Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη επιλογή για επεξεργαστή gaming στα 350-500€?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να στήσω ενα pc για ενα φίλο και εχω καιρό να παρακολουθήσω να νέα από επεξεργαστές 

Θέλω να αποφύγω την κάρτα γραφικών, υπάρχει κάποια επιλογή στα χρήματα που αναφέρω ώστε να μπορεί να παίζει παιχνίδια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Καλησπέρα.

Θέλω να στήσω ενα pc για ενα φίλο και εχω καιρό να παρακολουθήσω να νέα από επεξεργαστές 

Θέλω να αποφύγω την κάρτα γραφικών, υπάρχει κάποια επιλογή στα χρήματα που αναφέρω ώστε να μπορεί να παίζει παιχνίδια?

 

Αν παίζει στα 1080p τότε ο 3400g είναι μια από τις καλύτερες επιλογές γιατί έχει γραφικά vega 11, ισοδύναμα της gt1030 . Αν τον συνδυάσεις με γρήγορες μνήμες πιθανότατα να την ξεπερνάει κιόλας. Έχω έναν αν σε ενδιαφέρει (p.m).

Σε μεγαλύτερες αναλύσεις θέλεις κάρτα γραφικών που θα την πληρώσεις χρυσάφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τα παιχνίδια.

500 ευρώ σύνολο για όλο τον υπολογιστή;

Ο 3400g που αναφέρθηκε δεν τον βρίσκεις πάρα μόνο μεταχειρισμένο. Ίσως απέναντι του σε παρόμοια χρήματα σταθεί καλύτερα i3 10105f+ gt1030.

Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες και τα λέμε πάλι (συνολικό budget, τι παιχνίδια και τι απαιτήσεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Εξαρτάται τα παιχνίδια.

500 ευρώ σύνολο για όλο τον υπολογιστή;

Ο 3400g που αναφέρθηκε δεν τον βρίσκεις πάρα μόνο μεταχειρισμένο. Ίσως απέναντι του σε παρόμοια χρήματα σταθεί καλύτερα i3 10105f+ gt1030.

Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες και τα λέμε πάλι (συνολικό budget, τι παιχνίδια και τι απαιτήσεις)

Και μετα Νικολα λες οτι δεν κανουν τα probuild οταν σε βγαζουν την ψυχη και το λαδι ετσι σχεδιο , κατσε σε λιγο θα θελουμε και οθονη μεσα στο ποσό.

Υ.Γ

Υποτιθεται ειναι και ''μαστορας'' ο φιλος

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Και μετα Νικολα λες οτι δεν κανουν τα probuild οταν σε βγαζουν την ψυχη και το λαδι ετσι σχεδιο , κατσε σε λιγο θα θελουμε και οθονη μεσα στο ποσό.

Υ.Γ

Υποτιθεται ειναι και ''μαστορας'' ο φιλος

Εντάξει, τι να κάνουμε..

Για χόμπι είμαστε εδώ και  για να κρατάμε επαφή με το αντικείμενο(προσωπικά). Εδώ είμαστε για να δίνουμε τις καλύτερες κατά το δυνατόν προτάσεις, άσε τα pre build να τα προτείνουν οι πωλητές...

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Εντάξει, τι να κάνουμε..

Για χόμπι είμαστε εδώ και  για να κρατάμε επαφή με το αντικείμενο(προσωπικά). Εδώ είμαστε για να δίνουμε τις καλύτερες κατά το δυνατόν προτάσεις, άσε τα pre build να τα προτείνουν οι πωλητές...

δεν διαφωνω μ'αυτο που λες ισα ισα επ'αυξανω αλλα οχι να σε λεει ο καθενας με το τσιγκελι τι θελει.

Και γω θελω εναν υπολογιστη με 750 ευρω ,αλλα δεν σε λεω τι ακριβως θελω , αν ειναι κομματια κτλ , αντε ψαξε να βρεις και στο τελος γυρναει ο αλλος και λεει θα περιμενω  και γιατι ανοιγεις το θεμα τοτε ......Νικολα ελεος με τα 15χρονα εδω μεσα , φτανει πια , εχει γεμισει το site , ολοι μαστόρια γινανε,

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

οχι ρε παιδιά το budget που είπα είναι μόνο για επεξεργαστή οχι ολο το pc

9 ώρες πριν, nickol-us είπε

Εξαρτάται τα παιχνίδια.

500 ευρώ σύνολο για όλο τον υπολογιστή;

Ο 3400g που αναφέρθηκε δεν τον βρίσκεις πάρα μόνο μεταχειρισμένο. Ίσως απέναντι του σε παρόμοια χρήματα σταθεί καλύτερα i3 10105f+ gt1030.

Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες και τα λέμε πάλι (συνολικό budget, τι παιχνίδια και τι απαιτήσεις)

Κανα λολ ισος και κανα gta 5 

Συνολικό budget μαζί με οθόνη και περιφερειακά 1200-1300€ χωρίς κάρτα γραφικών 

 

9 ώρες πριν, triplex1 είπε

Και μετα Νικολα λες οτι δεν κανουν τα probuild οταν σε βγαζουν την ψυχη και το λαδι ετσι σχεδιο , κατσε σε λιγο θα θελουμε και οθονη μεσα στο ποσό.

Υ.Γ

Υποτιθεται ειναι και ''μαστορας'' ο φιλος

 

Νομίζω οτι απο τον τίτλο φαίνετε τι θέλω να πώ Καλύτερη επιλογή για επεξεργαστή gaming στα 350-500€

Any way προτείνετε κάτι να το στήσω αν και κατα πάσα πιθανότητα θα πάω σε 5700G που προτείνει ο φίλος ποιο πάνω 

 

9 ώρες πριν, triplex1 είπε

Νικολα ελεος με τα 15χρονα εδω μεσα , φτανει πια , εχει γεμισει το site , ολοι μαστόρια γινανε,

Λες και δουλευεις στο δημόσιο και εισαι εδώ με το ζόρι ρε φίλε, 

αν μπορείς βοήθα αν δεν μπορείς τι σχολιάζεις ειρωνικά 

Και γραφω εντελός φιλικά αλήθεια, ισα ισα ευχαριστώ κιόλας που ξεκίνησες να βοηθήσεις αλλά φορουμ ειμαστε σιγα τη σκοτούρα 

Επεξ/σία από mastoras007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Καλησπέρα,

οχι ρε παιδιά το budget που είπα είναι μόνο για επεξεργαστή οχι ολο το pc

Κανα λολ ισος και κανα gta 5 

Συνολικό budget μαζί με οθόνη και περιφερειακά 1200-1300€ χωρίς κάρτα γραφικών 

 

 

Νομίζω οτι απο τον τίτλο φαίνετε τι θέλω να πώ Καλύτερη επιλογή για επεξεργαστή gaming στα 350-500€

Any way προτείνετε κάτι να το στήσω αν και κατα πάσα πιθανότητα θα πάω σε 5700G που προτείνει ο φίλος ποιο πάνω 

 

Λες και δουλευεις στο δημόσιο και εισαι εδώ με το ζόρι ρε φίλε, 

αν μπορείς βοήθα αν δεν μπορείς τι σχολιάζεις ειρωνικά 

Και γραφω εντελός φιλικά αλήθεια, ισα ισα ευχαριστώ κιόλας που ξεκίνησες να βοηθήσεις αλλά φορουμ ειμαστε σιγα τη σκοτούρα 

και εγω φιλικα τα λεω και αναφερθηκα στον Νικολα και μιλησα σε γενικες γραμμες για ολους οσους ανοιγουν καινουρια θεματα η ολη σου διατυπωση ειναι λαθος γιατι αναφερεσαι σε επεξεργαστη και δεν λες αν υπαρχουν τα υπολοιπα η αν θα παρθουν και εκεινα μεσα στην τιμη που ανεφερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, triplex1 είπε

και εγω φιλικα τα λεω και αναφερθηκα στον Νικολα και μιλησα σε γενικες γραμμες για ολους οσους ανοιγουν καινουρια θεματα η ολη σου διατυπωση ειναι λαθος γιατι αναφερεσαι σε επεξεργαστη και δεν λες αν υπαρχουν τα υπολοιπα η αν θα παρθουν και εκεινα μεσα στην τιμη που ανεφερες

1300€ ειναι το Budget γενικά ξέρω πάνω κάτω τι θα πάρω αλλά οποιαδήποτε πρόταση δεκτή (για το οιπολοιπο σεταπ) απλά πρέπει αναγκαστικα να τα πάρουμε ολα απο το ιδιο κατάστημα οποτε δέν ξερω τι διαθεσιμότητα θα υπάρχει σε ολα τα άλλα εξαρτήματα ο επεξεργαστης με καιέι περισότερο,

στα 1300 είναι και οθόνη απλή οχι 144hz κτλ (27 ιντσες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1300 ευρώ για gaming PC χωρίς GPU είναι πάρα πολλά. Σύστημα με 5700G κάνεις με κάτω από 750 ευρώ (5700G, MSI Tomahawk B550, 2*8GB Crucial Ballistix 3600CL16, κουτί, τροφοδοτικό και NVME 256GB). Από τα 1300 μένουν άλλα 550 για οθόνη και λοιπά περιφερειακά, που είναι πολλά.
Μπορείς να δεις και 12600K (330) + MSI PRO Z690-A WIFI DDR4 (210) + τα υπόλοιπα ίδια όπως παραπάνω για σύνολο 800 ευρώ αντί για 750, πολύ καλύτερη CPU, χειρότερη iGPU αλλά φαντάζομαι αργότερα θα πάρετε κανονική GPU και ο 12600K είναι πολύ καλύτερος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

1300 ευρώ για gaming PC χωρίς GPU είναι πάρα πολλά. Σύστημα με 5700G κάνεις με κάτω από 750 ευρώ (5700G, MSI Tomahawk B550, 2*8GB Crucial Ballistix 3600CL16, κουτί, τροφοδοτικό και NVME 256GB). Από τα 1300 μένουν άλλα 550 για οθόνη και λοιπά περιφερειακά, που είναι πολλά.
Μπορείς να δεις και 12600K (330) + MSI PRO Z690-A WIFI DDR4 (210) + τα υπόλοιπα ίδια όπως παραπάνω για σύνολο 800 ευρώ αντί για 750, πολύ καλύτερη CPU, χειρότερη iGPU αλλά φαντάζομαι αργότερα θα πάρετε κανονική GPU και ο 12600K είναι πολύ καλύτερος.

 

Ετσι  ακριβως.

Υ.Γ. στον φιλο

Πες και περιοχη για μαγαζι και ποιο βολευει καλυτερα εκει που εισαι για να βγαλουν καποια παιδια καποια προσφορα , σε γενικες γραμμες βοηθα την κατασταση και μη τα λες ολα ενα-ενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Ετσι  ακριβως.

Υ.Γ. στον φιλο

Πες και περιοχη για μαγαζι και ποιο βολευει καλυτερα εκει που εισαι για να βγαλουν καποια παιδια καποια προσφορα , σε γενικες γραμμες βοηθα την κατασταση και μη τα λες ολα ενα-ενα.

Περιοχή Λάρισα αλλά δέν με νοιάζει αυτό μπορώ πανελλαδικά αν στέλνει  το εκάστοτε μαγαζί 

 

Επεξ/σία από mastoras007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mastoras007 είπε

Περιοχή Λάρισα αλλά δέν με νοιάζει αυτό μπορώ πανελλαδικά αν στέλνει  

οκ ..............Νικολα που εισαι βγαλτα με οθονη μαζι ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...