Προς το περιεχόμενο

BLACK FRIDAY στα Ελληνικά μαγαζιά!


roxy90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
16 minutes ago, Ntinaras said:

Περσι ο Κωτσοβολος ειχε 2-3 προσφορες της προκοπης

φετος ουτε αυτος.

Θεωρητικά μιλώντας, γιατί παίζει να πέσει κουβάς, αν ήσουν στη θέση του θα έβγαζες τις "καλές" από τώρα (πόσο μάλλον από την προηγούμενη βδομάδα) ή θα τις κράταγες για την Παρασκευή?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Θεωρητικά μιλώντας, γιατί παίζει να πέσει κουβάς, αν ήσουν στη θέση του θα έβγαζες τις "καλές" από τώρα, πόσο μάλλον από την προηγούμενη βδομάδα ή θα τις κράταγες για την Παρασκευή?

Σωστός, πιθανότατα. Απλά τώρα είναι το τρυπάκι της διαθεσιμότητας στην μέση. Εκεί πιστεύω ποντάρουν αυτή την εποχή. Στο "πάρτο τώρα που το βρήκες γιατί μετά..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, UncleKim said:

Σωστός, πιθανότατα. Απλά τώρα είναι το τρυπάκι της διαθεσιμότητας στην μέση. Εκεί πιστεύω ποντάρουν αυτή την εποχή. Στο "πάρτο τώρα που το βρήκες γιατί μετά..."

Μου το έκανε αυτό το Mediamarkt/Public την προηγούμενη βδομάδα (Τετάρτη) που έβγαλε την LG 50NANO886PB στα 499 από 720-730+ των σκρουτζομάγαζων και 750-850 άλλων αλυσίδων. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisxkar είπε

δεν ζεις στην μεταπολεμικη ευρωπη του 50,ζεις στην μεγαλυτερη ευημερια (κοινωνικη,πολιτικη,οικονομικη) που εχει γνωρισει το ανθρωπινο ειδος προφανως το δεν εχω λεφτα πλεον σημαινει ,κατα πλειοψηφια παντα και σε δυτικα κρατη,οτι δεν εχω λεφτα για καπνιστο σολομο σε φυλλα δαφνης ή δεν εχω λεφτα να παρω μπραφ το νεο iphone.Τετοιοι προβληματισμοι ανηκουν σε 80χρονο+ που εχει ζησει φτωχεια οταν ηταν νεος και σε 45-60 που εζησε πασοκ που εκαιγαν επιδοτησεις στα μπαρ

Την αλλη εγγυηση την εχουμε ξανασυζητησει...δεν εχουν αλλη εγγυηση εχουν αλλη εξυπηρετηση πιο αμεση πιο ξεκουραστη χωρις παρεξηγησεις την εγγυηση την παρεχει η χ εταιρεια.Για τις δοσεις ναι τα σκρουτζομαγαζα συνηθως δεν παρεχουν ουτε εντοκες.

Που τα δες αυτά όταν οι μισθοί είναι 580€ μόνο εσύ ξέρεις. 35+ και μένουν ακόμα στα πατρικό τους ναι θα έχουν λεφτά για iphone. Για την εγγύηση πάλι παραπληροφορείς. Άλλο η εγγύηση από ελληνική αντιπροσωπεία και άλλο από παραεισαγωγή. Πχ τηλεοράσεις, οθόνες lg zero pixel απο σκρουτζ δεν υπαρχει. Και πολλά άλλα παραδείγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Που τα δες αυτά όταν οι μισθοί είναι 580€ μόνο εσύ ξέρεις. 35+ και μένουν ακόμα στα πατρικό τους ναι θα έχουν λεφτά για iphone. Για την εγγύηση πάλι παραπληροφορείς. Άλλο η εγγύηση από ελληνική αντιπροσωπεία και άλλο από παραεισαγωγή. Πχ τηλεοράσεις, οθόνες lg zero pixel απο σκρουτζ δεν υπαρχει. Και πολλά άλλα παραδείγματα. 

τα 580 ειναι ο κατωτατος δεν ειναι ο μεσος μισθος πρωτον και δευτερον αυτο ειπα οτι δεν εχεις λεφτα για να παρεις μπραφ το καινουργιο iphone.Ο φιλτατος εγραψε πως γκρινιαζουν οτι δεν εχουν λεφτα οταν ψαχνουν να ψωνισουν μπλακ friday και λεω οτι δεν εχουν λεφτα για πολυτελειες δατς ιτ.

Το οτι ζεις στη μεγαλυτερη περιοδο ευημεριας ειναι fact δεν ειναι δικια μου αποψη απο την στιγμη που δεν μιλαμε για τον αν εχεις να φας αλλα αν σε παιρνει να αγορασεις ναυαρχιδα ή κατι κατωτερο ζεις σε ευημερια παμε παρακατω.

ενταξει δεχομαι πως εχει καποια ωφελη η επισημη αντιπροσωπεια καλη ωρα η zero pixel εγγυηση το αν αξιζει η διαφορα τιμης ειναι θεμα του καθενος δεν ειναι παντως οτι δεν εχει καθολου εγγυηση απο καποιο σκρουτζομαγαζο(η ευρωπαικη ενωση οριζει αν θυμαμαι καλα ελαχιστη διαρκεια εγγυησης για τα παντα 2 χρονια εφοσον το παιρνεις απο ευρωπαικο καταστημα και βαση νομοθεσιας αν δεν μπορουν να το φτιαξουν πρεπει να παρεις τα λεφτα σου πισω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, chrisxkar said:

τα 580 ειναι ο κατωτατος δεν ειναι ο μεσος μισθος πρωτον και δευτερον αυτο ειπα οτι δεν εχεις λεφτα για να παρεις μπραφ το καινουργιο iphone.Ο φιλτατος εγραψε πως γκρινιαζουν οτι δεν εχουν λεφτα οταν ψαχνουν να ψωνισουν μπλακ friday και λεω οτι δεν εχουν λεφτα για πολυτελειες δατς ιτ.

Το οτι ζεις στη μεγαλυτερη περιοδο ευημεριας ειναι fact δεν ειναι δικια μου αποψη απο την στιγμη που δεν μιλαμε για τον αν εχεις να φας αλλα αν σε παιρνει να αγορασεις ναυαρχιδα ή κατι κατωτερο ζεις σε ευημερια παμε παρακατω.

ενταξει δεχομαι πως εχει καποια ωφελη η επισημη αντιπροσωπεια καλη ωρα η zero pixel εγγυηση το αν αξιζει η διαφορα τιμης ειναι θεμα του καθενος δεν ειναι παντως οτι δεν εχει καθολου εγγυηση απο καποιο σκρουτζομαγαζο(η ευρωπαικη ενωση οριζει αν θυμαμαι καλα ελαχιστη διαρκεια εγγυησης για τα παντα 2 χρονια εφοσον το παιρνεις απο ευρωπαικο καταστημα και βαση νομοθεσιας αν δεν μπορουν να το φτιαξουν πρεπει να παρεις τα λεφτα σου πισω)

Ποσος ειναι ο μεσος ρε φιλε θα μας τρελανεις?

Δες γυρω σου μια καθημερινη που κανεις την βολτα σου.

Υπαλληλος σουπερ μαρκετ ποσα παιρνει? Υπαλληλος στο καταστημα ρουχων ποσα παιρνει?

Οι υπαλληλοι στο λογιστικο γραφειο της γειτονιας ποσα?

Στο ζαχαροπλαστειο?

Ακομα και στα ΚΕΠ οι νεοι υπαλληλοι παιρνουν κατω απο 800..

Στην μεγαλυτερη περιοδο ευημεριας ο μεσος Ελληνας δεν εχει καμια δυνατοτητα να αγορασει πχ ενα σπιτι εστω και με δανειο, στην τρομερη ευημερια εχουμε περιπου 60% κλειστα καταστηματα σε σχεση με το 2005.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, giwfys είπε

Ποσος ειναι ο μεσος ρε φιλε θα μας τρελανεις?

Δες γυρω σου μια καθημερινη που κανεις την βολτα σου.

Υπαλληλος σουπερ μαρκετ ποσα παιρνει? Υπαλληλος στο καταστημα ρουχων ποσα παιρνει?

Οι υπαλληλοι στο λογιστικο γραφειο της γειτονιας ποσα?

Στο ζαχαροπλαστειο?

Ακομα και στα ΚΕΠ οι νεοι υπαλληλοι παιρνουν κατω απο 800..

Στην μεγαλυτερη περιοδο ευημεριας ο μεσος Ελληνας δεν εχει καμια δυνατοτητα να αγορασει πχ ενα σπιτι εστω και με δανειο, στην τρομερη ευημερια εχουμε περιπου 60% κλειστα καταστηματα σε σχεση με το 2005.

 

Το τι είναι ευημερία και τι όχι, είναι υποκειμενικό, επίσης δεν κρίνεται αποκλειστικά με οικονομικά κριτήρια, αλλά και κοινωνικά και άλλα. Εγώ θεωρώ πχ ότι τελικά η δική μου γενιά είναι πιο τυχερή από τις παλαιότερες, η μελαγχολία που νιώθουμε για τα παλιά χρόνια είναι άλλο θέμα, την ένιωθαν όλες οι γενιές ανέκαθεν. Το παράδειγμα με το σπίτι είναι άτοπο, ανέκαθεν υπήρχε τρομερή δυσκολία να αποκτήσεις ένα καλό σπίτι, το γιατί κατάφεραν και το απέκτησαν οι προηγούμενες γενιές είναι ένα θέμα προς συζήτηση αλλά θα βγούμε off topic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, giwfys είπε

Ποσος ειναι ο μεσος ρε φιλε θα μας τρελανεις?

Δες γυρω σου μια καθημερινη που κανεις την βολτα σου.

Υπαλληλος σουπερ μαρκετ ποσα παιρνει? Υπαλληλος στο καταστημα ρουχων ποσα παιρνει?

Οι υπαλληλοι στο λογιστικο γραφειο της γειτονιας ποσα?

Στο ζαχαροπλαστειο?

Ακομα και στα ΚΕΠ οι νεοι υπαλληλοι παιρνουν κατω απο 800..

Στην μεγαλυτερη περιοδο ευημεριας ο μεσος Ελληνας δεν εχει καμια δυνατοτητα να αγορασει πχ ενα σπιτι εστω και με δανειο, στην τρομερη ευημερια εχουμε περιπου 60% κλειστα καταστηματα σε σχεση με το 2005.

 

http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=84&loctype=1

https://www.statista.com/statistics/416209/average-annual-wages-greece-y-on-y-in-euros/

https://tradingeconomics.com/greece/wages

δεν θελω να σχολιασω το παραλληρημα του 2005 γιατι πρωτον το θεωρω αστειο και δευτερον θα εκτροχιαστει το τοπικ.Τα Κεπ δεν εχω καταλαβει τα αναφερεις γιατι αποτελουν την μισθολογικη κορυφη η κατι τετοιο?

Νομιζω δεν ειπα κατι παραλογο επειδη μου το ανεφεραν ειπα οτι τα 580 δεν ειναι ο μεσος μισθος τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=84&loctype=1

https://www.statista.com/statistics/416209/average-annual-wages-greece-y-on-y-in-euros/

https://tradingeconomics.com/greece/wages

δεν θελω να σχολιασω το παραλληρημα του 2005 γιατι πρωτον το θεωρω αστειο και δευτερον θα εκτροχιαστει το τοπικ.Τα Κεπ δεν εχω καταλαβει τα αναφερεις γιατι αποτελουν την μισθολογικη κορυφη η κατι τετοιο?

Νομιζω δεν ειπα κατι παραλογο επειδη μου το ανεφεραν ειπα οτι τα 580 δεν ειναι ο μεσος μισθος τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο

The median salary is 2,340 EUR per month, which means that half (50%) of the population are earning less than 2,340 EUR while the other half are earning more than 2,340 EUR.

Το 50% των Ελλήνων βγάζει πάνω απο 2400 το μήνα. Sounds realistic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...