Προς το περιεχόμενο

Nova - Huawei DG8245v Bridge mode


ujmo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/2/2022 στις 2:02 ΠΜ, vaggelisthesgr είπε

Παρέλαβα και εγώ το εν λόγω modem/router  μετά από ανανέωση συμβολαίου με την NOVA VDSL50mbps. Από προχθές που το σύνδεσα κάνει κάποια σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα χωρίς να πειράξω κάποια ρύθμιση. Είμαι και λίγο άσχετος , οπότε δεν κάνω πειράματα και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Σε speedtest η γραμμή κλειδώνει αυτήν την στιγμή 50.2down/4.8up.
- Υπάρχει κάποια ρύθμιση που θα μπορούσα να κάνω για να είναι πιο σταθερή η ταχύτητα μου;
- Πως βλέπω αν η γραμμή μου είναι fast path?
- Έχετε κάνει κάποιο upgrade στο Firmware? Το υπάρχον είναι το V100R019C10SPC390.
Σας παραθέτω info της γραμμής μου. 

τεστ2.png

σωστη ειναι η ταχυτητα σου στα speedtest οποτε δεν χρειαζεται κατι παραπανω να κανεις

αυτο το μοντεμ δεν δειχνει αν εισαι σε fast path αν εχεις κανενα zte βαλτο να δεις 

το firmware αυτο ειναι το τελευταιο. 

προσωπικα επειδη ειχα κατι σκαμπανεβασματα με την ταχυτητα εβαλα το zte  και ειδα οτι με ειχαν γυρισει σε fast/interleaved (up/down) ενω πριν ημουν  interleave/interleaved και σε επικοινωνια μαζι τους μου ειπαν οτι δεν εχουν αλλαξει , αντε βγαλε ακρη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι ένα technicolor είχα πριν. Μετά από 2 reset φαίνεται πως σταθεροποιήθηκε η γραμμή. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το bridge mode που αναφέρεται παραπάνω. Σε τι διαφέρει; Χρησιμεύει μόνο εάν θέλω να συνδέσω κάποιο άλλο router στο υπάρχον modem ή έχω καταλάβει λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vaggelisthesgr είπε

Όχι ένα technicolor είχα πριν. Μετά από 2 reset φαίνεται πως σταθεροποιήθηκε η γραμμή. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το bridge mode που αναφέρεται παραπάνω. Σε τι διαφέρει; Χρησιμεύει μόνο εάν θέλω να συνδέσω κάποιο άλλο router στο υπάρχον modem ή έχω καταλάβει λάθος;

σωστα το μοντεμ φερνει μονο το ιντερνετ και ολα τα υπολοιπα τα διαχειριζεται το ρουτερ πχ. το username και το password  της συνδεσης σου τα δηλωνεις στο ρουτερ και οχι στο μοντεμ του ποαροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pkout είπε

σωστα το μοντεμ φερνει μονο το ιντερνετ και ολα τα υπολοιπα τα διαχειριζεται το ρουτερ πχ. το username και το password  της συνδεσης σου τα δηλωνεις στο ρουτερ και οχι στο μοντεμ του ποαροχου.

Άρα το να αλλάξω σε bridge mode δεν έχει καμία ουσία σε εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μαγκες εχω συνδεθει με τους κωδικους της forthnet αυτους παραπανω και μπαινει το θεμα μου ειναι πως βρισκω τα fec και crc errors ? με το user δεν τα βγαζει αλλα απο εδω σιγουρα θα τα βγαζει αλλα δεν μπορω να τα βρω αν εχει κανεις ιδεα πειτε μου ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnAthanas είπε

μαγκες εχω συνδεθει με τους κωδικους της forthnet αυτους παραπανω και μπαινει το θεμα μου ειναι πως βρισκω τα fec και crc errors ? με το user δεν τα βγαζει αλλα απο εδω σιγουρα θα τα βγαζει αλλα δεν μπορω να τα βρω αν εχει κανεις ιδεα πειτε μου ευχαριστω

δυστυχώς δεν τα έχουν βάλει στο web interface.  ένας  τρόπος να τα δεις είναι να ενεργοποιήσεις το ssh για το lan ή και wlan , να μπεις με ssh και να δώσεις την εντολή

display xdsl connection status
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, DioNiSis_000 είπε

δυστυχώς δεν τα έχουν βάλει στο web interface.  ένας  τρόπος να τα δεις είναι να ενεργοποιήσεις το ssh για το lan ή και wlan , να μπεις με ssh και να δώσεις την εντολή

display xdsl connection status

πως το κανω για δωσε τα φωτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, JohnAthanas είπε

πως το κανω για δωσε τα φωτα σου

αφου συνδεθεις με τους κωδικους της forthnet πατας advanced > security > access control. εκει στη λιστα η πρωτη επιλογη ειναι οι ethernet  και η 2η το wifi . πατας σε οποιο χρησιμοποιείς ή και στα δυο και απο κατω για καθε ενα στο application  επιλέγεις και το ssh.

μετα μπορεις να μπεις με ssh στο ρουτερ, μονο με τους κωδικους της forthnet.

για να δεις ολες τις διαθεσιμες εντολες πατας το ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, DioNiSis_000 είπε

αφου συνδεθεις με τους κωδικους της forthnet πατας advanced > security > access control. εκει στη λιστα η πρωτη επιλογη ειναι οι ethernet  και η 2η το wifi . πατας σε οποιο χρησιμοποιείς ή και στα δυο και απο κατω για καθε ενα στο application  επιλέγεις και το ssh.

μετα μπορεις να μπεις με ssh στο ρουτερ, μονο με τους κωδικους της forthnet.

για να δεις ολες τις διαθεσιμες εντολες πατας το ?

αδερφε εχω κανει ολα τα βηματα και στο cmd γραφω το command και οταν μου ζηταει username και passward τα γραφω και μου λεει connection to 195........ closed γιατι ?

21 λεπτά πριν, JohnAthanas είπε

 

το εκανα αδερφε μουσε ευχαριστω! δυστυχως αυτα που βλεπω ειναι πολυ ασχημα
 FECErrors:              2285678
ATUCFECErrors:          197
HECErrors:              0
ATUCHECErrors:          0
CRCErrors:              156854
ATUCCRCErrors:          44
On Line: 0 Days 7 Hour 45 Min 14 Sec
οπως και να εχει να σαι καλα!!!

Επεξ/σία από JohnAthanas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια ερώτηση,έχω αγοράσει το συγκεκριμένο router και το έχω βάλει σε bridge mode με το Huawei AX3 χωρίς πρόβλημα.Εαν θέλω όμως να μπω στο modem μου(Huawei DG8245v) δεν μπορώ.το 192.168.1.1 όταν το βάζω δεν με βάζει στο interface.υπαρχει τρόπος?τι κάνω λάθος?

Επεξ/σία από kioo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kioo είπε

Παιδιά μια ερώτηση,έχω αγοράσει το συγκεκριμένο router και το έχω βάλει σε bridge mode με το Huawei AX3 χωρίς πρόβλημα.Εαν θέλω όμως να μπω στο modem μου(Huawei DG8245v) δεν μπορώ.το 192.168.1.1 όταν το βάζω δεν με βάζει στο interface.υπαρχει τρόπος?τι κάνω λάθος?

o ποιο απλος τροπος να το κανεις ειναι να εχεις ενα δευτερο καλωδιο απο μια lan του ΑΧ3 σε μια του DG8245v. θα πρεπει να ειναι και οι 2 συσκευες στο ιδιο lan με διαφορετικές ip και απενεργοποιημενος ο dhcp στο DG8245v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2022 στις 4:56 ΜΜ, JohnAthanas είπε

αδερφε εχω κανει ολα τα βηματα και στο cmd γραφω το command και οταν μου ζηταει username και passward τα γραφω και μου λεει connection to 195........ closed γιατι ?

το εκανα αδερφε μουσε ευχαριστω! δυστυχως αυτα που βλεπω ειναι πολυ ασχημα
 FECErrors:              2285678
ATUCFECErrors:          197
HECErrors:              0
ATUCHECErrors:          0
CRCErrors:              156854
ATUCCRCErrors:          44
On Line: 0 Days 7 Hour 45 Min 14 Sec
οπως και να εχει να σαι καλα!!!

το εκανα και εγω και πρωτη φορα βλεπω μηδενικα  crc error με το h288 απλα θα ειχα καμμια 40000 σφαλματα


FECErrors:              1256
ATUCFECErrors:          20
HECErrors:              0
ATUCHECErrors:          0
CRCErrors:              0
ATUCCRCErrors:          0
On Line: 0 Days 23 Hour 56 Min 50 Sec
 

 

Επεξ/σία από pkout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, pkout είπε

το εκανα και εγω και πρωτη φορα βλεπω μηδενικα  crc error με το h288 απλα θα ειχα καμμια 40000 σφαλματα


FECErrors:              1256
ATUCFECErrors:          20
HECErrors:              0
ATUCHECErrors:          0
CRCErrors:              0
ATUCCRCErrors:          0
On Line: 0 Days 23 Hour 56 Min 50 Sec
 

 

προσπαθω να το ξαναμετρησω με ssh και βγαζει αυτο το μηνυμα ξερει κανεις τι παιζει και τι να κανω ?

ssh: connect to host 250...... port 22: Connection timed out

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JohnAthanas είπε

προσπαθω να το ξαναμετρησω με ssh και βγαζει αυτο το μηνυμα ξερει κανεις τι παιζει και τι να κανω ?

ssh: connect to host 250...... port 22: Connection timed out

 

ποια εφαρμογη χρισημοποιεις?   εγω παντως με putty δεν εχω καποιο προβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...