Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από χάρτινα καλαμάκια


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, dpolal είπε

Αν δεν τα είχατε για προσωπική χρήση πάντως, όσοι έχετε στοκάρει, θα αρχίζαμε σε λίγο καιρό να τα βλέπουμε στις αγγελίες με τιμές αντίστοιχες από 3080 & 6700.

:D :D :D

Προτιμω να κανω ανταλλαγη.

Ανταλλασω 30000 χιλιαδες ΠΛΑΣΤΙΚΑ καλαμακια με μια 3080.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, Raylan είπε

 

Αφου ξεμπερδεύουμε σιγά σιγά με τις σακούλες και τα καλαμάκια πρέπει να πάμε στα πλαστικά μπουκαλάκια… 

Αυτό θα είχε νόημα, να αλλαχθούν τα πλαστικά μπουκάλια αναψυκτικών με γυάλινα τα οποία θα επιστρέφονται (όπως τις μπύρες), αυτό μάλιστα, θα έκανε τεράστια διαφορά αλλα για μάντεψε; δεν πρόκειται να γίνει.. τουλάχιστον για μερικές δεκαετίες, επειδή αυτό θα επηρεάσει μεγάλες τσέπες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Αυτό θα είχε νόημα, να αλλαχθούν τα πλαστικά μπουκάλια αναψυκτικών με γυάλινα τα οποία θα επιστρέφονται (όπως τις μπύρες), αυτό μάλιστα, θα έκανε τεράστια διαφορά αλλα για μάντεψε; δεν πρόκειται να γίνει.. τουλάχιστον για μερικές δεκαετίες, επειδή αυτό θα επηρεάσει μεγάλες τσέπες. 

Απο την άλλη τα γυαλινα μπουκάλια θέλουν πολύ ενέργεια για να φτιαχτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maparios είπε

οντως τα χαρτινα ειναι απαίσια, αλλα σε μια επισκεψη μου σε κατάστημα Γρηγόρης, πηρα κατι σαν milkshake σοκολατα,και ειχε ενα περιεργο καλαμάκι το οποίο είχε γευση σοκολάτα και ήταν φουλ σκληρό..παω να το δαγκώσω απαλά και δεν κοβώταν με τίποτα, σκέφτηκα τι φτιαξανε οι ατιμοι τεχνιτή γευση! και ρωταω τον σερβιτόρο αν τρώγεται και μου λέει ναι τρώγεται είναι σοκολατένιο! εε, ένιωσα ρεζίλι αλλα μετα απο κανα μισαωρο μαλάκωσε και το εφαγα ήταν και νόστιμο..

Επόμενο βήμα, τα πιάτα που τρώγονται.

Θα καταργηθεί και το επάγγελμα του λαντζιέρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Απο την άλλη τα γυαλινα μπουκάλια θέλουν πολύ ενέργεια για να φτιαχτούν.

Ναι αλλά ξαναχρησιμοποιούνται, ξανά και ξανά και ξανά και συνέχεια, το δίκτυο για την επιστροφή τους υπάρχει ήδη (το ίδιο δίκτυο που τα διανέμει εξ' αρχής).

Σίγουρα θα κοστίσει στις εταιρίες αναψυκτικών, αυτός είναι και ο λόγος που έγινε η αρχική αλλαγή στα πλαστικά μπουκάλια πριν από τόσα χρόνια, για να αυξήσουν λίγο τα κέρδη τους, ε! είναι καιρός να αποδεχθούν ότι θα μειωθούν λίγο τα κέρδη τους για χάρη του περιβάλλοντος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια φαντασια τα πλαστικα μπουκαλια της μπυρας ειδικα.

το καλοκαιρι μηπως ετυχε να δειτε πως φευγουν οι μπυρες στο μπουκαλι ? σας εχει τυχει να σπασει το μπουκαλι καταλαθος και να πεσει στην αμμο και να κοπει καποιο παιδάκι, πανευκολα ομως.

Το ας ξεκινήσουμε απο κάπου για την "κλιματική αλλαγη" (σε πολλα quotes μεσα) σίγουρα δεν ειναι απο τα πλαστικα καλαμμακια. Ισως να μην πηγαιναν ολοι αυτοι με τα αεροπλανα στο συνεδριο που η αλλη για 50χλμ πηρε ιδιωτικο τζετ. Υπααααααααααααααααααααρχουν τοσα αλλα (βλέπε video πιο πάνω)

Θα πηγαίνω στον γρηγόρη και σε αυτους επειδικτικά και θα λεω οχι ευχαριστω εχω το δικο μου καλαμακι και θα βγαζω το πλαστικο που θα εχει και την ατομική σακουλιτσα μαζι για προστασία.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, great είπε

ωραια φαντασια τα πλαστικα μπουκαλια της μπυρας ειδικα.

το καλοκαιρι μηπως ετυχε να δειτε πως φευγουν οι μπυρες στο μπουκαλι ? σας εχει τυχει να σπασει το μπουκαλι καταλαθος και να πεσει στην αμμο και να κοπει καποιο παιδάκι, πανευκολα ομως.

Το ας ξεκινήσουμε απο κάπου για την "κλιματική αλλαγη" (σε πολλα quotes μεσα) σίγουρα δεν ειναι απο τα πλαστικα καλαμμακια. Ισως να μην πηγαιναν ολοι αυτοι με τα αεροπλανα στο συνεδριο που η αλλη για 50χλμ πηρε ιδιωτικο τζετ. Υπααααααααααααααααααααρχουν τοσα αλλα (βλέπε video πιο πάνω)

Θα πηγαίνω στον γρηγόρη και σε αυτους επειδικτικά και θα λεω οχι ευχαριστω εχω το δικο μου καλαμακι και θα βγαζω το πλαστικο που θα εχει και την ατομική σακουλιτσα μαζι για προστασία.

πότε έγραψα για πλαστικά μπουκάλια μπύρας;

Επίσης είναι άλλο περιβαλλοντικό ζήτημα η μόλυνση της ατμόσφαιρας και το φαινόμενο του θερμοκηπίου και τελείως άλλο ζήτημα τα σκουπίδια και η μόλυνση των υδάτων, ναι μερικές φορές συνδέονται αλλά όχι άμεσα.

 Για το πρώτο ζήτημα (φαινόμενο του θερμοκηπίου και μόλυνση της ατμόσφαιρας) η λύση είναι για αρχή πυρηνικά εργοστάσια ενέργειας, αυτό είναι που θα κάνει τεράστια διαφορά. Αν τελικά δεν είναι αρκετό αυτό τότε βλέπουμε για τα "ψιλά", όπως αεροπλάνα, αυτοκίνητα κλπ.

Για το δεύτερο ζήτημα (σκουπίδια και μόλυνση υδάτων) ναι, τα πλαστικά μπουκαλάκια των αναψυκτικών είναι τεράστιο ζήτημα και θα έπρεπε να ξεκινήσουμε από εκεί αντί από τα καλαμάκια, και ναι η λύση είναι τα γυάλινα μπουκάλια, τα οποία θα χρεώνονται και έπειτα θα επιστρέφονται, όπως γίνεται με τις μπύρες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, great είπε

Το ας ξεκινήσουμε απο κάπου για την "κλιματική αλλαγη" (σε πολλα quotes μεσα) σίγουρα δεν ειναι απο τα πλαστικα καλαμμακια. Ισως να μην πηγαιναν ολοι αυτοι με τα αεροπλανα στο συνεδριο που η αλλη για 50χλμ πηρε ιδιωτικο τζετ. Υπααααααααααααααααααααρχουν τοσα αλλα (βλέπε video πιο πάνω)

 

Πως παει η αντισταση στη ΝΤΠ?Τι μας κρυβουν στην ερημο τακλα μακαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, great said:

 

Το ας ξεκινήσουμε απο κάπου για την "κλιματική αλλαγη" (σε πολλα quotes μεσα) σίγουρα δεν ειναι απο τα πλαστικα καλαμμακια. Ισως να μην πηγαιναν ολοι αυτοι με τα αεροπλανα στο συνεδριο που η αλλη για 50χλμ πηρε ιδιωτικο τζετ. Υπααααααααααααααααααααρχουν τοσα αλλα (βλέπε video πιο πάνω)

Αντε παλι 100 φορες τα ιδια.

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑΜΑΚΙΑ?? Ημαρτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικολογικές υπερβολές για να λέμε ότι προστατέυουμε το περιβάλλον και πολιτική κορεκτίλα που σε κάνει να αγανακτείς. Την ίδια στιγμή αφήνουν βρωμερά φορτηγά 40 και 50 χρόνων να σκορπάνε καρκίνο και τους gypsies να καίνε πλαστικά από τακαλώδια για να πάρουν το χαλκό γεμίζοντας τον αέρα διοξίνες. Όταν όλες οι συσκευασίες τροφίμων έχουν πλαστικό περίβλημα, το καλαμάκι μας μάρανε (που δεν έχει εύκολο υποκατάστατο). Ενώ με τις σακούλες για τα supermarket ήταν σωστό το μέτρο γιατί είχε παραγίνει το κακό.

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, *nenya* είπε

Φρικτα. 

Ελεεινα. 

Τρισαθλια. 

Ανατριχιαστικα. 

 

(εμ γι'αυτο εχω στοκαρει πλαστικα) 

Επιτέλους που κάποιος είπε ακριβώς την λέξη που με εκφράζει :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως γύρισα σε κοντά μεταλλικά για το σπίτι και δεν έχω κανένα θέμα.

Είχα δοκιμάσει χάρτινα (αηδία), bamboo (αηδία), και γυάλινα (φόβος...)

Το επόμενο βήμα είναι να κουβαλάω ένα καθαρό μαζί μου για έξω.

Αν και πλέον τα σκληρά χάρτινα (μαύρα απ' έξω) που δίνουν πλέον στις καφετέριες, είναι αρκετά καλά για τα πρώτα 45 λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...