Προς το περιεχόμενο

Front end developer μισθός


Alexander89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

δεν είναι μόνο σκέτος ο τίτλος του Developer, αλλά μπαίνει μπροστά και το Junior/Mid/Senior.

Προφανώς ο junior είναι αυτός που ξέρει τα βασικά και προχωρά, ο Mid αυτός που έχει κάποια εμπειρία και ο Senior που λογικά μπορεί να κάνει τα πάντα.

 

ωραία, η ζήτηση αφορά junior, mid ή senior? γιατί στην περίπτωση που αφορά senior τότε η έλλειψη φαντάζει αναμενόμενη. Για να έχεις senior και mind κάποιος πρέπει να τους εκπαιδεύσει αλλιώς η όλη υπόθεση κρύβει έναν κάποιον βαθμό υποκρισίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα 8 χρόνια από μόνα τους δεν λένε τίποτα πάντως.

Έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο που στα 8 - 10 χρόνια είναι χειρότεροι από juniors που δουλεύουν 1-2 χρόνια και το κατέχουν το άθλημα

Τώρα οι ελληνικές εταιρείες από την μία κλαίγονται ότι δεν βρίσκουν κόσμο και από την άλλη σε περνάνε ένα κάρο συνεντεύξεις και ζητάνε ένα κάρο τεχνολογίες , λες και δεν μπορούν να καταλάβουν πως ένας senior developer που έχει και κάποια χρόνια προϋπηρεσίας - εμπειρίας στην πλάτη του μπορεί να μην γνωρίζει μία συγκεκριμένη γλώσσα ή τεχνολογία αλλά θα του είναι αρκετά εύκολο να την μάθει γρήγορα. Θα μπορέσει να τρέξει projects , να φέρει φρέσκες ιδέες και να εκπαιδεύσει κόσμο.

Τέλος είναι και τσίπιδες

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά λίγες είναι οι εταιρείες που θα επενδύσουν πάνω σε juniors, για διάφορους λόγους δεν το θέλουν. Πάντως εγώ προσωπικά πιστεύω πως μια εταιρεία γίνεται δυνατή αν οι υπάλληλοι της είναι δυνατοί και ευχαριστημένοι προφανώς με τις συνθήκες εργασίας και όχι μόνο με το μισθό. Είναι μερικά απλά πράγματα που μπορεί να προσφέρει ο κάθε εργοδότης, όμως απλά δεν ασχολούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας Front-End Developer με 2 χρονια προυπηρεσια και 1 χρονο σε automated testing σε τι range χρηματων μπορει να διεκδικησει (καθαρα και για Ελλαδα)? Εννοειται πως νιωθει και μπορει να κανει και ανετα lead μιας ομαδας.

Επεξ/σία από Στεφανος123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, onelonelystar είπε

Είναι μερικά απλά πράγματα που μπορεί να προσφέρει ο κάθε εργοδότης, όμως απλά δεν ασχολούνται.

Πες μερικα, εκτος απο τα φρουτα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Στεφανος123 είπε

Ενας Front-End Developer με 2 χρονια προυπηρεσια και 1 χρονο σε automated testing σε τι range χρηματων μπορει να διεκδικησει (καθαρα και για Ελλαδα)? Εννοειται πως νιωθει και μπορει να κανει και ανετα lead μιας ομαδας.

Γενικά δε νομίζω ότι δουλεύει έτσι. Δηλαδή αν σου πει κάποιος 3 χιλιάρικα, θα αρχίσεις να ζητάς αυτό το ποσό; Πάντως θεωρώ ότι πάνω κάτω, με βάση το job listing και λίγο ψάξιμο μπορείς να έχεις μια ιδέα για το μισθό που θα μπορούσες να ζητήσεις. Αν η θέση λέει Mid/Senior, ζητάς χαλαρά 1500 ευρώ, και αν τους δεις ότι συμφωνούν αμέσως, ξέρεις ότι τον επόμενο χρόνο μπορείς να ζητήσεις αύξηση. Αν στο ρίξουν, αποφασίζεις εσύ αν αξίζουν τα χρήματα για την εταιρεία αυτή και τη θέση. Πάντως πιστεύω ότι αξίζει να κάνεις interviews συχνά, και ας μη δέχεσαι τις θέσεις, αλλά να παίρνεις μια εικόνα και για τους μισθούς που δίνουν, και ποτέ δε ξέρεις, μπορεί να σε εκπλήξει ευχάριστα κάποια εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ussr είπε

Ποιος ορίζει, το ποιος δικαιούται να φέρει τον τίτλο του dev?

To GitHub σου κατά 49.5% , τα ολοκληρωμένα επαγγελματικά σου projects (a.k.a η εργασιακή εμπειρία) κατά 49.5% , πτυχίο-μεταπτυχιακο 1%.

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Πες μερικα, εκτος απο τα φρουτα 😂

Remote working, paid overtimes, ιδιωτική ασφάλιση, εταιρικό αυτοκίνητο, εταιρικό κινητό, φιλικό εργασιακό περιβάλλον, κατάλληλες συνθήκες εργασίας, bonding activities είναι κάποια που είναι στάνταρ σε μεγάλες (και μικρότερες) εταιρείες που θέλουν να προσελκύσουν κόσμο (πέρα από τα χρήματα εννοείται).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, filip123go είπε

To GitHub σου κατά 49.5% , τα ολοκληρωμένα επαγγελματικά σου projects (a.k.a η εργασιακή εμπειρία) κατά 49.5% , πτυχίο-μεταπτυχιακο 1%.

Remote working, paid overtimes, ιδιωτική ασφάλιση, εταιρικό αυτοκίνητο, εταιρικό κινητό, φιλικό εργασιακό περιβάλλον, κατάλληλες συνθήκες εργασίας, bonding activities είναι κάποια που είναι στάνταρ σε μεγάλες (και μικρότερες) εταιρείες που θέλουν να προσελκύσουν κόσμο (πέρα από τα χρήματα εννοείται).

Ακόμη και αυτό ειναι σχετικό. Πολλοί seniors / leads δεν εχουν GitHub ;). Αμα μπορεις να πεισεις τον ευατο σου, τους συναδελφους σου και τους interviews σου οτι εισαι senior, τοτε εισαι senior. Βεβαια σε μια εταιρεια μπορει να εισαι σενιορ / λιντ, αλλα σε μια αλλη (μεγαλυτερη, πιο hardcore, oπως θες πες το) να εισαι απλα medior και τουμπαλιν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Ακόμη και αυτό ειναι σχετικό. Πολλοί seniors / leads δεν εχουν GitHub ;). Αμα μπορεις να πεισεις τον ευατο σου, τους συναδελφους σου και τους interviews σου οτι εισαι senior, τοτε εισαι senior. Βεβαια σε μια εταιρεια μπορει να εισαι σενιορ / λιντ, αλλα σε μια αλλη (μεγαλυτερη, πιο hardcore, oπως θες πες το) να εισαι απλα medior και τουμπαλιν.

Σωστός.

Εγώ github δεν έχω γιατί με εξαίρεση τα τελευταία 2 χρόνια τα προηγούμενα δούλευα 10-12 ώρες μέσο όρο την ημέρα.

Αν πάω σε άλλη δουλειά θα πουλήσω την εμπειρία από όλες αυτές τις ώρες και όχι το github.

Από την άλλη κάποιος junior που θέλει να μπει στην αγορά εργασίας καλό είναι να έχει να δείξει κάτι

Συμφωνώ επίσης στο ότι δηλώσεις είσαι, έχω πετύχει κόσμο που διάβαζα βιογραφικά και τους άκουγα να λένε buzz words που έλεγα θα έρθουν στην εταιρεία και εγώ θα δείχνω άσχετος.

Έχουν φύγει άτομα από την δουλειά που αν διαβάσεις το LinkedIn νομίζεις ότι είναι αστέρια.

Έχει φύγει άνθρωπος από την δουλειά που ήταν χειρότερος και από junior και τον είδα σε θέση architect μετά από ένα χρόνο

Τι να λέμε τώρα

Απλά οι περισσότεροι από αυτούς τους βλέπεις ότι δεν κάθονται πάνω από χρόνο σε μία εταιρεία γιατί ή τους παίρνουν χαμπάρι ή φεύγουν για να μην τους πάρουν 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, filip123go είπε

To GitHub σου κατά 49.5% , τα ολοκληρωμένα επαγγελματικά σου projects (a.k.a η εργασιακή εμπειρία) κατά 49.5% , πτυχίο-μεταπτυχιακο 1%.

Remote working, paid overtimes, ιδιωτική ασφάλιση, εταιρικό αυτοκίνητο, εταιρικό κινητό, φιλικό εργασιακό περιβάλλον, κατάλληλες συνθήκες εργασίας, bonding activities είναι κάποια που είναι στάνταρ σε μεγάλες (και μικρότερες) εταιρείες που θέλουν να προσελκύσουν κόσμο (πέρα από τα χρήματα εννοείται).

Σε αυτο να προσθεσω την σταθερη αυξηση μισθου, υπαρχουν εταιριες που δινουν σταθερα 50-100 ευρω το εξαμηνο υπαρχουν και αλλες που δινουν 50€ (συνηθως γαλερες) στα δυο χρονια.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι το εξης:

πολυεθνικες δεν πληρωνουν καλα και οι αυξησεις ειναι ψιχουλα,  παροτι διαχειριζονται προτζεκτ τεραστια που αποφερουν εκατομμυρια ευρω.

Μικρες εταιριες που εχουν προϊον (σε παγκοσμια κλιμακα) και οχι προτζεκτς πελατων πληρωνουν πολυ πολυ καλυτερα και κανουν γενναιες αυξησεις. (Δειτε πχ την αγγελια που ειχα αναρτησει, παγκοσμιο προϊον, 1700€ καθαρα, για αρχη παντα)

και τελος οι remote δουλειες που οπως εχετε καταλαβει η μεγαλη μεριδα ειναι προϊοντα και οχι να φτιαχνουν sites σε πελατες.
 

Εκει οι μισθοι ειναι εξωπραγματικοι για τα Ελληνικα δεδομενα και δυστυχως αναφερονται σε ντοπιους devs, οταν ερθει η ωρα της κουβεντας για τον μισθο γινεται εξισωση με τη χωρα προελευσης του dev οπου και παλι για τα ελληνικα δεδομενα ειναι πολυ πολυ καλυτερα.

πχ ο τομεας μου στην Αμερικη ξεκιναει απο 75Κ και φτανει μεχρι 140Κ περιπου αλλα επειδη ειμαι Ελληνας ο μισθος πεφτει στο 1/3 περιπου των 75Κ. 
 

edit: να ανεφερω πως ο τομεας μου στην Ευρωπη δινει 60Κ εως 100Κ περιπου και ειναι αυτα που λενε, δεν κανουν εξισωση με τη χωρα προελευσης.  

Υπαρχουν και contracts 6μηνα που αποφερουν περιπου 20Κ το μηνα αλλα εκει ειναι ζορικα τα πραγματα. Θα μου πεις παιρνεις το contract και βρισκεις 2 καλους devs και τα σπατε δια 3, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

 

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Σε αυτο να προσθεσω την σταθερη αυξηση μισθου, υπαρχουν εταιριες που δινουν σταθερα 50-100 ευρω το εξαμηνο υπαρχουν και αλλες που δινουν 50€ (συνηθως γαλερες) στα δυο χρονια.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι το εξης:

πολυεθνικες δεν πληρωνουν καλα και οι αυξησεις ειναι ψιχουλα,  παροτι διαχειριζονται προτζεκτ τεραστια που αποφερουν εκατομμυρια ευρω.

Μικρες εταιριες που εχουν προϊον (σε παγκοσμια κλιμακα) και οχι προτζεκτς πελατων πληρωνουν πολυ πολυ καλυτερα και κανουν γενναιες αυξησεις. (Δειτε πχ την αγγελια που ειχα αναρτησει, παγκοσμιο προϊον, 1700€ καθαρα, για αρχη παντα)

και τελος οι remote δουλειες που οπως εχετε καταλαβει η μεγαλη μεριδα ειναι προϊοντα και οχι να φτιαχνουν sites σε πελατες.
 

Εκει οι μισθοι ειναι εξωπραγματικοι για τα Ελληνικα δεδομενα και δυστυχως αναφερονται σε ντοπιους devs, οταν ερθει η ωρα της κουβεντας για τον μισθο γινεται εξισωση με τη χωρα προελευσης του dev οπου και παλι για τα ελληνικα δεδομενα ειναι πολυ πολυ καλυτερα.

πχ ο τομεας μου στην Αμερικη ξεκιναει απο 75Κ και φτανει μεχρι 140Κ περιπου αλλα επειδη ειμαι Ελληνας ο μισθος πεφτει στο 1/3 περιπου των 75Κ. 
 

edit: να ανεφερω πως ο τομεας μου στην Ευρωπη δινει 60Κ εως 100Κ περιπου και ειναι αυτα που λενε, δεν κανουν εξισωση με τη χωρα προελευσης.  

Υπαρχουν και contracts 6μηνα που αποφερουν περιπου 20Κ το μηνα αλλα εκει ειναι ζορικα τα πραγματα. Θα μου πεις παιρνεις το contract και βρισκεις 2 καλους devs και τα σπατε δια 3, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

 

100k Ευρώπη βέβαια να προσθέσω θα βρεις σε δυνατές εταιρίες, όχι της σειράς. Ποιο πολύ 50 - 80κ, από εκεί και πέρα πας στα outliers για παραπάνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και πάλι! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! 

Κάποιοι αναφέρθηκαν αν κατάλαβα καλά ότι τρολαρω αλλά μακάρι να ηταν έτσι! 

Στην εταιρεία που είμαι υπάρχουν σίγουρα πιο πάνω μισθοί από εμένα αλλά και πιο κάτω! Πχ ξέρω 45 χρόνων που παίρνουν γύρω στα 1700 καθαρά! Και έχουν τρελή πείρα! Ολοι όμως κάθονται γιατί το κλίμα είναι καλό, οι μισθοί στην ώρα τους και το 8ωρο είναι ο κανόνας. Δεν την νοιάζει αν θα πάμε για έναν καφέ έξω, τι ώρα θα πάμε στο γραφείο και τι ώρα θα φύγουμε. Την νοιάζει να βγει η δουλειά. Πάνω από όλα είναι άνθρωποι!  Το γεγονός αυτό με κάνει να δουλεύω πιο πολύ ποιοτικά και καμία φορά και ποσοτικά παραπάνω γιατί δεν το κάνω επειδή το θέλουν αλλά επειδή το θέλω! Γιατί στο τέλος θα ακουστεί ένα μπράβο! Θα ακουστεί και ένας καλός λόγος! Με βάση αυτά ζήτησα αύξηση και πήρα πριν κάποιον καιρό. Μου το επιβεβαίωσαν και οι ίδιοι ότι το αξίζω. Το ήξερα ότι το άξιζα. Απλά σαν εταιρεία έχει την πολιτική όσο κάθεσαι ανεβαίνεις αργά μισθολογικά. 

Εχω δημιουργήσει οικογένεια και πια μου είναι δύσκολο να πάω σε μια εταιρεία μόνο για τα λεφτά. Οι προηγούμενες εμπειρίες μου, με έχουν φοβίσει πολύ! Πάρα πολύ! Με έχουν κάνει να αμφιβάλω για τις ικανότητες μου και αν αξίζω και μόνο σε αυτή που είμαι έχω πάρει αυτοπεποίθηση! Θεωρώ δεν είμαι τέρας γνώσεων! Κανένας dev δεν είναι αλλά ξέρω πράγματα και έχω την εμπειρία! 

Ισως κάνω μια συζήτηση το καλοκαίρι για αύξηση και να κάνω και συνεντεύξεις! 

Οσο για recruiters μου στέλνουν πολλοί στο LinkedIn. Μια φορά μου είχε μια recruiter πως επειδή δεν ήξερα κάποιο framework είμαι junior. Εκεί κατάλαβα πως το μόνο που θέλουν είναι να μου χαμηλώσουν τον μισθό για να με προωθήσουν σε μια εταιρεία ώστε να βγάλουν χρήματα. Λογικό είναι η δουλειά τους! Αλλά με την εμπειρία που είχα το framework το έμαθα μέσα σε έναν μήνα! 

Δεν εμπιστεύομαι τα αφεντικά στις συνεντεύξεις και τους ανθρώπους εκεί έξω. Ολοι λένε είμαστε μια οικογένεια και όλοι κοιτάνε να σε φάνε. Μια φορά δεν άκουσα ότι είμαστε οικογένεια και είναι στην εταιρεία που είμαι! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alexander89 είπε

Καλησπέρα σας και πάλι! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! 

Κάποιοι αναφέρθηκαν αν κατάλαβα καλά ότι τρολαρω αλλά μακάρι να ηταν έτσι! 

Στην εταιρεία που είμαι υπάρχουν σίγουρα πιο πάνω μισθοί από εμένα αλλά και πιο κάτω! Πχ ξέρω 45 χρόνων που παίρνουν γύρω στα 1700 καθαρά! Και έχουν τρελή πείρα! Ολοι όμως κάθονται γιατί το κλίμα είναι καλό, οι μισθοί στην ώρα τους και το 8ωρο είναι ο κανόνας. Δεν την νοιάζει αν θα πάμε για έναν καφέ έξω, τι ώρα θα πάμε στο γραφείο και τι ώρα θα φύγουμε. Την νοιάζει να βγει η δουλειά. Πάνω από όλα είναι άνθρωποι!  Το γεγονός αυτό με κάνει να δουλεύω πιο πολύ ποιοτικά και καμία φορά και ποσοτικά παραπάνω γιατί δεν το κάνω επειδή το θέλουν αλλά επειδή το θέλω! Γιατί στο τέλος θα ακουστεί ένα μπράβο! Θα ακουστεί και ένας καλός λόγος! Με βάση αυτά ζήτησα αύξηση και πήρα πριν κάποιον καιρό. Μου το επιβεβαίωσαν και οι ίδιοι ότι το αξίζω. Το ήξερα ότι το άξιζα. Απλά σαν εταιρεία έχει την πολιτική όσο κάθεσαι ανεβαίνεις αργά μισθολογικά. 

Εχω δημιουργήσει οικογένεια και πια μου είναι δύσκολο να πάω σε μια εταιρεία μόνο για τα λεφτά. Οι προηγούμενες εμπειρίες μου, με έχουν φοβίσει πολύ! Πάρα πολύ! Με έχουν κάνει να αμφιβάλω για τις ικανότητες μου και αν αξίζω και μόνο σε αυτή που είμαι έχω πάρει αυτοπεποίθηση! Θεωρώ δεν είμαι τέρας γνώσεων! Κανένας dev δεν είναι αλλά ξέρω πράγματα και έχω την εμπειρία! 

Ισως κάνω μια συζήτηση το καλοκαίρι για αύξηση και να κάνω και συνεντεύξεις! 

Οσο για recruiters μου στέλνουν πολλοί στο LinkedIn. Μια φορά μου είχε μια recruiter πως επειδή δεν ήξερα κάποιο framework είμαι junior. Εκεί κατάλαβα πως το μόνο που θέλουν είναι να μου χαμηλώσουν τον μισθό για να με προωθήσουν σε μια εταιρεία ώστε να βγάλουν χρήματα. Λογικό είναι η δουλειά τους! Αλλά με την εμπειρία που είχα το framework το έμαθα μέσα σε έναν μήνα! 

Δεν εμπιστεύομαι τα αφεντικά στις συνεντεύξεις και τους ανθρώπους εκεί έξω. Ολοι λένε είμαστε μια οικογένεια και όλοι κοιτάνε να σε φάνε. Μια φορά δεν άκουσα ότι είμαστε οικογένεια και είναι στην εταιρεία που είμαι! 

Προφανώς παίζει τεράστιο ρόλο και όλο το κλίμα δεν είναι μόνο ο μισθός , ειδικά αν υπάρχει και οικογένεια ζυγίζεις όλες τις καταστάσεις.

Και εγώ στα χρόνια που δουλεύω στην εταιρεία που είμαι μου έχουν γίνει προσφορές πολύ καλύτερες στο οικονομικό κομμάτι , έχω και εγώ όμως όλο το παραπάνω πακέτο στην δουλειά οπότε μέχρι στιγμής έχω παραμείνει.

Απλά θα έρθει κάποια στιγμή που θα νιώσεις ότι όντως είσαι "απαραίτητος" στη δουλειά που είσαι και αν όντως το εκτιμάνε και εκεί , θα ζητήσεις το κάτι παραπάνω και θεωρητικά θα το πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι εκτός του χώρου, αλλά θα πω την αποψή μου γιατί ίσως φανεί χρήσιμη. 1.000€ είναι λίγα για 8 χρόνια προϋπηρεσίας για οποιαδήποτε white collar θέση. Πολύ λίγα μάλιστα, και αυτά με γνώμονα λιγότερο "hot" αντικείμενα ("παραδοσιακοί" μηχανικοί, οικονομολόγοι, whatever). Η "άβολη" ίσως για σένα αλήθεια είναι οτι τα σωστά λεφτά δε θα τα πάρεις εκεί που είσαι με αυξησούλες, και αυτό δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, είναι καθολικό.

Η σωστή επιλογή, απο οικονομικής τουλάχιστον σκοπιάς, είναι να αλλάξεις δουλειά. Φυσικά και σε φοβίζει το άγνωστο, όλους τους φοβίζει, αλλά είναι κρίμα να παίρνεις τα μισά απ'όσα θα μπορούσες. Όσον αφορά την οικογένεια, εγω το θεωρώ επιχείρημα ΥΠΕΡ της αναζήτησης εργασίας με όσον τον δυνατόν καλύτερες αποδοχές, και όχι ΚΑΤΑ όπως κατάλαβα ότι το παρουσιάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...