Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 5 [PC]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Και στα προηγούμενα έτσι ήταν, οπότε δεν μπορείς να παραπονεθείς :P 

Στα προηγούμενα δεν "μιλούσαμε" 😆 Απλά ακούγαμε...

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Άρα πρώτο λάθος, ότι δεν έχω παίξει τα προηγούμενα. Δεύτερο λάθος ότι είμια ο μόνος που τα αναφέρει αυτά τα θέματα. Και άλλοι το έκαναν μερικές σελίδες πίσω. Τρίτο λάθος ότι η σειρά δεν μαρέσει. Έβαλα 7.5 / 10, το θεωρείς κακό δηλαδή? Έγινεεεε

Αν το παράπονο είναι μόνο για τα "Showcases" τότε θεωρώ ότι του έχεις δώσει λίγο. Οι αγώνες αυτοί είναι για ξεκούραση-διασκέδαση και μόνο, και για το εφέ. Το λέει και η λέξη. Είναι μόνο για το Show.

Δικαίωμα σου να μην σου αρέσει, φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 932
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Μπορείς να σταματήσεις επιτέλους να προσβάλεις οποιονδήποτε δεν έχει την ίδια γνώμη σε 'σένα;

Δεν προσβαλα οποιονδηποτε δεν έχει την ίδια γνώμη με μένα,μην γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν/γράφτηκαν.

Την άποψη μου είπα που διαφωνώ για 2 ακραίες(σε σχέση με τις υπόλοιπες) απόψεις που γράφτηκαν στο εδώ θέμα,τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο. 

Δεν υπάρχει νόημα να συνεχίζουμε να λέμε γιατί τα arcade παιχνίδια είναι περισσότερο ψέματα από τα simulation παιχνίδια.

Πήγαινε και στην σειρά Burnout ή στα Need for speed και κάνε παράπονο που είναι τόσο πολύ ψέματα σε σχέση με τα motorsport/Gran Turismo παιχνίδια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν προσβαλα οποιονδηποτε δεν έχει την ίδια γνώμη με μένα,μην γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν/γράφτηκαν.

Την άποψη μου είπα που διαφωνώ για 2 ακραίες(σε σχέση με τις υπόλοιπες) απόψεις που γράφτηκαν στο εδώ θέμα,τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο. 

Δεν υπάρχει νόημα να συνεχίζουμε να λέμε γιατί τα arcade παιχνίδια είναι περισσότερο ψέματα από τα simulation παιχνίδια.

Πήγαινε και στην σειρά Burnout ή στα Need for speed και κάνε παράπονο που είναι τόσο πολύ ψέματα σε σχέση με τα motorsport/Gran Turismo παιχνίδια...

 

Δηλαδή θα ήταν λιγότερο arcade το παιχνίδι αν αντί για F40 έβρισκες ένα vw beetle παρατήμενο? 

Μόλις βρήκα την F40 πάτησα pause και ήρθα να γράψω το comment. Όλα τα άλλα τα είχα καταπιεί, στην F40 λύγισα λίγο. Νομίζω έχεις μπερδέψει το arcade με το παράλογο. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Δεν προσβαλα οποιονδηποτε δεν έχει την ίδια γνώμη με μένα,μην γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν/γράφτηκαν.

το να λες για "καμμένους" και για "ανούσια" μηνύματα είναι λίγο προσβητικό. Το αν είναι ανούσια τα μηνύματα το αποφασίζουν οι mods. 

Για το arcade κομμάτι δεν το σύγκρινα με τα simulations απλά είπα ότι για τα γούστα μου είναι πολύ arcade. Δηλαδή εντάξει, δεν περιμένεις να παίζεις σε circuit και να βρεις την ιδανική racing line και τα breaking zones αλλά όχι να πηδάς και από τα νταμάρια, ε 'ντάξει. Το FH4 δεν είχε τέτοιες υπερβολές και έπαιξα αρκετά, με αυτό το σκεπτικό το είπα. Τι να πω ίσως έχω γεράσει και δεν τα μπορώ τα τόσο εφετζίδικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Άρα πρώτο λάθος, ότι δεν έχω παίξει τα προηγούμενα. Δεύτερο λάθος ότι είμια ο μόνος που τα αναφέρει αυτά τα θέματα. Και άλλοι το έκαναν μερικές σελίδες πίσω. Τρίτο λάθος ότι η σειρά δεν μαρέσει. Έβαλα 7.5 / 10, το θεωρείς κακό δηλαδή? Έγινεεεε

Πρώτο λάθος μου επειδή εσύ ξέχασες να αναφέρεις ότι έχεις παίξει και τα προηγούμενα στο αρχικό σου σχόλιο,γιατί έτσι όπως σχολίασες είναι λες και παίζεις πρώτη φορά Horizon παιχνιδι.

Δεύτερο λάθος μου ότι δεν είσαι ο μόνος που τα αναφέρει αυτά τα θέματα....παρόλο που μόνο εσύ τα έχεις αναφέρει ως τωρα στο εδώ θέμα.Οκ....

Τρίτο λάθος μου,επειδή έβαλες στην σειρά 7.5/10 χωρίς να προκύπτει από πουθενά η βαθμολογία αυτή. Το κερασάκι στην τούρτα το συμπέρασμα σου περί ηλικιών που αρέσει το παιχνίδι

1 ώρα πριν, Herald είπε

Αν είσαι γύρω στα 5, θα χαίρεσαι, ξανά, και ξανά, και ξανά. 

11/10 αν ήμουνα κάτω από 9 ετών).

Κατά τα άλλα ναι, το confused emoji μου σου έκανε εντύπωση με αυτά που έγραψες

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Δηλαδή θα ήταν λιγότερο arcade το παιχνίδι αν αντί για F40 έβρισκες ένα vw beetle παρατήμενο? 

Μόλις βρήκα την F40 πάτησα pause και ήρθα να γράψω το comment. Όλα τα άλλα τα είχα καταπιεί, στην F40 λύγισα λίγο. Νομίζω έχεις μπερδέψει το arcade με το παράλογο. 

Δεν είναι τέρμα ψέμα αυτό πάντως. Σε barns έχουν βρει κάτι σπάνια Ferrari, Porsche, Buggati, κτλ κατά καιρούς. Δεν είναι απίθανο αυτό.

πολύ χαρακτηριστικό 

 

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δηλαδή θα ήταν λιγότερο arcade το παιχνίδι αν αντί για F40 έβρισκες ένα vw beetle παρατήμενο? 

Μόλις βρήκα την F40 πάτησα pause και ήρθα να γράψω το comment. Όλα τα άλλα τα είχα καταπιεί, στην F40 λύγισα λίγο

Ρε συ, άκου

Το 1991 o Don Carlos, είχε πολλά χρήματα, τόσα όσα δεν μπορείς να φανταστείς. Ξαφνικά όμως, έμπλεξε με μία γυναίκα, που διέφερε από τις υπόλοιπες. Εκείνη είχε ένα βίτσιο. Τα λουλούδια, και τα γρήγορα αυτοκίνητα. Και θα έκανε τα πάντα για να αποκτήσει το τελευταίο χειροποίητο διαμάντι του Μαρανέλλο. Μία κατακόκκινη F40. Τελικά, στην δεύτερη επέτειο τους, ο Don Carlos της αγόρασε μία ως δώρο. Τα πράγματα για να μην μακρυγορήσω άλλο, δεν πήγαν πολύ καλά. Ο Don Carlos χρεοκόπησε. Μπλεγμένος με καρτέλ και λάθος επενδύσεις. Αλλά κάτι δεν μπορούσε να αποχωριστεί. Αυτό ήταν η κόκκινη F40 που είχε κάνει δώρο σε εκείνη. Παρέδωσε πινακίδες, και την φύλαξε σε ένα γκαράζ, μακριά από τα αδιάκριτα μάτια, με την ελπίδα, κάποτε να μπορέσει να την ξανακυκλοφορήσει....ε τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Σε έπεισα καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ioannis__ είπε

Δεν είναι τέρμα ψέμα αυτό πάντως. Σε barns έχουν βρει κάτι σπάνια Ferrari, Porsche, Buggati, κτλ κατά καιρούς. Δεν είναι απίθανο αυτό.

Αυτοκίνητα που δεν είχαν αξία originally και πήραν στην πορεία του χρόνου σαν αντίκες, ενώ ο ιδιοκτήτης τα είχε ήδη παράτησει, ναί. Ειδικά στην αμερική βλέπεις αγγελίες σε κάτι camaro κλπα του '70 εντελώς παρατημένα. Αυτό γιατί το 80 και το 90 είχαν μηδενική αξία αυτα τα αμάξια, απόκτησαν αργότερα σαν cult status. Η F40 από την μέρα που βγήκε μέχρι σήμερα έχει τρελή αξία, δεν θα βρείς παρατημένα σε σταύλο, στο υπογράφω

1 λεπτό πριν, UncleKim είπε

Ρε συ, άκου

Το 1991 o Don Carlos, είχε πολλά χρήματα, τόσα όσα δεν μπορείς να φανταστείς. Ξαφνικά όμως, έμπλεξε με μία γυναίκα, που διέφερε από τις υπόλοιπες. Εκείνη είχε ένα βίτσιο. Τα λουλούδια, και τα γρήγορα αυτοκίνητα. Και θα έκανε τα πάντα για να αποκτήσει το τελευταίο χειροποίητο διαμάντι του Μαρανέλλο. Μία κατακόκκινη F40. Τελικά, στην δεύτερη επέτειο τους, ο Don Carlos της αγόρασε μία ως δώρο. Τα πράγματα για να μην μακρυγορήσω άλλο, δεν πήγαν πολύ καλά. Ο Don Carlos χρεοκόπησε. Μπλεγμένος με καρτέλ και λάθος επενδύσεις. Αλλά κάτι δεν μπορούσε να αποχωριστεί. Αυτό ήταν η κόκκινη F40 που είχε κάνει δώρο σε εκείνη. Παρέδωσε πινακίδες, και την φύλαξε σε ένα γκαράζ, μακριά από τα αδιάκριτα μάτια, με την ελπίδα, κάποτε να μπορέσει να την ξανακυκλοφορήσει....ε τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Σε έπεισα καθόλου?

Ναί, απλά ήταν λευκή αυτή που βρήκα νομίζω 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ioannis__ είπε

α)το να λες για "καμμένους" και για "ανούσια" μηνύματα είναι λίγο προσβητικό. Το αν είναι ανούσια τα μηνύματα το αποφασίζουν οι mods. 

β)Για το arcade κομμάτι δεν το σύγκρινα με τα simulations απλά είπα ότι για τα γούστα μου είναι πολύ arcade. Δηλαδή εντάξει, δεν περιμένεις να παίζεις σε circuit και να βρεις την ιδανική racing line και τα breaking zones αλλά όχι να πηδάς και από τα νταμάρια, ε 'ντάξει. Το FH4 δεν είχε τέτοιες υπερβολές και έπαιξα αρκετά, με αυτό το σκεπτικό το είπα. Τι να πω ίσως έχω γεράσει και δεν τα μπορώ τα τόσο εφετζίδικα..

α)μα αφού αυτό είναι γεγονός,τι ΄να σου πώ? Οταν πράγματα που είναι αυτονόητα και χαρακτηρίζουν μια σειρά, αναφέρονται σαν αρνητικά,είναι ανούσια. Και σιγά μην κάθονται οι mods να ασχολούνται με τέτοια ασήμαντα πράγματα. 

β)να πάλι που επιβεβαιώνεις αυτά που γράφω. Και στο Forza Horizon 4 πήγαινες με 1000 και όταν τράκαρες δεν πάθαινες τίποτα και έκανες μεγάλα άλματα ειδικά λόγω Danger Zones. Θέλεις μήπως να αναφέρω πως πήγαινε το αμάξι πάνω στον πάγο/χιόνι,πόσο ρεαλιστικό ήταν?

Ειναι σαν να βγει κάποιος και να πει γιατί δεν παθαίνουν τίποτα οι παικτες στα tony hawk παιχνίδια με όλες αυτές τις τούμπες που τρώνε,πόσο ψέμα είναι. Η για να μην αναφέρω τα Burnout παιχνίδια...

Το να πεί κάποιος ότι δεν του αρέσει ο χειρισμός σε σχέση με το 4,είναι ένα λογικο και σεβαστό παράπονο πχ. Το ότι είναι το παιχνίδι ψέμα αν και arcade,ε δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε να ήταν λιγότερο ψέμα :P Τέσπα, απλά γέρασα και δεν μου πάνε πλέον :P. Παλιά έλιωνα NFS άπειρα..

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

α)μα αφού αυτό είναι γεγονός,τι ΄να σου πώ? Οταν πράγματα που είναι αυτονόητα και χαρακτηρίζουν μια σειρά, αναφέρονται σαν αρνητικά,είναι ανούσια. Και σιγά μην κάθονται οι mods να ασχολούνται με τέτοια ασήμαντα πράγματα. 

εντάξει ναι, αλλά μιλάω για τον τρόπο σου. Είπα ότι δεν μου άρεσε, άστο να πέσει κάτω βρε παιδί μου και εσύ, 'ντάξει. Δεν μίλησα επί προσωπικού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Ε να ήταν λιγότερο ψέμα :P Τέσπα, απλά γέρασα και δεν μου πάνε πλέον :P. Παλιά έλιωνα NFS άπειρα..

εντάξει ναι, αλλά μιλάω για τον τρόπο σου. Είπα ότι δεν μου άρεσε, άστο να πέσει κάτω βρε παιδί μου και εσύ, 'ντάξει. Δεν μίλησα επί προσωπικού..

Το επί προσωπικού όπως λές πάει στο ότι σε αντίθεση με τους περισσότερους και στα υπόλοιπα θέματα πιο πολύ πάντα εστίαζες στο performance των παιχνιδιών και στα γραφικά,παρά στα ίδια τα παιχνίδια,κάτι σου έγραψα πιο πίσω το γιατί(παράπονα άλλων σε προηγούμενα θέματα για τον ίδιο λόγο).

Γιατί δεν ανοίγετε ένα ξεχωριστό,ειδικό θέμα να γίνεται κουβέντα μόνο στο κομμάτι της απόδοσης και των γραφικών στα νέα παιχνίδια,για να μην υπάρχει μουρμούρα(όπως υπάρχει ειδικό θέμα για oc,benchmarks)?

Δες πχ και στο εδώ θέμα στις τελευταίες σελίδες. Από εκει που πιο πριν, σχολίαζαν άτομα που έπαιζαν το παιχνίδι,καθόμαστε τώρα και ασχολούμαστε με το πόσο ψέμα είναι ή δεν είναι(λες και μετράει για τους περισσότερους)το Forza Horizon 5.

Τέλος όπως σου έγραψα και πιο πίσω,το παιχνίδι όντως είπα ότι μάρεσε,αλλά δεν το βρήκα τέλειο. Εχω αναφέρει πόσα πράγματα που δεν μου πολυ άρεσαν.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτοκίνητα που δεν είχαν αξία originally και πήραν στην πορεία του χρόνου σαν αντίκες, ενώ ο ιδιοκτήτης τα είχε ήδη παράτησει, ναί. Ειδικά στην αμερική βλέπεις αγγελίες σε κάτι camaro κλπα του '70 εντελώς παρατημένα. Αυτό γιατί το 80 και το 90 είχαν μηδενική αξία αυτα τα αμάξια, απόκτησαν αργότερα σαν cult status. Η F40 από την μέρα που βγήκε μέχρι σήμερα έχει τρελή αξία, δεν θα βρείς παρατημένα σε σταύλο, στο υπογράφω

Ναί, απλά ήταν λευκή αυτή που βρήκα νομίζω 😛 

Αυτή ήταν του ξαδέρφου του μπατζανάκη του Don Carlos, που την αγόρασε κατοπιν εορτης από ζήλια. Η κατάληξη, μιας και ήταν συνέταιρος του άλλου, η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μου αρέσει και το τεχνικό κομμάτι, πως να το κάνουμε τώρα. Πάντως τα γραφικά και το perf είναι και αυτά μέρος των παιχνιδιών και ειδικά κόσμος που έχει σκάσει ένα σωρό λεφτά για συστήματα θέλει να ξέρει αν τρέχει καλά ή αν τα studio τον παίζουν (cough cough...ubi...με single thread μηχανές). Αν μου πει κάποιος mod ότι είναι off topic να μιλάω για perf/γραφικά θα το κόψω μαχαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το performance και τα γραφικά δεν είναι off topic κουβέντα.

Spoiler

 

Οταν όμως αυτά μονοπωλούν το ενδιαφέρον όπως βλέπουμε σε πολλά άλλα ΑΑΑ σύγχρονα παιχνίδια,εκεί υπάρχει ενόχληση από τους υπόλοιπους που θέλουν να μιλήσουν/διαβάσουν πράγματα για το ίδιο το παιχνίδι.

Ετσι είχε γίνει παλιότερα στο θέμα του Red Dead Redemption 2,στα AC παιχνίδια,στα battlefield παιχνίδια κλπ και άρχιζαν από τους υπόλοιπους τα παράπονα.

Και επειδή δεν θέλω να έχουμε πάλι ίδια σκηνικά πάνω σε αυτό,γιαυτό και τα αναφέρω τα περί performance.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα τον δρόμο που έλειπε. Μπροστά στα μάτια μου και δε τον έβλεπα! Και όχι, δεν ήταν διακεκομμένος, απλά ήταν κόκκινος.

 

Τώρα δε μπορώ να βρω μια area... Από κάπου δεν έχω περάσει φαίνεται. 

Μάλλον θα πρέπει να λιώσω στο eliminator για την βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...