Προς το περιεχόμενο

Νεο PC ως 1500


jim22479

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα .

Σκεφτομαι αγορα gaming pc ως τα 1500 ευρω.  Ο υπολογιστης θα προοριζεται για παιχνιδια RPG ( πχ Pillars of Eternity 1 & 2 ) και Divine Divinity τα οποια δεν εχω παιξει ακομα και θα θελα να ξαναμπω στο κλιμα. Μπορει να μην χρειαζεται τοσο ισχυς οσο δινουν τα κομματια παραπανω για τα συγκεγκριμενα παιχνιδια , αλλα θα ηθελα να εχω και την προοπτικη για μελλοντικους τιτλους. 

Δεν με ενδιαφερει το OC και τα leds.

Δινω παρακατω τα κομματια τα οποια εχω ψιλοαποφασισει , απλα τα αναφερω μηπως εχετε καποια καλυτερη αποψη - καποια αντικατασταση πχ καποιου κομματιου.

Εις γνωση μου οτι θα αγορασω vga πολυ πιο πανω απο την κανονικη τιμη αλλα θα την προχωρησω την αγορα μιας και δεν βλεπω να υπαρχει φως στο κοντινο μελλον. Οι αγορες θα γινουν απο skroutz και το build θα το κανω εγω.

Λοιπον τα κομματια ειναι τα παρακατω:

CPU: Intel Core I5-10400F στα 145€

ΜΒ: Gigabyte GA-Z590 UD AC στα 155€

RAM: Ballistix 16GB Kit DDR4 2x8GB 3600 στα 91€

VGA: Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB OC στα 522€

HD:WD SSD SN550 500GB M.2 2280 PCIe Gen3x4 στα 50 €

Case:Be Quiet Case Pure Base 500 στα 80€

PSU: EVGA SuperNOVA PSU 550W G3 80+ Gold στα 110€

Ψυκτρα: ARCTIC FREEZER 34 ESPORTS DUO στα 40 €

Monitor:Dell S2421HGF Gaming Monitor στα 180€

Τελος μεινανε το Keyb+mouse τα οποια δεν εχω αποψη ακομα - δεν  με ενδιαφερει να ειναι gaming κτλπ - θα δω τι θα κανω μετα με αυτα - ισως διαθεσω κανα 50αρικο για το καθενα.Ισως για mouse αυτο: Logitech G502 Hero Wired Gaming Mouse και για keyb αυτο: Logitech G213 Prodigy . 

Συνολο περιπου 1480 € την στιγμη που γραφω το thread.

Ενα απο τα κριτηρια επιλογης ειναι και η διαθεσιμοτητα , ολα τα παραπανω κομματια εχουν αμεση παραγγελια - τουλαχιστον ετσι γραφει στο site του προμηθευτη.

Αυτα και ευχαριστω. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας έχει την δική του άποψη οπότε μπορεί να ακούσεις πολλές απόψεις εδώ! Μια χαρά είναι το pc που θέλεις να φτιάξεις.

Προσωπικά εγώ θα σου πρότεινα αφού θα θέλεις να παίζεις παιχνίδια να αγοράσεις μία καλύτερη κάρτα γραφικών. Δεν ξέρω πιστεύω έχουν βγει καλύτερες κάρτες στην εποχή μας με τέτοια τιμή, τώρα έχω και καιρό να το ψάξω. Και επίσης ποντίκι και πληκτρολόγιο 50€ για το καθένα για εμένα είναι πέταμα χρημάτων. Ποντίκι έχω gaming 10200DPI αλλά το είχα βρεί σε 50% έκπτωση και πληκτρολόγιο με 5-10€. Συν θα μπορούσες και να κατέβεις στο τροφοδοτικό αν δεν θες bronge, τουλάχιστον στο silver, αλλά αυτό είναι ανάλογα με την ανάγκη και την άποψη του καθενός.
Από εμένα αυτά. Θα μείωνα αυτά που σου είπα και θα έπαιρνα μία καλύτερα κάρτα γραφικών. Πιστεύω πως δεν αξίζει αν δώσεις τόσα για την 1660. Τέλος πάντως ελπίζω να βοήθησα τουλάχιστον να έδωσα μία παραπάνω γνώμη.

Να ξανασημειωθεί πως αυτά που σου λέω είναι μόνο άποψή μου. Αυτά που θα άλλαζα εγώ. Από εκεί και πέρα, κάνεις ότι θες εσύ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως πολλά τα λεφτά για μια 1660.

Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου προσωρινά με μια 1030 ή 1050ti στα 300€ ,αν και πάλι πολλά είναι.

Εκτός αν βρεις (λέμε τώρα)καμία μεταχειρισμένη.

Όσο για το build θα σου έλεγα 10400 μιας και ο F δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά ενώ ο 10400 έχει.

Επίσης μπορείς να δεις και κάποιον 11+

Ότι θες μπορείς να κάνεις.

1500€ είναι σεβαστό ποσό αλλά το πρόβλημα είναι στις κάρτες γραφικών.

Πάντως εχουμε δώσει αρκετές προτάσεις σε αυτά τα λεφτά.

Εδώ δες ένα παράδειγμα 

 

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evangelos_GR είπε

Ποντίκι έχω gaming 10200DPI αλλά το είχα βρεί σε 50% έκπτωση και πληκτρολόγιο με 5-10€.

Ποια είναι ακριβώς; (αν είναι από Ελλάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Ποια είναι ακριβώς; (αν είναι από Ελλάδα)

Υπάρχουν αρκετά αν το ψάξεις καλά και πολλά καταστήματα. Προσωπικά το ποντίκι το επέλεξα από το e-shop.  Το ποντίκι είναι αυτό εδώ:
GENESIS NMG-1162 XENON 750 10200DPI GAMING MOUSE
Προσωπικά είμαι ύπερ-ευχαριστημένος. Όσο αφορά το πληκτρολόγιο δεν δίνω τόσα λεφτά με τίποτα. Ότι πιο απλό βρήκα, πήρα.  Αλλά ο καθένας έχει και την δική του γνώμη, κι εγώ σου είπα το τι επιλέγω εγώ.

16 ώρες πριν, jim22479 είπε

Καλησπερα .

Σκεφτομαι αγορα gaming pc ως τα 1500 ευρω.  Ο υπολογιστης θα προοριζεται για παιχνιδια RPG ( πχ Pillars of Eternity 1 & 2 ) και Divine Divinity τα οποια δεν εχω παιξει ακομα και θα θελα να ξαναμπω στο κλιμα. Μπορει να μην χρειαζεται τοσο ισχυς οσο δινουν τα κομματια παραπανω για τα συγκεγκριμενα παιχνιδια , αλλα θα ηθελα να εχω και την προοπτικη για μελλοντικους τιτλους. 

Δεν με ενδιαφερει το OC και τα leds.

Δινω παρακατω τα κομματια τα οποια εχω ψιλοαποφασισει , απλα τα αναφερω μηπως εχετε καποια καλυτερη αποψη - καποια αντικατασταση πχ καποιου κομματιου.

Εις γνωση μου οτι θα αγορασω vga πολυ πιο πανω απο την κανονικη τιμη αλλα θα την προχωρησω την αγορα μιας και δεν βλεπω να υπαρχει φως στο κοντινο μελλον. Οι αγορες θα γινουν απο skroutz και το build θα το κανω εγω.

Λοιπον τα κομματια ειναι τα παρακατω:

CPU: Intel Core I5-10400F στα 145€

ΜΒ: Gigabyte GA-Z590 UD AC στα 155€

RAM: Ballistix 16GB Kit DDR4 2x8GB 3600 στα 91€

VGA: Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB OC στα 522€

HD:WD SSD SN550 500GB M.2 2280 PCIe Gen3x4 στα 50 €

Case:Be Quiet Case Pure Base 500 στα 80€

PSU: EVGA SuperNOVA PSU 550W G3 80+ Gold στα 110€

Ψυκτρα: ARCTIC FREEZER 34 ESPORTS DUO στα 40 €

Monitor:Dell S2421HGF Gaming Monitor στα 180€

Τελος μεινανε το Keyb+mouse τα οποια δεν εχω αποψη ακομα - δεν  με ενδιαφερει να ειναι gaming κτλπ - θα δω τι θα κανω μετα με αυτα - ισως διαθεσω κανα 50αρικο για το καθενα.Ισως για mouse αυτο: Logitech G502 Hero Wired Gaming Mouse και για keyb αυτο: Logitech G213 Prodigy . 

Συνολο περιπου 1480 € την στιγμη που γραφω το thread.

Ενα απο τα κριτηρια επιλογης ειναι και η διαθεσιμοτητα , ολα τα παραπανω κομματια εχουν αμεση παραγγελια - τουλαχιστον ετσι γραφει στο site του προμηθευτη.

Αυτα και ευχαριστω. 

 

 

 

Και αν θες να δώσεις τόσα λεφτά για κάρτα γραφικών, ψάξε το λίγο καλυτέρα Gigabyte GeForce RTX 2060 D6 6G (rev. 2.0) (GV-N2060D6-6GD)

Υπάρχουν κάρτες πολύ ανώτερες περίπου με τα ίδια λεφτά. Βέβαια εγώ σου δείχνω μία επιλογή από την ιστοσελίδα του skroutz στην οποία διάλεξες να κάνεις την αγορά. Υπάρχουν πάρα πολλά καταστήματα στα οποία μπορείς να ψάξεις για hardware υπολογιστή. Και βέβαια είναι δική μου γνώμη, όπως είπα και θα το ξαναπώ κάνεις ότι θέλεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι. Σας βαζω απο κατω την τελικη παραγγελια ( η οποια διαφερει απο την αρχικη ). Μου βγηκε αρκετα παραπανω (+450€ ) αλλα τελοσπαντων - μια ζωη την εχουμε που λεει και ο Χορν... :) 

Ευχαριστω ολα τα παιδια που αφιερωσαν χρονο για να με βοηθησουν στην αγορα.

CPU: AMD Ryzen 5 5600X

MB: MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI

VGA: Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB Pulse

RAM: Ballistix 16GB Kit DDR4 2x8GB 3600

HD: Samsung 970 Evo Plus SSD 1.0TB

Case: Be Quiet Pure Base 500 Midi

Ψυκτρα: Arctic Freezer 34 eSports Duo

PSU: EVGA SuperNova 650 G3 Y2 650W

Monitor: Gigabyte M27Q

Keyboard / mouse θα χρησιμοποιησω αυτα που εχω προς το παρων και βλεπουμε.

Ελπιζω να εχω κανει καλες επιλογες , οσο καλες μπορεις να τις πεις τετοιες εποχες!

Δεκτα οποιαδηποτε σχολια!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2021 στις 7:15 ΜΜ, jim22479 είπε

Καλησπερα .

Σκεφτομαι αγορα gaming pc ως τα 1500 ευρω.  Ο υπολογιστης θα προοριζεται για παιχνιδια RPG ( πχ Pillars of Eternity 1 & 2 ) και Divine Divinity τα οποια δεν εχω παιξει ακομα και θα θελα να ξαναμπω στο κλιμα. Μπορει να μην χρειαζεται τοσο ισχυς οσο δινουν τα κομματια παραπανω για τα συγκεγκριμενα παιχνιδια , αλλα θα ηθελα να εχω και την προοπτικη για μελλοντικους τιτλους. 

Δεν με ενδιαφερει το OC και τα leds.

Δινω παρακατω τα κομματια τα οποια εχω ψιλοαποφασισει , απλα τα αναφερω μηπως εχετε καποια καλυτερη αποψη - καποια αντικατασταση πχ καποιου κομματιου.

Εις γνωση μου οτι θα αγορασω vga πολυ πιο πανω απο την κανονικη τιμη αλλα θα την προχωρησω την αγορα μιας και δεν βλεπω να υπαρχει φως στο κοντινο μελλον. Οι αγορες θα γινουν απο skroutz και το build θα το κανω εγω.

Λοιπον τα κομματια ειναι τα παρακατω:

CPU: Intel Core I5-10400F στα 145€

ΜΒ: Gigabyte GA-Z590 UD AC στα 155€

RAM: Ballistix 16GB Kit DDR4 2x8GB 3600 στα 91€

VGA: Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB OC στα 522€

HD:WD SSD SN550 500GB M.2 2280 PCIe Gen3x4 στα 50 €

Case:Be Quiet Case Pure Base 500 στα 80€

PSU: EVGA SuperNOVA PSU 550W G3 80+ Gold στα 110€

Ψυκτρα: ARCTIC FREEZER 34 ESPORTS DUO στα 40 €

Monitor:Dell S2421HGF Gaming Monitor στα 180€

Τελος μεινανε το Keyb+mouse τα οποια δεν εχω αποψη ακομα - δεν  με ενδιαφερει να ειναι gaming κτλπ - θα δω τι θα κανω μετα με αυτα - ισως διαθεσω κανα 50αρικο για το καθενα.Ισως για mouse αυτο: Logitech G502 Hero Wired Gaming Mouse και για keyb αυτο: Logitech G213 Prodigy . 

Συνολο περιπου 1480 € την στιγμη που γραφω το thread.

Ενα απο τα κριτηρια επιλογης ειναι και η διαθεσιμοτητα , ολα τα παραπανω κομματια εχουν αμεση παραγγελια - τουλαχιστον ετσι γραφει στο site του προμηθευτη.

Αυτα και ευχαριστω. 

 

 

 

αμαρτία απο το θεό τα 522€ για την 1660... Πάρε μια κονσόλα, καλύτερα θα παίξεις απο ότι με την 1660 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...