Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 5 [PC]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Gerara_ είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.Ακριβώς αυτό ήθελα να μάθω γιατί χάνομαι αρκετά. Γενικότερα επειδή είμαι αρχάριος και δεν θέλω να μου σπάνε τα νεύρα προτείνετε να παίζω στο average; Stability control και τα άλλα στο on; Τα μπλέ  events είναι πιο εύκολα από τα κόκκινα ή δεν έχει να κάνει; 

Βοηθήματα όλα στο off.

Arcade είναι, έχει πλάκα.

Το κάθε χρώμα είναι διαφορετική κατηγορία αγώνα (πχ, cross country, street event, drag races, κλπ).

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 932
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, AntonisKo said:

Αυτός ήταν ο τελευταίος μου δρόμος.

Μετά από 2 μέρες ψάξιμο και βοήθεια από φίλο.

Τσέκαρέ τον, δεν νομίζω να υπάρχει bug.

892968771_lastroad.png.ebd43bd84548df21ef75a74877dbfb86.png

Αναφορικά με την σειρά, επειδή από ένα σημείο και μετά ο χάρτης σε πνίγει από τα event,

εγώ βάζω φίλτρο συγκεκριμένους αγώνες που θέλω να βγάλω (πχ street events ή drift zones) και τα τελειώνω όλα μαζί.

Works fine for me, μπορεί να σε βοηθήσει από το να μην χάνεσαι.

 

Θενξ για τον δρόμο. Θα δω αργότερα αν έχω περάσει από κείνο το σημείο. 

Ελπίζω όχι για να είναι αυτός που ψάχνω 😝

1 hour ago, AntonisKo said:

Αυτός ήταν ο τελευταίος μου δρόμος.

Μετά από 2 μέρες ψάξιμο και βοήθεια από φίλο.

Τσέκαρέ τον, δεν νομίζω να υπάρχει bug.

892968771_lastroad.png.ebd43bd84548df21ef75a74877dbfb86.png

Αναφορικά με την σειρά, επειδή από ένα σημείο και μετά ο χάρτης σε πνίγει από τα event,

εγώ βάζω φίλτρο συγκεκριμένους αγώνες που θέλω να βγάλω (πχ street events ή drift zones) και τα τελειώνω όλα μαζί.

Works fine for me, μπορεί να σε βοηθήσει από το να μην χάνεσαι.

 

Θενξ για τον δρόμο. Θα δω αργότερα αν έχω περάσει από κείνο το σημείο. 

Ελπίζω όχι για να είναι αυτός που ψάχνω 😝

1 hour ago, AntonisKo said:

Αυτός ήταν ο τελευταίος μου δρόμος.

Μετά από 2 μέρες ψάξιμο και βοήθεια από φίλο.

Τσέκαρέ τον, δεν νομίζω να υπάρχει bug.

892968771_lastroad.png.ebd43bd84548df21ef75a74877dbfb86.png

Αναφορικά με την σειρά, επειδή από ένα σημείο και μετά ο χάρτης σε πνίγει από τα event,

εγώ βάζω φίλτρο συγκεκριμένους αγώνες που θέλω να βγάλω (πχ street events ή drift zones) και τα τελειώνω όλα μαζί.

Works fine for me, μπορεί να σε βοηθήσει από το να μην χάνεσαι.

 

Θενξ για τον δρόμο. Θα δω αργότερα αν έχω περάσει από κείνο το σημείο. 

Ελπίζω όχι για να είναι αυτός που ψάχνω 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε όλα τα παιχνίδια πρέπει να καταπιείς κάποιες χαζομαρούλες για να τα ευχαριστηθείς. Στο FH5 πρέπει να καταπιείς ολόκληρο κουβά χαζομάρας.

Μόλις βρήκα μια F40 GT Competizione παρατημένη σε ένα γκαράζ στο Μεξικό. Κάποιος ξέχασε που πάρκαρε ένα αυτοκίνητο μερικών εκατομμυρίων € μάλλον. Έχει συμβεί σε όλους μας.

Ιπτάμενα αυτοκίνητα, scripted events βγαλμένα από Χολιγουντιανό b movie. Ξέρεις, στα events που οδηγείς έναντια σε τραίνα ελικόπτερα αεροπλάνα ferry boat θαλάσσια σκούτερ? Ε ότι και να κάνεις, στην τελική ευθεία θα πατήσεις γκάζι και θα τα προσπεράσεις στη γραμμή τερματισμού. Ξανά, και ξανά, και ξανά. Αν είσαι γύρω στα 5, θα χαίρεσαι, ξανά, και ξανά, και ξανά. 

Ανεβάζεις level το αυτοκίνητο και ξεκλειδώνεις...ρουλέτα που κερδίζεις λεφτά αυτοκίνητα ρούχα και κόρνες...aokay

Αν καταφέρεις να τα καταπιείς όλα αυτά, το παιχνίδι είναι okay, διασκεδαστικούτσικο θα έλεγα. 7.5/10 (11/10 αν ήμουνα κάτω από 9 ετών).

 

ΥΓ. Κλασσικός fulgore με confused φατσούλες :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Confused 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε όλα τα παιχνίδια πρέπει να καταπιείς κάποιες χαζομαρούλες για να τα ευχαριστηθείς. Στο FH5 πρέπει να καταπιείς ολόκληρο κουβά χαζομάρας.

Μόλις βρήκα μια F40 GT Competizione παρατημένη σε ένα γκαράζ στο Μεξικό. Κάποιος ξέχασε που πάρκαρε ένα αυτοκίνητο μερικών εκατομμυρίων € μάλλον. Έχει συμβεί σε όλους μας.

Ιπτάμενα αυτοκίνητα, scripted events βγαλμένα από Χολιγουντιανό b movie. Ξέρεις, στα events που οδηγείς έναντια σε τραίνα ελικόπτερα αεροπλάνα ferry boat θαλάσσια σκούτερ? Ε ότι και να κάνεις, στην τελική ευθεία θα πατήσεις γκάζι και θα τα προσπεράσεις στη γραμμή τερματισμού. Ξανά, και ξανά, και ξανά. Αν είσαι γύρω στα 5, θα χαίρεσαι, ξανά, και ξανά, και ξανά. 

Ανεβάζεις level το αυτοκίνητο και ξεκλειδώνεις...ρουλέτα που κερδίζεις λεφτά αυτοκίνητα ρούχα και κόρνες...aokay

Αν καταφέρεις να τα καταπιείς όλα αυτά, το παιχνίδι είναι okay, διασκεδαστικούτσικο θα έλεγα. 7.5/10 (11/10 αν ήμουνα κάτω από 9 ετών).

Αν προσπαθείς να κρίνεις το παιχνίδι με βάση τη λογική, τότε νομίζω πως έχεις χάσει το νόημα της φιλοσοφίας του forza horizon. Αυτά τα χαζά, η πληθώρα των αμαξιών, και γενικώς η υπερβολή, είναι νομίζω το συστατικό επιτυχίας αυτής της σειράς. Γι αυτό υπαρχει άλλωστε και το forza motorsport (το οποίο λατρεύω εξίσου). Ασφαλώς υπάρχουν και gamers που δεν τρελαίνονται για το horizon, όπως εσύ, και αυτό είναι απόλυτα σεβαστό, δεν μπορεί να αρέσει σε όλους το ίδιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα λατρεύω να διαβάζω ''παράπονα''από κόσμο ο οποίος δεν έχει επαφή με μια σειρά παιχνιδιών,πάει κατευθείαν στο τελευταίο παιχνίδι της σειράς χωρίς να το ψάξει καθόλου και μετά βγάζει ότι να ναι συμπεράσματα.

Κλασσικό παράδειγμα αυτό στους γνωστούς κάμμενους με τα benchmarks,που ασχολούνται με παιχνίδια όπως τα Forza Horizon καθαρά λόγω των γραφικών τους(όπως ο συμφορουμίτης πιο πίσω που έκανε παράπονο επειδή το Forza Horizon 5 είναι πολύ arcade και όχι simulation).

Ειδικά το τελικό συμπέρασμα περί βαθμολογιών τα λέει όλα νομίζω.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Πάντα λατρεύω να διαβάζω ''παράπονα''από κόσμο ο οποίος δεν έχει επαφή με μια σειρά παιχνιδιών,πάει κατευθείαν στο τελευταίο παιχνίδι της σειράς χωρίς να το ψάξει καθόλου και μετά βγάζει ότι να ναι συμπεράσματα.

Κλασσικό παράδειγμα αυτό στους γνωστούς κάμμενους με τα benchmarks,που ασχολούνται με παιχνίδια όπως τα Forza Horizon καθαρά λόγω των γραφικών τους(όπως ο συμφορουμίτης πιο πίσω που έκανε παράπονο επειδή το Forza Horizon 5 είναι πολύ arcade και όχι simulation).

Ειδικά το τελικό συμπέρασμα περί βαθμολογιών τα λέει όλα νομίζω.

 

Tα πέτυχες όλα. Παίζω forza horizon από το 3. Το ότι μια βλακεία υπάρχει στο 3 σημαίνει ότι καλώς υπάρχει και στο 4? Άσε που ούτως η άλλος, αυτό δεν είναι επιχείρημα. 

Καλώς να βγεί και το cyberpunk 2098. Όποιος παραπονιέται για τα bugs θα του πείς να μην παραπονιέται γιατί τα ίδια συμβαίνουν και στα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς (και να πάει να τρέξει κανά bench)

Οι scripted racing game πάντως δεν έχω ξαναδεί. Ουσιαστικά QTE είναι αυτοί οι αγώνες, το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να κρατήσεις πατημένο το γκάζι στην τελική ευθεία και κερδίζεις. Δυνατό player interaction

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Horizon είναι fun games, arcade racing, σπας εμπόδια, μεγάλα άλματα με stunts κλπ..Όποιος θέλει ρεαλισμό πάει στο Motorsport. Τα ίδια και τα ίδια σε κάθε release.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gregpec2 είπε

Αν προσπαθείς να κρίνεις το παιχνίδι με βάση τη λογική, τότε νομίζω πως έχεις χάσει το νόημα της φιλοσοφίας του forza horizon. Αυτά τα χαζά, η πληθώρα των αμαξιών, και γενικώς η υπερβολή, είναι νομίζω το συστατικό επιτυχίας αυτής της σειράς. Γι αυτό υπαρχει άλλωστε και το forza motorsport (το οποίο λατρεύω εξίσου). Ασφαλώς υπάρχουν και gamers που δεν τρελαίνονται για το horizon, όπως εσύ, και αυτό είναι απόλυτα σεβαστό, δεν μπορεί να αρέσει σε όλους το ίδιο.

 

Δεν διαφωνώ σε κάτι. Το game είναι επιστημονική φαντασία. Αν μπορέσεις και τα καταπιείς όλα αυτά, μια χαρά ωραίο παιχνιδάκι είναι. Βέβαια τους scripted αγώνες δύσκολο να τους καταπιείς. Είναι δυνατόν το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να πατήσεις το γκάζι για να βγείς πρώτος στην γραμμή τερματισμού? Jesus lord ρε σύ, αυτό είναι QTE gameplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Πάντα λατρεύω να διαβάζω ''παράπονα''από κόσμο ο οποίος δεν έχει επαφή με μια σειρά παιχνιδιών,πάει κατευθείαν στο τελευταίο παιχνίδι της σειράς χωρίς να το ψάξει καθόλου και μετά βγάζει ότι να ναι συμπεράσματα.

Κλασσικό παράδειγμα αυτό στους γνωστούς κάμμενους με τα benchmarks,που ασχολούνται με παιχνίδια όπως τα Forza Horizon καθαρά λόγω των γραφικών τους(όπως ο συμφορουμίτης πιο πίσω που έκανε παράπονο επειδή το Forza Horizon 5 είναι πολύ arcade και όχι simulation).

Ειδικά το τελικό συμπέρασμα περί βαθμολογιών τα λέει όλα νομίζω.

 

Μπορείς να σταματήσεις επιτέλους να προσβάλεις οποιονδήποτε δεν έχει την ίδια γνώμη σε 'σένα; Και αν διαβάσεις το μήνυμα μου καλύτερα θα δεις ότι είπα ότι ήξερα μεν ότι το game είναι arcade αλλά παρόλα αυτά του έδωσα μια ευκαιρία (επειδή είναι στο game pass και δεν χρειάζεται να πληρώσω κάτι επιπλέον) να το δοκιμάσω μήπως και με κρατήσει αυτή τη φορά. Και είπα ότι δεν με κράτησε όχι τόσο επειδή είναι arcade (αυτό το γνώριζα και από πριν) αλλά επειδή έχει πολλά "ψέματα" και ποζιερές μέσα. Ναι ναι ξέρω έτσι είναι τα arcade αλλά το FH4 δεν ήταν τόσο πολύ ψέμα και με κράτησε παραπάνω μέχρι να βαρεθώ που όλοι οι αγώνες ήταν πάνω κάτω οι ίδιοι. 

Προφανώς και δεν την είπα σε κανέναν επειδή του αρέσει, αυτό έλειπε..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Tα πέτυχες όλα. Παίζω forza horizon από το 3. Το ότι μια βλακεία υπάρχει στο 3 σημαίνει ότι καλώς υπάρχει και στο 4? Άσε που ούτως η άλλος, αυτό δεν είναι επιχείρημα. 

Μόνο που είσαι ο μοναδικός ο οποιος τα θεωρεί όλα αυτά βλακείες, κατά διαβολική σύμπτωση πάντα.

Επίσης χαίρομαι που παίζεις από το 3 και αφού βλέπεις ότι η σειρά δεν σαρέσει/δεν είναι για σένα αυτά που έχει μέσα ,συνεχίζεις και παίζεις και τα επόμενα αυτής για να κάνεις τα ίδια ανούσια παράπονα.

Ειδικά το παράπονο σου για τα barns,φοβερό....

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν διαφωνώ σε κάτι. Το game είναι επιστημονική φαντασία. Αν μπορέσεις και τα καταπιείς όλα αυτά, μια χαρά ωραίο παιχνιδάκι είναι. Βέβαια τους scripted αγώνες δύσκολο να τους καταπιείς. Είναι δυνατόν το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να πατήσεις το γκάζι για να βγείς πρώτος στην γραμμή τερματισμού? Jesus lord ρε σύ, αυτό είναι QTE gameplay

Εντάξει στους συγκεκριμένους αγώνες (showcases) πιθανότατα έχεις δίκιο, αλλά νομίζω οτι είναι επιβεβλημένο γιατί αυτοί οι αγώνες είναι μόνο show και τίποτε άλλο. 

Γενικότερα πάντως, αν βγάλεις τις υποβοηθήσεις, και ανεβάσεις το βαθμό δυσκολίας το παιχνίδι γίνεται σούπερ ανταγωνιστικό.

Ας πω και εγώ ένα προσωπικό παράπονο απ' το παιχνίδι: Οι διάλογοι ρε παιδιά.. Τι cringe είναι αυτό; 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μόνο που είσαι ο μοναδικός ο οποιος τα θεωρεί όλα αυτά βλακείες, κατά διαβολική σύμπτωση πάντα.

Επίσης χαίρομαι που παίζεις από το 3 και αφού βλέπεις ότι η σειρά δεν σαρέσει/δεν είναι για σένα αυτά που έχει μέσα ,συνεχίζεις και παίζεις και τα επόμενα αυτής για να κάνεις τα ίδια ανούσια παράπονα.

Ειδικά το παράπονο σου για τα barns,φοβερό....

 

Άρα πρώτο λάθος, ότι δεν έχω παίξει τα προηγούμενα. Δεύτερο λάθος ότι είμια ο μόνος που τα αναφέρει αυτά τα θέματα. Και άλλοι το έκαναν μερικές σελίδες πίσω. Τρίτο λάθος ότι η σειρά δεν μαρέσει. Έβαλα 7.5 / 10, το θεωρείς κακό δηλαδή? Έγινεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vaggos88 είπε

Σας βαζει και εσας Online μονο με 2-3 ακομα? Δεν ειπαν οτι το φτιαξανε αυτο? η μηπως εχω εγω θεμα?

όχι πάντα σε full lobby παίζω!
Τσέκαρε το nat σου, να μην είναι strict και τα ports σου,αν δεν έχεις dns ανοιχτό δηλάδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gregpec2 είπε

Ας πω και εγώ ένα προσωπικό παράπονο απ' το παιχνίδι: Οι διάλογοι ρε παιδιά.. Τι cringe είναι αυτό; 😄

Και στα προηγούμενα έτσι ήταν, οπότε δεν μπορείς να παραπονεθείς :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά το cringe και οι ποζερο-διάλογοι είναι παντού. Και στο BF 2042 πριν ξεκινήσει η μάχη λένε κάτι βλακείες του τύπου "that's what I like to do", "no one can stop us" και άλλα τέτοια. Έτσι είναι τώρα, η σοβαρότητα είναι βαρετή..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...