Προς το περιεχόμενο

[WiFi 6 Mesh] TP-Link Deco X20 3-pack @ 190 ευρώ Amazon.fr


YiannisPj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ανάλογα πόση ταχύτητα σε νοιάζει να έχουν. Αν απλά θα μοιράζονται ένα 30Mbit internet τότε είναι μια χαρά, αν θέλεις να μοιράζεις καμία ταινία με DLNA και έχεις FFTH θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ παραπάνω.

Το θέμα είναι ότι για κάτι καλύτερο ή θα πρέπει να δώσεις πολύ παραπάνω χρήματα ή αφού θα τα έχεις με καλώδιο να δώσεις λίγα παραπάνω και αντί για τα nodes με το super design να βάλεις άσχημα router όπως εγώ.

Ειμαι σε μονοκατοικια με 4G router της Cosmote  (πιανω 50-90mbps αναλογα τα κεφια 😂) και δεν θα μοιραζω ταινιες. Διακοπές δε θελω στο σημα να πρεπει να ανοιγοκλεινω routers και να αντεξει πολλες συσκευες στο mesh καθως προσθετω ip cameres, smart devices etc (20minimum)

 

Ποια ασχημα router λες?

Επεξ/σία από leoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που λέω ότι η κεραία των 2.4ghz σέρνεται όταν δουλεύει η 5ghz είναι γιατί το έζησα και με AP της tp-link και επειδή το διάβασα χτες σε review του smallnetbuilder των νέων AX tp-link router. Δεν είμαι σε θέση να εκτιμήσω ακριβώς αν θα έχεις πρόβλημα.

Spoiler

Εγώ αυτό που έζησα ήταν ότι όλα ήταν μια χαρά μέχρι να αρχίσω να πιέζω το δίκτυο ( 150Mbs DLNA στη μία τηλεόραση από το PC που είναι και αυτό με wifi + Netflix η σύζυγος + cosmote tv ο μικρός + οι άχρηστες smart home συσκευές + κάμερες + κινητά/tablet κλπ).

Αφού έζησα ένα δράμα και δοκίμασα και router/ap της TP link ανακάλυψα ότι μόνο με καλά Asus/Linksys router και καλώδιο έχω το κεφάλι μου ήσυχο (δεν δοκίμασα ποτέ microtik και ubiquity που έχουν εξίσου καλή φήμη).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, YiannisPj είπε

Γενικά όσο ψάχνεσαι, παντα θα βρίσκεις κάτι καλύτερο. Μπορεί και με τα Μ4 να έκανα κι εγώ κι εσύ τη δουλειά σου μια χαρά. Απλά τι να σου πω, αυτά έβαλα εγώ στο μάτι, αυτά και πήρα.

Κι εγω τα Μ4 ειχα στο ματι και μ'εχεις κανει να το σκεφτομαι ολη μερα να τα παρω.:-)

Αμφιταλαντευομαι γιατι ουτε τοσα χρηματα ειχα σκοπο να δωσω ουτε απαιτησεις εχω αλλα ξερω κιολας οτι για να κανω την δουλεια μου χρειαζομαι μονο δυο.

Αν πετυχαινα το διπλο kit x20 σε καλη τιμη(100 ευρω π.χ.) θα το επαιρνα κι ας ηταν ακριβοτερο απο το M4.Aν βρω ομως τα Μ4 στο 50αρικο θα τα παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HERTHAN Το wifi6 είναι μεγάλη υπόθεση και είναι θέμα χρόνου να το έχουν όλα τα κινητά/laptop και αργότερα και οι τηλεοράσεις. Πιστεύω ότι αυτά τα 45 ευρώ είναι η έννοια του future proof.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Κι εγω τα Μ4 ειχα στο ματι και μ'εχεις κανει να το σκεφτομαι ολη μερα να τα παρω.:-)

Αμφιταλαντευομαι γιατι ουτε τοσα χρηματα ειχα σκοπο να δωσω ουτε απαιτησεις εχω αλλα ξερω κιολας οτι για να κανω την δουλεια μου χρειαζομαι μονο δυο.

Αν πετυχαινα το διπλο kit x20 σε καλη τιμη(100 ευρω π.χ.) θα το επαιρνα κι ας ηταν ακριβοτερο απο το M4.Aν βρω ομως τα Μ4 στο 50αρικο θα τα παρω.

Νομίζω πως πολύ δύσκολα θα πετύχεις το 2πλο Χ20 στα 100 ευρώ. 130-150 νομίζω θα παίξουν που μετά σε βάζει σε σκέψεις, "α βάζω λιγα ακομα και παιρνω το 3πλο".

Αν ψάχνεις για δικαιολογίες για να αγοράσεις το Χ20, μπορώ να σου δώσω αρκετές :P. Μπορείς το 3ο, εφόσον δεν το χρειάζεσαι, να το βάλεις μόνο του σε εξοχικό, να το πουλήσεις σε αγγελία

Από την άλλη το Μ4 μπορώ να το φανταστώ να πέφτει (αν όχι 50) εστω στα 65ευρώ.

Επεξ/σία από YiannisPj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

@HERTHAN Το wifi6 είναι μεγάλη υπόθεση και είναι θέμα χρόνου να το έχουν όλα τα κινητά/laptop και αργότερα και οι τηλεοράσεις. Πιστεύω ότι αυτά τα 45 ευρώ είναι η έννοια του future proof.

Δεν εχεις καθολου αδικο elp απλα δεν ηθελα να ξεφυγω τωρα σε budget.Ελεγα μηπως βρω οπως ξαναειπα σε καμια καλη τιμη το διπλο Μ4(49,90-59,90) και να ξεμπερδευω.

Δεν ειχα σκοπο δηλαδη σε καμια περιπτωση να παρω τριπλο kit.Αν βγει το διπλο σε καμια καλη τιμη λογικα θα το παρω.

1 ώρα πριν, YiannisPj είπε

Νομίζω πως πολύ δύσκολα θα πετύχεις το 2πλο Χ20 στα 100 ευρώ. 130-150 νομίζω θα παίξουν που μετά σε βάζει σε σκέψεις, "α βάζω λιγα ακομα και παιρνω το 3πλο".

Αν ψάχνεις για δικαιολογίες για να αγοράσεις το Χ20, μπορώ να σου δώσω αρκετές :P. Μπορείς το 3ο, εφόσον δεν το χρειάζεσαι, να το βάλεις μόνο του σε εξοχικό, να το πουλήσεις σε αγγελία

Από την άλλη το Μ4 μπορώ να το φανταστώ να πέφτει (αν όχι 50) εστω στα 65ευρώ.

Χωρις ΦΠΑ εννοω οχι σε κανονικη τιμη.Να σκεφτεις αυτο τωρα το τριπλο μου βγαινει 152,49.

Απλα δεν ηθελα να ξεφυγω σε budget αυτη τη στιγμη διαφορετικα θα το επαιρνα σιγουρα γιατι η τιμη του ειναι καλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειμαι λιγο offtopic αλλα σε ενα σπιτι 100 τετραγωνικων τι νομιζετε οτι αξιζει περισσοτερο να προσθεσω σε ενα speedport, ενα mesh σαν αυτο ή ενα Fritzbox 7530 AX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, unicore30 είπε

Μια καλή λύση είναι και το deco m5 2pack στα 119€

Ο Γερμανός θα το έχει 79.90 από το βράδυ για bf

edit: είναι το m4 τελικα για να μην μπερδευτει κανεις

Επεξ/σία από demian83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To διπλο M4 ειχα παρει περσι . Αλλο ενα και 2 Χ 2 θα κανουν ενα mesh της προκοπης ; Για 50 ρα γραμμη δε θελω τιποτα τρελο . Βασικα το range με νιαζει μονο δηλαδη το 2,4 καναλι 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, unicore30 είπε

Το 2πλο m5 79,9?

Όχι το m4, λάθος μου μπερδευτηκα με την αρχική τιμή που ήταν 119 οπως και αυτή που αναφερε ο φίλος για το m5, σορρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...