Προς το περιεχόμενο

Η ηλεκτρική Alfa Romeo Giulia έρχεται το 2024


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alfa Romeo ούτε μπρελόκ δεν αγοράζω, όχι γιατί δεν είναι όμορφα αλλά από αξιοπιστία, μηδέν εις το πηλίκο και όχι δεν είμαι γιαπωνεζόπληκτος αλλά πραγματιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 hours ago, liberostelios said:

Είναι πιο σύνθετα (άρα και πιο ζημιάρικα από τα συμβατικά), δεν έχουν καλύτερη απόδοση (ότι κερδίζεις από το ρεύμα, το χάνεις από το έξτρα βάρος μπαταριών κλπ.) και επομένως δεν είναι πιο οικονομικά.

Έχουμε κάποια δεδομένα για την αναξιοπιστια των υβριδικών και την υψηλότερη κατανάλωση τους? 

Μιλάμε για υβριδικά τύπου Toyota έτσι? Όχι κάτι mild hybrid και λοιπά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Στη "δημόσια" φόρτιση ok, στην οικιακή πως θα γίνεται και θα ξεχωρίζουν "ποιο" ρεύμα πήγε για το αυτοκίνητο και "ποιο" στο υπόλοιπο σπίτι? Εκτός αν υπονοείς ότι θα πληρώνουμε extra τέλη/φόρους και στην απλή οικιακή κατανάλωση.

Για τη δημόσια φόρτιση γράφω οτι θα πληρώνεις τη φόρτιση σε τιμές βενζίνης κάποια στιγμή (σε καποιες χώρες με πολλά ηλεκτρικά σχεδόν έχει γινει ηδη). Άλλωστε συνεχώς γράφω οτι το λογικό target group για την ώρα είναι όσοι έχουν γκαράζ ακριβώς γιατι θα φορτίζουν εύκολα, και δε θα στήνονται συνέχως στις ουρές σε δημόσια φόρτιση, και θα πληρώνουν (για την ωρα τουλάχιστον) λιγότερο φορτίζοντας σπίτι. Η συγκεκριμένη κατηγορία οσο και να πάει το ρεύμα μπορεί πάντα να βάλει πχ και ενα ηλιακό και να φόρτιζει απο εκει. 

Βέβαια επειδή το κράτος δεν είναι μαλ... όταν είναι να πάρει λεφτά, θα την βρει την άκρη με πάγιους φόρους στο ηλεκτρικό, χαράτσια κλπ. Παίζει πάντα μελλοντικα να πληρώνεις λιγότερο στο ηλεκτρικό αλλα παραπάνω στο σπίτι.. Με αύξηση της συνολικής κατανάλωσης ρεύματος που θα καλύπτει και τους φόρους που εχασε απ τη βενζίνη.. Τρόποι να στα πάρει το κράτος άπειροι.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, oldnew said:

Αυτες οι προβλέψεις συνήθως κάνουν ακριβώς αυτο, λαμβάνουν υπόψην και τα ακριβά για να βγάλουν οτι αποτέλεσμα θέλουν.

Προφανώς όχι. Μιλάνε για αμάξια αντίστοιχης κατηγορίας. 

2 hours ago, oldnew said:

πχ ενα κορσα ηλεκτρικό σήμερα κανει 40.000

32500€ βλέπω στη σελίδα τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πολύ συζήτηση έπεσε για τις τιμες, μια λίστα με τα φθηνότερα σε τωρινές τιμές, με επιδότηση και με απόσυρση. Όντως ειναι χαμηλότερες πλεον απο οσο νόμιζα. 

https://www.newsauto.gr/electric/ta-10-fthinotera-ilektrika-aftokinita-stin-ellada/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, music_lover said:

Alfa Romeo ούτε μπρελόκ δεν αγοράζω, όχι γιατί δεν είναι όμορφα αλλά από αξιοπιστία, μηδέν εις το πηλίκο και όχι δεν είμαι γιαπωνεζόπληκτος αλλά πραγματιστής.

Για πες. 

Τι προβλήματα βγάζουν? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, leonidas_ είπε

Βουρ για ηλεκτροκίνηση, όπως έγινε κ με τα Diesel, ή με τους καυστήρες με το φυσικό αέριο! Κ όταν πλέον μια μεγάλη μερίδα έχει κάνει τη μετάβαση, ξαφνικά απαγόρευση - εμπρός πίσω (βλέπε ξανά απαγόρευση diesel), αύξηση τιμών (βλέπε φυσικό αέριο) ή φορολογία.

Πάρτε ηλεκτροκίνητα!!

Έχεις κάποια καλύτερη λύση για την κλιματική αλλαγή? Μην μου πεις το υδρογόνο. Δεν είναι ακόμα έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, oldnew said:

Επειδη πολύ συζήτηση έπεσε για τις τιμες, μια λίστα με τα φθηνότερα σε τωρινές τιμές, με επιδότηση και με απόσυρση. Όντως ειναι χαμηλότερες πλεον απο οσο νόμιζα. 

https://www.newsauto.gr/electric/ta-10-fthinotera-ilektrika-aftokinita-stin-ellada/

Αλλά και πάλι εξωφρενικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Και το υδρογονο που θα το βρισκεις? πως θα το παραγεις?

Θα διασπάσεις το  νερό σε υδρογόνο και οξυγόνο χρησιμοποιώντας όσο γίνεται λιγότερη ενέργεια για να είναι φθηνή η διαδικασία και να έχει νόημα.

57 λεπτά πριν, music_lover είπε

Alfa Romeo ούτε μπρελόκ δεν αγοράζω, όχι γιατί δεν είναι όμορφα αλλά από αξιοπιστία, μηδέν εις το πηλίκο και όχι δεν είμαι γιαπωνεζόπληκτος αλλά πραγματιστής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, leonidas_ είπε

Βουρ για ηλεκτροκίνηση, όπως έγινε κ με τα Diesel, ή με τους καυστήρες με το φυσικό αέριο! Κ όταν πλέον μια μεγάλη μερίδα έχει κάνει τη μετάβαση, ξαφνικά απαγόρευση - εμπρός πίσω (βλέπε ξανά απαγόρευση diesel), αύξηση τιμών (βλέπε φυσικό αέριο) ή φορολογία

Πάρτε ηλεκτροκίνητα!!

 

΄Μετά από 1 ώρα και 11 λεπτά «πήραμε» 34kWh και το κόστος ανήλθε στα 21.06 ευρώ. Αν κάνουμε την αναλογία στα 100 χιλιόμετρα διαπιστώνουμε πως στα 100 χιλιόμετρα το κόστος άγγιξε τα 16.57 ευρώ...΄*

 στο σκυλί pandaκι μου (mod 2012) κατανάλωση 4,4lt/100Km, κόστος τα 100Χλμ (4,4λτ Χ 1,39€)= 6,116€

go compaire....

 

https://www.newsauto.gr/news/ilektrosok-i-chreosi-tou-revmatos-stin-ethniki-odo/

 

Επεξ/σία από seeker4all
διορθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nvel είπε

συγχαρητήρια, βρήκες ότι το panda είναι οικονομικότερο από μια jaguar

Σε ευχαριστώ για την κακία σου, την δέχομαι με αγάπη  ως πτωχός....

Επεξ/σία από seeker4all
διορθωση
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, seeker4all είπε

 

΄Μετά από 1 ώρα και 11 λεπτά «πήραμε» 34kWh και το κόστος ανήλθε στα 21.06 ευρώ. Αν κάνουμε την αναλογία στα 100 χιλιόμετρα διαπιστώνουμε πως στα 100 χιλιόμετρα το κόστος άγγιξε τα 16.57 ευρώ...΄*

 στο σκυλί pandaκι μου (mod 2012) κατανάλωση 4,4lt/100Km, κόστος τα 100Χλμ (4,4λτ Χ 1,39€)= 6,116€

go compaire....

 

https://www.newsauto.gr/news/ilektrosok-i-chreosi-tou-revmatos-stin-ethniki-odo/

 

Καταλαβαίνεις ελπίζω ότι αυτό είναι πρόβλημα...κλέφτη (ων) βενζινάδων/καρτέλ ενέργειας της Μπανανίας και δεν έχει σχέση με το όχημα.
Αυτή η σύγκριση είναι σαν να λέω ότι έχω ηλιακά και έχω τελική "κατανάλωση" στα 100χλμ=τζάμπα στο nissan leaf/model 3 μου και εσύ έχει 6,1€ στο panda σου...

Επίσης ο Σαριμπαλ είναι τόσο αξιόπιστος που ήταν ο αρχι-PRτζης του Φιδέμπορα Πανόπουλου (πριν τις τελευταίες κωλοτούμπες).

Για μια σωστή ανάλυση και το πως λειτουργεί η χώρα μοντέλο (και μακάρι και στην Ελλάδα) στις τιμές φόρτισης εδώ:

Όχι τέλεια φυσικά, αλλά έτη φωτός μπροστά από την χώρα του καρτέλ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostasbm είπε

δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν τα ντηζελ αλλά και η βενζίνη θα υπάρχει για πολλά χρόνια ακόμη......

αν θέλουν να πάρουμε ηλεκτροκίνητα θα πρέπει να είναι πολύ φτηνότερα από τα συμβατικά ...μισή τιμή θα ελεγα

άλλωστε τα αραβκα εμιράτα τι θα το κάνουν το πετρέλαιο ....κάπου πρέπει να το δώσουν ....πιθανολογώ όταν θα δουν πτωση στις πωλήσεις

θα δίνουν στα 2 τάνκερ το ένα δώρο

Εκεί τείνουν όλα σιγά σιγά, στο ηλεκτρικό.
https://www.kathimerini.gr/society/561571252/mitsotakis-ilektrika-i-midenikon-ekpompon-ola-ta-nea-taxi-apo-to-2025/

Μισή τιμή δεν θα γίνουν ποτέ αλλά ήδη είναι φθηνότερα

Στα αραβικά εμιράτα βλέπουν μπροστά. Έχουν ανέβει ήδη στο τρένο της 4ης βιομηχανικής επανάστασης. Εμείς πάμε πίσω!
https://gr.euronews.com/video/2021/04/12/dubai-to-megalitero-fotovoltaiko-parko-ston-kosmo

 

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Alfa Romeo ούτε μπρελόκ δεν αγοράζω, όχι γιατί δεν είναι όμορφα αλλά από αξιοπιστία, μηδέν εις το πηλίκο και όχι δεν είμαι γιαπωνεζόπληκτος αλλά πραγματιστής.

Μπορείς να μου στείλεις σε JSON μορφή την αξιοπιστία των οχημάτων χωρισμένα ανά μάρκα από προγραμματιστική σκοπιά ;

56 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Θα διασπάσεις το  νερό σε υδρογόνο και οξυγόνο χρησιμοποιώντας όσο γίνεται λιγότερη ενέργεια για να είναι φθηνή η διαδικασία και να έχει νόημα.

 

Μετά από αυτό το video έπεσαν οι πωλήσεις του group Vag κατακόρυφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LongTom είπε

Καταλαβαίνεις ελπίζω ότι αυτό είναι πρόβλημα...κλέφτη (ων) βενζινάδων/καρτέλ ενέργειας της Μπανανίας και δεν έχει σχέση με το όχημα.
Αυτή η σύγκριση είναι σαν να λέω ότι έχω ηλιακά και έχω τελική "κατανάλωση" στα 100χλμ=τζάμπα στο nissan leaf/model 3 μου και εσύ έχει 6,1€ στο panda σου...

Επίσης ο Σαριμπαλ είναι τόσο αξιόπιστος που ήταν ο αρχι-PRτζης του Φιδέμπορα Πανόπουλου (πριν τις τελευταίες κωλοτούμπες).

Για μια σωστή ανάλυση και το πως λειτουργεί η χώρα μοντέλο (και μακάρι και στην Ελλάδα) στις τιμές φόρτισης εδώ:

Όχι τέλεια φυσικά, αλλά έτη φωτός μπροστά από την χώρα του καρτέλ. 

'και μακάρι και στην Ελλάδα'....

 

Τα είπες όλα!

Συνυπογράφω.

s4a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...