Προς το περιεχόμενο

Macbook pro m1 μεταχειρισμενο η Macbook air m1 καινουριο?


tselehub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι σε ενα δειλιμα. Θα προσπαθησω να μην σας μπερδεψω. Πουλησα to pc μου για να παρω macbook. Γενικα θα ηθελα να παρω το 16αρι με τον Μ1 αλλα δεν ξερω ποτε θα βγει και δεν μπορω να περιμενω ουτε 3 μερες ακομα χωρις PC. Λοιπον. Ειμαι αναμεσα σε μεταχειρισμενο macbook pro m1 16/1TB στα 1600Ε και σε καινουριο Macbook air m1  16/256 στα 1100Ε (Απαλλαγη φπα). Η δουλεια που κανω ειναι video editing. Δεν δουλευει 24 ωρες την μερα το μηχανημα αλλα αυτη ειναι η βασικη μου δουλεια. Τωρα ως προς το export αν κανει 10 η 20 λεπτα δεν με ενδιαφερει καν. Αυτο μου με νοιαζει ειναι να μην κολλαει κατα την διαρκεια του editing (πχ. πολλαπλες καμερες, εφε, transitions και τετοια). Πρωτον μιλαμε για διαφορα 600Ε! Δευτερον εχω σκοπο να το πουλησω σε λιγο καιρο για να παω στο μεγαλυτερο ΑΛΛΑ πες οτι δεν το πουλαω και το κραταω. Οποτε σκεφτομαστε και μεταπωληση. Τι απο τα 2 θα διαλεγατε? Ενα πραγμα που φοβαμαι ειναι ο σκληρος που ειναι 256. Εχω απειρους εξωτερικους σκληρους αλλα τι γινεται οταν θα φουλαρει με τα προγραμματα ο 256? Και δεν ξερω και ποσο γρηγορα γεμιζει στα macOS ειναι πρωτη μου φορα. Μετα σκεφτομαι και λιγο την ψυξη αλλα ενταξει...Επισης θα γινει συνδεση με ενα 2Κ monitor Τι λετε? Σας μπερδεψα το ξερω 😅

Επεξ/σία από tselehub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και στο προηγούμενο thread, προσωπικά εχω καταληξει στο air 16/256 και το προτείνω και για τη δική σου περίπτωση.

Στο θέμα του δίσκου, καταρχάς ειναι βέβαιο ότι θα δουλεύεις με dongle/hub κλπ, οπότε ένας εξωτερικος σκληρός δεν θα κοστίσει σε φορητότητα. Επίσης, πέρα από το ότι τα περισσότερα GB στο mac κοστίζουν 2 κ 3 φορές την αξία ενος καλού εξωτερικού, αν ω μη γένοιτο χτυπήσει ο σκληρός του mac, κλάφτα τα δεδομένα. Πάει για αντικατάσταση στο σερβις και δεν τον ξαναβλέπεις.

Στο θέμα της απόδοσης, ό,τι review εχω δει λέει οτι δεν υπαρχει σημαντική διαφορά, θα μπορείς να δουλέψεις απροβλημάτιστα ακόμα και με τα 8GB. Ο ssd είναι μαλιστα τοσο γρηγορος που αξιοποιείται με swap memory ως επιπλεον μνημη. Ο λογος που προτείνεται upgrade σε 16GB ειναι για multitasking, για δουλειά μέσω proxies, και επειδη σε μακρόχρονη χρηση μπορει να υποβαθμιστεί ο σκληρος λογω του swap memory.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Arion_Mandrake είπε

Όπως είπα και στο προηγούμενο thread, προσωπικά εχω καταληξει στο air 16/256 και το προτείνω και για τη δική σου περίπτωση.

Στο θέμα του δίσκου, καταρχάς ειναι βέβαιο ότι θα δουλεύεις με dongle/hub κλπ, οπότε ένας εξωτερικος σκληρός δεν θα κοστίσει σε φορητότητα. Επίσης, πέρα από το ότι τα περισσότερα GB στο mac κοστίζουν 2 κ 3 φορές την αξία ενος καλού εξωτερικού, αν ω μη γένοιτο χτυπήσει ο σκληρός του mac, κλάφτα τα δεδομένα. Πάει για αντικατάσταση στο σερβις και δεν τον ξαναβλέπεις.

Στο θέμα της απόδοσης, ό,τι review εχω δει λέει οτι δεν υπαρχει σημαντική διαφορά, θα μπορείς να δουλέψεις απροβλημάτιστα ακόμα και με τα 8GB. Ο ssd είναι μαλιστα τοσο γρηγορος που αξιοποιείται με swap memory ως επιπλεον μνημη. Ο λογος που προτείνεται upgrade σε 16GB ειναι για multitasking, για δουλειά μέσω proxies, και επειδη σε μακρόχρονη χρηση μπορει να υποβαθμιστεί ο σκληρος λογω του swap memory.

 

Αυτο που φοβαμαι με τον 256 ειναι οτι με ποσο ερχεται ελευθερος περα απο το λειτουργικο? 200GB? Θα φτασει για να φουλαρω με προγραμματα? και να μεινει και καμια 100αρια για backup? H πες οτι φουλαρει απο must πραγματα, μετα σερνεται οπως ειναι τα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tselehub είπε

Αυτο που φοβαμαι με τον 256 ειναι οτι με ποσο ερχεται ελευθερος περα απο το λειτουργικο? 200GB? Θα φτασει για να φουλαρω με προγραμματα? και να μεινει και καμια 100αρια για backup? H πες οτι φουλαρει απο must πραγματα, μετα σερνεται οπως ειναι τα windows?

Λειτουργικο συν swap memory βγαίνει γυρω στα 30 GB, οπότε σου μένουν περιπου 220 για να δουλεύεις. Πόσα προγράμματα να εγκαταστήσεις δηλαδή; Αν δεν είσαι σε περιβάλλον apple, να φορτώνεις προσωπικες φωτογραφίες και βιντεο, που γεμίζουν το δίσκο πριν το καταλάβεις, δε θα εχεις πρόβλημα.

Και δε νομιζω να καταλάβεις και διαφορά στην αποδοση, ο ssd του mac είναι εξαιρετικός.

Με 100κατι ευρώ μπορείς να πάρεις έναν εξωτερικο SSD 1TB usb-c να φορτώνεις όλα τα μεγάλα αρχεια και να επεξεργάζεσαι κατευθείαν απο εκεί.

Τα λέω αυτά συνυπολογίζοντας το ενδεχόμενο να θες να τον πουλήσεις αργότερα, αλλά αυτο ειναι προσωπική άποψη. Εγω ηδη κοιταω για μεταχειρισμένα μοντέλα, μηπως βρω κατι πιο φτηνο απ όσο αν αγορασω χωρις ΦΠΑ. Τα upgrades κοστιζουν ομως, οποτε πόσο να πεσει καποιος σε τιμη μεταπώλησης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...