Προς το περιεχόμενο

BLACK FRIDAY στα Ελληνικά μαγαζιά!


roxy90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα υπάρξουν εκπτώσεις σε ορισμένα προϊόντα που θα τα προλάβουν ελάχιστοι και αυτό θα έπρεπε να γίνεται ανήμερα της Black Friday όπως στις ΗΠΑ.

Το θέμα είναι πως καλώς ή κακώς χρησιμοποιείται ο τίτλος Black Friday για μία περίοδο εκπτώσεων που σε πολλά προϊόντα γίνεται εξαπάτηση ως προς την έκπτωση και δεν ελέγχονται από κανέναν. Δείτε χαρακτηριστικό παράδειγμα (δεν είναι το μοναδικό) προϊόντος που εντελώς ξαφνικά άρχισε αυτή τη βδομάδα να αυξάνεται η τιμή του, ίσως για να έχει μεγαλύτερο ποσοστό έκπτωσης την άλλη βδομάδα. Και δυστυχώς κάποιοι θα παραπλανηθούν από την τελική του έκπτωση.

1822384675_Screenshot2021-11-19at23_40_37.png.92f4042c2c9851be13f5045ab3c3e9a4.png

Επεξ/σία από ioanniskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τις εκπτώσεις bf τις κάνουν οι εταιρίες παραγωγής και όχι τα καταστήματα.

Τα καταστήματα έχουν περιθώριο κέρδους το οποίο την συγκεκριμένη εβδομάδα θα ρίξουν  σε κάποια προϊόντα.

Κανένας δεν χαρίζει τίποτα.....Ούτε στην Αμερική....και εκεί ξεστοκαρισμα κάνουν.

Οι πραγματικές ευκαιρίες είναι ελάχιστες σε σχέση με τον ντόρο που γίνεται 

Το θέμα θα κλειδώσει σε 5,4,3,2,1.......0

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι το εχουν παει σε αλλο επιπεδο. Καταστημα εμποριας refurbished υπολογιστων διαφημιζει 80% εκπτωσεις λογω black friday. Βεβαια, οι "αρχικες τιμες" λογικα ειναι οι τιμες που ειχαν τα προϊοντα οταν κυκλοφορησαν καινουρια πριν 15 χρονια ξερω γω. Desktop με core 2 duo αρχικη τιμη 445€ 😬

 

 

2021-11-21_155435.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει black friday στην χωρα αυτη..εκνευριστηκες διαφημησεις μακαρι να πατωσουν ολα που ειναι βεβαιο μιας και οι μισοι με τα πολλα τα φραγκα δεν μπορουν να μπουν....μονο μια χρονια πριν χρονια θυμαμαι media markt να βγαζει τσαμπα οντως κατι xbox360 τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lector είπε

Καποιοι το εχουν παει σε αλλο επιπεδο. Καταστημα εμποριας refurbished υπολογιστων διαφημιζει 80% εκπτωσεις λογω black friday. Βεβαια, οι "αρχικες τιμες" λογικα ειναι οι τιμες που ειχαν τα προϊοντα οταν κυκλοφορησαν καινουρια πριν 15 χρονια ξερω γω. Desktop με core 2 duo αρχικη τιμη 445€ 😬

 

 

2021-11-21_155435.png

Καλά στα refurbished οι τιμές είναι χαμηλές έτσι κι αλλιώς. Το να ακούω για εκπτώσεις σε refurbished λόγω BF μου φαίνεται από μόνο του κοροιδια από την αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυκλοφορει διαφημιση του public στο facebook που εχει τρια παιχνιδια για playstation και πανω πανω το spiderman miles morales για ps 5 και γραφει απο 9.99 βεβαια οταν πατας το link αγορα να ανοιξει βλεπεις οτι ξεκιναει απο 39 ευρω για ps4 ....κοροιδια στο επακρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω και το άκυρο σχόλιο του σπασίκλα...

Δεν έχουμε λεφτά υποτίθεται αλλά όλοι περιμένουμε σαν τα κοράκια να βγει καμια προσφορά να την τσιμπήσουμε με τα λεφτά ....που δεν έχουμε.

Και κάποιος θα μου πει (μου το έχουν πει βασικά), ακριβώς επειδή δεν έχουμε λεφτά περιμένουμε τέτοιες ευκαιρίες.

Θα το δεχόμουν αν μιλούσαμε για είδη ανάγκης, αλλά οι περισσότεροι ψάχνουμε για καμια τηλεόραση, κανένα παιχνίδι, Playstation και κλασικά κάποιο κινητό των 400€++ να το πάρουμε στα μισά λεφτά.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΤαξει μια ακομα περιοδος εκπτωσεων ειναι κ αν θες να παρεις κατι εκει γυρω το τσεκαρεις τοτε.Αν βρεθει καμια ευκαιρια τοτε καλως.

50 λεπτά πριν, Bitbit είπε

να κάνω και το άκυρο σχόλιο του σπασίκλα...

Δεν έχουμε λεφτά υποτίθεται αλλά όλοι περιμένουμε σαν τα κοράκια να βγει καμια προσφορά να την τσιμπήσουμε με τα λεφτά ....που δεν έχουμε.

Και κάποιος θα μου πει (μου το έχουν πει βασικά), ακριβώς επειδή δεν έχουμε λεφτά περιμένουμε τέτοιες ευκαιρίες.

Θα το δεχόμουν αν μιλούσαμε για είδη ανάγκης, αλλά οι περισσότεροι ψάχνουμε για καμια τηλεόραση, κανένα παιχνίδι, Playstation και κλασικά κάποιο κινητό των 400€++ να το πάρουμε στα μισά λεφτά.

Μια χαρα λεφτα υπαρχουν φιλε,απλα ειναι κρυμμενο ξυγκι κ 8 στους 10 κλαιγονται αναιτιως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

ΝΤαξει μια ακομα περιοδος εκπτωσεων ειναι κ αν θες να παρεις κατι εκει γυρω το τσεκαρεις τοτε.Αν βρεθει καμια ευκαιρια τοτε καλως.

Μια χαρα λεφτα υπαρχουν φιλε,απλα ειναι κρυμμενο ξυγκι κ 8 στους 10 κλαιγονται αναιτιως.

αυτό ακριβώς.

Επίσης πρέπει να έχεις απο πριν μια λίστα με τι ακριβώς χρειάζεσαι και όχι απλά να αγοράζεις ότι να ναι.

Εγω ήθελα θήκη για εξωτερικο δισκο και βρήκα μια καλή προσφορά στο eshop. ήταν καλή γιατί έψαχνα εδώ και 1 μήνα κι είχα δει τις τιμές.

Δεν πήγα να αγοράσω τυφλά οτι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2021 στις 12:52 ΜΜ, Bitbit είπε

Δεν υπάρχει λόγος γκρίνιας.

Δε κοιτάμε αν το λένε black Friday, εκπτώσεις ή προσφορές.

Κοιτάμε τελική τιμή σε σχέση με την τιμή πριν.

Μας βολεύει; Το αγοράζουμε. Δε μας βολεύει; Το αγνοούμε.

Είναι λίγο σπαστικό το πώς το παρουσιάζουν, ότι θα σου χαρίσουν κάτι. Και πολλές φορές καταλαβαίνεις ότι αυτή η τιμή υπήρχε στην αγορά σε αρκετά καταστήματα. Άρα δεν υπάρχει προσφορά.

Άλλες φορές όμως κάτι βρίσκεις

Ποια τελική?  Αυτή που εντέχνως ανεβάζουν λίγο πριν το Black Friday τα καταστήματα και μας παρουσιάζουν μετά την κανονική τιμή σαν τιμή Black Friday?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, idefixius είπε

Ποια τελική?  Αυτή που εντέχνως ανεβάζουν λίγο πριν το Black Friday τα καταστήματα και μας παρουσιάζουν μετά την κανονική τιμή σαν τιμή Black Friday?  

είναι πολλοί που κοιτάνε την "έκπτωση" και εντυπωσιάζονται. έχω ένα φίλο που λειτουργεί έτσι. Βλέπει ότι κάτι το πουλάνε 100€ ενώ πριν το "πουλούσαν" 200€ και μου λέει ευκαιρία. Μάταια προσπαθώ να του εξηγήσω να μην κοιτάει καν την έκπτωση αλλά μόνο την τελική τιμή. Και ότι στα 100€ που το πουλάνε δεν υπάρχει καμια προσφορά διότι αυτή είναι η αξία του. Αν θέλει να το πάρει ας το πάρει. Αλλά δεν είναι καμια προσφορά. Είναι η κανονική τιμή. Αυτή η συζήτηση που περιγράφω έχει γίνει στην πραγματικότητα.

Εννοώ με την τιμή που πουλιόταν πριν, όχι την τιμή που αναγράφουν αυτοί. Πράγμα που προϋποθέτει κάποια έρευνα. 

Αν δεν κάνουμε έρευνα και εμπιστευόμαστε τι λέει ο κάθε πωλητής, καληνύχτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρη δίκιο αλλά και άδικο. Για να δούμε όμως: 

Τα μεγάλα καταστήματα έφεραν τις τιμές πλησίον των σκρουτζομαγαζων. Όμως άλλο να παίρνεις ένα κινητό από το Σκρουτζ και άλλο από τον κωτσο η το πλαίσιο. Άλλη εγγύηση. Επιπλέον στα μεγάλα καταστήματα έχουν έως 36 άτοκες δόσεις. 

Άρα στο black friday η week κάποιος που ξέρει τι θέλει και ξέρει να ψάχνει μπορεί να κάνει κάποιο deal καλό.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Bitbit είπε

να κάνω και το άκυρο σχόλιο του σπασίκλα...

Δεν έχουμε λεφτά υποτίθεται αλλά όλοι περιμένουμε σαν τα κοράκια να βγει καμια προσφορά να την τσιμπήσουμε με τα λεφτά ....που δεν έχουμε.

Και κάποιος θα μου πει (μου το έχουν πει βασικά), ακριβώς επειδή δεν έχουμε λεφτά περιμένουμε τέτοιες ευκαιρίες.

Θα το δεχόμουν αν μιλούσαμε για είδη ανάγκης, αλλά οι περισσότεροι ψάχνουμε για καμια τηλεόραση, κανένα παιχνίδι, Playstation και κλασικά κάποιο κινητό των 400€++ να το πάρουμε στα μισά λεφτά.

δεν ζεις στην μεταπολεμικη ευρωπη του 50,ζεις στην μεγαλυτερη ευημερια (κοινωνικη,πολιτικη,οικονομικη) που εχει γνωρισει το ανθρωπινο ειδος προφανως το δεν εχω λεφτα πλεον σημαινει ,κατα πλειοψηφια παντα και σε δυτικα κρατη,οτι δεν εχω λεφτα για καπνιστο σολομο σε φυλλα δαφνης ή δεν εχω λεφτα να παρω μπραφ το νεο iphone.Τετοιοι προβληματισμοι ανηκουν σε 80χρονο+ που εχει ζησει φτωχεια οταν ηταν νεος και σε 45-60 που εζησε πασοκ που εκαιγαν επιδοτησεις στα μπαρ

4 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Εν μέρη δίκιο αλλά και άδικο. Για να δούμε όμως: 

Τα μεγάλα καταστήματα έφεραν τις τιμές πλησίον των σκρουτζομαγαζων. Όμως άλλο να παίρνεις ένα κινητό από το Σκρουτζ και άλλο από τον κωτσο η το πλαίσιο. Άλλη εγγύηση. Επιπλέον στα μεγάλα καταστήματα έχουν έως 36 άτοκες δόσεις. 

Άρα στο black friday η week κάποιος που ξέρει τι θέλει και ξέρει να ψάχνει μπορεί να κάνει κάποιο deal καλό.

 

Την αλλη εγγυηση την εχουμε ξανασυζητησει...δεν εχουν αλλη εγγυηση εχουν αλλη εξυπηρετηση πιο αμεση πιο ξεκουραστη χωρις παρεξηγησεις την εγγυηση την παρεχει η χ εταιρεια.Για τις δοσεις ναι τα σκρουτζομαγαζα συνηθως δεν παρεχουν ουτε εντοκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...