχιστον 5 χιλιάρικα επάνω.

Άσε που αν εξαιρέσεις το όνομα εγώ που πήγα και το είδα την προηγούμενη εβδομάδα , τουλάχιστον στην ποιότητα οπτικά δεν δικαιολογώ την διαφορά τιμής.

Δεκτό και αυτό που λες, εγώ προτείνω φθηνότερη μάρκα με εξοπλισμό.

Να δίνεις 25000€ και να μην έχεις ηλεκτρικά ανοιγομενους καθρέφτες το θεωρώ τραγικό

43 λεπτά πριν, majnun είπε

Κουβέντα να γίνεται.

Εδώ βλέπω ότι στο tcross με 17Κ προκαταβολή βγάζει δόση 200€ για 4 χρόνια (με πληρωμένη ασφαλεία και επέκταση εγγύησης και ίσως και τα σέρβις ) που σημαίνει ότι το αμάξι βγαίνει ακριβώς 27Κ και απλά γελάω με τα χάλια μας/τους.

Γιατί; Το μάτι είναι ΤΖΑΜΠΑ.

Εντωμεταξυ όντως το Α3 παίζει να βγει φθηνότερο από q2

Και εγώ αλλά τι να το κάνεις το q2 αν του λείπουν και 2 βασικά πράγματα όπως είναι τα led φώτα.

Προφανώς το μάτι είναι τζάμπα να πας και στην Ferrari κανένα πρόβλημα.

Απλά είπα ότι με ταβάνι τα 20κ δεν υπάρχει κάτι σε Audi έτος από γυμνό Α1

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, majnun είπε

Και εγώ αλλά τι να το κάνεις το q2 αν του λείπουν και 2 βασικά πράγματα όπως είναι τα led φώτα.

Πλέον έχει στανταρ led φώτα βασικά. 

4 ώρες πριν, majnun είπε

Το αν είναι άνετο είναι και ο δικός μου προβληματισμός. Σε βενζίνες δε νομίζω να καίει αρκετά περισσότερο από αλλά μιας και έχει άπλετη ροπή και σχετικά μικρό βάρος.

@paylidis ο γνωστός έχει τιμή για q2 αυτόματο;

Ίσως πάω αύριο από εκεί. Από ότι θυμαμαι όμως αυτόματο βγαίνει με τον 1.5 κινητήρα όποτε καβαλάει για πλάκα τα 26-27...

Με 20Κ παντως ίσως μόνο Α1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εγώ με το Fiesta ST-Line απογοητεύτηκα με την ποιότητα κύλισης στην Αθήνα και το απέκλεισα αμέσως παρότι μου το έδιναν σε πολύ καλή τιμή και με βολική χρηματοδότηση.

Εντύπωση μου κάνει που σου έδωσε αυτή την εντύπωση.
Λίγο που το οδήγησα δεν αποκόμισα αυτή την αίσθηση

Βέβαια καβαλάω συνήθως ένα ιταλικό που δεν είναι προτεραιότητάς τους η άνεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια πρωτα σχολια,πριν ξεκινησω τα test drive,που θα ειναι και το κρισιμο σημειο. Να πω οτι αρχιζω να καταληγω στο οτι μαλλον δεν θελω μικρο,οχι για τους χώρους, τον κινητήρα ή το πρεστιζ, αλλα γιατι οσο κι αν πλεον εχουν εξελιχθει αρκετα,δεν φτανουν τα μεγαλυτερα μοντελα τους σε ποιοτητα, εξοπλισμους αλλα βεβαια και χρηματα. Π.χ. οσο καλο κι αν ειναι το fiesta(εξαιρετικο),δεν συγκρινεται με το focus,κλπ.

•Kia xceed: εξωτερικα θελκτικο, θα μπορουσες να δεις και ως υπερυψωμενο hatchback. Εσωτερικα λιγο κλειστοφοβικο για suv, π.χ στο stonic πιο ανετα ενιωθα. Καλη ποιοτητα υλικων στο εσωτερικο,λιγο γκουμουτσα οθόνη πολυμέσων, καλος εξοπλισμος. Μεγαλο συν τα 5 χρονια δωρεαν service (& 7 εγγυηση), ερωτηματικο η μελλοντική συντηρηση του και η ευκολια ευρεσης ανταλλακτικων, αν χρειαστει.  Επισης, οσο κι αν εψαξα δεν εχω βρει αξιολογηση euro ncap, αν εχει καποια σημασια. Γενικα, ενα suv που δεν θυμιζει suv, ισως αυτο να με τραβαει σε αυτο. Απομενει να δω στο τεστ, αν ο δυνατος κινητηρας συνδυαζεται με την οδηγικη ανεση που υποσχεται η kia και που ελπιζω να βρω.

•Ford Puma: εξισου εντυπωσιακο, σαφως πιο μαζεμενο και μικρο. Δεν προλαβα να καθησω αρκετα για να το επεξεργαστω, μου φανηκε παντως ανετο μεσα,αν και το περιμενο πιο κλειστο. Ειχα το παλιο puma, καμμια σχεση βεβαια, αλλα φοβαμαι λιγο την αντοχη στον χρονο. Επισης προβληματισμος για τον χιλιαρη καιτην αξιοπιστια του. Νομιζω εχει ημιακαμπτο πισω, δεν ξερω αν αυτο φανει στην οδηγηση. Καλη εγγυηση και η ford. Πιο πολυ ασχοληθηκα με το fiesta, το οποιο κι απεκλεισα γιατι εβλεπα συνεχεια το focus! 

Περασα προς το κλεισιμο κι απο την bmw, για την 1 βεβαια,αφου δεν μας παιρνει για παραπανω. Σαφως πιο ανετη απο την παλια,που ενιωθα να με πνιγει, εσωτερικο πιο κλασσικο απο τα αλλα δυο. Δεν νομιζω να παω προς τα κει, αφου τα premium τα χρυσοπληρωνεις,αλλα θα το δω κι αυτο,ετσι για το γαμωτο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, majnun είπε

Κουβέντα να γίνεται.

Εδώ βλέπω ότι στο tcross με 17Κ προκαταβολή βγάζει δόση 200€ για 4 χρόνια (με πληρωμένη ασφαλεία και επέκταση εγγύησης και ίσως και τα σέρβις ) που σημαίνει ότι το αμάξι βγαίνει ακριβώς 27Κ και απλά γελάω με τα χάλια μας/τους.

Γιατί; Το μάτι είναι ΤΖΑΜΠΑ.

Εντωμεταξυ όντως το Α3 παίζει να βγει φθηνότερο από q2

Και εγώ αλλά τι να το κάνεις το q2 αν του λείπουν και 2 βασικά πράγματα όπως είναι τα led φώτα.

στον configurator, με τα ιδια σχεδον εξτρα το q2 βγηκε 10κ παραπανω απο το kamiq (DSG 1.5 και τα 2). 25κ το σκοντα, 35κ το audi.

το full led δεν ειναι στανταρ ουτε στο kamiq νομιζω.

Επεξ/σία από razkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, razkal είπε

στον configurator, με τα ιδια σχεδον εξτρα το q2 βγηκε 10κ παραπανω απο το kamiq (DSG 1.5 και τα 2). 25 κ το σκοντα, 35κ το audi.

το full led δεν ειναι στανταρ ουτε στο kamiq νομιζω.

Τα full led είναι κ στο καμικ standard τουλάχιστον στην ambition 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Thanos1921 είπε

Ανεβάζω τις φωτογραφίες που χρωστάω. @xgol 

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

Πανεμορφο. Και ειναι μονο η εκδοση st line? 
 

Απ οτι καταλαβαινω ουσιαστικη ελλειψη ειναι τα led σε μεγαλη σκαλα και το αυτοματο. Σε αυτη την τιμη παντως, εξαιρετικο!! 
 

Θα ειναι το πρωτο που θα δω, δε βλεπω το λογο πλεον για το ακριβοτερο golf cng (αντε οκ μονο το αυτοματο ειναι δελεαρ!)

Η συμβιωση μαζι του συνεχιζει να ειναι θετικη;

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, xgol είπε

Πανεμορφο. Και ειναι μονο η εκδοση st line? 
 

Απ οτι καταλαβαινω ουσιαστικη ελλειψη ειναι τα led σε μεγαλη σκαλα και το αυτοματο. Σε αυτη την τιμη παντως, εξαιρετικο!! 
 

Θα ειναι το πρωτο που θα δω, δε βλεπω το λογο πλεον για το ακριβοτερο golf cng (αντε οκ μονο το αυτοματο ειναι δελεαρ!)

Η συμβιωση μαζι του συνεχιζει να ειναι θετικη;

Ο λόγος που θα έβλεπες το golf cng πίστεψε με είναι ΤΟ CNG !

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xgol είπε

Θα ειναι το πρωτο που θα δω, δε βλεπω το λογο πλεον για το ακριβοτερο golf cng (αντε οκ μονο το αυτοματο ειναι δελεαρ!)

Αν έχεις στην εξίσωση cng, υπάρχει ένας πολλλλύυυυ σημαντικός λόγος.... 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, majnun είπε

Εντύπωση μου κάνει που σου έδωσε αυτή την εντύπωση.
Λίγο που το οδήγησα δεν αποκόμισα αυτή την αίσθηση

Βέβαια καβαλάω συνήθως ένα ιταλικό που δεν είναι προτεραιότητάς τους η άνεση.

Κοίτα το πήγα σε διαδρομή με λακούβες και αρκετό σαγρέ οδόστρωμα. Δηλαδή μια μέση διαδρομή στην Αθήνα. Μου φάνηκε πολύ άβολο και οι 17άρες ζάντες με χαμηλό προφίλ δεν ενδείκνυνται για Ελλάδα. Ήταν ο κυριότερος λόγος που το απέρριψα μαζί με το μαύρο κλειστοφοβικό ουρανό και την έλλειψη χώρων. Τελική τιμή 125ps ST-Line πεντάπορτο μου το έδιναν 16.650 που αντικειμενικά είναι πολύ δελεαστική όταν το Polo που αλλάζει σε λίγους μήνες δεν έπεφτε κάτω απο τα 17.300 σε αντίστοιχο εξοπλισμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

Ο λόγος που θα έβλεπες το golf cng πίστεψε με είναι ΤΟ CNG !

Βασικα εννοουσα πως συγκριτικα με το puma πετρελαιο, και παντα για διαδρομες εκτος πολης, δεν αξιζει τα 6000€ παραπανω, με κριτηριο την οικονομια.
 

Επισης εχω μεν πρατηριο cng διπλα μου αλλα κανεις δε μου λεει πως δε θα αλλαξει ο τοπος διαμονης μου μετα την επομενη 5ετια.
 

Αν ειμαι εκτος εμβελειας πρατηριου cng τοτε, θα εχω ενα αχρηστο αμαξι. 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...