Προς το περιεχόμενο

Πόσο πληρώνετε για delivery σε κάθε παραγγελία;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στο φόρουμ, είχα μια απορία και σκεφτόμουν..στην πόλη μου πριν μερικές εβδομάδες αποφασίστηκε οτι κάθε μαγαζί εστίασης (οχι καφε,μονο φαγητού) θα έχει ελάχιστο κόστος μεταφοράς απο 0.70 λεπτα μεχρι 1 ευρώ. οταν μιλάμε για αποστάσεις 2χλμ πχ, το θεωρώ λογικό..οταν όμως η απόσταση είναι κυριολεκτικά 5 λεπτά με το μηχανάκι ,εκει καπου αρχίζει και ενοχλεί αυτή η χρέωση. Θεσσαλονίκη έχω ακούσει πως κάποια μαγαζιά χρεώνουν , καποια βαση χλμ αποστασης και άλλα μαγαζιά καθόλου.

Γνώμη μου πάντα, επειδή αύξησαν τους μισθούς και τα ωρομίσθια σε ντελιβεράδες δεν ειναι ανάγκη να μεταφέρουν αυτό το κόστος στον τελικό πελάτη καθώς και οι παραγγελίες θα μειωθούν (που σημαίνει λιγότερους ντελιβεραδες,που σημαίνει μερικοί θα μείνουν χωρίς δουλειά) καθώς και με αυτό το τρόπο δεν μπορείς να δώσεις μπουρμπουάρ επειδή έχεις ήδη πληρώσει ''ταρίφα'' αποστολής.

Μου φαίνεται αδιανόητο με 2μισι ευρώ να έρχεται στην πόρτα μου αντικείμενο απο την άλλη μεριά της Ελλάδας, και να ζητάν 1 ευρώ για αποστολή 400-500 μέτρα 2 σουβλάκια..

Δεν θέλω να επικεντρωθούμε στο πόσα παίρνουν οι ντελιβεράδες είτε στις πλατφόρμες τύπου efood καθως και box, αλλα στην ''τακτική'' που εφαρμόζουν πλέον τα καταστήματα καθώς και στο αν ειστε σύμφωνοι με αυτή τη πρακτική ή όχι.

Επεξ/σία από maparios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Προσωπικά είμαι απόλυτα σύμφωνος 

Ας τα πάνε όσο ακριβά νομίζουν, να σταματήσει ο κόσμος να παίρνει και να τελειώνει η ιστορία με τα 5 σουβλατζίδικα ανά 100 μέτρα 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειλικρινα αν σου φαινεται πολυ το να πληρωσεις 0.7 - 1 ευρω επειδη σου τα φερνουν ,οπως λες, απο αποσταση 400 μετρων (5 λεπτα με τα ποδια), γιατι δεν πεταγεσαι να τα παρεις απτο μαγαζι; Μιλαμε για πηγαινε-ελα 10 λεπτων... λιγο ελεος δηλαδη

Επισης οταν μιλαμε για παραγγελιες ντελιβερι Ελλαδας, δηλαδη 5-10 ευρω, πως γινεται να μη μεταφερθει το κοστος στον πελατη; τι θα βγαλει το μαγαζι ;

Το αντικειμενο απο την αλλη πλευρα της Ελλαδας που κανει 2μιση ευρω

α) κανει μεγαλο μερος της διαδρομης σε φορτηγο/οχημα μαζι με αλλα 500 τετοια αντικειμενα αρα το κοστος ανα μοναδα παραμενει χαμηλο

β) ερχεται μετα απο καποιες μερες. 

γ) οι συνθηκες παραδοσης/παραλαβης του ειναι αρκετα διαφορετικες. Υποθετω οτι δεν σε νοιαζει τοσο να ειναι ζεστο το πακετο που παραγγειλες απο skroutz αλλα θα χαλαστεις αν τα σουβλακια σου ερθουν κρυα.

Επεξ/σία από epp
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, maparios είπε

Μου φαίνεται αδιανόητο με 2μισι ευρώ να έρχεται στην πόρτα μου αντικείμενο απο την άλλη μεριά της Ελλάδας, και να ζητάν 1 ευρώ για αποστολή 400-500 μέτρα 2 σουβλάκια..

Και μένα μου φαίνεται αδιανόητο που συγκρίνεις οποιοδήποτε "αντικείμενο" με τα σουβλάκια που στα φέρνουν όσο είναι ζεστά...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, maparios είπε

Καλημέρα στο φόρουμ, είχα μια απορία και σκεφτόμουν..στην πόλη μου πριν μερικές εβδομάδες αποφασίστηκε οτι κάθε μαγαζί εστίασης (οχι καφε,μονο φαγητού) θα έχει ελάχιστο κόστος μεταφοράς απο 0.70 λεπτα μεχρι 1 ευρώ. οταν μιλάμε για αποστάσεις 2χλμ πχ, το θεωρώ λογικό..οταν όμως η απόσταση είναι κυριολεκτικά 5 λεπτά με το μηχανάκι ,εκει καπου αρχίζει και ενοχλεί αυτή η χρέωση. Θεσσαλονίκη έχω ακούσει πως κάποια μαγαζιά χρεώνουν , καποια βαση χλμ αποστασης και άλλα μαγαζιά καθόλου.

Γνώμη μου πάντα, επειδή αύξησαν τους μισθούς και τα ωρομίσθια σε ντελιβεράδες δεν ειναι ανάγκη να μεταφέρουν αυτό το κόστος στον τελικό πελάτη καθώς και οι παραγγελίες θα μειωθούν (που σημαίνει λιγότερους ντελιβεραδες,που σημαίνει μερικοί θα μείνουν χωρίς δουλειά) καθώς και με αυτό το τρόπο δεν μπορείς να δώσεις μπουρμπουάρ επειδή έχεις ήδη πληρώσει ''ταρίφα'' αποστολής.

Μου φαίνεται αδιανόητο με 2μισι ευρώ να έρχεται στην πόρτα μου αντικείμενο απο την άλλη μεριά της Ελλάδας, και να ζητάν 1 ευρώ για αποστολή 400-500 μέτρα 2 σουβλάκια..

Δεν θέλω να επικεντρωθούμε στο πόσα παίρνουν οι ντελιβεράδες είτε στις πλατφόρμες τύπου efood καθως και box, αλλα στην ''τακτική'' που εφαρμόζουν πλέον τα καταστήματα καθώς και στο αν ειστε σύμφωνοι με αυτή τη πρακτική ή όχι.

Να πας να τα παίρνεις μονος σου.Να γλυτωσεις το 1€.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού οι περισσότεροι που παραγγέλνουν μέσω e-food κτλ, πληρώνουν ήδη καπέλο. Τα καταστήματα σκέφτηκαν να το παίρνουν οι ίδιοι. Απλά χωρίς τον μεσάζοντα.

Σου λέει, δέχεσαι την ευκολία του efood κτλ και πληρώνεις καπέλο. Ε πλήρωσε το σε εμένα κατ ευθείαν.

Δεν θα ήταν λόγος να μην παραγγείλω πάντως, το 1€ παραπάνω. Ούτε να μην δώσω tips στον διανομέα.

Αν μιλάμε για περιόδους πείνας σε φοιτητοζωή, κ για μαγαζί που είναι όντως κοντά, σταμάτα για 20 λεπτά το PES στο xbox, και πετάξου να τα πάρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αδιανόητο είναι που πλέον στην Ελλάδα θεωρείται φυσιολογικό να παραγγείλεις καφέ του ευρώ από το μαγαζί στην επόμενη γωνία και να στον φέρουν στο σπίτι σου. 😅

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε επιχειρηματίας κάνει ο,τι θέλει. Η αγορά θα αυτορυθμιστει. 

Δεν είναι προτεραιότητα του επιχειρηματία να υπάρχουν πολλοί ντελιβεραδες. Βραχυπρόθεσμα μάλιστα θα έλεγα (μιας και μιλάμε για ανειδίκευτο προσωπικό), ότι θα υπάρχουν όσοι χρειάζεται η αγορά. 

Το ότι βάλανε 0,70-1€ χρέωση δεν μπορεί να εξεταστεί μόνο του, κάπου προστίθεται (στα κέρδη, σε μισθούς, σε ποσότητα φαγητού). 

Αν θέλουν ας βάλουν και 10€ χρέωση, δική τους υπόθεση. Δεν θα πεθάνουμε από ασιτία, θα προσαρμοστούμε κι εμείς όπως προσαρμόζουν κι αυτοί τις χρεώσεις τους. 

Σωστή ή λάθος επιχειρηματική απόφαση, θα φανεί στα κέρδη τους εν καιρώ. 

Η σύγκριση με τις κούριερ είναι τελείως άτοπη. Οι courier έχουν μοντέλα και δεδομένα ετών και μπορούν να προβλέψουν μεταφορές, οπότε είναι προετοιμασμένοι για τις περισσότερες μεταφορές, και μπορούν να τις βελτιστοποιήσουν. Τελείως μη συγκρίσιμα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πριν αρκετές μέρες σε ένα σουβλατζίδικο και είδα ότι είχε άλλες τιμές αν καθίσεις και άλλες αν το πάρεις και φύγεις. 10cents διαφορά στο πιτογυρο. Ασχέτως του τι έχουμε συνηθίσει, το θεωρώ φυσιολογικό. Και γνωστή αλυσίδα με πίτσες έχει χτυπητές διάφορες σε take away. Είναι στον δρόμο μου και βλέπω πολλές φορές κόσμο να περιμένει την παραγγελία του στο πεζοδρόμιο.

Παρομοίως, θεωρώ απόλυτα φυσιολογική μια χρέωση στην υπηρεσία delivery.

Όσο γι αυτούς που λένε την ατάκα, έλα μωρέ 5 λεπτά έκανε ή 500 μέτρα και θέλει να πάρει 1€; Έχω να πω ότι αφού είναι κάτι τόσο εύκολο και ασήμαντο γιατί δε το κάνεις μόνος τότε;

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε μάθει να πληρώνουμε, απαιτούμε μόνο να μας πληρώνουν. Όσες φορές κάποιος είναι να πληρώσει κάτι (όπως ο ts καλή ώρα) αρχίζει τη γκρίνια και τις δικαιολογίες. Για εμένα έχει καταντήσει αηδία αυτο.

Εκτός των άλλων έχουμε όλοι καλομαθει (βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Στα 100 μέτρα το καφέ αλλά... Ποιος ντύνεται τώρα μωρέ να πάει. Θα καλέσω να μου τα φέρουν. Αλλά αν ζητήσουν λεφτά.. ρε τους κλέφτες, τι κάναν; 100 μέτρα απόσταση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maparios είπε

Γνώμη μου πάντα, επειδή αύξησαν τους μισθούς και τα ωρομίσθια σε ντελιβεράδες δεν ειναι ανάγκη να μεταφέρουν αυτό το κόστος στον τελικό πελάτη καθώς και οι παραγγελίες θα μειωθούν (που σημαίνει λιγότερους ντελιβεραδες,που σημαίνει μερικοί θα μείνουν χωρίς δουλειά) καθώς και με αυτό το τρόπο δεν μπορείς να δώσεις μπουρμπουάρ επειδή έχεις ήδη πληρώσει ''ταρίφα'' αποστολής.

Αλήθεια πιστεύεις πως υπάρχει κάτι τσάμπα στον πλανήτη....?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Αφού οι περισσότεροι που παραγγέλνουν μέσω e-food κτλ, πληρώνουν ήδη καπέλο. Τα καταστήματα σκέφτηκαν να το παίρνουν οι ίδιοι. Απλά χωρίς τον μεσάζοντα.

Σου λέει, δέχεσαι την ευκολία του efood κτλ και πληρώνεις καπέλο. Ε πλήρωσε το σε εμένα κατ ευθείαν.

Δεν θα ήταν λόγος να μην παραγγείλω πάντως, το 1€ παραπάνω. Ούτε να μην δώσω tips στον διανομέα.

Αν μιλάμε για περιόδους πείνας σε φοιτητοζωή, κ για μαγαζί που είναι όντως κοντά, σταμάτα για 20 λεπτά το FIFA στο ps, και πετάξου να τα πάρεις.

done.

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα έχουμε πει σε άλλα 200 θέματα.

  • Δεν γίνεται να ειναι οι ίδιες οι τιμές delivery και take away
  • Ο μόνος λόγος που υπάρχουν διανομείς, είναι γιατί κάποιοι δίνουν φιλοδόρημα
  • Κανονικά έπρεπε να υπάρχει χρέωση διανομής, ώστε να παραγγέλνουν μόνο αυτοί που πραγματικά θέλουν και παράλληλα οι διανομείς να έχουν σωστές απολαβές και παροχές και ανθρώπινη στοχοθεσία για τις παραδόσεις. Οχι να να τρέχουν να προλάβουν και να περιμένουν την υποκειμενική αντίληψη του πελάτη, αν θα δώσει ή οχι φιλοδώρημα. Χρέωση διανομής ή ελάχιστη παραγγελία 8-10€.
  • Αν αυξηθούν οι τιμές στη διανομή ή υπάρξει χρέωση για τη διανομή, θα μειωθούν οι παραγγελίες. Οχι όμως απαραίτητα οι διανομείς, που θα δουλευουν με πιο ανθρώπινες συνθήκες
  • Τέλος, θα μειωθεί το γελοίο φαινόμενο του να παραγγέλνει ο καθένας ένα καφέ μόνο, γιατί απλά μπορεί. Αυτό βάζει όλη την αλυσίδα διανομής μέσα. Και τον μαγαζάτορα, και τον διανομέα και τους άλλους πελάτες που πληρώνουν τον κόστος του.  Ελάχιστη παραγγελία >8€. 

Δεν υπάρχει τσάμπα παροχή υπηρεσιών. Αν κάτι είναι "τσάμπα" ψάξτε να δείτε ποιος το πληρώνει....

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...