Προς το περιεχόμενο

Front end developer μισθός


Alexander89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

TS πες μας σε ποια εταιρεία είσαι αν θέλεις. Ακούγεται descent. Επίσης, είπες ότι υπάρχουν άτομα που παίρνουν παραπάνω. Ζήτησες εσύ  αύξηση και σου είπαν όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/11/2021 στις 4:04 ΜΜ, filip123go είπε

TS πες μας σε ποια εταιρεία είσαι αν θέλεις. Ακούγεται descent. Επίσης, είπες ότι υπάρχουν άτομα που παίρνουν παραπάνω. Ζήτησες εσύ  αύξηση και σου είπαν όχι;

Εδώ δεν μας λέει σε ποιες "είδε και έπαθε" θα μας πει αυτή που του έχει κάτσει καλά;

Πάντως, @Alexander89 αν κυνηγάς τα χρήματα με βάση τις δυνατότητες / εμπειρία σου εδώ και τώρα, πρέπει να πάρεις το ρίσκο της μετακίνησης σε νέα εταιρεία. Διαφορετικά θα πρέπει να έχεις... πολλή υπομονή.

ΥΓ. Έχε πάντως υπόψιν σου ότι σαν υπάλληλος δεν "πλούτισε" κανένας. 

Επεξ/σία από wotw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να ονομάσω κάποια εταιρεία για ευνόητους λόγους! Αυτό που μπορώ να πω όμως πως στο glassdoor υπάρχουν και από μένα και από άλλους κάποιες από τις εταιρείες οι οποίες ήμουν! 

Μια συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι πως όταν βλέπετε πολύ καλές κριτικές και παράλληλα και πολύ κακές για μια εταιρεία, κάτι δεν πάει καλά...  

Κανένας δυσαρεστημένος υπάλληλος δεν θα μπει στην διαδικασία να φτιάξει εκατό ψεύτικα προφίλ για να κάνει κακή κριτική. 

Ομως πολλά αφεντικά θα κάνουν εκατό ψεύτικα προφίλ είτε οι ίδιοι είτε θα αναθέσουν στους ομοίους τους για να πουν πόσο υπέροχα είναι τα πράγματα! 

Επίσης η εμπειρία μου δείχνει πως και σε μικρές εταιρείες πρέπει να προσέξεις πόσα χρόνια είναι στην αγορά και πόσα άτομα έχει! 

Αν έχει κάποια χρόνια και ζητάνε άτομα για μια θέση που σε ενδιαφέρει αλλά βλέπεις ότι σύνολο είναι 10 15 άτομα κάτι σημαίνει...  Σημαίνει πως για κάποιον λόγο τα άτομα έφυγαν. Οικονομικοί λόγοι δεν θα είναι αν σου προσφέρουν καλά λεφτά! Αλλοι λόγοι θα είναι! 

Οταν μια εταιρεία δεν μεγαλώνει αριθμητικά έστω και ένα άτομο τον χρόνο τότε κάτι πάει λάθος! 

Γενικά έχω μιλήσει με πολλά άτομα αυτόν τον καιρό άλλους με μεγαλύτερη εμπειρία και άλλους με μικρότερη εμπειρία και τα πόσα που παίρνουν είναι από 1100 μέχρι 1700 καθαρά. 1700 μάλιστα άτομα με τεράστια εμπειρία και γνώσεις! Και μάλιστα κάποια από αυτά δουλεύουν σε εταιρείες που έχουν αναφερθεί ηδη στο θέμα αυτό! 

Δεν κυνηγάω τα χρήματα τα πολλά! Ούτε δεν με ενδιαφέρουν κιόλας! Θα ήθελα απλά να παίρνω όσα αξίζω! Θέλω όμως να δουλεύω για να ζω και όχι να ζω για να δουλεύω! Θα δουλέψω παραπάνω εννοείται αν χρειαστεί αλλά αυτός δεν θα είναι ο κανόνας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alexander89 είπε

Δεν κυνηγάω τα χρήματα τα πολλά! Ούτε δεν με ενδιαφέρουν κιόλας!

Ολιγαρκης σε μια δουλεια που μπορει να προσφερει πολυ καλα χρηματα δεν μου ακουγεται καθολου καλα εκτος και αν εχεις την ανεση οποτε πασο. Αν δεν εχεις την ανεση ομως αυτο μου ακουγεται πιο πολυ σαν «παραιτηση» γενικοτερα και οχι οτι δεν σε νοιαζουν τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρχίσω να δουλεύω είχα χάσει την υγεία μου σε σημαντικό βαθμό για παθολογικα αίτια. Ευτυχώς όλα καλά πήγαν και την ανέκτησα.

Καθώς δουλευα πήγα να χάσω και την ψυχική μου υγεία με όλα αυτά που πέρασα στις δουλειές αυτές! 

Αν ήμουν ολιγαρκης θα καθόμουν σε μια από τις άλλες δουλειές που ήμουν. Θα δούλευα 12ωρα κάθε ημέρα και θα με πλήρωναν 700 και 800 ευρώ με καθυστέρηση μηνών. 

Αν είχα την άνεση δεν θα ζητούσα αύξηση ούτε καν θα ρωτούσα εδώ τι γίνεται με τους μισθούς. 

Για μένα το πρώτο είναι να έχεις υγεία ψυχολογική και παθολογική. Δεν με νοιάζει να παίρνω 1700 αν για τον μόνο λόγο που θα είμαι ξύπνιος είναι να δουλεύω. 

Η σταθερότητα, ο χρόνος που ξοδεύεις στην δουλειά σου καθώς και το κλίμα είναι πιο σημαντικοί παράγοντες από τον μισθό. Δεν το λέω εγώ αλλά έρευνες! 

Είναι άσχημο να κρίνεις όταν δεν ξέρεις τι έχει περάσει ο άλλος. 

Αν κάποιος παραιτείται αυτό φαίνεται και στην δουλειά του. Για την δουλειά μου μόνο καλά λόγια λένε όλοι. Και δεν είμαι σε agency που φτιάχνεις sites και βάζεις και λίγο js. Είμαι σε εταιρεία που έχει πολύ μεγάλους πελάτες. Οπότε το επίπεδο είναι ανεβασμένο καθώς η πολυπλοκότητα είναι μεγάλη. 

Δεν θα φύγω από την εταιρεία που είμαι για 200 ευρώ παραπάνω. Σίγουρα για πάνω από 300 θα αρχίσω να το σκέφτομαι. Δεν αξίζει το ρίσκο για 200. 

Σίγουρα δεν θα πάω σε μια εταιρεία για να δουλεύω 10 12 ώρες. Ούτε σε μια εταιρεία που έχει καθυστέρηση μισθών ή κακό κλίμα όσα και να μου δίνουν! 

Ο κάθε εργοδότης όμως κρύβει έντεχνα όλα τα παραπάνω. Το πιο σίγουρο για μένα είναι να ξέρεις κάποιον από την μελλοντική σου δουλειά. Να σου πει δύο πράγματα. 

Το 80% των συναδέλφων μου είναι στην εταιρεία από 5 μέχρι 15 χρόνια. Ξέρω ότι ο υψηλότερος μισθός είναι γύρω στα 2000 ευρώ σε άτομο με εργασιακή εμπειρία 20 χρόνων. Αλλο άτομο με τόση εμπειρία παίρνει 1700 και πάλι στην εταιρεία που είμαι. Δεν είναι φοβερά χρήματα για τα τόσα χρόνια. Ολοι όμως κάθονται ούτε γιατί είναι βολεμενοι οικονομικα. Ούτε γιατί έχουν παραιτηθεί. 

Σε συζητήσεις που είχα μαζί τους, κάθονται γιατί έχουμε καλό κλίμα, πολύ καλό! Γιατί πληρώνονται στην ώρα τους! Γιατί αν χρειαστεί κάτι προηγείται η οικογένεια και δεν θα σου πει το αφεντικό μείνε εδώ και δούλεψε! Γιατί έχουμε δωρεάν ιδιωτική ασφάλεια. Σίγουρα όλοι δεν ξεκίνησαν με τα χρήματα που ανέφερα. Ξεκίνησαν σαν εμένα. 

Συγγνώμη για το σεντόνι! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...