Προς το περιεχόμενο

Η ηλεκτρική Alfa Romeo Giulia έρχεται το 2024


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Βουρ για ηλεκτροκίνηση, όπως έγινε κ με τα Diesel, ή με τους καυστήρες με το φυσικό αέριο! Κ όταν πλέον μια μεγάλη μερίδα έχει κάνει τη μετάβαση, ξαφνικά απαγόρευση - εμπρός πίσω (βλέπε ξανά απαγόρευση diesel), αύξηση τιμών (βλέπε φυσικό αέριο) ή φορολογία.

Πάρτε ηλεκτροκίνητα!!

Άκυρο θεωρώ το σχόλιο, η ηλεκτροκίνηση είναι το μέλλον, όλα τα άλλα είναι για λίγο ακόμα. Εκεί πάμε και εκεί θα μείνουμε.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μελέτες δείχνουν ότι ως σύνολο τα εργοστάσια παραγωγής ενέργειας παράγουν λιγότερους ρυπογόνους ρύπους από όλα τα αυτοκίνητα μαζί…

το θέμα όμως είναι τι μπορείς να ελέγξεις καλύτερα 10 πχ εργοστάσια ή 100.000 αυτοκίνητα?

Ειλικρινά δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύουν αυτές οι μελέτες. Μου θυμίζει την περίπτωση με τα χάρτινα καλαμάκια. Λες κ όλο το πρόβλημα του πλαστικού στον πλανήτη είναι από τα καλαμάκια. Έτσι αισθάνομαι ότι κ με τα αυτοκίνητα είναι ένα ημίμετρο κ δεν είναι η αληθινή λύση στο πρόβλημα της ρύπανσης.

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μελέτες δείχνουν ότι ως σύνολο τα εργοστάσια παραγωγής ενέργειας παράγουν λιγότερους ρυπογόνους ρύπους από όλα τα αυτοκίνητα μαζί…

το θέμα όμως, είναι τι μπορείς να ελέγξεις καλύτερα 10 πχ εργοστάσια ή 100.000 αυτοκίνητα?

Ξαναλέω ότι το φαινόμενο είναι παροδικό…

Και το ξανά λες γιατί; Ότι το φυσικό αέριο θα ξανά πέσει στο μισό κ πάλι θα έχεις το διπλό κέρδος; Πιο πιθανό μου φαίνεται να το ανεβάσουν κ άλλο.

Επεξ/σία από leonidas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Ειλικρινά δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύουν αυτές οι μελέτες. Μου θυμίζει την περίπτωση με τα χάρτινα καλαμάκια. Λες κ όλο το πρόβλημα του πλαστικού στον πλανήτη είναι από τα καλαμάκια. Έτσι αισθάνομαι ότι κ με τα αυτοκίνητα είναι ένα ημίμετρο κ δεν είναι η αληθινή λύση στο πρόβλημα της ρύπανσης.

Και το ξανά λες γιατί; Ότι το φυσικό αέριο θα ξανά πέσει στο μισό κ πάλι θα έχεις το διπλό κέρδος; Πιο πιθανό μου φαίνεται να το ανεβάσουν κ άλλο.

Καταλαβαίνω ότι το να αλλάξεις μια συνήθεια ή κάτι που έτσι το έμαθες είναι κάτι δύσκολο…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Προσεχώς!!

☠ 𝓹𝓪𝓷𝓸𝓼_𝓹❾❺ ☠ on Twitter: "Η Βανια νιωθει Μανταμ Ζαιρα στην τοποθεσια  #giatinparea 😂😂 #xrisitv… "

33 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Εντάξει δεν ήταν τόσο ξαφνικό όπως με το φυσικό αέριο, που ο άλλος έχωνε 3 - 4 χιλιάρικα να αλλάξει καυστήρες κτλ κ ξαφνικά του το πήγαν ίδια τιμή με το πετρέλαιο θέρμανσης!! Η αύξηση της βενζίνης ήταν σταδιακή!!

Εγω εβαλα υγραεριο στο αμαξι μου το 2014, οταν ολοι μου λεγανε μη το κανεις γιατι θα αυξηθει και θα παει οσο η βενζινη, και θα πεταξεις τα λεφτα σου.

Σημερα εξακολουθει να εχει τη μιση τιμη της αμολυβδης, κι εγω να εχω κανει αποσβεση ισα με 10 φορες την αξια του οχηματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Καταλαβαίνω ότι το να αλλάξεις μια συνήθεια ή γιατί έτσι το έμαθες είναι κάτι δύσκολο…

Και όχι μόνο εγώ, η πλειοψηφία. Περισσότερα αυτοκίνητα πιο παλιά κ από τη γιαγιά μου βλέπω να "ανασταίνονται" για να έχει κάποιος ένα αμάξι να κυκλοφορεί όπως-όπως, παρά να αγοράζουν νέα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Ε αντί να παράγουν τους ρύπους οι κινητήρες εσωτερικής καύσεως, θα τους παράγουν τα εργοστάσια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας!!

Δεν είπα ότι απαγορεύτηκε το φυσικό αέριο, διάβασε πρώτα τι γράφω. Εγώ στην Ελλάδα μένω κ για την Ελλάδα γνωρίζω να μιλήσω. Αν εσύ είσαι κοσμογυρισμένος τοποθετήσου αναλόγως. Ελπίζω να μη σε στεναχώρησα αν έχεις βάλει υγραέριο στο αμάξι σου ή αν αγόρασες diesel πρόσφατα κ νόμιζες ότι έκανες το χρυσό deal!!

Αλλος ενας που δεν εχει ιδεα τι διαφορα εχει στην αποδοτικοτητα ενας κεκ και ενα εργοστασιο παραγωγης ενεργειας.

Αφου εσυ εισαι υπερμαχος της βενζινουλας, παρε ηλεκτρικο και φορτιζε το στον κηπο σου με γεννητρια βενζινης.

1 λεπτό πριν, leonidas_ είπε

Και όχι μόνο εγώ, η πλειοψηφία. Περισσότερα αυτοκίνητα πιο παλιά κ από τη γιαγιά μου βλέπω να "ανασταίνονται" για να έχει κάποιος ένα αμάξι να κυκλοφορεί όπως-όπως, παρά να αγοράζουν νέα.

Αυτο συμβαινει γιατι ειναι πτωχοι.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Giorgos20177 είπε

εδω το ηλεκτρικο δικτυο δεν μπορει να καλυψει τωρα της αναγκες κ βαζουν ξανα στο παιχνιδι μοναδες που εκλεισαν βλεπε δυτικη μακεδονια , θα ειναι οκ μετα ? ουτε καν , περιμενουμε να σκασει το νεο το 2030 οτι νεο καυσημο ειναι το υδρογονο! 

Ναι για αυτο αναρωτηθηκα για το δικτυο.. Εχω διαβασει περι υδρογονου αλλα λενε οτι για να παραχθει ειναι πιο δυσκολο και χρειαζεται περισσοτερη ενεργεια...γελαω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

☠ 𝓹𝓪𝓷𝓸𝓼_𝓹❾❺ ☠ on Twitter: "Η Βανια νιωθει Μανταμ Ζαιρα στην τοποθεσια  #giatinparea 😂😂 #xrisitv… "

Εγω εβαλα υγραεριο στο αμαξι μου το 2014, οταν ολοι μου λεγανε μη το κανεις γιατι θα αυξηθει και θα παει οσο η βενζινη, και θα πεταξεις τα λεφτα σου.

Σημερα εξακολουθει να εχει τη μιση τιμη της αμολυβδης, κι εγω να εχω κανει αποσβεση ισα με 10 φορες την αξια του οχηματος.

Εύχομαι να το έχεις άλλα 10 χρόνια να το χαίρεσαι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

 

Εγω εβαλα υγραεριο στο αμαξι μου το 2014, οταν ολοι μου λεγανε μη το κανεις γιατι θα αυξηθει και θα παει οσο η βενζινη, και θα πεταξεις τα λεφτα σου.

Σημερα εξακολουθει να εχει τη μιση τιμη της αμολυβδης, κι εγω να εχω κανει αποσβεση ισα με 10 φορες την αξια του οχηματος.

Μια απο τα ιδια αλλα το 2013 (μπορει και παραπανω πρεπει να δω την αδεια)βεβαια εμενα μου ελεγαν το αλλο οτι θα χαλασει το αμαξι βεβαια το αμαξι μια χαρα εδω και ποσο χρονια και δεν μου εχει παρουσιασει τιποτα παραπανω απο τα αναλωσιμα.Ακομη και τωρα πληρωνουμε την μιση τιμη της αμολυβδης οποτε παλι κερδισμενοι ειμαστε αν πεις οτι ειχαμε μεινει με την βενζινη.Πραγματικα τα μισα λεφτα σε καυσιμο ετησιως χαλαμε θυμαμαι που γεμιζα με 60-70 αναλογως την τιμη και με το αεριο 20-30.χαωτικη διαφορα και ειχα κανει αποσβεση σε λιγοτερο απο 1 χρονο τα εξοδα της εγκαταστασης.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αλλος ενας που δεν εχει ιδεα τι διαφορα εχει στην αποδοτικοτητα ενας κεκ και ενα εργοστασιο παραγωγης ενεργειας.

Αφου εσυ εισαι υπερμαχος της βενζινουλας, παρε ηλεκτρικο και φορτιζε το στον κηπο σου με γεννητρια βενζινης.

Αυτο συμβαινει γιατι ειναι πτωχοι.

Εσύ που γνωρίζεις καλύτερα από εμένα τις διαφορές, θα έπρεπε να κάτσεις στο τραπέζι στη σύνοδο κορυφής για το πρόβλημα τις υπερθέρμανσης! Ρίξε καμία ιδέα για μετατροπές σε υγραέρια μπας κ σωθούμε!!

Κ δάνεισε κ κανένα ψηλό στους "πτωχούς" να βάλουν κ αυτοί, γιατί εκτός από γνώση φαίνεται να σου περισσεύει κ χρήμα! Μάλλον κ αυτό θα είναι αποτέλεσμα της "απόσβεσης"!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Εσύ που γνωρίζεις καλύτερα από εμένα τις διαφορές, θα έπρεπε να κάτσεις στο τραπέζι στη σύνοδο κορυφής για το πρόβλημα τις υπερθέρμανσης! Ρίξε καμία ιδέα για μετατροπές σε υγραέρια μπας κ σωθούμε!!

Κ δάνεισε κ κανένα ψηλό στους "πτωχούς" να βάλουν κ αυτοί, γιατί εκτός από γνώση φαίνεται να σου περισσεύει κ χρήμα! Μάλλον κ αυτό θα είναι αποτέλεσμα της "απόσβεσης"!!

Δε χρειαζεται να κατσω σε κανενα τραπεζι, απλα μου αρκει που δεν πεταω παπατζες επιπεδου ψεκασμενων απλα για να πω κατι.

Δεν χρειαζεται να εχεις αποψη για τα παντα, δεν ειναι κακο. Ασχολησου με αυτα που ξερεις καλα.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Και όχι μόνο εγώ, η πλειοψηφία. Περισσότερα αυτοκίνητα πιο παλιά κ από τη γιαγιά μου βλέπω να "ανασταίνονται" για να έχει κάποιος ένα αμάξι να κυκλοφορεί όπως-όπως, παρά να αγοράζουν νέα.

Ακόμα χειρότερα δηλαδή γιατί εκτός την μεγαλύτερη ρύπανση, τα περισσότερα ασφάλιστρα και το μεγαλύτερο κόστος σημάτων κυκλοφορίας, κυκλοφορούν με ένα αμάξι άκρως επικίνδυνο… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, icenex είπε

Μια απο τα ιδια αλλα το 2013 βεβαια εμενα μου ελεγαν το αλλο οτι θα χαλασει το αμαξι βεβαια το αμαξι μια χαρα εδω και ποσο χρονια και δεν μου εχει παρουσιασει τιποτα παραπανω απο τα αναλωσιμα.Ακομη και τωρα πληρωνουμε την μιση τιμη της αμολυβδης οποτε παλι κερδισμενοι ειμαστε αν πεις οτι ειχαμε μεινει με την βενζινη.Πραγματικα τα μισα λεφτα σε καυσιμο ετησιως χαλαμε θυμαμαι που γεμιζα με 60-70 αναλογως την τιμη και με το αεριο 20-30.χαωτικη διαφορα και ειχα κανει αποσβεση σε λιγοτερπο απο 1 χρονο τα εξοδα της εγκαταστασης.

Μου φαίνεται τα έχετε μπλέξει στο κεφάλι σας και προσπαθήτε να αποδείξετε στον εαυτό σας οτι κάνατε την κίνηση του αιώνα. Δε διαφωνώ οτι κέρδισε όποιος έβαλε υγραέριο αλλα σε καμια περίπτωση οσο το παρουσιάζετε. Υπάρχουν σοβαρές επιστημονικές μετρήσεις στην πραξη, μετρωντας πραγματικά. Το να λεμε μπακαλιστικα γέμιζα με 70ε και τωρα γεμίζω υγραεριο με 20ε, εχει την ίδια αξια με το να λεω εγω, δε με ενδιαφέρει η τιμή της βενζίνης γιατι πάντα βαζω 50ε.

Το θέμα είναι ποσα χιλιόμετρα βγάζεις με τα ιδια λεφτά σε καθε καύσιμο. Το υγραεριο έχει τη μισή τιμη, αλλά θέλει και 2 λίτρα για να κάνεις τα ιδια χιλιόμετρα με 1 λίτρο βενζίνης.. Επίσης καιει ΚΑΙ λίγη βενζίνη οταν χρησιμοποιεις υγραεριο. Αναλόγως τις τιμές στα 2 καύσιμα το κέρδος είναι κάπου 10-30%. Σήμερα μάλλον στο 10%. 

Επισης στα 10 άτομα που ξερω και βάλανε κιτ, και οι 10 είχανε κάποια βλάβη μικρή η μεγάλη λογω του υγραεριου, συν έξτρα ελενχους και κοστος για το υγραέριο.. Τα βάλατε αυτά στο λογαριασμό? 

Το ποιο οικονομικό και σήμερα εξακολουθεί να είναι το ντίζελ. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ntinaras είπε

Δε χρειαζεται να κατσω σε κανενα τραπεζι, απλα μου αρκει που δεν πεταω παπατζες επιπεδου ψεκασμενων απλα για να πω κατι.

Δεν χρειαζεται να εχεις αποψη για τα παντα, δεν ειναι κακο. Ασχολησου με αυτα που ξερεις καλα.

Ότι πεις μηχανικούρα Ntinaras behind you!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, oldnew είπε

Μου φαίνεται τα έχετε μπλέξει στο κεφάλι σας και προσπαθήτε να αποδείξετε στον εαυτό σας οτι κάνατε την κίνηση του αιώνα. Δε διαφωνώ οτι κέρδισε όποιος έβαλε υγραέριο αλλα σε καμια περίπτωση οσο το παρουσιάζετε. Υπάρχουν σοβαρές επιστημονικές μετρήσεις στην πραξη, μετρωντας πραγματικά. Το να λεμε μπακαλιστικα γέμιζα με 70ε και τωρα γεμίζω υγραεριο με 20ε, εχει την ίδια αξια με το να λεω εγω, δε με ενδιαφέρει η τιμή της βενζίνης γιατι πάντα βαζω 50ε.

Το θέμα είναι ποσα χιλιόμετρα βγάζεις με τα ιδια λεφτά σε καθε καύσιμο. Το υγραεριο έχει τη μισή τιμη, αλλά θέλει και 2 λίτρα για να κάνεις τα ιδια χιλιόμετρα με 1 λίτρο βενζίνης.. Επίσης καιει ΚΑΙ λίγη βενζίνη οταν χρησιμοποιεις υγραεριο. Αναλόγως τις τιμές στα 2 καύσιμα το κέρδος είναι κάπου 10-30%. Σήμερα μάλλον στο 10%. 

Εσυ παλι νομιζεις πως το υγραεριο εχει διπλασια ενεργεια ανα λιτρο.

Η διαφορα ειναι +29%, πολυ μακρια απο το +100% που μολις πεταξες.

Θα ηθελα πολυ να μου αναλυσεις πως ηρθες σε αυτους τους υπολογισμους κερδους.

2 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Ότι πεις μηχανικούρα Ntinaras behind you!!

Εγω εχω πτυχιο μηχανικου, εσυ τι εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...