Προς το περιεχόμενο

Γραμμικό αρχείο σε PDF


algox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάποιο διάστημα που ασχολούμαι με χειροποίητες καπνοθήκες. Θέλω να χαράξω κάποιο σχέδιο πάνω στο δέρμα. Ρώτησα ένα κατάστημα και μου είπε πως χρειάζεται το συγκεκριμένο σχέδιο να είναι γραμμικό σε PDF επεξεργάσιμο κιόλας. Προφανώς για να μπορέσει να αλλάξει την διάσταση του ίσως. Για να δημιουργήσω αυτό το αρχείο τί κάνω; Υπάρχει κάποιος τρόπος με το Photoshop ίσως;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω και τα 2 και θα σας πω. Ευχαριστώ 

31 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

inkscape για δωρεάν

copy/paste την εικόνα με το σχέδιο, κάνεις ένα trace bitmap, και έχεις το vector έτοιμο για να παίζεις

Όταν λες trace bitmap?? Βάζω μια εικόνα και την κάνω αποθήκευση ως pdf? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι εσύ για το σχέδιο που θα χαράξεις είναι 1 χρώμα μόνο που χρειάζεσαι, και το σχέδιο είναι σχετικά απλό, άρα είναι πολύ εύκολη διαδικασία.

Παίρνεις το vector που βγαίνει, το επιλέγεις, save selection as PDF, τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Φαντάζομαι εσύ για το σχέδιο που θα χαράξεις είναι 1 χρώμα μόνο που χρειάζεσαι, και το σχέδιο είναι σχετικά απλό, άρα είναι πολύ εύκολη διαδικασία.

Παίρνεις το vector που βγαίνει, το επιλέγεις, save selection as PDF, τέλος.

Εγώ φίλε για αρχή θέλω να χαράξω σήματα αθλητικών ομάδων

 Ναι σωστά 1 χρώμα χρειάζομαι 

Φαντάζομαι vector όταν λες εννοείς το σχέδιο αυτό που θέλω να φτιάξω. Το πρόγραμμα το έχω στα ελληνικα (save selection as PDF..... αυτό ξέρω τι σημαίνει εντάξει) 

Επεξ/σία από algox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 τύποι γραφικών, τα raster (οι εικόνες όπως τις ξέρεις από το photoshop πχ jpg png κλπ), που όσο τις ζουμάρεις πιξελιάζουν, και τα διανυσματικά γραφικά (vector) όπως τα svg αρχεία, που όσο και να ζουμάρεις δεν πιξελιάζουν και οι γραμμές τους μένουν σωστές.

Αυτό που κάνεις εύκολα με ένα δωρεάν πρόγραμμα σαν το inkscape είναι να πάρεις το png γραφικό με το λογότυπο της ομάδας που είναι φαντάζομαι ήδη σε 1 χρώμα (γιατί εσύ θα θες να χαράξεις το περίγραμμα), το κάνεις import στο inkscape (ή απλά το κάνεις copy/paste), το επιλέγεις και μετά επιλέγεις trace bitmap. Στα ελληνικά δεν ξέρω πως είναι τα menu, ψάξε το.

Θα δεις σου βγάζει ένα vector γραφικό πάνω από το raster το οποίο αν το μεγαλώσεις θα δεις πως δεν χάνει σε λεπτομέρειες. Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις για smooth edges κλπ, για να βγει στο ακριβές σχήμα που θες, και μετά το γραφικό που βγήκε το σώζεις σαν PDF. Πιθανότατα αν το σώσεις και σαν SVG θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και ο χειροκίνητος τρόπος. Φορτώνεις την εικόνα σαν φόντο το vector πρόγραμμα που χρησιμοποιείς και το περιγράφεις με τα εργαλεία καμπύλων και γραμμών. Μετά το τελειοποιείς με διορθώσεις και χρώματα.

Μπορείς να ψάξεις αν θέλεις μήπως υπάρχουν και έτοιμα vector με τα σύμβολα των ομάδων. π.χ. βλέπω στο παρακάτω λινκ ότι έχει έτοιμα σε ai (adobe illustrator) μορφή.

https://seeklogo.com/free-vector-logos/football

και Ελληνικές (αλλά δεν βλέπω vectors)

https://www.logolynx.com/topic/greek+football+club

Αν βρεις καθαρά τα λογότυπα, μετά το tracing θα είναι πολύ εύκολο και απλό.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...