Προς το περιεχόμενο

Πόσο πληρώνετε για delivery σε κάθε παραγγελία;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

Πόσο πληρώνεται για delivery σε κάθε παραγγελία;

ΠληρώνετΕ

8 λεπτά πριν, maparios είπε

... + φουλ ενσημα. πως σου φαίνετε; δεν πήραν αύξηση; ...

ΦαίνετΑΙ.

Αναφορά σε κείμενο

απλα με αδικεί να έχω ξεσκιστεί στα πτυχία πανεπιστήμια μεταπτυχιακά κλπ, και να βγάζει περισσότερα ενας ανειδίκευτος απο εμένα.

1) Δες τα 2 παραπάνω

2) Το χαρτί δεν εγγυάται τίποτα. Ας γινόσουν τεχνίτης. Κακή -ΚΑΚΙΣΤΗ- νοοτροποία "το παιδί στο πανεπιστήμιο, μετά στο δημόσιο"

  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Επιχειρηματικότητα δεν είναι να ανακυκλώνουμε τα 600 - 700€ που παίρνει μισθό ένας υπάλληλος σε καφέδες και σουβλάκια

Ο χώρος έχει κορεσθεί υπερβολικά και πρέπει να υπάρξει αυτορύθμιση 

Αφου το 80% των επιχειρησεων ειναι καφε και φαι. Οταν υπαρχει μηδεν τεχνογνωσια σε αλλο αντικειμενο ,μονο καφεδες και πιτογυρα θα εχουμε.

Οι μηχανικοι θα πανε στην ολλανδια, χαζοι ειναι να κατσουν εδω για 600 ευρω?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ntinaras είπε

Οι μηχανικοι θα πανε στην ολλανδια, χαζοι ειναι να κατσουν εδω για 600 ευρω?

Spoiler

Πλέον δεν χρειάζεται καν να φύγουν. Full remote δουλεύουν. Αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, maparios είπε

 

τώρα, φίλος μου παιδικός, παίρνει 5 ευρώ την ώρα και ξεκίνησε πέρυσι... ένας άλλος που είναι απο τους τοπ στην πόλη μου,φιλαράκι και αυτός, παίρνει 6 ευρώ + φουλ ενσημα. πως σου φαίνετε; δεν πήραν αύξηση; οχι πως δεν την αξίζουν ετσι! απλα με αδικεί να έχω ξεσκιστεί στα πτυχία πανεπιστήμια μεταπτυχιακά κλπ, και να βγάζει περισσότερα ενας ανειδίκευτος απο εμένα.

 

 

Μην αγχώνεσαι, ευτυχώς υπάρχει η λαθρομετανάστευση για να κρατιέται η ανειδίκευτη εργασία χαμηλά στα κόστη. Φαντάσου να έπρεπε να πληρώσουμε ακριβά καθαρίστριες και κηπουρούς και να μιλάνε και τη γλώσσα μας. Φρίκη στην Εκάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Αφου το 80% των επιχειρησεων ειναι καφε και φαι. Οταν υπαρχει μηδεν τεχνογνωσια σε αλλο αντικειμενο ,μονο καφεδες και πιτογυρα θα εχουμε.

Οι μηχανικοι θα πανε στην ολλανδια, χαζοι ειναι να κατσουν εδω για 600 ευρω?

Ολλανδια βεβαια θα πληρωνουν το delivery 2,5 euro  + tips. Αλλα εκει ειναι πολιτισμος. Αν το κανει ο Ελληνας επιχειρηματιας, ειναι κλεφτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dbrillis είπε

Ολλανδια βεβαια θα πληρωνουν το delivery 2,5 euro  + tips. Αλλα εκει ειναι πολιτισμος. Αν το κανει ο Ελληνας επιχειρηματιας, ειναι κλεφτης.

Spoiler

Ολλανδια φίλε εγώ θα έπαιρνα 10k το μήνα (software architect). Μην συγκρίνεις....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dbrillis είπε

Ολλανδια βεβαια θα πληρωνουν το delivery 2,5 euro  + tips. Αλλα εκει ειναι πολιτισμος. Αν το κανει ο Ελληνας επιχειρηματιας, ειναι κλεφτης.

Μάλλον έχει πτωχευτικές τάσεις. Αλλά μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος αν θέλει. Ελεύθερος είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, maparios said:

με τα πόδια είναι 5 λεπτά να πάω, αλλα έχω μια τεράστια ανηφόρα που δεν ανεβαίνει σχεδόν ούτε το μηχανάκι, οπότε το πόδια το ξεχνάμε..

Ε ορίστε η απάντησή σου. Πληρώνεις λοιπόν για να στα φέρει στην πόρτα σου και μετά να πάει να ανεβεί εκείνος με το μηχανάκι την "τεράστια ανηφόρα που δεν ανεβαίνει σχεδόν ούτε μηχανάκι".

Πληρώνεις την άνεση και την ευκολία που σου παρέχεται με λίγα λόγια.

Κανεις δεν έπεσε να σε φάει παρά το υποτιμητικό σχόλιο για τους ντελιβεράδες και την μόρφωσή τους

20 minutes ago, maparios said:

τόσα χρόνια που ήταν τσάμπα δηλαδή μπαίναν μέσα τα μαγαζιά;; δεν το νομίζω..

"Τόσα χρόνια" η κατασταση στην οικονομια και την αγορα δεν ηταν η σημερινη. Οταν αλλαζουν οι συνθηκες, αλλαζουν συνολικα. Δε μπορουμε να συγκρινουμε τις τιμες του σημερα με τα κοστη πριν 5+ χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Ολλανδια βεβαια θα πληρωνουν το delivery 2,5 euro  + tips. Αλλα εκει ειναι πολιτισμος. Αν το κανει ο Ελληνας επιχειρηματιας, ειναι κλεφτης.

Ετσι πρεπει, να πληρωνονται ολα οσο πρεπει.

Εχουν μαθει ολοι στο τσαμπα ομως, που τελικα δεν ειναι τσαμπα γιατι το χρεωνονται με πλαγιους τροπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι θέμα νοοτροπίας.

Η αγορά έτοιμου φαγητού είναι ένα μεγάλο έξοδο, το οποίο πρέπει να γίνεται μόνο όταν δεν υπάρχει άλλη λύση (πιο χαμηλά και από τα έτοιμα κατεψυγμένα φαγητά).

Αν το δεις έτσι, δεν θα σε πειράζει που μία στο τόσο πληρώνεις μία υπηρεσία την οποία δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις εσύ (αγορά υλικών+προετοιμασία+παράδοση τελικού προϊόντος).

22 λεπτά πριν, maparios είπε

απλα με αδικεί να έχω ξεσκιστεί στα πτυχία πανεπιστήμια μεταπτυχιακά κλπ, και να βγάζει περισσότερα ενας ανειδίκευτος απο εμένα.

Το ανέκδοτο με τον δικηγόρο και τον υδραυλικό, το ξέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ετσι πρεπει, να πληρωνονται ολα οσο πρεπει.

Εχουν μαθει ολοι στο τσαμπα ομως, που τελικα δεν ειναι τσαμπα γιατι το χρεωνονται με πλαγιους τροπους.

 

7 λεπτά πριν, filip123go είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ολλανδια φίλε εγώ θα έπαιρνα 10k το μήνα (software architect). Μην συγκρίνεις....

 

Παιδια εγω μαζι σας ειμαι.
Επισης filip123go,  ενας μεσος εργαζομενος στην Ολλανδια δεν μπορει να τρωει καθε μερα delivery γιατι δεν θα του μεινει φραγκο. Ουτε αγοραζει καθε μερα καφε απο εξω.
Στην Ελλαδα ο αδερφος μου καθε μερα ενα απο τα γευματα του ειναι απο παραγγελια. Ε, κατσε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, csontheline είπε

απλα με αδικεί να έχω ξεσκιστεί στα πτυχία πανεπιστήμια μεταπτυχιακά κλπ, και να βγάζει περισσότερα ενας ανειδίκευτος απο εμένα.

Spoiler

Welcome to capitalism.
Το πτυχίο (η τα πτυχία) θα σε πάνε μέχρι την συνέντευξη φίλε. Από εκεί και πέρα είσαι μόνος σου με τις γνώσεις σου. Εμένα πλέον σε interviews δεν με ρωτάνε καθόλου ούτε για πτυχίο ούτε για master. Η εργασιακή εμπειρία τα τελευταία 5 χρόνια τους νοιάζει. (Υπόψιν, 30 χρονών είμαι, όχι κανένας 50ρης).

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αυτό είναι θέμα συζήτησης σε κάθε σχετικό thread, κάποιοι λένε ότι θα μπει έξτρα κόστος για την διανομή. Αν είναι της τάξης των 0.7 με 1 ευρώ δεν θα αλλάξει κάτι σημαντικό, αν πάει παραπάνω θα αρχίσουν να μειώνονται οι παραγγελίες. Αν άρχισε να εφαρμόζεται στην επαρχία θα ξεκινήσει και στην Αθήνα κάποια στιγμή. Στο αν είναι καλό ή κακό μέτρο δεν έχω άποψη, λογικό μέτρο πάντως ναι, θα μπορούσα να πω ότι είναι. Τα θετικά αρνητικά θα είναι δύο πράγματα, μείωση φόρτου, δρομολογίων και πιθανότητας τροχαίου ατυχήματος για τον διανομέα, όμως μείωση των δύο πρώτων πιθανόν θα επιφέρει απολύσεις καθώς δεν θα είναι απαραίτητοι για τον εργοδότη τόσοι διανομείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, maparios είπε

απλα με αδικεί να έχω ξεσκιστεί στα πτυχία πανεπιστήμια μεταπτυχιακά κλπ, και να βγάζει περισσότερα ενας ανειδίκευτος απο εμένα.

 

 

 

 

Ετσι είναι η ζωή ,άδικη.Αντί να κλαίγεσαι γιατί  ο άλλος παίρνει πιο πολλά κάνε κάτι για τον εαυτό σου.

Για αρχή ίσως να κόψεις τον ελιτισμό και το ξεςτιεχωσπουδασειεγώ;

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...