Προς το περιεχόμενο

Fritzbox 7590AX


gianso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το wifi του συγκεκριμένου ρουτερ αρχίζει και με τρελαίνει. 

1ον δεν μπορώ να βρω με τπτ να έχω 2 διαφορετικούς κωδικούς ανάλογα το 2.4 και 5G.

Αν κάνω επανεκκίνηση (αλήθεια δεν έχει κουμπί on-off το ρουτερ;;) δεν μου εμφανίζει στα διαθέσιμα δίκτυα το 5G, πρέπει να περάσει κανα 10 λεπτό για να το εμφανίσει. Έχω κάποιες συσκευές 2.4 πχ τη σκούπα της xiaomi, κλιματιστικό και μου τα αποσυνδέει συνέχεια. 

Ελπίζω να έχω πέσει σε προβληματικό ρουτερ, γτ αν δουλεύει έτσι, αρχίζω να κλαίω τα 300 ευρώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 minutes ago, rackal said:

Το wifi του συγκεκριμένου ρουτερ αρχίζει και με τρελαίνει. 

Αν κάνω επανεκκίνηση (αλήθεια δεν έχει κουμπί on-off το ρουτερ;;) δεν μου εμφανίζει στα διαθέσιμα δίκτυα το 5G, πρέπει να περάσει κανα 10 λεπτό για να το εμφανίσει. Έχω κάποιες συσκευές 2.4 πχ τη σκούπα της xiaomi, κλιματιστικό και μου τα αποσυνδέει συνέχεια. 

 

δεν εχει on off. ναι δεν εμφανιζει τα 5 ghz απευθειας αν εχεις αλλαξει καναλι στα 5 ghz και εβαλες πανω απο το 100 διοτι ειναι dfs channel kai πρεπει να γινει scan. δεν θυμαμαι για το διαφορετικο pass αλλα σηκωσε το wireless security την καρτελα να την δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν εχει on off. ναι δεν εμφανιζει τα 5 ghz απευθειας αν εχεις αλλαξει καναλι στα 5 ghz και εβαλες πανω απο το 100 διοτι ειναι dfs channel kai πρεπει να γινει scan. δεν θυμαμαι για το διαφορετικο pass αλλα σηκωσε το wireless security την καρτελα να την δω.

Και αν θέλω να κάνω ρεσταρτ με πιο τρόπο θα το κάνω; Μέσα στο μενού δεν έχει κάποια επιλογή;

1988493224_Screenshot2022-04-09at11-23-56FRITZ!Box7590AX.png.ded995bbcbf7d56b01c2cedde5bc5c11.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 09/04/2022 at 11:26, rackal said:

Και αν θέλω να κάνω ρεσταρτ με πιο τρόπο θα το κάνω; Μέσα στο μενού δεν έχει κάποια επιλογή;

1988493224_Screenshot2022-04-09at11-23-56FRITZ!Box7590AX.png.ded995bbcbf7d56b01c2cedde5bc5c11.png

reboot εχει οπως και factory reset.για τον κωδικο με βαση την εικονα γιατι δεν το εχω ευκαιρο ισως να μην γινεται.στο guest network σιγουρα γινεται. δεν ξερω απο το config file αν κανεις καμια πατατια και το αλλαξεις απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2022 στις 10:58 ΜΜ, poulinos είπε

reboot εχει οπως και factory reset.για τον κωδικο με βαση την εικονα γιατι δεν το εχω ευκαιρο ισως να μην γινεται.στο guest network σιγουρα γινεται. δεν ξερω απο το config file αν κανεις καμια πατατια και το αλλαξεις απο εκει.

Δεν υπάρχει καμία λύση ακόμα και μέσα στο config, έψαξα όλες τις λύσεις, δυστυχώς, παντρευεσαι αυτή την ιδιοτροπία... 

Το μόνο καλό στην όλη υπόθεση είναι πως έχεις mesh wifi και με το repeater δεν μπλέκεις με 1000 κωδικούς. 

 

Κάτι ακόμα πάνω στο vpn και την απομακρυσμένη κλήση απο το σταθερό. 

Η Vodafone μιας που επικοινώνησα μαζί τους, δεν σου επιτρέπει ανοιχτό dns, οπότε για συνδρομητές της vodafone η μόνη λύση είναι να είσαι συνδεδεμένος με κάποιο wifi... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 24/04/2022 at 13:41, rackal said:

Δεν υπάρχει καμία λύση ακόμα και μέσα στο config, έψαξα όλες τις λύσεις, δυστυχώς, παντρευεσαι αυτή την ιδιοτροπία... 

Το μόνο καλό στην όλη υπόθεση είναι πως έχεις mesh wifi και με το repeater δεν μπλέκεις με 1000 κωδικούς. 

 

Κάτι ακόμα πάνω στο vpn και την απομακρυσμένη κλήση απο το σταθερό. 

Η Vodafone μιας που επικοινώνησα μαζί τους, δεν σου επιτρέπει ανοιχτό dns, οπότε για συνδρομητές της vodafone η μόνη λύση είναι να είσαι συνδεδεμένος με κάποιο wifi... 

δεν το θυμομουν αυτο για το password.ειναι λιγο βλακειουλα Indeed.

το δευτερο δεν το εκανα καν δοκιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το έφερε η cosmote επίσημα και να το πουλάει με το Γερμανό. Αλλάζει κάτι αν το πάρεις από τους ίδιους ; Στα 299 το έφερε, σχεδον στη τιμή που είναι στο Skroutz (πιθανώς να παίξει και με επιστροφή από eurobank έμμεσα και σε χαμηλότερη τιμή από τον ανταγωνισμό).

επισης η αλλαγή της v2 χωρίς s0 θύρα επηρεάζει σε κάτι όσους έχουν cosmote voip με απλές συσκευές τηλεφώνου και όχι κέντρο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gianso said:

Πρέπει να το έφερε η cosmote επίσημα και να το πουλάει με το Γερμανό. Αλλάζει κάτι αν το πάρεις από τους ίδιους ; Στα 299 το έφερε, σχεδον στη τιμή που είναι στο Skroutz (πιθανώς να παίξει και με επιστροφή από eurobank έμμεσα και σε χαμηλότερη τιμή από τον ανταγωνισμό).

επισης η αλλαγή της v2 χωρίς s0 θύρα επηρεάζει σε κάτι όσους έχουν cosmote voip με απλές συσκευές τηλεφώνου και όχι κέντρο ; 

δεν ειναι v2.υπαρχει 7590 και 7590ax. τo 7530 και το 7530ax Οπως και το 7590ax δεν εχουν s0. οχι δεν εχει νοημα να το παρεις απο γερμανο.και απο το εμποριο να το παρεις μια χαρα θα παιξει.το firmware ειναι κοινο.στην χειροτερη απλα παιρνεις τηλεφωνο στο αυτοματοποιημενο συστημα και στο σεταρει πριν μιλησεις καν με υπαλληλο.

οχι δεν σε επηρεαζει κατι να μην εχει s0. ειναι μονο αν εχεις isdn  κεντρο ή isdn συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν ειναι v2.υπαρχει 7590 και 7590ax. τo 7530 και το 7530ax Οπως και το 7590ax δεν εχουν s0. οχι δεν εχει νοημα να το παρεις απο γερμανο.και απο το εμποριο να το παρεις μια χαρα θα παιξει.το firmware ειναι κοινο.στην χειροτερη απλα παιρνεις τηλεφωνο στο αυτοματοποιημενο συστημα και στο σεταρει πριν μιλησεις καν με υπαλληλο.

οχι δεν σε επηρεαζει κατι να μην εχει s0. ειναι μονο αν εχεις isdn  κεντρο ή isdn συσκευη.

ευχαριστω για την απάντηση.

Το χτυπησα απο γερμανο σημερα (λεει παραδοση 1-3 μερες) μιας και ειχα eurobank κατι ποντουσ εξαργυρωση και ειχε και και 1% επιστροφη (-3 ευρο) + μεταφορικα δωρεαν.

Αντε να δουμε , το ζαχαρωνω πολυ καιρο και ειπα να το χτυπησω μιας και το speedport plus με 8-9 συσκευες που εχω ζοριζεται αρκετα πλεον (αυτο που το τερματισε ηταν μια digital frame που συγχρονιζει φωτο απο ios icloud και φαινεται να ρουφαει αρκετα και συνεχεια bandwidth). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gianso said:

ευχαριστω για την απάντηση.

Το χτυπησα απο γερμανο σημερα (λεει παραδοση 1-3 μερες) μιας και ειχα eurobank κατι ποντουσ εξαργυρωση και ειχε και και 1% επιστροφη (-3 ευρο) + μεταφορικα δωρεαν.

Αντε να δουμε , το ζαχαρωνω πολυ καιρο και ειπα να το χτυπησω μιας και το speedport plus με 8-9 συσκευες που εχω ζοριζεται αρκετα πλεον (αυτο που το τερματισε ηταν μια digital frame που συγχρονιζει φωτο απο ios icloud και φαινεται να ρουφαει αρκετα και συνεχεια bandwidth). 

μια χαρα.θα το χαρεις.αξιζει τα λεφτα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, poulinos είπε

μια χαρα.θα το χαρεις.αξιζει τα λεφτα του

Μακαρι. Μια ερωτηση , το LAMTECH Mini UPS που εδινε ο ΟΤΕ με το speedport plus κανει για το fritzbox ή χρειαζεται μεγαλυτερο ups ? Το εχει χρησιμοποιήσει κανείς ? Ευχαριστώ !!!

Update : διαβαζω πως το 7590ax θελει 2.5A σε peak και αυτο πρεπει να δινει μεχρι 2 αλλα συνηθως λεει δουλευω κατω απο τα 2 και συνηθως χρηστες λενε οτι δουλευει 25%-45% consumption) (αν peakarei προφανως πανω απο τα 2 δε θα δουλεψει το ups και θα κλεισει καταλαβαινω). Εχει κανεις πρακτικη εμπειρια απο αυτο ? 

Επεξ/σία από gianso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gianso είπε

Μακαρι. Μια ερωτηση , το LAMTECH Mini UPS που εδινε ο ΟΤΕ με το speedport plus κανει για το fritzbox ή χρειαζεται μεγαλυτερο ups ? Το εχει χρησιμοποιήσει κανείς ? Ευχαριστώ !!!

''Παίζει'' σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, takislz είπε

''Παίζει'' σωστά.

Σε ευχαριστώ για την αμεση απαντηση σου. Σε διακοπη ρευματος άρα δεν σου έκανε καποιο restart ή τίποτα περίεργα ?  

Update : για να μαι σιγουρος, μιας και στο εξοχικο δεν εχω ups , εκανα παραγγελεια απο το skroutz το 30W της Lamtech που θα με καλυψει με πιο μεγαλη ασφαλεια (www.adslgr.com αλλα παιδια ειχαν πει πως ισωσ να ειχαν θεμα οταν το 7590AX θελει πανω απο το μεσο consumption και θα παω το 15W στο εξοχικο που εχω ενα speedport).

Επεξ/σία από gianso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δουλεύω από το μεσημέρι και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Εξαιρετικο UI και πολλες δυνατοτητες να ανακαλυψεις καποιοσ "μη γνωστης" σαν εμενα. 

Στα θετικα provisioning επαιξε με 1 τηλ στον ΟΤΕ (το voip γιατί το internet ηρθε μονο του) και ο συναγερμοσ δουλεψε χωρις πολλα πολλα.

Επομενο βημα η αγορα του fritz repeater για αντικατασταση του tp link extender που εχω (για καλυτερη αποδοση και mesh).

Ευχαριστω ολους για τα σχολια και τη βοηθεια στο thread !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...