Προς το περιεχόμενο

Nova - Huawei DG8245v Bridge mode


ujmo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα αντικατάσταση του παλιού μου Η267Ν με το Huawei DG8245v-10 για να λυθούν κάποια θέματα που είχα με την ταχύτητα στο vdsl, και τώρα θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω σε bridge mode σε συνδυασμό με ένα router Asus που χρησιμοποιώ. Δυστυχώς διαπίστωσα ότι το παλιό login σαν root με τα γνωστά user/pwd της forthnet, δεν δουλεύει πλέον. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να συνδεθώ σαν admin στο συγκεκριμένο modem για να κάνω τις αλλαγές?

Παρεμπιπτόντως, με το νέο modem της Huawei, τερματίζει πλέον η 100/10 mbps σύνδεση μου, ενώ με το  Η267Ν δεν ξεπερνούσα ποτέ τα 86/5 στα speedtests που έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, deadseth είπε

Μίλησα με NOVA και μου είπαν ότι μπορείς να κανεις bridge mode μέσο DHCP χωρίς root κωδικούς.

Δεν το είδα αν και δεν το κόβω να γίνεται.

Αδερφε εχω το ιδιο θεμα γιατι απλα εμενα δεν μου εχουν βαλει το voip. τι εννοω δεν μου εχουν περασει τους κωδικους και δεν εχω τηλ.και η ερωτηση ειναι μια απλη ξερει κανεις τους κωδικους admin της νοβα να κανουμε δουλεια οπως παλια.εδω ειναι για να καταλαβετε τι ζηταμε οι παλιοι...

image.png.a25e7e69da78f45d28f46fdf33f07b28.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα στοιχεία τα έχω δοκιμάσει σε H168N και  H288A  και ήταν σωστά αλλά μέχρι εκεί.

Κωδικούς voip nova δεν νομίζω ότι βρήσκεις ή τουλάχιστον εύκολα. 

Θα σου στείλω ένα software αλλά νομίζω είναι για cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, deadseth είπε

Μίλησα με NOVA και μου είπαν ότι μπορείς να κανεις bridge mode μέσο DHCP χωρίς root κωδικούς.

Δεν το είδα αν και δεν το κόβω να γίνεται.

Γατονια ειναι τρομαρα τους... Αναθεμα και αν ηξερε τι ειναι το bridge mode η τεχνικαρα που σου ειπε οτι γινεται απο DCHP........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν να μην δείχνει τα πλήρη στοιχεία της γραμμής μας;;;

Δεν μπορώ να δω πλέον αν είμαι σε fastpath ή interleved.

Ήμουν fast αλλά μου το άλαζαν καθέ λίγο και το έβλεπα από το ZTE H168N παλία. Σε αυτό το "πράμα" δεν μπορείς να τα δεις κάπου κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/11/2021 στις 6:54 ΠΜ, deadseth είπε

Είναι δυνατόν να μην δείχνει τα πλήρη στοιχεία της γραμμής μας;;;

Δεν μπορώ να δω πλέον αν είμαι σε fastpath ή interleved.

Ήμουν fast αλλά μου το άλαζαν καθέ λίγο και το έβλεπα από το ZTE H168N παλία. Σε αυτό το "πράμα" δεν μπορείς να τα δεις κάπου κάπως;

αν δεν δείχνει τοτε δεν ξερεις ποιοτικα χαρακτηριστικα γραμμης (fec errors) κτλ και ετσι δεν ζητας οποτε δεν θελουν υπαλληλους τεχνικης υποστήριξης ουτε για αναπτυξη firmware κτλ. Δειχνουν μονο οτι τσιμπαει ο κοσμος πχ 100, 200 ταχυτητα. Επισης αν για καποιο λογο μετα  σε αλλαξουν απο interleved δεν θα το δεις

Γενικα τα κλειδωνω ολα και ειμαι ήσυχος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...