Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με drivers


vlahoskwn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας 

Έστησα ένα καινούργιο μηχανημα και η σύνθεση περιλαμβάνει την παρακάτω μητρική και τον παρακάτω επεξεργαστή 

Έκανα φορμάτ κανονικά και έβαλα windows 10 pro κατεβασμένα από την microsoft μόλις πήγα να εγκαταστήσω τους drivers είδα ότι έχω θέμα....

Δεν μου βλέπεις την κάρτα γραφικών του επεξεργαστή τι μπορώ να κάνω; 

Δοκιμασα να ξανά κάνω φορμάτ με το ίδιο στικακι δοκιμασα να κατεβάσω αλλους drivers αλλά δε κατάφερα να το φτιάξω και συνεχίζει να έχει τον driver της microsoft και φυσικά χωρίς να μπορώ να αλλάξω ανάλυση....

Θέλω τη βοήθεια σας γιατί το μηχναημα είναι σε επαγγελματικο χώρο....

 

https://www.skroutz.gr/s/28687385/Gigabyte-H410M-HD3P-rev-1-x-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

 

https://www.skroutz.gr/s/23292376/Intel-Core-i3-10100-3-6GHz-Επεξεργαστής-4-Πυρήνων-για-Socket-1200-σε-Κουτί-με-Ψύκτρα.html

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να τα κατεβάσω από εκεί δίχως κάποιο αποτέλεσμα 

Δοκίμασα να τα κατεβάσω από εκεί δίχως κάποιο αποτέλεσμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω με ποιά σειρά έκανες την εγκατάσταση οπότε αν το έχεις κάνει ήδη απλά αγνόησε ότι σου γράφω.
Για αρχή το πρώτο πράμα που πρέπει να κάνεις, είναι να κατεβάσεις μόνο το Chipset Driver μόνο και εγκατέστησέ τον, για να μπορεί να διαβάσει σωστά την μητρική σου. Μετά εγκατέστησε Audio Drivers, Lan etc. Αφού τα κάνεις όλα αυτά, κατέβασε τον Driver για τα γραφικά και τον CPU που θες, χωρίς να τον εγκαταστήσεις, κατέβασε ένα DDU (Diplay Diver Uninstaler) και κάνε καθαρή απεγκατάσταση των γραφικών που έχουν εγκαταστήσει τα Windows. Στην συνέχεια δοκίμασε να εγκαταστήσεις τον Driver που έχεις κατεβάσει για τον CPU σου. Αν και πάλι δεν δουλέψει δεν γνωρίζω τι μπορεί να φταίει και θα σου πω ανακρίβειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anestis_top είπε

Δεν ξέρω με ποιά σειρά έκανες την εγκατάσταση οπότε αν το έχεις κάνει ήδη απλά αγνόησε ότι σου γράφω.
Για αρχή το πρώτο πράμα που πρέπει να κάνεις, είναι να κατεβάσεις μόνο το Chipset Driver μόνο και εγκατέστησέ τον, για να μπορεί να διαβάσει σωστά την μητρική σου. Μετά εγκατέστησε Audio Drivers, Lan etc. Αφού τα κάνεις όλα αυτά, κατέβασε τον Driver για τα γραφικά και τον CPU που θες, χωρίς να τον εγκαταστήσεις, κατέβασε ένα DDU (Diplay Diver Uninstaler) και κάνε καθαρή απεγκατάσταση των γραφικών που έχουν εγκαταστήσει τα Windows. Στην συνέχεια δοκίμασε να εγκαταστήσεις τον Driver που έχεις κατεβάσει για τον CPU σου. Αν και πάλι δεν δουλέψει δεν γνωρίζω τι μπορεί να φταίει και θα σου πω ανακρίβειες. 

Driver για τον cpu που βρίσκω;

Δεν έχω βάλει ποτέ driver για cpu 

Θα το κάνω με τη σειρά που λες να δούμε 

Αλλά όταν πήγα να βάλω το driver για τα γραφικά μου έλεγε ότι δεν υποστηρίζεται ο επεξεργαστής αν δεν κάνω λάθος 

 

36 λεπτά πριν, KiriosD είπε

έχεις κάνει update τα windows?

πολλές φορές χρειάζεται να τρέξεις win update για να τραβήξει οδηγούς

Πήγα να κάνω αλλά δεν έβλεπε κανέναν driver 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vlahoskwn είπε

Driver για τον cpu που βρίσκω;

Δεν έχω βάλει ποτέ driver για cpu 

Θα το κάνω με τη σειρά που λες να δούμε 

Αλλά όταν πήγα να βάλω το driver για τα γραφικά μου έλεγε ότι δεν υποστηρίζεται ο επεξεργαστής αν δεν κάνω λάθος 

Εδώ είναι οι driver που θες για τον επεξεργαστή σου φίλε μου.

https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/199283/intel-core-i310100-processor-6m-cache-up-to-4-30-ghz/downloads.html?wapkw=i3 10100

Εχω την εντύπωση πως μάλλον έχεις κατεβάσει λάθως drivers για τα γραφικά σου για να με ρωτάς που βρίσκεις drivers για τον CPU σου.
Πάντα από το επίσημο site του εκάστοτε κατασκευαστή κατεβάζεις Drivers. Δοκίμασε να καταβάσεις και να εγκαταστήσεις τον Driver που λέει "Intel® Graphics – Windows* DCH Drivers" λογικά θα τον πάρει. κανονικά. Αλλιώς μάλλον για λάθος επεξεργαστή ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Συνήθως όταν έβαζα το driver των γραφικών ήταν  εντάξει ποτέ δεν χρειάστηκε να βάλω driver για cpu δοκίμασα ότι είπατε αλλά και πάλι δεν έπαιζε και δεν μου έβλεπε και το lan 

Τελικά έφτιαξα ένα νέο usb με ένα παλιότερο iso των 10 και έτρεξε κανονικά τα πάντα και ενεργοποιήθηκαν 

Ενώ το προηγούμενο iso το είχα κατεβάσει από την microsoft γι'αυτό κιολλας με παραξένεψε 

Και φυσικά εννοείτε ότι όλοι οι driver ήταν από τους κατασκευαστές 

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...