Προς το περιεχόμενο

Πόσο πληρώνετε για delivery σε κάθε παραγγελία;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού ρε παιδιά οι άλλοι με καφέδες και σουβλατζίδικα βγάζουν περισσότερα λεφτά από αυτούς που σπούδασαν γιατί κανένας από αυτούς που σπούδασαν δεν πάνε να ανοίξουν σουβλατζίδικα, καφέ;

Γιατί πολύ απλά δεν είναι δουλειά καθόμαστε και μας έρχεται ο πελάτης στην μούρη, ούτε κάνω μια τροφοδοσία και τέλος, είναι επιχειρήσεις και αυτοί που τις έχουν δουλεύουν για να βγάλουν χρήματα δεν κάθονται.

Τα καλά φαγάδικα, οι καλές καφετέριες έχουν πελατεία ακριβώς επειδή είναι καλές και κάποιοι τις δουλεύουν.

Το ότι πολύς κόσμος πιστεύει ότι αυτά τα μαγαζιά είναι στον αυτόματο πιλότο ή ότι οι άνθρωποι εκεί μέσα αράζουν με ξεπερνάει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Αφού ρε παιδιά οι άλλοι με καφέδες και σουβλατζίδικα βγάζουν περισσότερα λεφτά από αυτούς που σπούδασαν γιατί κανένας από αυτούς που σπούδασαν δεν πάνε να ανοίξουν σουβλατζίδικα, καφέ;

Νομίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, csontheline είπε

Νομίζεις...

ο godfather εχει δικιο,τουλαχιστον σε ποσοστά οι περισσότεροι που σπουδασαν ή καθονται ή κάνουν άλλη δουλειά ή βγάζουν λιγότερα απο αυτούς που δεν σπούδασαν.

πολύ σπάνιο κάποιος που σπούδασε να έχει καλές ευκαιρίες στη χώρα μας.

μια εξαίρεση ενας παιδικός φίλος, μηχανικός, ο οποίος αναλαμβάνει τα πάντα απο ηλεκτρολογικά και υδραυλικά μεχρι ψυκτικός.. έτυχε ''έπιαναν'' τα χέρια του και πρόκοψε και βγάζει χιλιάρικα καθε μήνα..

31 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ετσι είναι η ζωή ,άδικη.Αντί να κλαίγεσαι γιατί  ο άλλος παίρνει πιο πολλά κάνε κάτι για τον εαυτό σου.

Για αρχή ίσως να κόψεις τον ελιτισμό και το ξεςτιεχωσπουδασειεγώ;

δεν ''κλαίγομαι'' ένα σχόλιο έκανα για κάτι που με απασχολεί.

και δεν είναι η ζωή άδικη είναι η χώρα μας, αλλα αυτό είναι άλλο θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, maparios είπε

ο godfather εχει δικιο,τουλαχιστον σε ποσοστά οι περισσότεροι που σπουδασαν ή καθονται ή κάνουν άλλη δουλειά ή βγάζουν λιγότερα απο αυτούς που δεν σπούδασαν.

πολύ σπάνιο κάποιος που σπούδασε να έχει καλές ευκαιρίες στη χώρα μας.

και δεν είναι η ζωή άδικη είναι η χώρα μας, αλλα αυτό είναι άλλο θέμα..

Αν και έχουμε ξεφύγει από το OP...

Προφανώς και συμβαίνει, γιατί αυτός που ΔΕΝ σπούδασε είχε περισσότερο χρόνο να μπλεχτεί στον εργασιακό τομέα. Απλά στην Ελλάδα της νοοτροπίας "να πάει το παιδί να σπουδάσει, να μάθει γράμματα, να καθίσει σε γραφείο, να μπει στο δημόσιο", θα έχουμε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλούς "σπουδαγμένους" (το ότι έχεις πτυχίο, δεν σε κάνει και άξιο κατοχής του).

Όσο για τις ευκαιρίες, όσο πιο μικρός ο ιδιωτικός τομέας που σχετίζεται με τα πτυχία που βγαίνουν...

Στο τελευταίο θα συμφωνήσω και εγώ, αλλά δεν είναι της παρούσης αυτή η κουβέντα.

On topic, ζώντας στο εξωτερικό και μην έχοντας πετύχει -σχεδόν κανένα- delivery χωρίς χρέωση, το τιμιότερο όλων είναι να γίνεται με ελάχιστη χρέωση ή παραγγελία και να ανεβαίνει αναλογικά (και μέχρι ένα μέγιστο, λογικό ποσό). Δεν γίνεται να παραγγέλνεις 200€ πίτσες και να σου έρχονται με 1€ κόστος ταχυδιανομής (😄)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maparios είπε

πολύ σπάνιο κάποιος που σπούδασε κάτι που δεν έχει ζήτηση στην αγορά εργασίας να έχει καλές ευκαιρίες στη χώρα μας.

 

There, I fix it for you.
Γιατί προγραμματιστές , digital marketing και γενικά ότι έχει σχέση με την τεχνολογία, πλέον τους προσλαμβάνουν πριν καν πάρουν το πτυχίο τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχε ξεφύγει το θέμα με τα ντελίβερι. Και κάποια μαγαζιά έκαναν κι εξυπηρετήσεις στους πελάτες τους. Παίρνει ο άλλος, λέει θέλω ένα καφέ, σταμάτα και στο περίπτερο να μου φέρεις ένα πακέτο τσιγάρα. Η άλλη λέει ένα καφέ και ψιτ φέρε μου και από το φούρνο μια φρατζόλα ψωμί και από το μπακάλικο ένα πακέτο μακαρόνια νούμερο 6 (πραγματικό περιστατικό που μου έχει διηγηθεί ιδιοκτήτης καφέ).

Μετά βγήκαν οι πλατφόρμες και μπαίνει ο άλλος από την εφαρμογή, να παραγγείλει. Γιατί δεν μπορεί να σηκώσει το τηλέφωνο, να πάρει στο μαγαζί, και να παραγγείλει αυτά που θέλει. Και να έρθει ο ντελιβεράς και να του πει πάρε τόσα μετρητά και τα ρέστα δικά σου. Πρέπει να πάρει νταβατζιλίκι και η πλατφόρμα και πληρωμή με κάρτα.

Λοιπόν εγώ συμφωνώ ελάχιστη παραγγελία ή επιβάρυνση παράδοσης. Τέλος.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, filip123go είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Welcome to capitalism.
Το πτυχίο (η τα πτυχία) θα σε πάνε μέχρι την συνέντευξη φίλε. Από εκεί και πέρα είσαι μόνος σου με τις γνώσεις σου. Εμένα πλέον σε interviews δεν με ρωτάνε καθόλου ούτε για πτυχίο ούτε για master. Η εργασιακή εμπειρία τα τελευταία 5 χρόνια τους νοιάζει. (Υπόψιν, 30 χρονών είμαι, όχι κανένας 50ρης).

 

Εσύ αγαπητέ μου πότε πρόλαβες να γίνεις architect στα 30 σου χρόνια? Πουλάς παπά ή τα καπιταλιστικά σου σκιλς είναι από άλλο πλανήτη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα συμμετεχω σε αυτο το θεμα.

9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Κάπου είχε ξεφύγει το θέμα με τα ντελίβερι. Και κάποια μαγαζιά έκαναν κι εξυπηρετήσεις στους πελάτες τους. Παίρνει ο άλλος, λέει θέλω ένα καφέ, σταμάτα και στο περίπτερο να μου φέρεις ένα πακέτο τσιγάρα. Η άλλη λέει ένα καφέ και ψιτ φέρε μου και από το φούρνο μια φρατζόλα ψωμί και από το μπακάλικο ένα πακέτο μακαρόνια νούμερο 6 (πραγματικό περιστατικό που μου έχει διηγηθεί ιδιοκτήτης καφέ).

Spoiler

 

Ενα φραπε και φερε απο το ψιλικατζιδικο: Μια Paysafe 25,μια paysafe 50,καρτα για το κινητο, 2  πακετα τσιγαρα 

Το μαγαζι πηρε 1,50 ευρω για τον φραπε,το ψιλικατζιδικο 93  και φυσικα ο διανομεας τιποτα.Αποσταση 4χλμ,σε σπιτι εκτος πολης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δε θα συμμετεχω σε αυτο το θεμα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Ενα φραπε και φερε απο το ψιλικατζιδικο: Μια Paysafe 25,μια paysafe 50,καρτα για το κινητο, 2  πακετα τσιγαρα 

Το μαγαζι πηρε 1,50 ευρω για τον φραπε,το ψιλικατζιδικο 93  και φυσικα ο διανομεας τιποτα.Αποσταση 4χλμ,σε σπιτι εκτος πολης.

 

 

Συγνώμη αλλά έπρεπε να εχεις 100€ πανω σου για να τα αγοράσεις αυτά;Και αν σου πει οτιδηποτε και δεν τα θελει ενω τα έχεις πληρώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πόλη μου δεν υπάρχει κανένα τέτοιο κόστος. Όποιο μαγαζί κάνει κάτι τέτοιο, θα χάσει φουλ κόσμο. Αυτό το κάνουν ή όλοι ή κανείς. Προσωπικά συνήθως πηγαίνω και τα παίρνω γιατί το συνδυάζω με περπάτημα. Αλλά θεωρώ τρελό να πληρώνεις για κάτι που επί χρόνια ήταν τζάμπα. Και μιλάμε για τα σουβλατζίδικα που μέσα σε λίγα χρόνια έχουν πάει +1 ευρώ το σουβλάκι και κάνουν εύκολα τετραψήφιους τζίρους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Συγνώμη αλλά έπρεπε να εχεις 100€ πανω σου για να τα αγοράσεις αυτά;Και αν σου πει οτιδηποτε και δεν τα θελει ενω τα έχεις πληρώσει;

Ο συγκεκριμενος ηταν πολυ προβληματικος ανθρωπος.

Σε φαση πηρε τηλ,παρηγγειλε καφε,ζητησε ΔΥΟ ΠΑΚΕΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ,και οταν εφτασα εκει μου εκανε μανουρα οτι ζητησε ΕΝΑ.

Εχω σταματησει να πηγαινω τσιγαρα εδω και καιρο,για τετοιες και αλλες μ****ες.

Για τα 100 που λες,ειχα,αλλα και να μην ειχα θα επαιρνα απο το ταμειο.

Αν εκανε ιστορια εκει,απλα δε θα τον εξυπηρετουσαμε ξανα.

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Αφού ρε παιδιά οι άλλοι με καφέδες και σουβλατζίδικα βγάζουν περισσότερα λεφτά από αυτούς που σπούδασαν γιατί κανένας από αυτούς που σπούδασαν δεν πάνε να ανοίξουν σουβλατζίδικα, καφέ;

Γιατί πολύ απλά δεν είναι δουλειά καθόμαστε και μας έρχεται ο πελάτης στην μούρη, ούτε κάνω μια τροφοδοσία και τέλος, είναι επιχειρήσεις και αυτοί που τις έχουν δουλεύουν για να βγάλουν χρήματα δεν κάθονται.

Τα καλά φαγάδικα, οι καλές καφετέριες έχουν πελατεία ακριβώς επειδή είναι καλές και κάποιοι τις δουλεύουν.

Το ότι πολύς κόσμος πιστεύει ότι αυτά τα μαγαζιά είναι στον αυτόματο πιλότο ή ότι οι άνθρωποι εκεί μέσα αράζουν με ξεπερνάει.

Γι αυτό κάθε χρόνο ανοίγουν 10.000 καταστήματα εστίασης και τον επόμενο έχουν κλείσει. Επειδή οι θαμώνες άλλων καταστημάτων εστίασης λένε "ε νταξ, ο γύρος/καφές κάνει τόσο το κιλό, εμείς πουλάμε τη μερίδα για χρυσή, βάζουμε εκεί έναν υπαλληλάκο με μισά ένσημα στο φαϊ και έναν στο ταμείο και στο τέλος της μέρας πάμε για την είσπραξη".

Εμ έλα μου που δεν είναι έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KrTikker είπε

βάζουμε εκεί έναν υπαλληλάκο με μισά ένσημα στο φαϊ και έναν στο ταμείο και στο τέλος της μέρας πάμε για την είσπραξη

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.
Δε δουλευουν ετσι  τα μαγαζια ρε ελληναρες!

Ειχαμε τα μαγαζια με τα ρουχα,που ανοιγε ο καθε ασχετος ενα μαγαζι,εβαζε εκει ενα γκομενακι να τα πουλαει,και μετα πηγαινε να παρει την εισπραξη.Τελειωσε εκεινο το αστειο,το γυρισαμε σε καφε και πιτογυρα.

Παει ο καθε ΑΣΧΕΤΟΣ που βρηκε 30κ,ανοιγει ενα μαγαζακι,βαζει μεσα ενα καφετζη "φιλο του καλο που ξερει",βαζει και 2 σερβιτορες,και παρακολουθει  απο το CCTV πως παει το μαγαζι και αν δουλευουν οι δουλοι,αντι να ειναι εκει 12 ωρες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

Και τον επομενο χρονο βλεπεις αγγελια " πωλειται λογω αναχωρησης στο εξωτερικο" για να μη γινει ρομπα.

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.
Δε δουλευουν ετσι  τα μαγαζια ρε ελληναρες!

Ειχαμε τα μαγαζια με τα ρουχα,που ανοιγε ο καθε ασχετος ενα μαγαζι,εβαζε εκει ενα γκομενακι να τα πουλαει,και μετα πηγαινε να παρει την εισπραξη.Τελειωσε εκεινο το αστειο,το γυρισαμε σε καφε και πιτογυρα.

Παει ο καθε ΑΣΧΕΤΟΣ που βρηκε 30κ,ανοιγει ενα μαγαζακι,βαζει μεσα ενα καφετζη "φιλο του καλο που ξερει",βαζει και 2 σερβιτορες,και παρακολουθει  απο το CCTV πως παει το μαγαζι και αν δουλευουν οι δουλοι,αντι να ειναι εκει 12 ωρες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

Και τον επομενο χρονο βλεπεις αγγελια " πωλειται λογω αναχωρησης στο εξωτερικο" για να μη γινει ρομπα.

 

 

 

 

Πόσο πιο ρόμπα. Ξεκινάνε δική τους δουλειά χωρίς πρόθεση να δουλέψουν, τι περιμένουν ασούμε.

Το πιο αστείο είναι ότι (συνήθως) είναι και εντελώς άσχετοι με το αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, KrTikker είπε

Το πιο αστείο είναι ότι (συνήθως) είναι και εντελώς άσχετοι με το αντικείμενο.

Οχι εχουν σχεση,εχουν ξαναπιει καφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...