Προς το περιεχόμενο

Nova - Huawei DG8245v Bridge mode


ujmo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα κάτοχος και εγώ του συγκεκριμένου ρούτερ, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω ώστε να έχω το Huawei DG8245v μόνο για τηλεφωνία και να βάλω για τα υπόλοιπα ένα Asus AC56U? Καλύτερο δεν είναι το Asus που έχω από το Huawei, τι λέτε? Ευχαριστώ εκ το προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

συνδέομαι σαν root αλλά δεν εχω καταφέρει να το κανω να δουλέψει σε bridge mode. τα εχει καταφέρει κανείς να πει τι ρυθμίσεις έκανε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Αύριο ενεργοποιείται η γραμμή μου (αναβάθμιση σε VDSL Nova 100) και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τελικά κατάφερε να γυρίσει το Huawei DG8245V σε bridge mode. Βέβαια η εναλλακτική είναι το DHCP, αλλά θέλει κόπο και διπλό port forwarding.

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά-καλή χρονιά. Μήπως ξέρει κανείς πως αλλάζω DNS στο ρούτερ της νόβα το DG8245V-10

Επεξ/σία από tikitaka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Advanced > LAN > DHCP Server και εκεί βάζεις τους DNS που θες.

Πρέπει να μπείς σαν "root user".

 

Bridge δεν έχω κάνει αλλά γίνεται από:

Advanced > WAN > New > WAN Mode: Bridge WAN.

Επεξ/σία από deadseth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορώ να επιβεβαιώσω πως το Bridge WAN λειτουργεί επιτυχώς, με δεύτερη συσκευή Xiaomi ως ρούτερ pppoe. Απλώς αφού δημιουργήσει κάποιος το bridge wan (αντιγράφοντας τις όποιες άγνωστες ρυθμίσεις από το VDSL2), πρέπει να διαγράψει το VDSL2 (που σημαίνει ότι η συσκευή της Nova θα χάσει την πρόσβαση στο internet) και να κάνει ταυτόχρονη επανεκκίνηση και στις δυο συσκευές. Σημειωτέον ότι στη δεύτερη συσκευή χρειάζεται mtu = 1492 και κλικάρισμα στο "special mode" για κλήση από Xiaomi Router (έχω το Xiaomi Router Pro - R3P).

Σε μένα όλα δουλεύουν εντάξει έτσι, απλώς αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα σε κάθε πιθανή διακοπή ρεύματος ή επανεκκίνηση των συσκευών. Η ώρα που λαμβάνουν όλες οι συνδεδεμένες συσκευές κατά την πρώτη σύνδεση είναι τελείως λανθασμένη (κατά μερικά χρόνια), το οποίο προκαλεί απώλεια δυνατότητας σύνδεσης στο internet και μηνύματα του τύπου: το ρολόι σας πάει πίσω / ρυθμίστε την ώρα. Αυτό πιστεύω οφείλεται σε λάθος ρύθμιση του ntp server στη συσκευή της Nova (ίσως o ntp server κάνει boot, πολυ νωρίς πριν τη σύνδεση στη γραμμή και δίνει έτσι την λάθος/αρχική ώρα της συσκευής, μιας και δεν υπάρχει μπαταρία για να την κρατάει). Η σύνδεση internet στις συνδεδεμένες συσκευές επανέρχεται με επανεκκίνησή τους.

Έχει κανείς άλλος παρατηρήσει το πρόβλημα με την ώρα κατά την εκκίνηση; Έχω δοκιμάσει να αλλάξω τους ntp servers στις ρυθμίσεις της nova σε nist.gov, windows time κλπ, και έχω ρυθμίσει το sync interval στα 240 δευτερόλεπτα, χωρίς να λυθεί το πρόβλημα...

Κατά τ' άλλα, η σύνδεση πολύ καλή στα 100/10 Mbps, πιάνει το μέγιστο (καμπίνα στα 30 μέτρα). Ο συγχρονισμός γίνεται ακόμη υψηλότερα, στα ~127/40.

Επεξ/σία από Hazard07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο μοντεμ αφου πιανει μεγαλυτερες ταχυτητες απο το zte αλλα εχω παρατηρησει το εξης: πριν μια βδομαδα περιπου κοβετε το ρευμα στην περιοχη και οταν ηρθε παλι το μοντεμ συγχρονισε στα 86mbps , την επομενη το πρωι χωρις να κανω  καποια επανεκκινηση εγω απο μονο του ανεβασε την ταχυτητα στα 94mbps , 8 μερες μετα παρατηρω οτι η ταχυτητα επεσε στα 88mbps. μιλαω παντα για την download actual ταχυτητα και οχι για την max rate. To  upload ειναι σταθερο δεν αλλαζει.

εχει παρατηρησει καποιος αλλος που εχει το συγκεκριμενο μοντεμ κατι τετοιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/1/2022 στις 10:40 ΜΜ, Hazard07 είπε

Μπορώ να επιβεβαιώσω πως το Bridge WAN λειτουργεί επιτυχώς, με δεύτερη συσκευή Xiaomi ως ρούτερ pppoe. Απλώς αφού δημιουργήσει κάποιος το bridge wan (αντιγράφοντας τις όποιες άγνωστες ρυθμίσεις από το VDSL2), πρέπει να διαγράψει το VDSL2 (που σημαίνει ότι η συσκευή της Nova θα χάσει την πρόσβαση στο internet) και να κάνει ταυτόχρονη επανεκκίνηση και στις δυο συσκευές. Σημειωτέον ότι στη δεύτερη συσκευή χρειάζεται mtu = 1492 και κλικάρισμα στο "special mode" για κλήση από Xiaomi Router (έχω το Xiaomi Router Pro - R3P).

Σε μένα όλα δουλεύουν εντάξει έτσι, απλώς αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα σε κάθε πιθανή διακοπή ρεύματος ή επανεκκίνηση των συσκευών. Η ώρα που λαμβάνουν όλες οι συνδεδεμένες συσκευές κατά την πρώτη σύνδεση είναι τελείως λανθασμένη (κατά μερικά χρόνια), το οποίο προκαλεί απώλεια δυνατότητας σύνδεσης στο internet και μηνύματα του τύπου: το ρολόι σας πάει πίσω / ρυθμίστε την ώρα. Αυτό πιστεύω οφείλεται σε λάθος ρύθμιση του ntp server στη συσκευή της Nova (ίσως o ntp server κάνει boot, πολυ νωρίς πριν τη σύνδεση στη γραμμή και δίνει έτσι την λάθος/αρχική ώρα της συσκευής, μιας και δεν υπάρχει μπαταρία για να την κρατάει). Η σύνδεση internet στις συνδεδεμένες συσκευές επανέρχεται με επανεκκίνησή τους.

Έχει κανείς άλλος παρατηρήσει το πρόβλημα με την ώρα κατά την εκκίνηση; Έχω δοκιμάσει να αλλάξω τους ntp servers στις ρυθμίσεις της nova σε nist.gov, windows time κλπ, και έχω ρυθμίσει το sync interval στα 240 δευτερόλεπτα, χωρίς να λυθεί το πρόβλημα...

Κατά τ' άλλα, η σύνδεση πολύ καλή στα 100/10 Mbps, πιάνει το μέγιστο (καμπίνα στα 30 μέτρα). Ο συγχρονισμός γίνεται ακόμη υψηλότερα, στα ~127/40.

Καλημέρα φίλε Μήπως θα μπορούσες να βοηθήσεις και να γράψεις αναλυτικά τη διαδικασία πως έκανες Bridge mode γιατί έχω και εγώ ένα ρούτερ Xiaomi Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιβεβαιώνω και εγώ το bridge mode. 

Μπαίνουμε στο μοντεμ με κωδικούς νόβα 

Πάμε ρυθμίσεις, wan, κάνουμε επιλογή new επιλέγουμε bridge wan, βάζουμε vlan 835, δήλωνουμε την θύρα lan  και πατάμε save 

Την επιλογή internet vdsl2 προσωπικά δεν την έκανα διαγραφή απλά την απενεργοποίησα.( Την ξετικαρα).

 

 

3 λεπτά πριν, pkout είπε

Επιβεβαιώνω και εγώ το bridge mode. 

Μπαίνουμε στο μοντεμ με κωδικούς νόβα 

Πάμε ρυθμίσεις, wan, κάνουμε επιλογή new επιλέγουμε bridge wan, βάζουμε vlan 835, δήλωνουμε την θύρα lan  και πατάμε save 

Την επιλογή internet vdsl2 προσωπικά δεν την έκανα διαγραφή απλά την απενεργοποίησα.( Την ξετικαρα).

 

 

Τις τελευταίες ημέρες παρατήρησα ότι ενώ στο μοντεμ που δείχνει ταχύτητα 92 στα speed test πιάνω 72 ενώ πριν κάποιες μέρες έφτανα τα 86. Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο; Επίσης έβαλα από περιέργεια το zte 288 και είδα ότι το data path είναι fast/interleaved (up/down) χωρίς να το έχω ζητήσει εγώ. Λέτε να παίζει ρόλο αυτό;

IMG_20220202_052357.jpg

IMG_20220202_052253.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ το εν λόγω modem/router  μετά από ανανέωση συμβολαίου με την NOVA VDSL50mbps. Από προχθές που το σύνδεσα κάνει κάποια σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα χωρίς να πειράξω κάποια ρύθμιση. Είμαι και λίγο άσχετος , οπότε δεν κάνω πειράματα και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Σε speedtest η γραμμή κλειδώνει αυτήν την στιγμή 50.2down/4.8up.
- Υπάρχει κάποια ρύθμιση που θα μπορούσα να κάνω για να είναι πιο σταθερή η ταχύτητα μου;
- Πως βλέπω αν η γραμμή μου είναι fast path?
- Έχετε κάνει κάποιο upgrade στο Firmware? Το υπάρχον είναι το V100R019C10SPC390.
Σας παραθέτω info της γραμμής μου. 

τεστ2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...