Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, majnun είπε

Πολυ καλή τιμή στο έδιναν πάντως, έχω προσφορά για φίλη 1 χιλιάρικο πάνω.

Αν υπήρχε ακόμα το Titanium με αυτή τη μηχανή, ενδεχομένως και να το είχα πάρει γιατί ήταν πολύ δελεαστική η τιμή. Την προσφορά αυτή μου την έδωσαν στη Βελμάρ στο Μαρούσι, αφορά παράδοση το Σεπτέμβριο. Το μείον της Βελμάρ είναι ο αρκετά ενοχλητικός πωλητής που θυμίζει και εμφανισιακά και σε συμπεριφορά γνωστό ασκεπή βουλευτή Α' Αθήνας, πρωην ποιητή σε κανάλι που εδρεύει στον Πειραιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, xgol είπε

Αν ειμαι εκτος εμβελειας πρατηριου cng τοτε, θα εχω ενα αχρηστο αμαξι. 

Αν συμβεί κάτι τέτοιο το πουλάς, εκτός και αν "ψάχνεις δικαιολογίες" για να πας στο Puma 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, terry308 είπε

Αν συμβεί κάτι τέτοιο το πουλάς, εκτός και αν "ψάχνεις δικαιολογίες" για να πας στο Puma 😛

Καμια δικαιολογια, θα τα ψαξω και τα δυο. Το αυτοματο για μενα ειναι τεραστιο πλεονεκτημα.
 

Απλα αναρωτιεμαι γιατι να παω σε cng και να εχω και τα μειονεκτηματα που προανεφερα, αφου το συνολικο κοστος χρησης του πουμα θα ειναι αρκετα χαμηλοτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xgol είπε

Καμια δικαιολογια, θα τα ψαξω και τα δυο. Το αυτοματο για μενα ειναι τεραστιο πλεονεκτημα.
 

Απλα αναρωτιεμαι γιατι να παω σε cng και να εχω και τα μειονεκτηματα που προανεφερα, αφου το συνολικο κοστος χρησης του πουμα θα ειναι αρκετα χαμηλοτερο;

Η απάντηση είναι στα χιλιόμετρα που κάνεις και την απόσβεση λόγω cng

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xgol είπε

Απλα αναρωτιεμαι γιατι να παω σε cng και να εχω και τα μειονεκτηματα που προανεφερα, αφου το συνολικο κοστος χρησης του πουμα θα ειναι αρκετα χαμηλοτερο;

Θέλει καλά μαθηματικά, με τις σημερινές τιμές, κόστος κτήσης με πιθανόν χρηματοδότηση , κόστος μετακίνησης κτλ

3.8kg έχω εγώ μέση κατανάλωση, πες 4.8kg να έχει το golf = 4€/100km, πόση πραγματική να έχει το Puma; Πόσα χλμ ΘΑ κάνεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για φίλο νέο πατέρα:

Έχετε εμπειρία από μπαγκαζιέρα οροφής (έστω Thule) και μαγαζί που να την τοποθετεί μαζί με τις μπαρες;

Κόστη και μέρη που μπορώ να το κάνει; 
Έστω σε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, majnun είπε

Ερώτηση για φίλο νέο πατέρα:

Έχετε εμπειρία από μπαγκαζιέρα οροφής (έστω Thule) και μαγαζί που να την τοποθετεί μαζί με τις μπαρες;

Κόστη και μέρη που μπορώ να το κάνει; 
Έστω σε pm.

Αν τον βολεύει η περιοχή του Αγίου Δημητρίου - Άλιμος

https://www.hermes.com.gr/products/catalog/category/4-mpagkazieres.html

Πες του να περάσει μία βόλτα κάνουν εγκατάσταση και καλύτερες τιμές από Thule κτλ

Εγώ αν θυμάμαι καλά με 380€ είχα βάλει μπαγκαζιερα των 360 λίτρων μαζί με τις μπάρες

Το καλό είναι ότι αν αλλάξεις τις μπάρες πας εκεί και με 20€ σου αλλάζουν τα μπράτσα

Εγώ που την πήρα έμεινα ευχαριστημένος ακόμη την έχω δεν έχει πάθει τίποτα

Απλά ανάλογα το αμάξι μπορεί να έχεις θόρυβο από κάποια ταχύτητα και επάνω ( δεν έχει γίνει RnD δηλαδή )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, terry308 είπε

Θέλει καλά μαθηματικά, με τις σημερινές τιμές, κόστος κτήσης με πιθανόν χρηματοδότηση , κόστος μετακίνησης κτλ

3.8kg έχω εγώ μέση κατανάλωση, πες 4.8kg να έχει το golf = 4€/100km, πόση πραγματική να έχει το Puma; Πόσα χλμ ΘΑ κάνεις; 

Περιπου 500km/εβδομάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, xgol είπε

Περιπου 500km/εβδομάδα. 

~ 2.000km/μηνα   ~ 25.000/έτος με κάποια έξτρα διακοπές - εκδρομές , γενικά στρόγγυλο μ.ο. 

να βάλουμε 4.8kg/100km = 4€/100 ,  1.000€/25.000km 

Με μέση τιμή 1,25€/λτρ diesel , χωρίς πρόσθετα , προσφορές κτλ , πόσα λίτρα/100km ;;

να βάλουμε 5,6λτρ ; για να έχουμε 7€ κόστος;   7€/100km ,  1750€/25.000km  ;  + 750€/έτος ; εντελώς μπακαλίστικα ....  

Σκέψου & το ενδεχόμενο να πάρεις ένα μτχ cng τύπου punto/panda για να είναι ο "εργάτης" , περίπου με 6000€ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terry308 είπε

~ 2.000km/μηνα   ~ 25.000/έτος με κάποια έξτρα διακοπές - εκδρομές , γενικά στρόγγυλο μ.ο. 

να βάλουμε 4.8kg/100km = 4€/100 ,  1.000€/25.000km 

Με μέση τιμή 1,25€/λτρ diesel , χωρίς πρόσθετα , προσφορές κτλ , πόσα λίτρα/100km ;;

να βάλουμε 5,6λτρ ; για να έχουμε 7€ κόστος;   7€/100km ,  1750€/25.000km  ;  + 750€/έτος ; εντελώς μπακαλίστικα ....  

Σκέψου & το ενδεχόμενο να πάρεις ένα μτχ cng τύπου punto/panda για να είναι ο "εργάτης" , περίπου με 6000€ 

Που σημαίνει ότι θα αρχίσει να κάνει απόσβεση μετά την 8ετία

@xgol Αν τρέχει ακόμη η 8ετής εγγύηση τότε εγώ είμαι υπέρ του Puma. Γιατί στα 8 χρόνια θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Αν το golf σου βγάλει έστω και 1-2 προβλήματα μετα την 4ετία τότε η απόσβεση θα καβαλήσει την 10ετία

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Που σημαίνει ότι θα αρχίσει να κάνει απόσβεση μετά την 8ετία

@xgol Αν τρέχει ακόμη η 8ετής εγγύηση τότε εγώ είμαι υπέρ του Puma. Γιατί στα 8 χρόνια θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Αν το golf σου βγάλει έστω και 1-2 προβλήματα μετα την 4ετία τότε η απόσβεση θα καβαλήσει την 10ετία

Πάντα με μπακαλίστικους υπολογισμούς έτσι ; γι αυτο εγραψα και την επιλογη ενος εργατη cng με τα εξτρα εξοδα τελων/services  , & ισως να ανέβει η διαφορά , πηγαίνοντας σε έκδοση βενζίνης (Puma) , Που λογικά θα είναι φθηνότερο , αφού δεν θα κόβει τόσα πολλά χλμ ... 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, terry308 είπε

Πάντα με μπακαλίστικους υπολογισμούς έτσι ; γι αυτο εγραψα και την επιλογη ενος εργατη cng , & ισως να ανέβει η διαφορά , πηγαίνοντας σε έκδοση βενζίνης (Puma) , Που λογικά θα είναι φθηνότερο , αφού δεν θα κόβει τόσα πολλά χλμ ... 

Ε ναι αφού μπακάληδες είμαστε :D

Δεν υπάρχει λόγο και για εργάτη αν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες με ένα.

Ο εργάτης σημαίνει εξτρα ασφάλεια , τεκμήρια , service κτλ κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xgol είπε

Πανεμορφο. Και ειναι μονο η εκδοση st line? 
 

Απ οτι καταλαβαινω ουσιαστικη ελλειψη ειναι τα led σε μεγαλη σκαλα και το αυτοματο. Σε αυτη την τιμη παντως, εξαιρετικο!! 
 

Θα ειναι το πρωτο που θα δω, δε βλεπω το λογο πλεον για το ακριβοτερο golf cng (αντε οκ μονο το αυτοματο ειναι δελεαρ!)

Η συμβιωση μαζι του συνεχιζει να ειναι θετικη;

Ναι είναι η st line με μόνη προσθήκη το solar silver χρώμα.

Εγώ χωρίς ιδιαίτερη προσοχή και με μεικτή χρήση είμαι στα 5.4 αυτήν την στιγμή.

Πλέον που συνήθισα και την διαφορά στο μέγεθος με το ypsilon + τους μικρότερους καθρέφτες, η συμβίωση είναι εξαιρετική.

Εχθές σε διαδρομή 1μιση ώρα πήγαινε και άλλο τόσο γύρνα για Σαλαμίνα βγήκα ατσαλάκωτος.

Αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα έχει μεγάλο ατού την 8ετή εγγύηση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thanos1921 είπε

Αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα έχει μεγάλο ατού την 8ετή εγγύηση.

Η οποία σε πόσα χλμ μεταφράζεται; ή δεν έχει περιορισμό; 

edit : Επέκταση της αρχικής εγγύησης έως 8 χρόνια και 200.000 χλμ. (ό,τι παρέλθει πρώτο) με το πρόγραμμα Ford Protect.

Με 25.000/έτος =8ετη

Diesel αυτόματο δε βλέπω στους online καταλόγους της ή δε βλέπω καλά; 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν υπήρχε ακόμα το Titanium με αυτή τη μηχανή, ενδεχομένως και να το είχα πάρει γιατί ήταν πολύ δελεαστική η τιμή. Την προσφορά αυτή μου την έδωσαν στη Βελμάρ στο Μαρούσι, αφορά παράδοση το Σεπτέμβριο. Το μείον της Βελμάρ είναι ο αρκετά ενοχλητικός πωλητής που θυμίζει και εμφανισιακά και σε συμπεριφορά γνωστό ασκεπή βουλευτή Α' Αθήνας, πρωην ποιητή σε κανάλι που εδρεύει στον Πειραιά

axaxaxaxaxa, τον θυμάμαι αυτόν... όντως παίζει να με πήρε 20 τηλέφωνα μετά, όπου του είπα δεν αξίζει τόσο το κουγκα με τόσα παίρνω audi κ ηρέμησε... Καλος στη δουλειά του πάντως το ομολογώ, το κυνηγάει!!!

2 ώρες πριν, terry308 είπε

Θέλει καλά μαθηματικά, με τις σημερινές τιμές, κόστος κτήσης με πιθανόν χρηματοδότηση , κόστος μετακίνησης κτλ

3.8kg έχω εγώ μέση κατανάλωση, πες 4.8kg να έχει το golf = 4€/100km, πόση πραγματική να έχει το Puma; Πόσα χλμ ΘΑ κάνεις; 

λιγότερο από εσένα κ εμένα καίει το golf!! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...