Προς το περιεχόμενο

Πόσο πληρώνετε για delivery σε κάθε παραγγελία;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει, νομίζω είναι λογικό εκτός εάν η ελάχιστη παραγγελία για δωρεάν delivery ειναι ας πούμε 10 ευρώ το οποίο φαίνεται επίσης λογικό. Θυμήθηκα , όταν ήμουν στην Αγγλία φοιτητής την περίοδο 1995-2001 και πλήρωνα το αυτοκίνητο μου δουλεύοντας ως delivery και θυμάμαι οτι το delivery χρεονώταν κανονικότατα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Ε το καταστημα τα παιρνει και ευελπιστεις να τα δινει του παιδιου

Καλά θα πάει αυτό :( :( ....
To χειρότερο είναι πως σαν νοοτροποία επειδή "πληρώνουμε" την υπηρεσία ξεχωριστά πλέον, πολοί δεν θα δίνουν και
φιλοδώρημα...

Μόλις τώρα, dasimo είπε

Ενταξει, νομίζω είναι λογικό εκτός εάν η ελάχιστη παραγγελία για δωρεάν delivery ειναι ας πούμε 10 ευρώ το οποίο φαίνεται επίσης λογικό. Θυμήθηκα , όταν ήμουν στην Αγγλία φοιτητής την περίοδο 1995-2001 και πλήρωνα το αυτοκίνητο μου δουλεύοντας ως delivery και θυμάμαι οτι το delivery χρεονώταν κανονικότατα....

Πάμε πάλι. Και εδώ μια χαρά χρεώνεται, απλά είναι ενσωματομένο στην τιμή και το πληρώνεις και όταν πας να άρεις τα σουβλάκια από το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Ποιας εκπτωσης; Πληρωνεις κατι παραπανω οταν παραγγελνεις απ την πλατφορμα; Το μαγαζι χρεωνεται απ την πλατφορμα, οχι εσυ

Ε το καταστημα τα παιρνει και ευελπιστεις να τα δινει του παιδιου

το μαγαζι τα πληρωνει και οχι εγω...απο που τα πληρωνει το μαγαζι? γιατι αυτο το ποσο δε φροντιζει να το αφαιρεσει απο την δικια μου παραγγελια αφου εχει τη δυνατοτητα για να με εχει ευχαριστημενο?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, spertoy said:

το μαγαζι τα πληρωνει και οχι εγω...απο που τα πληρωνει το μαγαζι? γιατι αυτο το ποσο δε φροντιζει να το αφαιρεσει απο την δικια μου παραγγελια αφου εχει τη δυνατοτητα για να με εχει ευχαριστημενο?

Καπου εχεις μπερδευτει. Το τι πληρωνει το μαγαζι στο efood, ειναι δικο του καπελο, δεν σε αφορα, δεν υπαρχει κατι να αφαιρεσει επειδη πηγες και τα πηρες διοτι δεν πληρωσες κατι επιπλεον οταν τα παραγγειλες απ το efood. Οσο στα πουλαει online, στα πουλαει και στο φυσικο καταστημα, μην τα θελουμε κι ολα δικα μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Προσωπικά είμαι απόλυτα σύμφωνος 

Ας τα πάνε όσο ακριβά νομίζουν, να σταματήσει ο κόσμος να παίρνει και να τελειώνει η ιστορία με τα 5 σουβλατζίδικα ανά 100 μέτρα 

δηλαδή είσαι κατά της επιχειρηματικότητας , απο όπου και αν προέρχεται καθώς και υπέρ στο να χάσει ο κόσμος τις δουλειές του;;

 

1 ώρα πριν, epp είπε

ειλικρινα αν σου φαινεται πολυ το να πληρωσεις 0.7 - 1 ευρω επειδη σου τα φερνουν ,οπως λες, απο αποσταση 400 μετρων (5 λεπτα με τα ποδια), γιατι δεν πεταγεσαι να τα παρεις απτο μαγαζι; Μιλαμε για πηγαινε-ελα 10 λεπτων... λιγο ελεος δηλαδη

Επισης οταν μιλαμε για παραγγελιες ντελιβερι Ελλαδας, δηλαδη 5-10 ευρω, πως γινεται να μη μεταφερθει το κοστος στον πελατη; τι θα βγαλει το μαγαζι ;

Το αντικειμενο απο την αλλη πλευρα της Ελλαδας που κανει 2μιση ευρω

α) κανει μεγαλο μερος της διαδρομης σε φορτηγο/οχημα μαζι με αλλα 500 τετοια αντικειμενα αρα το κοστος ανα μοναδα παραμενει χαμηλο

β) ερχεται μετα απο καποιες μερες. 

γ) οι συνθηκες παραδοσης/παραλαβης του ειναι αρκετα διαφορετικες. Υποθετω οτι δεν σε νοιαζει τοσο να ειναι ζεστο το πακετο που παραγγειλες απο skroutz αλλα θα χαλαστεις αν τα σουβλακια σου ερθουν κρυα.

δε παω γιατι δεν εχω μηχανακι φιλε μου, με το αυτοκινητο ΔΕΝ εχει να παρκαρεις και δεν ειμαι απο τους κλασικούς Ελληνάρες να κλείνω με αλάρμ την διάβαση, για αυτό δεν πάω οχι γιατί βαριέμαι, με τα πόδια είναι 5 λεπτά να πάω, αλλα έχω μια τεράστια ανηφόρα που δεν ανεβαίνει σχεδόν ούτε το μηχανάκι, οπότε το πόδια το ξεχνάμε..

 

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Πότε ακριβώς συνέβει αυτό ;;;

2017 μέσος ορος ωρομισθίου στην πόλη μου ήταν 3.5 ευρώ την ώρα (μαυρα και μη δε θυμαμαι)

τώρα, φίλος μου παιδικός, παίρνει 5 ευρώ την ώρα και ξεκίνησε πέρυσι... ένας άλλος που είναι απο τους τοπ στην πόλη μου,φιλαράκι και αυτός, παίρνει 6 ευρώ + φουλ ενσημα. πως σου φαίνετε; δεν πήραν αύξηση; οχι πως δεν την αξίζουν ετσι! απλα με αδικεί να έχω ξεσκιστεί στα πτυχία πανεπιστήμια μεταπτυχιακά κλπ, και να βγάζει περισσότερα ενας ανειδίκευτος απο εμένα.

 

54 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

τα έχουμε πει σε άλλα 200 θέματα.

  • Δεν γίνεται να ειναι οι ίδιες οι τιμές delivery και take away
  • Ο μόνος λόγος που υπάρχουν διανομείς, είναι γιατί κάποιοι δίνουν φιλοδόρημα
  • Κανονικά έπρεπε να υπάρχει χρέωση διανομής, ώστε να παραγγέλνουν μόνο αυτοί που πραγματικά θέλουν και παράλληλα οι διανομείς να έχουν σωστές απολαβές και παροχές και ανθρώπινη στοχοθεσία για τις παραδόσεις. Οχι να να τρέχουν να προλάβουν και να περιμένουν την υποκειμενική αντίληψη του πελάτη, αν θα δώσει ή οχι φιλοδώρημα. Χρέωση διανομής ή ελάχιστη παραγγελία 8-10€.
  • Αν αυξηθούν οι τιμές στη διανομή ή υπάρξει χρέωση για τη διανομή, θα μειωθούν οι παραγγελίες. Οχι όμως απαραίτητα οι διανομείς, που θα δουλευουν με πιο ανθρώπινες συνθήκες
  • Τέλος, θα μειωθεί το γελοίο φαινόμενο του να παραγγέλνει ο καθένας ένα καφέ μόνο, γιατί απλά μπορεί. Αυτό βάζει όλη την αλυσίδα διανομής μέσα. Και τον μαγαζάτορα, και τον διανομέα και τους άλλους πελάτες που πληρώνουν τον κόστος του.  Ελάχιστη παραγγελία >8€. 

Δεν υπάρχει τσάμπα παροχή υπηρεσιών. Αν κάτι είναι "τσάμπα" ψάξτε να δείτε ποιος το πληρώνει....

τόσα χρόνια που ήταν τσάμπα δηλαδή μπαίναν μέσα τα μαγαζιά;; δεν το νομίζω..

 

1 ώρα πριν, Μακιαβέλλι είπε

Ο κάθε επιχειρηματίας κάνει ο,τι θέλει. Η αγορά θα αυτορυθμιστει. 

Δεν είναι προτεραιότητα του επιχειρηματία να υπάρχουν πολλοί ντελιβεραδες. Βραχυπρόθεσμα μάλιστα θα έλεγα (μιας και μιλάμε για ανειδίκευτο προσωπικό), ότι θα υπάρχουν όσοι χρειάζεται η αγορά. 

Το ότι βάλανε 0,70-1€ χρέωση δεν μπορεί να εξεταστεί μόνο του, κάπου προστίθεται (στα κέρδη, σε μισθούς, σε ποσότητα φαγητού). 

Αν θέλουν ας βάλουν και 10€ χρέωση, δική τους υπόθεση. Δεν θα πεθάνουμε από ασιτία, θα προσαρμοστούμε κι εμείς όπως προσαρμόζουν κι αυτοί τις χρεώσεις τους. 

Σωστή ή λάθος επιχειρηματική απόφαση, θα φανεί στα κέρδη τους εν καιρώ. 

Η σύγκριση με τις κούριερ είναι τελείως άτοπη. Οι courier έχουν μοντέλα και δεδομένα ετών και μπορούν να προβλέψουν μεταφορές, οπότε είναι προετοιμασμένοι για τις περισσότερες μεταφορές, και μπορούν να τις βελτιστοποιήσουν. Τελείως μη συγκρίσιμα.

όντως άτοπη η σύγκριση που έκανα, τώρα το συνειδητοποίησα απλά με χάλασε αυτή η άυξηση αλλα έτσι και αλλιώς δεν παραγγέλνω συχνά οπότε δεν με πολυ-ενδιαφέρει, ήθελα απλά να δω τη γνώμη του κόσμου και το 1/3 πήγε να με φάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε θα είχα πρόβλημα να είχε διαφορετικές τιμές και να αποφάσιζα εγώ τι θα πληρώσω. Αλλά το κόστος διαχείρισης τιμών από Efood-απλό delivery με τηλέφωνο- παραλαβή από κατάστημα , ίσως να μην αξίζει. Μετά μπορείς να εισάγεις και ζώνες παραγγελιών και το πράγμα τείνει σε επιστημονική φαντασία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Θα πληρωσεις 2.5 ευρω ειτε ερθει απο την διπλανη σου πολη, ειτε απο την αλλη μερια της Ελλαδας. Εκει γιατι να πληρωσεις μεταφορικα αλλα οχι στο φαγητο?

 

πάντα το πλήρωνα εκεί, στο ντελίβερι τουλάχιστον 15 χρόνια τώρα που  παραγγέλνω δεν εχω δει ποτε χρέωση ουτε 5 λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Καπου εχεις μπερδευτει. Το τι πληρωνει το μαγαζι στο efood, ειναι δικο του καπελο, δεν σε αφορα, δεν υπαρχει κατι να αφαιρεσει επειδη πηγες και τα πηρες διοτι δεν πληρωσες κατι επιπλεον οταν τα παραγγειλες απ το efood. Οσο στα πουλαει online, στα πουλαει και στο φυσικο καταστημα, μην τα θελουμε κι ολα δικα μας

εχεις δικιο εγω εχω μπερδευτει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Μετά μπορείς να εισάγεις και ζώνες παραγγελιών και το πράγμα τείνει σε επιστημονική φαντασία. 

To κάνουν ήδη μέσω του Wolt. Όσο πιο μακριά είσαι , τόσο περισσότερο είναι το κόστος delivery. Εχθες πχ που πήρα από μια πιτσαρία στο Περιστέρι είχε κόστος delivery από το Wolt 1 euro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, filip123go είπε

To κάνουν ήδη μέσω του Wolt. Όσο πιο μακριά είσαι , τόσο περισσότερο είναι το κόστος delivery. Εχθες πχ που πήρα από μια πιτσαρία στο Περιστέρι είχε κόστος delivery από το Wolt 1 euro. 

Θα πρέπει να συνυπολογίσουν και τους βαθμούς κελσίου του τελικού προιόντος. Αν παραδίδεται στους 50 βαθμούς και σε εμένα φτάνει 35, θα πρέπει να υπάρχει αποζημίωση από το delivery καθώς το κρύο σουβλάκι, αν και έφτασε στην ώρα του , έφτασε σε μια μη συμφωνημένη κατάσταση. 

Πως θα μας προστατέψει το κράτος από το κρύο ντελίβερι?

Επεξ/σία από Dakonblackblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, maparios είπε

δηλαδή είσαι κατά της επιχειρηματικότητας , απο όπου και αν προέρχεται καθώς και υπέρ στο να χάσει ο κόσμος τις δουλειές του;;

Επιχειρηματικότητα δεν είναι να ανακυκλώνουμε τα 600 - 700€ που παίρνει μισθό ένας υπάλληλος σε καφέδες και σουβλάκια

Ο χώρος έχει κορεσθεί υπερβολικά και πρέπει να υπάρξει αυτορύθμιση 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Επιχειρηματικότητα δεν είναι να ανακυκλώνουμε τα 600 - 700€ που παίρνει μισθό ένας υπάλληλος σε καφέδες και σουβλάκια

Ο χώρος έχει κορεσθεί υπερβολικά και πρέπει να   υπάρχει αυτορρύθμιση 

fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...