Προς το περιεχόμενο

Ελέγχετε καινούριους δίσκους πριν τους χρησιμοποιήσετε;


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ό,τι λέει ο τίτλος. Προσωπικά από κάποια στιγμή και μετά συνήθιζα κάθε νέο δίσκο που έπαιρνα να του κάνω ένα surface test (read) με το Hard Disk Sentinel για να δω μήπως βγάλει τίποτα weak/bad sectors ή άλλα θέματα που θα φανούν στο S.M.A.R.T. Αλλά όσο μεγαλώνουν οι δίσκοι ΤΟΣΟ περισσότερη ώρα παίρνουν τέτοια τεστ. Πού να έκανα δηλαδή και τίποτα write test. Είμαι υπερβολικός; Ή είναι κι άλλοι σαν κι εμένα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω κάνει (είχα ήδη καιρό το δικό μου τότε), αλλά μου φαίνεται καλό ενδεικτικό:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/753617-new-hdd-πως-τον-τεστάρουμε/?tab=comments#comment-58241670

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί δηλαδή μια εγγραφή στον δίσκο; Γιατί πρόσφατα δίσκος που μου έβγαλε χαμηλό health δεν έδειχνε κάποιο πρόβλημα, για την ακριβεία κατέβασα κάτι μεγάλο σε μέγεθος, έδειξε να το κατεβάζει κανονικά, και μόλις πήγα να αντιγράψω το συγκεκριμένο αρχείο σε άλλο δίσκο τότε είναι που σκάλωσε σε κάποια φάση και μου κατέβασε το health στα τάρταρα.

Αν και το τόπικ έχει και την μορφή γκάλοπ, είμαι περίεργος πόσοι μπαίνουν στην διαδικασία αγοράζοντας καινούριο δίσκο να τον ελέγξουν κάπως ή αρχίζουν κατευθείαν να περνάνε δεδομένα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω καιρό να αγοράσω δίσκο, αλλά όποτε αγόραζα πάντα έλεγχα με sentinel (δεν είχα ποτέ θέμα)

άσχετο με καινούριους δίσκους βέβαια, πριν κανα πεντάμηνο ένας φίλος έδωσε το λαπτοπ του σε "μαγαζί" να του αλλάξουν δίσκο και να του βάλουν ssd. Του έκαναν μια πρόταση να του βάλουν ελαφρώς μεταχειρισμένο και δέχτηκε. Μου το έφερε σπίτι να το δω και του είχαν βάλει samsung 840 evo 120gb με 48% health και χιλιάδες ώρες λειτουργίας (δε θυμάμαι tb εγγραφών), τον χρέωσαν 15€ για τον ssd, 30 ευρώ για την αλλαγή εργατικά και του κράτησαν το παλιο hdd 500gb. Τους έκανε φασαρία οτι ήθελε το δίσκο του (οτι και καλά τους έπιασε οτι πήγαν να τον πιάσουν κορόϊδο) και του τον έδωσαν σε θήκη αξίας 7,5 ευρώ, την οποία του τη πούλησαν 20 ευρώ και 20 ευρώ εργατικά για να βάλουν το δίσκο στη θήκη. Εγω του είπα να τους τον τρίψει στη μουρη τον ssd τους, αλλά απλά δε θα τους ξαναπροτιμήσει μου είπε. (πακέτο, έτσι για την ιστορία, τους έδωσε 2 λαπτοπ, απλά στο πρώτο του έβαλαν καινούριο ssd 30 ευρω και 30 εργατικά) εννοείται όλα μαύρα, καμμία απόδειξη..

παίζει πολύ λαμογιά και θέλει πολύ προσοχή, σε όλα βέβαια όχι μόνο στα pc (αναφέρομαι και σε μαστόρια κλπ κλπ), εγώ έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη γενικότερα..

Επεξ/σία από Silenzio
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Silenzio είπε

έχω καιρό να αγοράσω δίσκο, αλλά όποτε αγόραζα πάντα έλεγχα με sentinel (δεν είχα ποτέ θέμα)

άσχετο με καινούριους δίσκους βέβαια, πριν κανα πεντάμηνο ένας φίλος έδωσε το λαπτοπ του σε "μαγαζί" να του αλλάξουν δίσκο και να του βάλουν ssd. Του έκαναν μια πρόταση να του βάλουν ελαφρώς μεταχειρισμένο και δέχτηκε. Μου το έφερε σπίτι να το δω και του είχαν βάλει samsung 840 evo 120gb με 48% health και χιλιάδες ώρες λειτουργίας (δε θυμάμαι tb εγγραφών), τον χρέωσαν 15€ για τον ssd, 30 ευρώ για την αλλαγή εργατικά και του κράτησαν το παλιο hdd 500gb. Τους έκανε φασαρία οτι ήθελε το δίσκο του (οτι και καλά τους έπιασε οτι πήγαν να τον πιάσουν κορόϊδο) και του τον έδωσαν σε θήκη αξίας 7,5 ευρώ, την οποία του τη πούλησαν 20 ευρώ και 20 ευρώ εργατικά για να βάλουν το δίσκο στη θήκη. Εγω του είπα να τους τον τρίψει στη μουρη τον ssd τους, αλλά απλά δε θα τους ξαναπροτιμήσει μου είπε. (πακέτο, έτσι για την ιστορία, τους έδωσε 2 λαπτοπ, απλά στο πρώτο του έβαλαν καινούριο ssd 30 ευρω και 30 εργατικά) εννοείται όλα μαύρα, καμμία απόδειξη..

παίζει πολύ λαμογιά και θέλει πολύ προσοχή, σε όλα βέβαια όχι μόνο στα pc (αναφέρομαι και σε μαστόρια κλπ κλπ), εγώ έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη γενικότερα..

οι ώρες λειτουργίας δεν λένε κάτι, συνήθως σε μεγάλη χωρητικότητα και στα νέα μοντέλα είναι στο 1.000.000 καί βάλε,το ότι παίζει να σε δουλέψουν σε κατάστημα έχεις δίκιο ειδικά αν σε δουν άσχετο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την εμπειρία μου, αν ένας μηχανικός δίσκος είναι να χαλάσει από κατασκευαστική αστοχία, θα γίνει τους πρώτους 2-3 μήνες κανονικής χρήσης.

Έτσι, είναι υπό επιτήρηση τον πρώτο καιρό, τα δεδομένα που θα του βάλω δεν θα τα σβήσω από άλλους δίσκους, θα τρέξω κάποια στιγμή και κανένα surface test, θα τσεκάρω και το Smart για τίποτε περίεργο. Αν έχει "δείξει καλή διαγωγή" ως τότε, συνήθως δεν έχω προβλήματα.

Επεξ/σία από iml
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...