Προς το περιεχόμενο

Εσείς στην μπύρα βάζετε πάγο?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οχι,με τιποτα.

Παγακια μονο στο φρεντο ( προφανως ) αλλα ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ( ενα μικρο παγακι ) μονο οταν δουλευω  ,που τον πινω μονορουφι και φευγω,οπως οι Ιταλοι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, stormrain είπε

Oχι κοιτα, ακομα κι εγω που εχω αμφιβολου ποιοτητας γευστικα γουστα, αυτο δεν το κανω :lol: 

Μερικοι το κανουν και στο κρασι, η τρισμεγιστη ιεροσυλια imo.

- «Ιεροσυλία» η χρήση Κεκραμένου οίνου και όχι Άκρατου; Αντιθέτως, τις παλαιότερες και λαμπρότερες εποχές η πόση «άκρατου» οίνου (ανέρωτο κρασί) προσλαμβανόταν ως βαρβαρότητα.

- Επίσης οι πρόγονοί μας «νέρωναν» το κρασί τους και για να το ψύξουν, περισσότερα εδώ: https://www.tovima.gr/2008/11/24/opinions/giati-oi-arxaioi-ebazan-nero-sto-krasi-toys/

Επεξ/σία από filipN
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
28 λεπτά πριν, filipN είπε

- «Ιεροσυλία» η χρήση Κεκραμένου οίνου και όχι Άκρατου; Αντιθέτως, τις παλαιότερες και λαμπρότερες εποχές η πόση «άκρατου» οίνου (ανέρωτο κρασί) θεωρούνταν βαρβαρότητα.

- Επίσης οι πρόγονοί μας «νέρωναν» το κρασί τους και για να το ψύξουν, περισσότερα εδώ: https://www.tovima.gr/2008/11/24/opinions/giati-oi-arxaioi-ebazan-nero-sto-krasi-toys/

Γνωστά τα περι κεκραμενου και ακρατου οίνου, ομως η διαδικασια που χρησιμοποιουσαν δεν ηταν "πεταω μερικά παγάκια μεσα σε ενα ποτήρι κρασι οποιασδήποτε ποιότητας" 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Raylan είπε

Εγώ στην μπύρα πάντα βάζω πάγο, παραμένει δροσερή και απολαυστική, διαφορετικά χωρίς πάγο δεν πίνετε!! Σε όλους φέρεται περίεργο, ακόμα και στους σερβιτόρους, δεν μπορώ να καταλάβω..

εγω στον παγο μου δεν βαζω μπυρα

την σιχαινομαι μονο που την μυριζω

 

και ειχα παει ερασμους στην Τσεχια στο πιλσεν καποτε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου το εμαθε ενας γιατρος ενα καλοκαιρι και απο τοτε βαζω τουλαχιστον 4-5 παγακια το καλοκαιρι τον χειμωνα λιγοτερα αξιζει να το δοκιμασετε ειναι παραξενο αλλα πρεπει για να εχεις αποψη.Το προβλημα ειναι με τα σπιτικα παγακια που λιωνουν γρηγορα και αλλοιωνουν λιγο την γευση εγω παντως βαζω περισσοτερα και δεν εχω προβλημα.

Επεξ/σία από koutport
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Thresh said:

Όσο πιο χάλια γεύση έχει η μπύρα, τόσο πιο κρύα πρέπει να την πίνεις. 😛

Ετσι γινεται και με το κρεας btw, οσο πιο καλοψημενο τοσο καλυπτεται η κακη ποιοτητα

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filipN είπε

- «Ιεροσυλία» η χρήση Κεκραμένου οίνου και όχι Άκρατου; Αντιθέτως, τις παλαιότερες και λαμπρότερες εποχές η πόση «άκρατου» οίνου (ανέρωτο κρασί) προσλαμβανόταν ως βαρβαρότητα.

- Επίσης οι πρόγονοί μας «νέρωναν» το κρασί τους και για να το ψύξουν, περισσότερα εδώ: https://www.tovima.gr/2008/11/24/opinions/giati-oi-arxaioi-ebazan-nero-sto-krasi-toys/

το ότι έκαναν κάτι οι αρχαίοι Έλληνες δεν σημαίνει ότι ήταν σωστό.

Επίσης εκείνες της εποχές άλλωστε, τα αλκοολούχα ρόφηματα είχαν διαφορετική χρήση. Λόγω κακής ποιότητας του νερού είχαν και ρόλο καθαρισμου του νερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Raylan said:

Εγώ στην μπύρα πάντα βάζω πάγο, παραμένει δροσερή και απολαυστική, διαφορετικά χωρίς πάγο δεν πίνετε!! Σε όλους φέρεται περίεργο, ακόμα και στους σερβιτόρους, δεν μπορώ να καταλάβω..

Το κάνω κι’ εγώ. Βρήκες τουλάχιστον έναν. Επίσης γίνεται συστηματικά στις Φιλιππίνες και Ταυλάνδη, χωρίς να σε κοιτάνε περίεργα. Οκ, θα φάμε ξύλο εδώ, δε βαριέσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως θες πιες την. Ποιός μπορεί να σε κρίνει; Έχω δει κατά καιρούς διάφορους ''παράξενους'' συνδιασμούς στο θέμα ποτού-φαγητού. Οπότε είναι πολύ light ο πάγος στη μπύρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...